Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cateva zile prin Bucuresti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Muzeul Satului nu stiu de ce nu l a scris nimeni

#20
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View PostDarthVader20, on 01 februarie 2018 - 00:30, said:

plec spre Bucuresti...
...si sincer as vrea sa stiu ce e de vizitat.

- Baneasa Shopping City sau AFI
- Probabil IKEA
WTF?!? De cand sunt astea obiective turistice? Bine ca n-ai intrebat si de niste moaste...

#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostOnan_Barbaru, on 01 februarie 2018 - 08:18, said:

WTF?!? De cand sunt astea obiective turistice? Bine ca n-ai intrebat si de niste moaste...
Cand mergi in Viena, Paris, Londra, Milano, nu mergi si la shopping? Majoritatea eu zic ca o fac ... si acolo chiar ai obiective serioase. Majoritatea cand merg intr-un oras nu merg doar pentru obiective turistice ci si pentru shopping, restaurante, plimbari, atmosfera, etc, iar in Romania cu atat mai mult tinand cont ca avem prea putine obiective turistice semnificative.

Edited by utopium, 01 February 2018 - 08:41.


#22
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Curve sunt peste tot nu bati o mie si ceva de km sa dai la buci, pe bune. Iarna orasul este trist, vara pare nitel mai spalat.
As lua in calcul Muzeul Satului, Antipa, Muzeul de Istorie si casa poporului. Daca vrei un mall mergi la Baneasa ca e si ikea acolo, la afi e rromie mare. Ar mai fi de vizitat/mers in functie de "stil" cimitirul bellu, ceva cluburi sau spectacol/concert la ateneul roman sau o piesa de teatru. Cum sambata se anunta vreme buna cred ca poti face si un tur cu autobuzul "turistic" :D

#23
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

View Postlaffin, on 01 februarie 2018 - 08:42, said:

In Bucuresti de obicei e bine sa mergi pentru curve. Sunt multe, iar cand concurenta e acerba, calitatea e ridicata si tariful mic.

Omul se duce cu copilul, asa ca....Posted Image

On: daca ajungi in AFI, uite ceva interesant, deschis recent si care cred ca i-ar place si fiicei: Muzeul Simturilor.

#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Tot in AFI au pentru copii patinoar si perete de escalada.

Edited by don_dannielo, 01 February 2018 - 09:14.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDarthVader20, on 01 februarie 2018 - 00:30, said:

Maine dimineata plec spre Bucuresti cu masina, cum sunt din Arad, sincer nu ma duc in partea aia de tara, cred ca am mai fost de vreo doua ori pana acum dar doar asa fugitiv.Acum o sa stau pana duminica, nu o sa stau chiar in Bucuresti ci la vreo 35 de km, dar ma duc in fiecare zi in Bucuresti si sincer as vrea sa stiu ce e de vizitat.Stiu ca pot cauta pe google dar de multe ori am fost dezamagit fata de ce era pe net si ce a fost in realitate.
Eu mi-am fixat cateva obiective la care se mai pot adauga altele sau exlude din cele existente:

- Muzeul Antipa
- Muzeul Aviatiei
- Baneasa Shopping City sau AFI, nu stiu care e mai fain...
- National Arena
- Gradina Zoologica
- Probabil IKEA
- Muzeul Național de Istorie a României

In mare cam la astea m-am gandit, nu stiu daca sunt multe sau nu pentru zilele astea pe care le petrec acolo...

Dupa muzeul Antipa... o iei pe Calea Victoriei, si cam la 1Km pe dreapta este Muzeul Colectiiilor de Arta.  O sa-ti placa ce o sa vezi acolo.

#26
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Daca o sa prinzi ceva zile ploioase nu ar strica sa vizitezi si Popesti Leordeni, stiu nu este Bucuresti, ei aspira sa fie lipiti si arondati la Bucuresti, asa cum avem micul Paris, asa o sa fie mica Venetie, foarte interesant, in rest, sa vizitezi in Bucuresti Muzeul Antipa, celelalte sunt la alegere si optionale, Bucurestiul este un oras plictisitor, nu se intampla nimic notabil,

#27
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View PostDarthVader20, on 01 februarie 2018 - 00:30, said:

- Muzeul Antipa
- Muzeul Aviatiei
- National Arena
- Gradina Zoologica
- Muzeul Național de Istorie a României
N-ai ce face cu banii? Posted Image Numai prin muzeele alea sa intri cred ca scoti lejer 100 de lei Posted Image . Ai uitat sa treci si teatru. Din toate alea enumerate de tine as alege NUMAI mall-urile, au intrarea gratis si mai raman si cu amintiri din Bucuresti Posted Image. Stii ce placut este ca pe o vreme de rahat (cu frig si eventual si ceva ploaie ca se anunta asa ceva zilele urmatoare) sa te duci la zoo sa vezi niste animale plictisite? ( al caror loc trebuia sa fie in libertate nu sa-ti ceara unii bani pe ele sa le vezi). Sau la Antipa sa vezi niste dracovenii impaiate si ceva mulaje de oase. Poate te mai apuca si vreun cutremur prin cladirile alea vechi sa te scoata aia de sub daramaturi

Edited by pascali_daniel, 01 February 2018 - 10:18.


#28
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View PostDarthVader20, on 01 februarie 2018 - 00:30, said:

- Muzeul Antipa
- Muzeul Aviatiei
- Baneasa Shopping City sau AFI, nu stiu care e mai fain...
- National Arena
- Gradina Zoologica
- Probabil IKEA
- Muzeul Național de Istorie a României

Antipa e fain, merita.
National arena pentru ce?
Muzeul de istorie? nu prea cred... in fine.

Du-te a Therme o zi, merita.
Nu uita sa vezi Casa Poporului daca n-ai vazut-o, nu prea ai cum s-o ratezi e destul de mare. E o cladire faina, impunatoare, nu te lua dupa ce s-a zis pe-aci.
Vineri 9 februarie ora 19, concert la Sala Radio.
Centrul vechi, o plimbare seara, o berica.
O gramada de cluburi in care se tin concerte, depinde de gusturile muzicale, cred ca sunt pentru toate urechile.

#29
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
+1 pentru muzeul militar si centrul vechi

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbaliosss, on 01 februarie 2018 - 01:16, said:

Eu nu inteleg care e faza cu Ikea. Un omagiu adus boss-ului?
Sau pentru restaurantul ala al lor? Posted Image
Cred ca e vorba de atmosfera si serviciile disponibile. Exista in lume turism de mall, pare ciudat dar chiar se face Posted Image

View Postrealduc, on 01 februarie 2018 - 10:27, said:

jenant ! ... capitala unei tari de marimea Romaniei, sa aiba ca punt de atractie, Ikea !
E placut, de ce sa fie jenant... sunt o multime de atractii si fiecare selecteaza dupa plac. Vrei sa te distrezi, sa mananci in acelasi timp cauti un mall sau shopping. Ai la Afi de ex patinoar, cinema, montagne russe de interior care are un minim de senzatii tari, iar atractia principala pentru copii curajosi escaladarea.
Ikea este aproape ca un muzeu (da, nu radeti) de sculptura din lemn moderna... vezi chestii placute si practice de inspiratie nordica. Eu as adauca si Jysk la asta, si ei concureaza bine Ikea dar e mai mic.

View Postun_dac, on 01 februarie 2018 - 10:34, said:

centrul vechi
Fiind bucurestean, centrul vechi imi pare mai mult o aglomeratie de strazi mici pline de hipsteri Posted Image Nu mai e ce a fost pe vremuri. Hanul ce mai e bun ca atractie si mancare.

Edited by andreic, 01 February 2018 - 10:47.


#31
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.10.2005
Avand in vedere ca esti din Arad si pana la Bucuresti faci vreo 10 ore as zice ca ziua de astazi si de duminica sunt pierdute, deci mai raman 2 zile de plimbat.
Astfel as propune vineri Therme vreo 3-4 ore(mai mult te plictisesti), Ikea , Mall Baneasa si eventual Tiriac Colection sunt toate in zona si avand in vedere ca e vineri sunt mai libere.
Iar sambata Antipa, muzeul de Minerealogie si plimbat pe Calea Victoriei,Herastrau,Cismigiu cat te tin picioarele daca e frumos afara, eventual un centru Vechi ca sa mancati. Lumea se duce sambata la mall nu la muzee.

Edited by trid_ovi, 01 February 2018 - 10:52.


#32
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postutopium, on 01 februarie 2018 - 08:40, said:

Cand mergi in Viena, Paris, Londra, Milano, nu mergi si la shopping? Majoritatea eu zic ca o fac ... si acolo chiar ai obiective serioase. Majoritatea cand merg intr-un oras nu merg doar pentru obiective turistice ci si pentru shopping, restaurante, plimbari, atmosfera, etc, iar in Romania cu atat mai mult tinand cont ca avem prea putine obiective turistice semnificative.

O fi, dar atunci nu mai folositi cuvantul "sa vizitam". Pare ca si cum a merge la Peles e egal cu a merge la mall.

"Sa facem o baie de produse/multime" suna mai bine.

View Posttrid_ovi, on 01 februarie 2018 - 10:51, said:

Avand in vedere ca esti din Arad si pana la Bucuresti faci vreo 10 ore...

@initiator, de ce nu iei Ryanair de la Timisoara la Bucuresti?

On topic:

1) cea mai veche casa din Bucuresti - casa Melik;
2) Hanul lui Manuc.
3) manastirea Antim
4) Carul cu Bere
5) Palatul CEC
6) parcul Cismigiu

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,828
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDarthVader20, on 01 februarie 2018 - 00:30, said:

Maine dimineata plec spre Bucuresti cu masina, cum sunt din Arad, sincer nu ma duc in partea aia de tara, cred ca am mai fost de vreo doua ori pana acum dar doar asa fugitiv.Acum o sa stau pana duminica, nu o sa stau chiar in Bucuresti ci la vreo 35 de km, dar ma duc in fiecare zi in Bucuresti si sincer as vrea sa stiu ce e de vizitat.Stiu ca pot cauta pe google dar de multe ori am fost dezamagit fata de ce era pe net si ce a fost in realitate.
Eu mi-am fixat cateva obiective la care se mai pot adauga altele sau exlude din cele existente:

- Muzeul Antipa
- Muzeul Aviatiei
- Baneasa Shopping City sau AFI, nu stiu care e mai fain...
- National Arena
- Gradina Zoologica
- Probabil IKEA
- Muzeul Național de Istorie a României

In mare cam la astea m-am gandit, nu stiu daca sunt multe sau nu pentru zilele astea pe care le petrec acolo...

muzeul antipa merita l-au facut frumos am fost in decembrie. Eu zic ca AFI e mai interesant, in primul rand sunt brand-uri mai pentru orice om, in al doilea rand este mai multa lume, mai multa activitate si mai atragator, in Baneasa o sa gasesti magazine goale cu preturi exagerate si este cam trist. National Arena merita este foarte frumos facuta. Gradina Zoologica am inteles ca nu mai este ingrijita si animalele de acolo o duc foarte rau, nu stiu cate se mai merita. IKEA este la Baneasa, daca merita nu stiu doar daca vrei sa cumperi ceva.

#34
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Vremea e foarte frumoasa in Bucuresti zilele astea, primavaratica. Este excelent sa te plimbi pe-afara. As recomanda parcul Herastrau si muzeul satului ca prima zona, plus casa Mina Minovici de langa Gara Baneasa.

O alta zona frumoasa de plimbare sunt stradutele din zona centrala, o iei de la Pta Romana prin spate pe la Lahovary, pe bd. Dacia, ajungi la parcul Ioanid sau Gradina Icoanei, descoperi farmecul bucurestiului vechi, descoperi localurile, cofetariile, si te opresti sa mananci ceva la pranz.

Seara o rezervi pentru mers in mall sau Ikea sau AFI ca se intuneca si se face frig si nu mai e de stat pe-afara

#35
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostDarthVader20, on 01 februarie 2018 - 00:30, said:

Eu mi-am fixat cateva obiective la care se mai pot adauga altele sau exlude din cele existente:
- Muzeul Antipa
- Muzeul Aviatiei
- Baneasa Shopping City sau AFI, nu stiu care e mai fain...
- National Arena
- Gradina Zoologica
- Probabil IKEA
- Muzeul Național de Istorie a României
-Antipa-da,merita;
-Muzeul Aviatiei-interesant,insa mai e mult de lucru la el.In momentul de fata e ceva intre muzeu si "cimitir" de avioane;
-intre AFI si Baneasa Shopping City eu as alege AFI fara sa ma gandesc vreun moment;as lua in calcul si Parklake,Megamall;
-National Arena-nu stiu sa se existe vreun program de vizitare in afara evenimentelor sportive,poate doar sa-l vezi la exterior;langa el e si Megamall-ul mentionat anterior;
-Gradina Zoologica-n-am mai vazut-o de mai bine de 10 ani(am vazut altele,prin alte tari,asa ca nu mai merita);din ce am inteles de pe la cunostinte nu prea e mare lucru de vazut;
-IKEA-restaurantul e OK ca raport pret/calitate,foarte aglomerat la anumite ore,in rest nu stiu de ce te-ai opri pe aici,intr-o vizita de placere;o poti cupla cu Baneasa Shopping City;
-Muzeul National de Istorie-merita pe deplin acum multi ani;daca in continuare se viziteaza doar parterul,e dezamagitor;
-as lua in calcul si Palatul Primăverii ;trebuie facuta rezervare in prealabil.

View Postionut76, on 01 februarie 2018 - 00:50, said:

Muzeul Cotroceni e de vazut, nu-l rata.
Cu rezervare anterioara.

View Postcattavencu, on 01 februarie 2018 - 10:55, said:

O fi, dar atunci nu mai folositi cuvantul "sa vizitam". Pare ca si cum a merge la Peles e egal cu a merge la mall.
"Sa facem o baie de produse/multime" suna mai bine.
Posted Image

View Postnniki, on 01 februarie 2018 - 01:05, said:

Palatul Regal
Da,merita pe deplin,insa nu se viziteaza decat dupa un program tembel,doua week-end-uri pe luna.

View Postronuquet, on 01 februarie 2018 - 00:39, said:

Fa o plimbare prin parcul Izvor
Posted Image
Si ce-ar fi de facut/vazut aici ?!

#36
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Nu pe bune, ce vreti sa viziteze omul la Ikea mai exact? Restaurantul de acolo e un impinge-tava si e super aglomerat. Dpmdv, astea sunt must see:
- Parcuri: Herastrau, Cismigiu (de preferat nu iarna);
- muzee: istorie, militar, de arta, antipa, satului (la pachet cu herastrau), taranului, muzeul George Enescu si poate muzeul Dimitrie Leonida;
- caldiri: casa poporului, ateneul (nu stiu sigur daca se viziteaza), palatul elisabeta, palatul cotroceni,
- centrul vechi de plimbat, e o zona cu cladiri vechi si cafenele mie inca imi place in ciuda neajunsurilor si aglomeratiei,
- gradina botanica
- gradina zoological
- therme pentru chilleanu'

Daca prinzi ceva evenimente in perioada vizitei merita verificat ce e la teatru, sala palatului, la circ si vreun meci pe national arena daca tine neaparat sa vada si stadionu. poate si un stand-up intr-o seara

cred ca astea sunt principalele obiective, altceva nu stiu ce se mai poate vedea exceptand blocuri gri si traffic. In orice caz, as evita mall-uri si centre comerciale.

Edited by un_dac, 01 February 2018 - 11:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate