Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

De ce în România nu au existat în anii '90 posturi private care să emită și pe A.M.?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Pro F.M. emitea locat la Tulcea pe A.M. Poate a mai fost ceva.
Întrebarea vine deoarece în anii '90 existau destul persoane care aveau doar radio cu A.M. sau radioreceptoare doar cu bandă F.M. Est (astea aveau însă și A.M.)

#2
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Cum nu? Radio Romania actualitati sigur emitea pe am. Acum nu stiu daca mai emite. Si mai erau si altele(regionale - radio iasi de ex.)

Edited by Geth, 28 January 2018 - 02:05.


#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Am zis posturi PRIVATE, nu de stat.

#4
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
OK, n-am observat ca private vrei. De ce? Pentru ca nu merita din cate se pare. AM e in special pentru sate neacoperite de FM, iar acolo publicitatea probabil are impact mai mic. Lipsa de interes comercial ca sa-i zicem asa.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
In anii '90 AM-ul deja era o tehnologie depasita (nu aveai Stereo, nu aveai inalte, paraia la fulgere) si nu mai renta noi investitii. Plus ca un emitator de AM consuma mult mai mult curent electric decat unul de FM.

Posturile private chiar pana in 2005 nu au avut decat emitatoare mici puse pe blocurile din orase, erau radiouri de oras sau FM-ul era banda de oras. Emiteau de la bloc, ca si piratii.

Din 2005 au inceput cu emitatoare de mare putere pe releele Radiocom din tara, in special pe varfuri montane si asa FM-ul a penetrat si pe rural. Info Pro a fost primul, apoi Kiss FM.

Desigur ca exista in continuare emitatoarele FM de oras pentru semnal mai bun indoor sau unele posturi nu le au decat pe alea.

Reclamele locale sunt o mare sursa de venituri pentru radiourile FM comerciale. Ele au existat atat in anii '90 cand erau si emisiuni locale, cat si acum cand e doar retransmisia Bucurestiului.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Era depăşită, dar puteai avea mai mulţi ascultători. Cred că "merita" în zonele populate.
Incorect în ceea ce priveşte stereofonia pe A.M. În S.U.A. există bine mersi multe posturi stereo pe M.W. (U.M.)! În Europa au fost vreo 3: Londra, Paris şi nu mai ştiu care.
Am văzut "aragaz" radio + pick-up făcut pentru export S.U.A. care avea stereo şi pe A.M. Era ceva pe lămpi Made in West Germany.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stiam dar am si de ce sa cred ca nu se putea Stereo pe AM; FM-ul mai era cunoscut si sub denumirea de FM Stereo.

De Banda Est sau Banda Vest am aflat din 2006 de aici de pe forum, nu am stiut decat de 87-108.

In Romania posturile de radio private nu au emis pe AM si nici televiziunile private nu au emis pe terestru precum TVR (1, ca 2 in Olt nu se vedea) ci doar pe satelit si cum pe satelit erau codate, practic doar pe cablu.

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Au fost televiziuni private care au emis in terestru analogic si cred ca mai sunt si acum.

Tin minte Antena 1, National, Sica (Alba Iulia) si au mai fost.

#9
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
In zonele suficient populate se pun emitatoare fm. Am e in special pentru zonele mai putin populate, chiar daca acopera si zone populate(unde lumea prefera fm caci se aude mult mai bine). Daca in europa poti enumera abia 3 stereo am, iti dai seama ca e problematica tehnologia din start.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
PRO TV si Antena 1 tot ca statii de bloc de oras. Cele din orasele mari dadeau stiri catre Bucuresti.

Din 1998 pana in 2012 am avut PRO TV Slatina, doar retransmisie plus cateva reclame locale, evident din acelasi bloc cu PRO FM 94,1, care la randul lui intre 1997 si 2002 a fost singurul post din FM-ul slatinean.

View PostGeth, on 28 ianuarie 2018 - 03:31, said:

In zonele suficient populate se pun emitatoare fm. Am e in special pentru zonele mai putin populate, chiar daca acopera si zone populate(unde lumea prefera fm caci se aude mult mai bine). Daca in europa poti enumera abia 3 stereo am, iti dai seama ca e problematica tehnologia din start.
Lipsa stereo si bruiaje, parait la fulgere, in ziua de azi MW si LW sunt facute praf de bruiajele de la electronice, becuri economice si mai ales de la retelele de internet.

Pe FM fulgerele nu se simt decat pe blank (fara muzica) si la volum maxim. Dar si acolo mai scapa piuieli sau shuruituri de la retelele de internet, mai ales pe frecventele goale.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004

View PostGeth, on 28 ianuarie 2018 - 03:31, said:

In zonele suficient populate se pun emitatoare fm. Am e in special pentru zonele mai putin populate, chiar daca acopera si zone populate(unde lumea prefera fm caci se aude mult mai bine). Daca in europa poti enumera abia 3 stereo am, iti dai seama ca e problematica tehnologia din start.

Eu am vorbit de anii '90. Atunci aparatele de radio erau mai scumpe. Azi aproape cu siguranţă nu mai are rost emisei comercială în A.M. (decât dacă ai deja reţeaua făcută din trecut).
În cazul A.M. stereo au fost şi alte condiţii:
1) În S.U.A. sunt destule posturi pe unde medii, în special comerciale. În Europa nu prea au fost posturi comerciale în A.M., căci mult timp statele au deţinut monopoul emisiei radio-tv (în Anglia până prin 1955; în Franţa primele posturi comerciale în F.M. au apărut abia în... 1984!). Pentru că la Germani a existat după război o anumită limitare în ceea ce priveşte numărul de posturi în A.M., ei au trecut repede la F.M. (inclusiv în Germania comunistă, de aia ei foloseau norma F.M. Vest, că aveau F.M. de dinainte de a se introduce de către O.I.R.T. norma F.M. Est)
2) În Europa aparatele Hi.-Fi. au devenit mai accesibile la 5-10 ani după S.U.A.

#12
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

Quote

Initially adopted by many commercial AM broadcasters in the mid to late 1980s, AM stereo broadcasting soon began to decline due to a lack of receivers (most "AM/FM stereo" radios only receive in stereo on FM), a growing exodus of music broadcasters to FM, concentration of ownership of the few remaining stations in the hands of large corporations and the removal of music from AM stations in favour of news/talk or sports broadcasting. By 2001, most of the former AM stereo broadcasters were no longer stereo or had left the AM band entirely.

In general tehnologia a venit prea tarziu, initial au existat 4 sisteme incompatibile. Sistemul s-a raspandit in relativ putine tari, in primul rand SUA, Canada, Australia si Japonia.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,761
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 28 ianuarie 2018 - 01:44, said:

Întrebarea vine deoarece în anii '90 existau destul persoane care aveau doar radio cu A.M. sau radioreceptoare doar cu bandă F.M. Est (astea aveau însă şi A.M.)
Nu era necesar si costurile de emisie AM sunt mari, curentul consumat la fel.

View PostNeaceasca85, on 28 ianuarie 2018 - 02:52, said:

In anii '90 AM-ul deja era o tehnologie depasita (nu aveai Stereo, nu aveai inalte, paraia la fulgere) si nu mai renta noi investitii. Plus ca un emitator de AM consuma mult mai mult curent electric decat unul de FM.
Receptoarele sunt devina pentru paraieli. Unul de calitate are filtre surpresoare de zgomote, pana si statiile de CB au.

View PostGeth, on 28 ianuarie 2018 - 03:31, said:

Daca in europa poti enumera abia 3 stereo am, iti dai seama ca e problematica tehnologia din start.
Tehnologia europeana de stereo AM este cu totul diferita si presupune digital. Nu are nimic in comun cu cea americana care pe aceeasi purtatoare modulau fiecare banda laterala ca pe un canal. In plus normele tehnice de spatiere intre canale in EU si majoritatea lumii mai putin Japonia SUA si prieteni apropiati nu permit o banda audio suficienta ca sa merite stereo.

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,218
  • Înscris: 23.08.2014

View Postdjl, on 28 ianuarie 2018 - 02:57, said:

Era depăşită, dar puteai avea mai mulţi ascultători. Cred că "merita" în zonele populate.
Incorect în ceea ce priveşte stereofonia pe A.M. În S.U.A. există bine mersi multe posturi stereo pe M.W. (U.M.)! În Europa au fost vreo 3: Londra, Paris şi nu mai ştiu care.
Am văzut "aragaz" radio + pick-up făcut pentru export S.U.A. care avea stereo şi pe A.M. Era ceva pe lămpi Made in West Germany.
Majoritatea celor care puteau receptiona semnal AM, puteau receptiona si semnal FM.Dupa revolutie au aparut imediat acele radio chinezesti, ieftine, portabile, etc si nu mai exista nici un motiv sa ramai cu aparatul vechi care avea doar AM.

#15
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Postfqx, on 28 ianuarie 2018 - 08:21, said:

Majoritatea celor care puteau receptiona semnal AM, puteau receptiona si semnal FM.

...insa doar semnalul FM era stereo. Un radio standard prinde AM doar mono.

#16
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,218
  • Înscris: 23.08.2014

View Postalalaltu, on 28 ianuarie 2018 - 09:06, said:

...insa doar semnalul FM era stereo. Un radio standard prinde AM doar mono.
S-a spus si asta mai sus:P

#17
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Este o chestiune de securitate nationala. Modulatia in amplitudine AM, se propaga pe distante FOARTE MARI comparativ cu UUS-FM.  Cum erau multi nebuni pe vremea aia ( dar si acum), ia ganditi-va la o gluma sinistra, facuta de un posesor al unui post AM privat, care sa anunte ......ca au intrat rusii peste noi...de exemplu.Posted Image

#18
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Chiar aşa, DE CE ???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate