Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Masina familie SH pana in 10.000

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Clar monovolum. Ai spatiu pt pasageri si pt bagaje. Grand Scenic sau Grand Picasso sau variatii pe tema. Lasa T5 pt carat muncitori ;) Si in versiunile cu motorizari mici (1.5, 1.6 diesel) ai si consum mic. Spor!

#20
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,

In banii aia gasesti si un VW Golf, hatchbak sau break, motorizare benzina cum vrei tu, 1.2 cu 110 CP. Cutie automata DSG, scaune piele, navigatie mare, volan piele comenzi, km sub 100.000, carte service etc.

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Un Transporter ( ca ce stii , poate vine si al patrulea ...) si e bine sa fii pregatit !

#22
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 snapydj, on 26 ianuarie 2018 - 08:50, said:

Salut,

In banii aia gasesti si un VW Golf, hatchbak sau break, motorizare benzina cum vrei tu, 1.2 cu 110 CP. Cutie automata DSG, scaune piele, navigatie mare, volan piele comenzi, km sub 100.000, carte service etc.

Serios? Cu trei copii într-un Golf? Hatchback???

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Yoda, on 26 ianuarie 2018 - 09:06, said:


Serios? Cu trei copii într-un Golf? Hatchback???
N-ai ce !
O sa vina sa zica , ca si un Polo e bun .

#24
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Am omis treaba cu 3 copii, citisem de 2... 2 erau bine mersi in golf...

Volkswagen Sharan are scaunele spate independente cum se cere. E mai greu de gasit in varianta benzina, insa exista. Motor de 1.4 TSI cu 150 CP care cred ca sunt suficienti pentru tine. Consumul e undeva la 7.5 mixt la motorul ala. Ce e ok, cele pe benzina le gasesti mai tot timpul cu km putini. Cine face sute de km pe zi isi ia diesel.

Spor !

#25
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ia Opel Zafira benzina e mai fiabil decat VW.

#26
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Opțiunile dpmdv sunt:
Nemti + americani europenizării
1.Vw Sharan (cu variațiunile - Seat Alhambra/Ford Galaxy)
2.Opel Zafira (modulare, in buget, spațioase)
3.Ford s MAX(mai scump, e un Mondeo mai mare)
4. Ford Grand C-MAX.
Franțuzești (ieftine și foarte buni in ale mpv-urilor):
1. Citroën c4 (Grand) Picasso
2. Peugeot 3008
3 Peugeot 5008
4 Peugeot 308 (3 locuri individuale, unele aveau și al treilea rând)
5. Renault Espace
6 Renault (Grand) Scenic
Japoneze
1.Mazda 5
2. Toyota corola verso
3 Honda FR-v (6 locuri + 2.0 aspirat foarte bun)
4 Honda CR-V
Coreene
Și Kia și Hyundai aveau ceva modele dar nu le mai știu pe de rost.

Dacă ar fi alegerea mea pt motoare pe benzina as lua:
1 Opel Zafira cu 1.8 140cp. Simplu, fiabil, ieftin de întreținut, piese peste tot, mecanici pricepuți + foarte modular.
2. Mazda 5
3. Honda FR-V
4. Sharan/Alhambra/Galaxy
Touran generația precendentă mi se pare prea mică dpdv al portbagajului la 3 copii. Mai bine un caddy.

Pt ca vrei cutie auto și fiabilitate as lua Opel pt cutii cu convertizor mult mai fiabile. Honda parca are cvt, Mazda convertizor dar sunt mai rare.
Ford e cu powershift, dsg mai fiabil puțin.
Francezii îs la cutii clasice parca convertizor sau robotizate.

Dsg și km mulți e la risc. Dacă ai bani puși deoparte pt eventuale probleme la cutie >1000e atunci ok.




#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 mariovrs, on 26 ianuarie 2018 - 05:39, said:

La 3 puradei, nu vad ce sa faci cu un Touran sau alta masina ''normala''.

Ar trebui sa te uiti serios la un T5 1.9 tdi. Am avut unul  10 ani. Acu l-am schimbat cu un T5 facelift (2013) cu dsg si 2.0 tdi. O bijuterie. Consuma mai mult cu 1l fata de un Touran... si bagi toata casa in el.

Nu stiu cum e cu parcarea sau orasul unde stai. Daca nu e Bucale...mergi pe Transporter.


De cand o familie cu 3 copii are nevoie de un microbus ??? O masina combi sau un monovolum e mai mult decat suficient.

#28
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu si cu 2 prunci simt des nevoia unui bus.

#29
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cu 2 copiii orice compacta ar trebui sa fie suficienta, mai ales daca e break. Cu trei copiii atunci o masina din clasa medie. In caz contrar, problema nu e la masina.
Eu cu 2 copiii merg lejer in concedii fara sa pun bagaje mai sus de linia geamurilor in spate. Fiind break as putea sa pun mult mai multe bagaje dar niciodata nu am avut nevoie.
In cel mai rau caz un Touran dar omori toata placerea consului cu asa ceva si atunci mai bine stau acasa decat sa merg in concediu cu o masina plictisitoare.

Edited by Kroghy, 26 January 2018 - 20:25.


#30
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Kroghy, on 26 ianuarie 2018 - 20:22, said:

Cu 2 copiii orice compacta ar trebui sa fie suficienta, mai ales daca e break. Cu trei copiii atunci o masina din clasa medie. In caz contrar, problema nu e la masina.

Iti dau dreptate. Partial, pentru ca daca nu ii tii la televizor, ci ii duci des cu bicicleta, la sport, concedii etc, s-ar putea sa nu mai fie asa simplu...

#31
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mondeo break cum are scaunele spate? e ditamai masina. Eu votez Opel Zafira.

Edited by Deenman, 26 January 2018 - 20:40.


#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mondeo break are bancheta spate, rabatabila fractionat, dar nu se compara cu un MPV sau van .

#33
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Cand ai 3 copii vrei sa ai acces la ei.. cand trebuie sa il pui pe cel din mijloc in scaun ai vrea sa ai putin spatiu pe inaltime sa nu te chircesti si sa iti fie mai usor. Cand ai 3 copii faptul ca usile se deschid larg si e usor sa pui si scoti un scaunel e un mare plus. Faptul ca locul la picioare e mare in spate si poti intra cu spatele la scaunul din fata ca sa il pui pe cel din mijloc e important... de asta un mpv care e mai inalt e de multe ori mai practic.

Daca mergi la munte si mai ai o saniuta cu tine, ori schiuri + clapari +casti, de biciclete, triciclete sau alte asemenea nici nu mai zic, ai vrea ceva cu spatiu mare.

#34
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Clar un van cu 7 locuri (mă rog, 5+2). Bagajele la copii oricum cresc proporțional cu înălțimea lor, la cel mic vor fi multe auxiliare până pe la 1-2 ani. Mai pui biciclete, trotinete, un ceaun (sic!!!)...

#35
ghiocel61

ghiocel61

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.01.2018
Baieti, citesc cu placere sugestiile voastre si va marturisesc ca mi-am largit perspectiva asupra cumpararii masinii.
Dintre toate variantele de pana acum cel mai mult ma incanta Zafira 1.8 benzina sau Sharan 1.4, dar tot benzina. Ford nu mai vreau, Mazda mi-e teama ca nu voi gasi mecanic bun si piese ieftine (nu ma convinge nimeni contrariul Posted Image ).
Observ insa ca la Zafira nu am scaune individuale in spate, dar e o bancheta mai "neteda". Nu sunt convins ca ajunge spatiul pentru a pune fara probleme 2 carseaturi + 1 copil.


Care ar fi diferentele majore intre Zafira 1.8 si Sharan 1.4? Mai sunt si alte variante asemanatoare de care ar trebui sa tin cont?

Multumesc inca o data tuturor si astept in continuare sfaturi! Sunteti o comunitate deosebita!

Andrei

Edited by ghiocel61, 26 January 2018 - 22:36.


#36
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
atentie ca daca nu e distributie pe curea (2013 +) motorul de 1.4 tsi pe lant este foarte problematic, o sa bagi bani mai mult decat in tdi, si consuma ulei.

Scoate sharanul pe lista, ramai la Ford, Opel.

Edited by Deenman, 26 January 2018 - 22:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate