Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Inginerie petroliera sau Ingineria autovehiculelor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
filipco831

filipco831

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.01.2018
Salut! Sunt elev in clasa a XII si ar trebui sa ma decid unde dau la facultate. Am doua variante: Inginerie petroliera la UPG Ploiesti sau Ingineria autovehiculelor la facultatea de mecanica din Brasov. Despre Ploiesti nu stiu prea multe, iar despre studentii de acolo stiu ca sunt bunicei cei de la facultatea aceasta, insa ceilalti, cam slabuti. Brasovul in schimb este un oras minunat si plin de studenti de toate felurile.
Pentru mine conteaza foarte mult si viitorul meu (in special partea financiara), dar si perioada de studentie ( varietate de fete, multi prieteni cu care sunt pe aceeasi lungime de unda, etc. ). De aceea nu stiu ce sa aleg intre aceste doua facultati... In plus vreau sa am si o sansa buna de a emigra si de a lucra in domeniul in care ma specializez.
Aveti ceva sfaturi, mai ales cei care sunt deja la una din aceste doua facultati?

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Inginerie pentroliera ...pas .
Pe partea auto vad viitor , Brasovul e plin de moldovence cu picioare lungi - alege Brasov.

#3
filipco831

filipco831

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.01.2018

View Postldpe, on 24 ianuarie 2018 - 13:24, said:

Inginerie pentroliera ...pas .
Pe partea auto vad viitor , Brasovul e plin de moldovence cu picioare lungi - alege Brasov.
Ce are ingineria petroliera? Toata lumea o lauda..

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Offshore ;)

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
ambele sunt bune, aici conteaza foarte mult unde o sa te etabliezi. Pe partea petroliera ai destule concerne prin Europa, sa nu uitam de Petrom cu mama OMV in Austria, unde multi romani ajung. Pe partea mecanica la fel industria explodeaza, diesel-ul dispare, o sa se evolueze si pe plan mecanic, la fel conteaza unde o sa ajungi, gandeste-te ca exista o gramada de concerne auto in Germania (Daimler, BMW, VW, etc.)

Pune raul in fata si gandeste-te ca o sa ramai in Romania si nu vei avea sansa sa ajungi in strainatate sau nu vei primi job-ul. Unde se poate castiga mai mult? Pe partea mecanica castigi bine faci spaga la greu, pe partea petroliera la fel daca esti la Petrom intr-o pozitie ridicata faci bani fara griji. Conteaza foarte mult si ce poti tu, cu ce te diferentiezi de restul, de ce te-ar lua pe tine in schimbul lu' Popescu? Ca nu o sa fi singurul absolvent iar angajatorii sunt limitati in ambele domenii.

Ca si orase clar Brasov-ul, in primul rand este mult mai frumos, mult mai de viata si mult mai multi studenti. Despre Ploiesti stii ce se spune? La Ploiesti p... o b.... deci cam asa este si viata de facultate.

Edited by business11, 24 January 2018 - 13:31.


#6
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
In domeniul automotiv gasesti de lucru usor la firme de componente auto atat in vestul tarii, sudul Transilvaniei, Sebes, Sibiu, Brasov, cat si in zona Pitesti, iar salariile sunt bune. De asemenea poti sa pleci aproape oriunde in Europa. Poti sa te orientezi spre proiectare, unde e interesant si foarte bina platit. Industria petroliera are salarii bune dar conditii mai grele de lucru, munca de teren, si functioneaza doar in zonele unde se fac exploatari, esti limitat ca optiuni de relocare.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
AUTO dar  încearcă partea electrică adică mașini electrice.azi dacă esti mecanic auto oricât de bun NU poți să te apropii de înalta tensiune de la mașina electrică fiindcă te cam arzi și la propriu și la figurat.

#8
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Masinile electrice au tensiune inalta? :huh:

#9
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDihorul Razboinic, on 24 ianuarie 2018 - 14:33, said:

Masinile electrice au tensiune inalta? Posted Image
27 000 V Posted Image

#10
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Inginerie petroliera daca vrei sa parasesti incinta (RO)
Ingineria autovehiculelor daca ramai prin tara.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostPMmd63, on 24 ianuarie 2018 - 17:42, said:

27 000 V Posted Image
Putin mai mult decat da bobina de inductie la masinile pe benzina :)

#12
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostEMPP, on 24 ianuarie 2018 - 13:57, said:

AUTO dar  Ă®ncearcă partea electrică adică mașini electrice.azi dacă esti mecanic auto oricât de bun NU poți să te apropii de Ă®nalta tensiune de la mașina electrică fiindcă te cam arzi și la propriu și la figurat.


Inca inca unu ce are impresia ca de la facultatea de mecanica iesi mecanic auto :)).  Ia zi-mi domnule, masina electrica nu are nevoie de sistem de franare, directie, caroserie, transmisie samd?



#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
ind petrolieră are trei secțiuni: extragere (foraje), utilaje (pt prelucrare), chimizare (ăia care-ți dau combustibilul stricat sau bidonul pt apă...)
la fel ind auto are câte secțiuni...
cam deduc că vrei, de fapt, ceva pe parte de mecanică (adică mate și fizică la greu)
atunci bagă mare la auto, că in RO nu se mai construiește nicio inst de distilare, niciun compresor de gaze, niciun cuptor tubular..., ba poate nici sonde nu mai facem (că nu mai avem țeavă groasă, laminoarele mutându-se in zone cu mai mulți negri decât la noi...)

Edited by gushpi, 25 January 2018 - 14:42.


#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postunderb, on 25 ianuarie 2018 - 07:36, said:

Putin mai mult decat da bobina de inductie la masinile pe benzina Posted Image
Cred ca bobina de inductie da un curent mic comparativ cu bateriile unei masini electrice.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

View Postqew, on 25 ianuarie 2018 - 09:24, said:

Inca inca unu ce are impresia ca de la facultatea de mecanica iesi mecanic auto Posted Image).  Ia zi-mi domnule, masina electrica nu are nevoie de sistem de franare, directie, caroserie, transmisie samd?
Ieși un DOBITOC dar ai PATALAMAUA în mănă  fără de care nu stă nimeni de vorbă cu tine.Personal am făcut un master pentru că aveam nevoie de o autorizație.după primirea diplomei persoana care trebuia să-mi dea autorizația mi-a spus verde-n față că dacă nu am LICEUL terminat în acel domeniu masterul meu =0.

#16
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Si ce legatura are ce ai scris tu cu ce am zis eu?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate