Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cateva zile prin Bucuresti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
diadu

diadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 23.07.2015
As grupa obiectivele pe 4 zone:
- Muzeul de Istorie, Centrul Istoric
- Muzeul de Arta (Palatul Regal), Ateneul Roman, Parcul Cismigiu
- Parcul Herastrau, Muzeul Satului, Arcul de Triumf
- Muzeul Antipa, Muzeul Taranului Roman, Parcul Kiseleff

In loc de gradina zoologica poti lua in calcul pentru fetita o piesa de teatru la Tandarica sau Ion Creanga.

#38
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
Daca te scoli de dimineta chiar poti sa te duci la Ikea, sa vezi cu toti fomistii imbracati bine se bucura la un hotdog de un leu. Asta e atractia turistica la Ikea, in rest sunt doar niste cartoane scumpe care nu merita sa iti pierzi timpul cu ele.

In rest, cam toate cele de sus cu exceptia Muzeului Taranului Roman....nu e nimic acolo....
Daca te duci in centru intra in Cismigiu, e ok
De asemenea poti sa iei hop-on hop-off de la Piata Presei Libere si vezi cam tot.

Edited by Mondeo, 01 February 2018 - 14:33.


#39
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postzuv, on 01 februarie 2018 - 11:48, said:

... nu se viziteaza decat dupa un program tembel,doua week-end-uri pe luna ...

Zuvule, eu pe acelaşi site observ că se vizitează. Vizitele ghidate sunt altceva.

Aş adăuga pe listă Muzeul Theodor Aman, cum am făcut-o şi pe unul din topicele despre Bucureşti. Muzeul e în spatele BCU, practic cam "peste drum" de Palatul Regal.

Şi aş mai adăuga Muzeul BNR, situat practic în Centrul vechi (logic, din moment ce vorbim de clădirea BNR).

Dar în fine, e deja duminică, nu ştiu cât îl mai ajută pe iniţiator; poate pe alţii ...


Sănătate şi toate cele bune !

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Azi trebuie plimbat dupa-amiaza, dinimneata ploua.

#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View PostOvidiuNS, on 04 februarie 2018 - 04:59, said:

..
Dar în fine, e deja duminică, nu ştiu cât îl mai ajută pe iniţiator; poate pe alţii ...


In mod sigur nu strica un topic cu ce ar fi de vazut prin Bucuresti, sa fie pentru toate gusturile.

#42
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
pt tururi ghidate: https://www.facebook...aboutFreeTours/
free

#43
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,527
  • Înscris: 20.10.2006
In caz ca esti pasionat de apa, piscine, stranduri merita vizitat si therme desi nu e chiar in capitala.

#44
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostDarthVader20, on 01 februarie 2018 - 00:30, said:

Maine dimineata plec spre Bucuresti cu masina
Eh, unde ai fost si cum te-ai distrat?

#45
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAlexEn, on 04 februarie 2018 - 10:36, said:

In mod sigur nu strica un topic cu ce ar fi de vazut prin Bucuresti, sa fie pentru toate gusturile.

Sunt toate informaţiile aici pe Forum, la "Vacanţe în România". Atâta doar că sunt 18 pagini şi e plictisitor de căutat. Acu' vreun an - doi am căutat eu şi am găsit vreo 3 topice despre Bucureşti în primele 7 pagini. Trebuie doar puţin mai multă răbdare. Nu am mai verificat dacă au fost comasate, însă ştiu cu certitudine că găseşti o listă exhaustivă cu obiectivele turistice din Bucureşti. Dacă găsesc mai mult timp o să postez un link către acel/acele topic/topice.


Sănătate şi toate cele bune !

Am contribuit şi eu cu câte ceva acolo,

#46
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Aaaah, cum trece vremea ... iar memoria ne mai lasă şi ea ...
Deci nu acum vreun "an - doi" , ci hăt, cu ani în urmă am postat, mai precis în 2010, şi tot Muzeul Aman l-am adăugat pe listă. Atunci nu era complet deschis, cum e în prezent.

Aşadar, corectez: primul topic despre Bucureşti este abia la pagina 9, iar al doilea e la pag. 11 (cel cu lista exhaustivă a obiectivelor). Iată linkul - apasă aici !.
Mai e şi al 3-lea topic ("Bucureştiul istoric") pe pagina 15, şi al 4-lea pe pagina 16 ("Must see în Bucureşti?").

Şi mai sunt cel puţin încă 3 topice despre Bucureşti, dar nu la "Vacanţă în România", ci jos de tot, la "Generalităţi Turistice / Discuţii / Ghiduri".


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 05 February 2018 - 21:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate