Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Diferența anvelope

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
JurasikMan, ești prea optimist și le acorzi prea mult credit celor de la RAR. Eu aveam la vechea mașină omologate 195/65/15 și 205/60/15. După ce am dat 50 lei la reprezentanță pentru adeverință și 100 lei la RAR pentru identificare și omologare, au trecut și 205/55/16.
Acum am omologate doar 215/55/17 pentru simplul fapt că mașina a fost una de prezentare în showroom. Coleg de serviciu care are una similară are doar anvelopele mai mici.

#20
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View Postviotl, on 28 ianuarie 2018 - 22:28, said:

Se mai trec in CIV? Intelesesem ca nu.
Pina nu uit...
https://www.4tuning....lope-96488.html
Una e CIV (cartea de identitate a vehiculului), alta e certificatul de înmatriculare (talonul).
Intr-o perioada, in talon nu se mai treceau, ci doar in carte.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Intrebare,
In civ am doua marimi si in talon doar una, daca la control le am pe cele netrecute in talon ce se intampla?

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Gabi , nu sunt optimist. Asa se face . In carte se trec doar una sau doua optiuni dar in omologarea tipului de masina exista toate variantele. Nu te amendeaza nimeni daca ai anvelope care sunt omologate pe marca si tip de masina , chiar daca nu sunt trecute in talon si CIV. Uite un exemplu. Ford Ranger , model 2006 are omologate trei combinatii de janta/anvelopa . Doua variante pe 15 si una pe 16 . Dar in talon si CIV este trecuta doar 235 / 75 / 15 . Oricare din celalalte doua variante gasite pe masnia nu sunt generatoare de amenzi . DAca ai o varianta alta decat cele trei si nu ai omologat-o in mod special pe masina , atunci platesti amenda .

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Omologarea de tip este una generică. Ce scrie în CIV este ceea ce contează pentru mașina ta - dacă nu scrie în civ, nu poți pune. Pe variantele cu motorizări medii nu poți pune roțile cele mai mici destinate variantelor de buget redus (cele făcute exclusiv pentru rabla) și nici roțile cele mai mari pentru motorizările de top chiar dacă în omologarea de tip sunt trecute absolut toate dimensiunile. Am scris și în celălalt post că a trebuit să aduc adeverință de la reprezentanță că se pot pune și roți de 16 în condițiile în care acele dimensiuni veneau standard la pachet cu scaune și volan sport pe aceeași motorizare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate