Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Ce se va mai interzice în materie de tehnologie/produse?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#73
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Chiar asa, motoarele cu abur or fi interzise? Ca ma bate gandul sa-mi iau o masina cu motor cu abur. Macar am combustibil daca taie rusii duenuzarea de petrol sau daca mai baga desteptii astia de la guvern accize ca sa finanteze ajutoarele sociale :P

#74
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Motoarele cu abur au un mare avantaj: funcţionează cu mai orice tip de combustibil.
Locomotive cu aburi au dispărut din cauză că necesitau menentenanţă multă. Nu neapărat că nu erau eficiente. Dar cărbunii ăia produceau multă funingine şi trebuiau spălat des cazanul şi focarul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Cppzj9xqZ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdjl, on 20 ianuarie 2018 - 23:46, said:

Hmm, atunci voi deveni ilegalist.
Vor veni după televizoarele C.R.T. sau radioul cu lămpi?

View Postandreic, on 21 ianuarie 2018 - 11:31, said:

Treaba ta... cati ani o sa fii ilegalist ? Vezi in context general nu are relevanta...

O să le folosesc cât pot. Nu mă poate obliga (deocamdată) nimeni să cumpăr ce nu-mi place.

Edited by djl, 21 January 2018 - 13:31.


#75
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 21 ianuarie 2018 - 13:11, said:

Nu mă poate obliga (deocamdată) nimeni să cumpăr ce-mi place.
Probabil ai vrut sa spui cu totul altceva aici.

#76
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Iară am comis-o   :ewwpu:

#77
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
djl dar stiai ca zgomotul sabiilor laser din Star Wars este o combinatie intre un tv cu tub catodic si un proiector vechi? Posted Image

#78
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Frigiderele fara heliu.

#79
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
[serios] Din cate stiu, nu s-a interzis folosirea aproape niciunui dispozitiv (poate doar a DDT-ului sau a altor chestii foarte toxice). S-a inte4rzis fabricarea sau comercializarea lor, Daca maine s-ar interzice LaserDiscurile, ai putea sa le folosesti in continuare cat te mai tin discurile si aparatul. Desi nu exista niciun pericol, aici, deja tehnologia e moarta si ingropata... [/serios]

On: nu sunt mare ecologist, dar sunt constient ca anumite chestii trebuie sa dispara pentru ca sunt ineficiente dpdv energetic sau polueaza. Cu timpul vor disparea si motoarele termice, desi cred ca mai dureaza cel putin 30 de ani si e posibil ca eu sa nu mai apuc. Sau se vor pastra in anumite domenii (de ex. nu cred ca se va gasi prea curand un inlocuitor al motorukui cu reactie pentru avioanele comerciale si militare. Poate se vor face axioane de agrement de 4 locuri cu motor electric, dar ma indoiesc ca vor avea capacitatea unui A380 sau viteza unui F35).

#80
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pe mine ma deranjeaza mai rau ce gaselnite apar decat ce se interzice. Casa Verde. Posted Image

#81
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postdjl, on 19 ianuarie 2018 - 13:18, said:

Eu mă întreb, dacă unele tehnologii sunt învechite, de ce nu sunt lăsate să moară de la ele, dacă nu e vorba de ceva care poate afecta negativ. Înţeleg să impui noi sistem de frânare, de semnalizare că astea ţin de siguranţă, dar dacă ar fi beneficiat de taxe 0, becurile economice s-ar fi vândut în număr mai mare şi cu timpul ar fi rămas mai puţine cu incadescenţă.
economicul conduce politicul !
este prima lege in capitaism !

View Postpufonel, on 22 ianuarie 2018 - 23:02, said:

[serios] Din cate stiu, nu s-a interzis folosirea aproape niciunui dispozitiv (poate doar a DDT-ului sau a altor chestii foarte toxice). S-a inte4rzis fabricarea sau comercializarea lor, Daca maine s-ar interzice LaserDiscurile, ai putea sa le folosesti in continuare cat te mai tin discurile si aparatul. Desi nu exista niciun pericol, aici, deja tehnologia e moarta si ingropata... [/serios]

On: nu sunt mare ecologist, dar sunt constient ca anumite chestii trebuie sa dispara pentru ca sunt ineficiente dpdv energetic sau polueaza. Cu timpul vor disparea si motoarele termice, desi cred ca mai dureaza cel putin 30 de ani si e posibil ca eu sa nu mai apuc. Sau se vor pastra in anumite domenii (de ex. nu cred ca se va gasi prea curand un inlocuitor al motorukui cu reactie pentru avioanele comerciale si militare. Poate se vor face axioane de agrement de 4 locuri cu motor electric, dar ma indoiesc ca vor avea capacitatea unui A380 sau viteza unui F35).
asa este ! ...
am o factura de energie electrica din 1987, cand locuiam intr-o garsoniera , de 2,17 lei ! ...
acum platesc frecvent, cca 120 !...desi am investit mii de EUR in tehnologie !

Edited by realduc, 23 January 2018 - 02:50.


#82
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Trecand peste inflatie (care nu-i o "inventie capitalista", exista si-atunci), cu ce dracu' si mai ales cand sa fi consumat curent in '87, cand era mai mult oprit ?

Oricum, factura aia nu dovedeste mai nimic.  Am avut si facturi cu minus, "acum".

#83
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu erau nici aparate, nu era nici curent, aparatele care erau nu puteau functiona prea mult timp fara pauze, televizoarele se stricau de Revelion cand stateau aprinse cel mai mult.

#84
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Care aparate nu puteau funcţiona fără pauze?   :huh:

#85
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
Cred ca peste vreo suta de ani vor fi interzise antibioticele si hidrocentralele.
Urmasii nostri ne vor blama cu siguranta ca ne-am distrus evolutia naturala a sistemului imunitar si in loc sa il efucientizam am ales sokutia simpla pilulelor.
La fel si la hidrocentrale, vor fi vazute ca niste crime la adresa naturii prin efectele pe care le-au avut asupra zonelor respective.
Desigur in 2118 sau 2218 oamenii se vor minuna cat de la indemana ne erau solutiile pentru toate dar noi eram atat de orbi

#86
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostKokoshmare, on 24 ianuarie 2018 - 11:52, said:

Desigur in 2118 sau 2218 oamenii se vor minuna cat de la indemana ne erau solutiile pentru toate dar noi eram atat de orbi
Vedem atunci ce-o fi.   :D

#87
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
Nu stiu ce s-o mai interzice dar in mod sigur vom renunta noi la tehnologie atunci cand lucrurile vor fi deranjante.
Exemplu de la mine din pravalia
In 2015 a aparut o aplicatie proprie care era folosita in organizarea unui eveniment si gestionarea desfasurarii lui. Cand un client semna contractul primea acces in aceasta aplicatie in care erau incarcate detaliile evenimentului si putea yrmari in timp real cum decurg lucrurile. Asta pentru ca si la noi tot in cadrul aplicatiei se modificau aceste detalii in functie de cum se facea treaba. Ceva de genul s-a facut set-up-ul in sala ping modificai in aplixatie,clientul vedea on aplicatie si daca avea ceva de obiectat sau modificat ping baga si el, modificarea se ducea la omul care raspundea de lucrul respectiv. Ideea aplicatiei era ca informatia sa circule rapid, in timp real si la oamenii relevanti, clientul sa vada intotdeauna stadiul operatiilor, sa se simta neglijat. Asa am primit acest proiect on 2015 si pe care l-am abandonat la nivel european la jumatatea lui 2016. Pentru ca ping, ping, ping, ping
Pentru ca nu aveai doar un eveniment, aveai 15-20 pe saptamana si clientii mai ales aia nesiguri gen miresicile sau aia care subcontractau pentru un client mai mare, se razgandeau de jdemii de ori, era vraiste in capul lor si ping, ping, ping. Astfel incat la inceput mai cu juma dd gura si pe urma mai toata lumea s-a ajuns la o revolta generala si s-a transmis la sefii yankei gata, coa', ne tampeste pingul.
Ne asteptam la scandal dar n-au zis nimic deja la ei acasa primisera aceeasi reactie

Edited by Kokoshmare, 08 February 2018 - 00:41.


#88
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006

View PostNeaceasca85, on 23 ianuarie 2018 - 02:24, said:

Pe mine ma deranjeaza mai rau ce gaselnite apar decat ce se interzice. Casa Verde. Posted Image
Nu-ti doresc asta, dar... daca in viitor magazinul familiei o sa dea faliment si veniturile ti se vor reduce, s-ar putea sa-ti dai palme ca n-ai dotat vila cu tehnologii mai eficiente dpdv energetic atunci cand aveai bani mai multi :P

#89
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu traim din magazin, ala e ca si mort inca din 2008, il tinem din comoditate, altele sunt veniturile, de pe o firma cu alt domeniu de activitate. Am becuri economice unde tin lumina aprinsa cel mai mult, TV/monitor LED, centrala pe gaz "in condensatie", desi asta imi produce 300 lei paguba la fiecare 3 ani cand trebuie curatata de un calcar care se depune in camera de ardere pe schimbatorul de caldura, am zis mai sus/pe paginile anterioare, e din cauza ca e din Aluminiu schimbatorul.

Am si izolatie cu polistiren din 2010, nu prea imi placea nici aia dar a astupat deschizaturile dintre termopane si pereti, nu mai intra frig pe acolo.

#90
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNeaceasca85, on 13 februarie 2018 - 02:49, said:

Am si izolatie cu polistiren din 2010, nu prea imi placea nici aia dar a astupat deschizaturile dintre termopane si pereti, nu mai intra frig pe acolo.
Loool, pai dupa ce se pune termopan automat se indreapta zidul (asta presupune eliminarea crapaturilor) nu se lasa asa... abia dupa aia vinie polistirenul samd...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate