Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Nelamurire Internet 1 Gbps

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
GeoSTG

GeoSTG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2013
Salut,
In sfarsit au venit cei de la RDS si la mine in sat cu fibra.. si ca tot omu' am renuntat la Telekom si am facut un contract cu ei pentru internet 1000mbps + tv
Ieri au venit baietii sa instaleze serviciile

Va spun de pe acum ca nu cunosc mare lucru ,am avut doar internet de la Telekom de 2mbps ,fibra e ceva nou pentru mine si caut cat mai multe informatii

Ok ,deci au venit baietii ,au instalat (doar un cablu de pe stalp pana in casa) dar routerul nu este cel de pe site ,am primit altceva (o sa atasez poze)

Tv merge ok ,nu am probleme ,dar am o problema cu internetul.. conectat prin cablu (cat 5e) viteza maxima este de 10mbps.. iar prin wifi 50mbps..
intrebarea mea este: este viteza normala pentru un abonament de 1000mbps ?

laptopul meu este: acer aspire e15 e5-573-c3m0 ; nu este cel mai nou laptop dar chiar si petarda mea cred ca ar trebui sa duca mult mai mult de atat..
Testat si cu telefonul (wifi) nu depaseste 70mbps

Da ,sunt constient ca nu o sa ating 1gbps cu laptopul meu dar ma asteptam la cel putin 300mbps.. am asteptari prea mari sau este o problema ?

O sa atasez mai jos cateva imagini

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 20 January 2018 - 14:15.
eliminat ip


#2
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 GeoSTG, on 20 ianuarie 2018 - 01:02, said:

Salut,
In sfarsit au venit cei de la RDS si la mine in sat cu fibra.. si ca tot omu' am renuntat la Telekom si am facut un contract cu ei pentru internet 1000mb + tv
Ieri au venit baietii sa instaleze serviciile

Va spun de pe acum ca nu cunosc mare lucru ,am avut doar internet de la Telekom de 2mb ,fibra e ceva nou pentru mine si caut cat mai multe informatii

Ok ,deci au venit baietii ,au instalat (doar un cablu de pe stalp pana in casa) dar routerul nu este cel de pe site ,am primit altceva (o sa atasez poze)

Tv merge ok ,nu am probleme ,dar am o problema cu internetul.. conectat prin cablu (cat 5e) viteza maxima este de 10mb.. iar prin wifi 50mb..
intrebarea mea este: este viteza normala pentru un abonament de 1000mb ?
laptopul meu este: acer aspire e15 e5-573-c3m0 ; nu este cel mai nou laptop dar chiar si petarda mea cred ca ar trebui sa duca mult mai mult de atat..
Testat si cu telefonul (wifi) nu depaseste 70mb
Da ,sunt constient ca nu o sa ating 1gb cu laptopul meu dar ma asteptam la cel putin 300mb.. am asteptari prea mari sau este o problema ?
O sa atasez mai jos cateva imagini
De unde atata 1 GB/s? (8 Gbps),vrei sa spui 1Gbps! (sa modifice cineva titlul ca suna a clickbait)

Atat trebuie sa prinzi maxim 125 MB/s (megabytes / second)
De asemenea ai placi de retea pentru 1Gbps ? daca nu, nu te mira ca nu prinzi mai mult de 100Mbps!

Edited by stlk, 20 January 2018 - 01:27.


#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Cel putin asa ar trebui sa arate:

Attached Files



#4
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
incearca alt cablu din router in laptop
ps. si in laptop si in router conexiunea este de 10 mbps Posted Image; cei care au instalat echipamentu, nu au testat viteza?

Edited by STARTREK1, 20 January 2018 - 01:21.


#5
GeoSTG

GeoSTG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2013
@stlk ,Am modificat Posted Image nu a fost cu intentie /// prin cablu ? doar 10mbps ? iar wifi 40 ? mi se pare foarte putin -- am atasat o poza cu setarile pt placa de 1gbps :-? cred ca aceea este

@Bombalurina ,cu laptopul meu ?

@STARTREK1 ,Am verificat cu toate cablurile disponibile (4 cabluri ,2 cat 5e ,1 care a venit cu acel router de la rds si inca unul care il aveam cat 5 - nu este nici o diferenta)
Nu stiu ,eu am plecat la munca si cand am venit acasa am vazut Posted Image au ramas sa instaleze cu sora-mea ,ea nu a stiut ce sa le zica ,nu ca eu as fi stiut.. Posted Image

Edited by GeoSTG, 20 January 2018 - 01:32.


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@GeoSTG, poti sa ai si un miliard pe secunda viteza la internet ! daca placa de retea din PC si laptop nu sunt 1000 Gbps o sa ai viteze intre 10 si 50 Mbps.

Si vezi ca trebuie sa ai minim:
procesor i5,
SSD,
si neaparat placa de retea Gigabit (de 1000Mbps) ca sa atingi vitezele lu' @Bombalurina

 Bombalurina, on 20 ianuarie 2018 - 01:16, said:

Cel putin asa ar trebui sa arate:
Viteza1.JPG

Attached Files



#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 GeoSTG, on 20 ianuarie 2018 - 01:24, said:

...
Nu stiu ,eu am plecat la munca si cand am venit acasa am vazut Posted Image au ramas sa instaleze cu sora-mea ,ea nu a stiut ce sa le zica ,nu ca eu as fi stiut.. Posted Image
Din moment ce pe Wifi prinde peste 10 Mbps iar in router la LAN scrie 10Mbps, e clar ca au configurat routerul aiurea!

Edited by stlk, 20 January 2018 - 01:44.


#8
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
wifi nu are treaba cu 1000mbps. asta o data. tot ce e prin aer e departe de 1000mbps. daca crezi ca te plimbi prin casa cu laptopul, stai pe wifi si ai 1000 ai inteles gresit.
in al doilea rand trebuie ssd.
in alt rand trebuie ca placa de retea unde bagi cablul ala cat 5 sa suporte gbps. asta dat click status pe conexiune si vezi daca scrie acolo 1gbps, daca nu scrie acolo e de la tine.
in alt rand daca te joci cu cablul de 10 ori si de 3 ori iti scrie 1Gbps si in rest 100 mbps e de la tine dar de la cablul ce vine din router la calculator.

sincer ca sa iei 1000 trebuie sa fie extrem de justificat, pentru ca au si 500. as vrea sa aud use case-uri pentru cand 500 nu e suficient.

Edited by mofone, 20 January 2018 - 01:56.


#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
M-ati omorat cu un SSD dar un hard Seagate Speed  7200 RPM Max. (Transfer Mode SATA III 6.0Gb/s) ce are ? Eu prind aproape 600Mbps,uneori chiar  600Mbps in cap (la abonament T de 500Mbps) cu un hard din asta si cu un procesor Pentium Haswell (G3260 @ 3.30GHz), nu cu vreun i3, daca fac abonament de 1Gbps credeti ca nu ar merge?

Edited by stlk, 20 January 2018 - 02:06.


#10
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 stlk, on 20 ianuarie 2018 - 02:00, said:

M-ati omorat cu un SSD
persoana in cauza a pus modelul laptop-ului care din descriere are "1 TB hard drive".
Daca tii sistemul de operare pe el in teste vei vedea ca are o viteza sub cea pe care o vei fi obtinut daca ai conecta discul fara a rula sistemul de operare pe el.

Edited by mofone, 20 January 2018 - 02:08.


#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 mofone, on 20 ianuarie 2018 - 02:05, said:

1) persoana in cauza a pus modelul laptop-ului care din descriere are "1 TB hard drive".
2) Daca tii sistemul de operare pe el in teste vei vedea ca are o viteza sub cea pe care o vei fi obtinut daca ai conecta discul fara a rula sistemul de operare pe el.
.1) si eu ce crezi ca am ? tot un TB!
2) Adica as prinde 700Mbps Posted Image  la abonament de 500Mbps . Eu zic ca deja prind maximul!
Hardul in condtiile actuale duce in jur de  200MB/s  iar un 1Gbps inseamna 125 MB/s

Edited by stlk, 20 January 2018 - 02:18.


#12
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 stlk, on 20 ianuarie 2018 - 02:10, said:

...si eu ce crezi ca am ? nu tot 1 TB?
Incerci cumva sa compari hdd-ul tau cu hdd-ul lui doar pe baza faptului ca amandoi aveti 1TB?

#13
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 stlk, on 20 ianuarie 2018 - 02:00, said:

M-ati omorat cu un SSD dar un hard Seagate Speed  7200 RPM Max. (Transfer Mode SATA III 6.0Gb/s) ce are ? Eu prind aproape 600Mbps,uneori chiar  600Mbps in cap (la abonament T de 500Mbps) cu un hard din asta si cu un procesor Pentium Haswell (G3260 @ 3.30GHz), nu cu vreun i3, daca fac abonament de 1Gbps credeti ca nu ar merge?
Nu ar merge. Eu pana acum vreo 4 luni am avut un procesor AMD Athlon 64X2 Dual Core 6000+ 3,01GHz, SSD Samsung Evo 128 GB, Ram 8 GB si mai mult de 630Mbps nu am reusit sa scot in testele de viteza(abonament Fiberlink 1000). Spun ei aici de ce ai nevoie pentru a te bucura de viteza maxima.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Placa de retea pare a fi Gigabit, cel putin daca driverul e cel corect (si probabil este), fiindca daca nu era atunci nici nu avea optiune sa o setezi la ‘1Gbps Full Duplex’. Router-ul nu vad cum ar putea ajunge configurat sa forteze 10Mbps (care e ceva atat de antic incat nici nu prea mai e mentionat). Rezulta ca probabil e o problema de negociere a conexiunii intre placa de retea si router, cauza putand fi totusi cablul. Incearca sa modifici ‘Speed & Duplex’ pe ‘Auto’ si vezi daca obtii conexiune de macar 100Mbps.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si eu zic cablul, foarte putine fire din el mai functioneaza din moment ce negociaza doar 10, ori cablul ori mufele, in functie de starea acestora ai 10/100/1000, pentru 1000 trebuie ca toate 8 firele din cablu sa faca contact ferm.

Lasati SSD-ul, in speed test ar trebui sa aiba mult peste 100 mbps, in functie de ce poate procesorul laptopului, 800 mbps sau mai mult daca e macar din gama I, oricum mai nou decat Core Duo, pe Core Duo pana in 500-700 maximorum.

Repet, in testele de viteza conteaza doar CPU si RAM, HDD/SSD doar la torrente sau alte downloaduri.

La Wi-Fi e mai complicat, router personal AC dupa cel al RDS (care sa fie trecut in bridge) si placa de retea wireless AC pe laptop/telefon, Wi-Fi-ul inclus in ONT-ul de la RDS e mai mult de forma, nu de performanta.

Dar e super tare ca vine RDS cu fibra de 1 Gbps intr-o zona cu sarma ADSL Telekom de 2 mbps.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Discutiile sunt useless atata vreme cat link-ul pe fir e de 10Mbps; erorile de pe portu' din fiberhome zic ca fie e o problema cu portul ala fie cu sarma din acel port. Cum initiatorul sustine ca a incercat cu  mai multe patch-uri / sarme ramane ca problema sa fie negocierea intre laptop si jegul rds sau jegul rds in sine.

Initiator incearca sa pui placa in auto, vezi apoi daca tot 10 Mbps ai sau mai mult.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Fiber Home e cel mai prost ONT dat de RDS. De la cer la pamant fatza de modelele din vremurile de aur.

#18
GeoSTG

GeoSTG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2013
Neata :D
Merci de raspunsuri ,da sunt perfect de acord cu majoritatea ,nu am cum sa ating 1gbps ,nici nu am spus asta.
M-am lamurit cu wifi-ul ,probabil aia e viteza maxima ,mai ramane conectarea prin cablu care mi sa parut foarte ciudata ,acum sunt in drum spre munca ,cand ies voi cumpara alt cablu si voi modifica setarile de la placa sa fie pe auto ,voi reveni cu un raspuns aici

Ce mi sa parut ciudat a fost faptul ca prin cablu nu depaseam 10mbps si stiu sigur ca laptop-ul duce cel putin 90mpbs (testat mai demult la un prieten care avea net de 100mbps - poate si mai mult.. )anyway ,voi testa cand ies de la munca

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate