Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calorifere pe comanda

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.01.2018
salutare,

tot caut si nu gasesc o firma care produce calorifere pe comanda.
de exemplu pe mine m-ar interesa un calorifer sa-l montez intre treptele de la scara(am atasat o schita pentru a va da seaman ce vreau sa spun) care sa faca caldura pe casa scarii.Poate intre elementii acestuia sa pun si lumina scarii.

am facut in poza de mai jos o simulare cu 3 elementi, dar pot fi si mai multi.baza caloriferului trebuie sa fe cumva in trepte, deoarece mai jos am beciul, si sa se temine pe acesi linie cat mai aproape de tavanul casei scarii de la etaj.

multumesc mult si astept eventualele recomandari.

Attached Files



#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
calorifere din aluminu. pui cativa elementi/ treapta
sau iei calorifere din tabla inguste si faci accelasi lucru.

sau pur si simplu il faci din niste tevi,

Edited by arg, 02 February 2018 - 11:30.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cauta pe net firme care executa lucrari de fier forjat, balustrade metalice, le dai desen si iti fac orice.

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca vrei neaparat asa ceva , se poate face fara sa bricolezi nimic , doar cu ce exista pe piata .
Iti trebuie niste elementi de AL bine alesi la inaltime diferita , dar cu instalatia ingropata in perete .
Ar iesi cam 2 elementi pe treapta , si depinde cit vrei sa te " intinzi cu el " .

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
un calorifer de teava de cupru este relativ usor de facut ! ...
asadar, cumpara teava, t-uri, coturi, etc !
bafta

Edited by realduc, 02 February 2018 - 11:47.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Te-ai gandit la incalzire in pereti ?
O idee foarte buna pentru holuri + scari
Bonus - castigi spatiul ocupat de calorifer
Uita o poza luata aiurea de pe net;

Attached Files



#7
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.01.2018
multumesc pentru detalii

View Postrealduc, on 02 februarie 2018 - 11:47, said:

un calorifer de teava de cupru este relativ usor de facut ! ...
asadar, cumpara teava, t-uri, coturi, etc !
bafta

ma gandeam si eu la unul din tevi de cupru, dar stiu ca caloriferul este tratat pe interior.
incalzirea electrica parca ar fi prea mult, ma intereseaza mai mult sa nu las casa scarii neincalzita ca o se se simta pe holuri.

multumesc.

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Nu stiu daca merita dpdv al randamentului, al rezultatului obtinut. Prima chestie este sa iti calculeze cineva exact ce inseamna ca instalatie de incalzire si apoi sa spuna ce materiale, debite, temperaturi sau alte caracteristici sunt necesare in instalatie. De facut sigur face cineva "caloriferul" dar intrebarea este cum il faci (dimensiuni, materiale, circulatie fluid, etc.). Pe unde intra apa calda si pe unde iese, ce temperaturi, debite si presiuni sunt necesare...complicat. Nu cred ca o astfel de instalatie incalzeste casa scarii, poate tavanul, si mai face si curenti de aer, daca peretii scarii sunt afara nu prea e ok cu caloriferul in mijloc ... Sunt 5metri inaltime, nu vreau sa stiu cata apa intra pe acolo si ce presiuni sunt necesare sa miste volumul ala de apa, prin circulatie naturala poate merge dar greu si complicat

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Prea multa filozofie, pentru o chestiune de design. Ca omul nu cere randamente superioare ci mai mult utilitate si aspect.
Si pe vremuri de foloseau registrii facuti din orice fel de teava si mergeau foarte bine, fara nici un fel de calcule " de artimetici superioare"!

Edited by myshyk, 02 February 2018 - 12:27.


#10
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postimnotarobot, on 02 februarie 2018 - 12:11, said:

multumesc pentru detalii
ma gandeam si eu la unul din tevi de cupru, dar stiu ca caloriferul este tratat pe interior.
incalzirea electrica parca ar fi prea mult, ma intereseaza mai mult sa nu las casa scarii neincalzita ca o se se simta pe holuri.
multumesc.
lumea (in general) confunda masa termica cu radiatia termica ! ...
d'aia apar frustrari, reclamatii, scandaluri, etc ! ... Posted Image

Edited by realduc, 02 February 2018 - 12:28.


#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postimnotarobot, on 02 februarie 2018 - 12:11, said:

ma gandeam si eu la unul din tevi de cupru, dar stiu ca caloriferul este tratat pe interior.
Doar cele din otel sau fonta.
Tevile de cupru de la instalatiile de incalzire au viata foarte lunga, peste 100 de ani.

#12
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Postmyshyk, on 02 februarie 2018 - 12:25, said:

Prea multa filozofie, pentru o chestiune de design. Ca omul nu cere randamente superioare ci mai mult utilitate si aspect.
Si pe vremuri de foloseau registrii facuti din orice fel de teava si mergeau foarte bine, fara nici un fel de calcule " de artimetici superioare"!

Tevi prin casa scarii de 5m inaltime si " intereseaza mai mult sa nu las casa scarii neincalzita ca o se se simta pe holuri" ...
Daca pui calorifer de 5m plin cu apa prin casa scarii cred ca merita sa stii cata apa intra (sau iese !!!) si cat consuma (apa, energie) si unde o sa fie cald...
Succes...

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmyshyk, on 02 februarie 2018 - 12:25, said:

Si pe vremuri de foloseau registrii facuti din orice fel de teava si mergeau foarte bine, fara nici un fel de calcule " de artimetici superioare"!
tevile alea se stia cum merg, nu-i mare filozofie dar erau gandite de cineva, calculate si dimensionate.

View Postsuperm, on 02 februarie 2018 - 12:35, said:

Tevi prin casa scarii de 5m inaltime si " intereseaza mai mult sa nu las casa scarii neincalzita ca o se se simta pe holuri" ...
Daca pui calorifer de 5m plin cu apa prin casa scarii cred ca merita sa stii cata apa intra (sau iese !!!) si cat consuma (apa, energie) si unde o sa fie cald...
Succes...
caloriferul de 5m daca il faci cum trebuie va incalzi uniform, dar trebuie sa stii cum se face.

in fosta cofetarie de la aviatorilor (care era aici) era unu de vreo 4m inaltime cu tevi cam de 2 toli, era cum intrai pe usa in stanga pe tot peretele.

Edited by arg, 02 February 2018 - 12:42.


#14
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postimnotarobot, on 02 februarie 2018 - 12:11, said:

ma intereseaza mai mult sa nu las casa scarii neincalzita ca o se se simta pe holuri.

multumesc.
Cred ca te complici prea mult. Problema asta cu casa scării neincalzita am avut-o si eu. Am supradimensionat putin necesarul de căldură la parter si caldura urca singură la etaj pe casa scării. La o casa cu un parter bine incalzit ( cu casa izolata) aproape ca nu mai ai nevoie sa incalzesti etajul.
Am avut nevoie de un calorifer de niste dimensiuni pe care nu le găseam in comerț si l-am comandat la Dedeman. Scria pe garantie unde e fabricat dar nu mai țin minte. Asadar dacă tii neaparat sa faci acel calorifer poti incerca si la Dedeman, isi iau si ei un comision dar iti rezolvi problema.

Edited by instabilu, 02 February 2018 - 12:44.


#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Fa mana curenta calorifer , adica toata balustrada o faci din tevi de cupru si vei scuti banii pentru lemn de esenta tare . Trebuie gasit un meserias bun cu rabdare si imaginatie , nu ridica probleme mai complexe decat cele pe langa scari . Peste mana curenta propriuzisa se poate pune lemn lacuit .

#16
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Eu as pune blana de urs pe trepte. Iar pe verticala as face din țeavă o spirala cu multe spire. Poti sa pui banda de leduri cu joc de lumină. Problema e sa nu ametesti pana ajungi sus. Ar trebui sa închizi ochii pana ajungi sus, ca altfel îți fac ochii ca semafoarele. Dar ar fi de efect.

#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View Postimnotarobot, on 02 februarie 2018 - 11:23, said:

salutare,

tot caut si nu gasesc o firma care produce calorifere pe comanda.


Habar nu am ce vrei cu ele, de ce vrei sa le faci asa insa nu`i treaba mea sau proiectul meu.
Banuiesc ca le vrei din Alu, singura idee este sa iei legatura cu cei care condectioneaza radiatoare de alu pentru auto si utilaje.
Alea se fac oricum la comanda si nu cred ca ar intimpina probleme tehnice pentru ce vrei.
http://www.ipeximradiatoare.ro/
Au reputatie buna.

#18
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.01.2018
nu cred ca este cazul sa fac un calcul de dimensionare deoarece acel calorifer il folosi cat de cat sa incalzeasca casa scarii, nu imi trebuie randament 100% si mai mult ma intereseaza sa fie executat corespunzator.
casa scarii este pozitionata pe la mijlocul casei si are doar un singur perete exterior.
ideea este sa nu foloses un calorifer pur si simplu, ma gandesc si fie si ceva ornamental.

multumesc

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate