Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Card de la Wise Card (fost TransferWise)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#343
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ieri a fost duminica deci abia azi se trimite/prelucreaza transferul... posibil sa intre spre seara sau in cursul zilei de maine

#344
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005
Vreau si eu sa-mi fac card-ul Borderless de la TransferWise, in special pentru ca este card de debit, fata de card-ul Revolut, care este prepaid. Ma intereseaza sa fie de debit, in detrimentul celui prepaid, deoarece este mult mai usor acceptat la firmele de inchiriat masini.

Intrebarea este.. daca vreau sa trimit Euro/Usd/Gbp de pe Revolut, pe acest card, se percep ceva comisioane, de-o parte sau de cealalta? A mai incercat cineva?
Am vazut ca atunci cand vreau sa comand card-ul ma pune sa fac top-up cu 20 Euro, banuiesc ca asta se poate face si de pe un card Revolut, nu? Si ca acei 20 Euro, pot sa ii folosesc dupa ce intru in posesia card-ului?

P.S. A inchiriat cineva masina pana acum cu acest card? Multumesc! :D

#345
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011
Am facut cont personal si de business.. spre surprinderea mea in 3 minute era totul activ cu buletinul.

Cateva intrebari:

A transferat cineva explicit pentru exchange, sume mai mari, sa zicem 5k ?
Ma refer schimb in RON si swift catre contul din RO.

Au blocat vre-un cont inexplicabil sau pentru orice motiv asa cum fac excrocii de la Revolut?
(urmand sa-l deblocheze dupa cateva zile + documente)

Foloseste cineva cont business?
Ma intereseaza durata reala a transferurilor, am de facut o plata in RON pe firma si fac exchange prin TW apoi swift back.

Multumesc!

#346
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006
Informatie pentru cei interesati :
Recent am asistat pe cineva sa isi creeze cont la TW si i a fost creeat cont cu un nou  cod SWIFT/BIC   -> TRWIBEB1XXX .
Am cautat si am gasit, acest cod SWIFT/BIC apartine  Bancii  Transferwise  localizata in Belgia .

Pentru cine nu stie, pana acum codul SWIFT/BIC a celor de la TW era si este in continuare -> DEKTDE7GXXX ( corespondent bancii
Deutche Handelsbank din Germania ) .

#347
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Respectivul are acte/domiciliu in Romania?
Si eu tot IBAN de Germania am... ma gandesc ca difera IBAN-urile (in functie de tara)

#348
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006
'' Respectivul are acte/domiciliu in Romania? ''

Da

in Romania .

#349
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
ok, ms... interesant.

#350
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postchelooo, on 23 iulie 2019 - 21:01, said:

Vreau si eu sa-mi fac card-ul Borderless de la TransferWise, in special pentru ca este card de debit, fata de card-ul Revolut, care este prepaid. Ma intereseaza sa fie de debit, in detrimentul celui prepaid, deoarece este mult mai usor acceptat la firmele de inchiriat masini.

Intrebarea este.. daca vreau sa trimit Euro/Usd/Gbp de pe Revolut, pe acest card, se percep ceva comisioane, de-o parte sau de cealalta? A mai incercat cineva?
Am vazut ca atunci cand vreau sa comand card-ul ma pune sa fac top-up cu 20 Euro, banuiesc ca asta se poate face si de pe un card Revolut, nu? Si ca acei 20 Euro, pot sa ii folosesc dupa ce intru in posesia card-ului?

P.S. A inchiriat cineva masina pana acum cu acest card? Multumesc! Posted Image

Daca ai Revolut trebuia sa stii ca face transferuri gratuit.
Pentru TW de ce nu verifici singur ? Cei care iti spun nu sunt ceva vrajitori voodoo, ei fac ce poti sa faci si tu, te duci pe website. https://transferwise.com/no/pricing/
Apasa pe butonul al doilea apoi Add money, si low cost transfer.
Nimeni nu te taxeaza sa pui bani pe serviciul lor, hello. Asta e tot scopul lor, sa pui bani, sa-i folosesti impreuna cu ei.

Daca a incercat cineva ? Pai pentru ce ne-am facut cont daca nu sa punem bani pe el ?

Daca faci cu cardul ajunge instant deci te taxeaza, daca faci cu transfer e gratuit. Sunt banii tai, normal ca ii poti folosi, ii folosesti si inainte sa vina cardul, ii poti transfera inapoi.

View Post67Me67, on 29 august 2019 - 08:36, said:

Informatie pentru cei interesati :
Recent am asistat pe cineva sa isi creeze cont la TW si i a fost creeat cont cu un nou  cod SWIFT/BIC   -> TRWIBEB1XXX .
Am cautat si am gasit, acest cod SWIFT/BIC apartine  Bancii  Transferwise  localizata in Belgia .

Pentru cine nu stie, pana acum codul SWIFT/BIC a celor de la TW era si este in continuare -> DEKTDE7GXXX ( corespondent bancii
Deutche Handelsbank din Germania ) .

Eu am cu DEKT si nu s-a schimbat in noul cod. Se pare ca e doar pentru utilizatorii noi. Din cauza Brexit isi deschid birouri, cauta TransferWise Belgium si o sa vezi stiri. S-au inteles ei foarte bine cu Banca Nationala a Belgiei. Poate vor renunta candva la Germania.
Orice companie fintech isi doreste sa anunte "tocmai am devenit banca". TransferWise se pregateste.

Edited by AdiTwism, 30 August 2019 - 22:11.


#351
SorinEu

SorinEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 25.12.2018
Noutati de la Transferwise :

'' We’re adding extra security to your account

We’re adding an extra layer of security to your account.
Starting soon, we’ll ask you to approve certain actions in your account. This will keep your money and data even safer.
You'll need to approve transfers:


And approve a few other actions.
To make sure your account is secure, we'll also ask you to approve other access and changes including:
Checking your PIN if you have a debit card
Downloading your statements
Editing your account info
And if you use Google or Facebook to log in, you’ll have to set a password for your account the next time you log in. ''

Attached Files


Edited by SorinEu, 09 September 2019 - 18:09.


#352
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Monedele pe care le ofera totalizeaza 51 mai nou, am adaugat de curand vreo 6 noi pentru mine.

#353
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019
In cât timp ar trebui sa între niște euro la ING dacă i am trimis ieri?

Au anumite ore de procesare a transferurilor cei de la ING?

#354
INGRomania

INGRomania

    Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 344
  • Înscris: 07.12.2017

View PostMarin000, on 23 septembrie 2019 - 11:35, said:

In cât timp ar trebui sa între niște euro la ING dacă i am trimis ieri?

Au anumite ore de procesare a transferurilor cei de la ING?
Marin, incasarile in valuta dureaza intre 2 si 5 zile lucratoare.

#355
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
A aparut o noua moneda UYU uruguayan peso [total 52 din care un nou cont local (total 6) pentru PLN polish zloty].

Edited by AdiTwism, 24 October 2019 - 14:31.


#356
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Dupa ultimul up-date, au reusit sa il integreze in Google Pay.

#357
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019
Pot folosi cardul TransferWise pentru plăti în euro în străinătate?

Își trage automat euro din contul de euro?

#358
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostMarin000, on 05 noiembrie 2019 - 15:37, said:

Pot folosi cardul TransferWise pentru plăti în euro în străinătate?

Își trage automat euro din contul de euro?

Da.

Da.

#359
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Interesant de văzut dacă TW știe să tragă din alt cont, daca vede că nu sunt suficienti bani in contul din care se dorește plata.
Nu am testat asta dar cu prima ocazie o voi face... am testat însă pe LeoPay (Euro principal cu lei secundar) și nu a știut asta... Revolut "comuta" de pe un cont pe altul fara probleme!

Edited by rz, 05 November 2019 - 17:33.


#360
orangfe

orangfe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 11.05.2008
Am facut eu mai demult o plata in valuta cu TW si nu aveam suficienți bani in contul valutei respective. A luat ce aveam in contul ala, iar diferența a tras-o din contul de lei.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate