Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Masa stejar masiv

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Da, am vorbit cu ei, o masa de 2.2x1m costa 3800lei fix....


http://mimp.ro/, de aici poti cere cotatie pt ce te intereseaza; lucreaza foarte bine cu stejar, finisaj la cerere-eu am cerut lac ecologic.
a durat comanda aproape o luna de zile, dar a meritat; am comandat masa si scaune pentru bucatarie.
poti incerca.

#20
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 laurentiu_florin, on 26 ianuarie 2018 - 11:53, said:

http://mimp.ro/, de aici poti cere cotatie pt ce te intereseaza; lucreaza foarte bine cu stejar, finisaj la cerere-eu am cerut lac ecologic.
a durat comanda aproape o luna de zile, dar a meritat; am comandat masa si scaune pentru bucatarie.
poti incerca.

Pune niste poze aici te rog.

#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,573
  • Înscris: 07.12.2014
Mobirom Caransebes. Poti pune o intrebare la ei.

Sau Art Wood din A. Vlaicu Hunedoara. Nu stiu daca lucreaza si in stejar dar ulilajele care le au le permit sa lucreze in stejar.

Edited by PoeOvidiu, 26 January 2018 - 13:06.


#22
exzeus

exzeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.01.2007
Pentru Art Wood - jos palaria, Mobirom lucreaza mult pe panouri din PAl/MDF cu furnir, mai subtire sau mai gros, de aia si preturile. Un tamplar te scoate mai mult decat produs la comanda de la cei care fac serii mici pentru export. Din pacate mobila buna merge 99% la export, ceea ce am vazut la BIFE sunt in general piese importate sau fabricate din materiale compozite.
Pretul unui blat din masiv 100%, fie stejar fie cer ( stejar salbatic) de 200x100 cm duce spre 400-500 de EURO, fara TVA, din cauza ca lemnul e selectat pe culori, pe fibra si manopera implicata are valoare ridicata.
Blaturile de mese nu sunt doar panouri din lemn, cum sunt la Dedeman, trebuie ferite de deformarea pe latime, pe lungime nu se vor deforma niciodata. De aceea trebuie sa aiba ranforsari metalice pe dosul blatului, umiditate la prelucrare - 8%, crestaturi de detensionare tot pe dos si finisaj pentru inchiderea porilor la maxim 48 de ore de la prelucrare, altfel trage umiditate din atmosfera si va lucra cu siguranta.
Aici ai imagini care descriu caracteristicile de mai sus - https://www.mobelama...ro/masa-kraken/, in imaginile de detaliu. Blaturi diferite ca structura si suprafata vezi aici - https://www.stejarma...lemn-de-stejar/ pot avea bordura dreapta sau neregulata.
Oricine iti va vinde o masa, asigura-te ca iti ofera detalii de fabricatie, cunoaste cum este produs blatul, nu ezita la termenul de garantie si mai ales, il gasesti acolo si peste 1 an sau doi.
Eu scriu pe StejarMasiv e 6 ani si cel mai greu este sa vorbesti cu un om care habar n-are ce cumpara, vrea doar o poza. Poza nu justifica achizitia stejarului masiv, poti lua si carton presat furniruit, e mult mai ieftin si nimeni nu va baga circularul in blatul mesei sa vada daca e masiv sau nu. Cand se strica, o arunci, ca oricum n-a costat mult.

#23
dArtist

dArtist

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2018
Te poți orienta și spre o masă cu intercalare cu sticlă (dreaptă sau sinuoasă). Astfel vei putea folosi scândura de 4/6cm, fără lipire. Bineînțeles, lemnul trebuie neapărat să fie uscat, altfel îți lucrează intr-o veselie :). Masa am făcut-o din nuc, pentru stejar nu e grozav albastrul ăla, dar poți folosi și sticlă transparentă, mult mai ieftină. Sănătate!
...din păcate, începătorii nu reușesc să încarce poze, îmi pare rău

Edited by dArtist, 07 August 2018 - 22:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate