Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sfat achizitie masina Renault vs Skoda

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Viziteaza ambele reprezentante si solicita - LA FATA LOCULUI - o oferta
Castigatoare va fi masina cu cele mai multe dotari incluse in pretul pe care esti dispus sa-l oferi
Eventual - dupa ce faci acest lucru - revino pe forum cu rezultatul sa vedem si noi ce si cum, sa ne dam cu presupusul si ... sa-ti recomandam alta masina Posted Image
Glumesc desigur
Asteptam rezultatul vizitelor

#20
g_obreja

g_obreja

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 12.11.2017
Nu știu cum ai ajuns în "finală" cu cele două că sunt mașini total diferite și se adresează la nevoi diferite. Astfel daca ai nevoie de spațiu și portbagaj, clar Octavia. Portbagajul la hatch e o glumă daca vrei sa pleci cu familia in concediu. Pentru oraș și drumuri de weekend, clar Renault.
Sau dacă-ți place mai mult Renault și vrei și spațiu atunci vezi de un Megane Estate. Ți-aș fi recomandat și Sedan dar ăla nu are motorizarea 1,2 TCE.
Eu anul trecut am ajuns în finală cu Ford Focus Sedan și Renault Megane Estate pentru că voiam o mașină bună și pentru oraș, deci compactă dar și să am portbagaj suficient pentru concedii. Am fost și pe la Skoda dar am renunțat. Mașina mi s-au părut prea mare iar la bani nu mă încadram decât la motorul de 1.0 ceea ce nu mi-a convenit. Astfel acest motor este recent lansat iar VW a mai avut serii de motoare cu probleme, așa că mai bine nu, daca nu te încadrezi ca banii pentru 1,4 TSI. Și 1,2 TCE a avut probleme la început dar au fost eliminate și este un motor mai matur

Edited by g_obreja, 29 January 2018 - 11:04.


#21
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Aş alege Megane dar cu motor de 1600. Skoda mi se pare plicticoasă şi supraevaluată.

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
In banii aia iei suv 4x4 cu motor aspirat cu garantie 5 ani fara limita de km , pozitie inalta la volan , dimensiuni aproape la fel , dotari si siguranta peste medie . Urci bordurile fara grija ...
http://www.suzuki.ro...assion-allgrip/

#23
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
@tony 1.6 este motor clasic, te tine 20 de ani. Sedanul este facut in Turcia , restul in Spania.
Cu siguranta la Renault vei primi mai multe dotari decat la skoda acum de tine tine alegerea. Si mie skoda imi pare anosta si mereu o asociez cu politaii fiindca atunci cand s-a lansat octavia 2 90% dintre cumparatori erau din categoria aia .
Renault practica discounturi de pana la 3000 euro fata de pretul de lista asa ca pentru 16 mii euro iei tot ce trebuie pe ea ...un intens cu 1.2 indiferent de caroserie.
@baxon ce dotari are echiparea in banii aia ? Ceva fullled , nav, clima 4 zone, etc ...
Lasand deoparte faptul ca e destul de criticat modelul ....de posesori.

Edited by farausername, 29 January 2018 - 14:59.


#24
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu mi-as lua Renault 1.2 Tce. Trage mai bine, are cuplu de la turatii mai joase, consuma si mai putin... si daca e sa se strice ceva, exista garantia. Iar dupa 5-6 ani, banuiesc ca vei vinde masina. Nu cred ca vei avea probleme (prea) mari nici in perioada post garantie. 1.6 aspirat merita cumparat in cazul in care cumperi masina sh si are deja peste 120-130000 de km. Motoarele aspirate sunt mai fiabile si mai solide, cel putin teoretic. Dar aceasta diferenta de fiabilitate nu prea se vede la 50-60000 de km, ci de la peste 100-150000 de km. Ai de gand sa pastrezi masina atatia km? Asa ziceam si eu. Posted Image

Dar unde e utopium? Ca tot ati amintit de Octavia TSI. Nu l-am mai "vazut" demult. Posted Image

PS: la 15-16000 de euro, daca e musai o aspirata, vezi Mazda 3. Sunt printre singurii care mai au motoare aspirate care se comporta precum niste motoare supraalimentate. Bine, nu pot sa fie chiar la fel. Dar fata de 1.6 aspirat de pe Megane, se simt niste diferente.  Sau poate un Auris de 1.6. Desi, dintre astea doua, as prefera Mazda 3.

Edited by LauCalin, 29 January 2018 - 15:10.


#25
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostBaxon, on 29 ianuarie 2018 - 11:43, said:

In banii aia iei suv 4x4 cu motor aspirat cu garantie 5 ani fara limita de km , pozitie inalta la volan , dimensiuni aproape la fel , dotari si siguranta peste medie . Urci bordurile fara grija ...
http://www.suzuki.ro...assion-allgrip/
Sau camion sau basculantă. dar omul vrea Sedan.

View PostLauCalin, on 29 ianuarie 2018 - 15:07, said:

Dar unde e utopium? Ca tot ati amintit de Octavia TSI. Nu l-am mai "vazut" demult. Posted Image
Unde e Kroghy să ne spună de Passat sau Golf cu 1,9 TDI. :P

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu stiu de Megane, dar informeaza-te cu privire la problemle O3 ca sunt multe. Cost cuttingul de la VAG produce probleme,.

#27
tony1976

tony1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.05.2013
Intre cele 2 incep sa inclin serios spre  megane4 dupa ce le-am vazut in reprezentanta.
La Renault mi s-a  propus achizitionare masina din stoc  vara 2017 cu discount sau sa fac comanda.
Mi se pare ciudat sa comand o masina ramasa pe stoc din vara trecuta. Sau poate asa e practica mai nou

#28
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
1.6 sce merita doar pentru oraș sau dacă vrei sa pui gpl ieftin. 1.2 se simte mult mai bine la condus

#29
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Cu ce te deranjeaza ca are 6 luni de cand e in tara , daca scad 20% din pret ? In lipsa de rabla merge un discount identic pe langa cel standard de 1500 euro 😉
Sau preferi sa iti vina peste 5 luni masina si sa platesti mai mult pe ea ?

Edited by farausername, 29 January 2018 - 20:02.


#30
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostTruculMagic, on 28 ianuarie 2018 - 20:19, said:

Nu lua decizia in seara asta, merita sa te uiti si la hyundai sau kia, au evoluat foarte mult cu ultimele generatii, iar ultima chiar e foarte reusita, si nemtii sunt invidiosi Posted Image
aham....si la revanzare ce te faci? canci?

#31
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
1.2 TCe urmeaza sa fie inlocuit, Renault au lansat un motor nou de 1.3 TCe cu puteri de 110/140/160CP, ce va lua locul actualului motor care este destul de pretentios la ulei.

Daca vrei echiparea Zen poti alege motorul SCe, este mai simplu si mai fiabil si fata de vechiul 1.6 16V ai distributie pe lant.

#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum ati dedus voi ca motoarele astea mici turbo nu sunt bune ? Mai sunteti multi ? Posted Image Posted Image Posted Image

#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmarcusdefeis, on 29 ianuarie 2018 - 20:20, said:


aham....si la revanzare ce te faci? canci?

Ce faci și cu orice mașină atunci când o vinzi: ieși în pierdere. In cazul asta poate că nu ar fi rău să-și la BMW. Nu contează ce model, an, km, dotări... Că ăla are una dintre cele mai bune valori la revânzare de pe piata. Nu contează starea lui, dar va dormi noaptea liniștit pentru ca va ști că într-o zi, peste 5-6 ani, va lua un plus de 500 de euro atunci când va revinde mașina.  :D

#34
tony1976

tony1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.05.2013

View PostTruculMagic, on 29 ianuarie 2018 - 21:15, said:

Cum ati dedus voi ca motoarele astea mici turbo nu sunt bune ?

Se pare ca au fost probleme cu consumul de ulei la motorizarile 1.2 TCe. Nu stiu daca exact  motorizarea  de la Megane, dar pb au fost.

#35
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Problemele au fost la variantele de putere mai mica precum 1125CP, 115 si tot asa.

#36
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Eu as lua in calcul si Hyundai i30 si mai ales modelul i30 Fastback care iti ofera un portbagaj avand volumul de 450 l.Hyundai-ul a progresat foarte mult in ultima perioada si ai putea obtine prin negociere, un pret bun, sub cel de lista.
Calitativ, performanta-fiabilitate, Hyundaiul este peste Renault.

View PostR-Alex, on 28 ianuarie 2018 - 20:57, said:

Skoda,dar cu 1.4 TSI
Eu cu 1,5TSI care dezvolta 150 cai putere.Motorul de 1,4TSI nu se mai fabrica.

Edited by max_01, 31 January 2018 - 09:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate