Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Zboruri cu escala

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 23.09.2017
Pana acum n-am mai avut zboruri cu escala ci doar zboruri directe.

1. Dupa ce cobori din avion, te indrepti catre iesire (sosiri) sau exista ceva poarta "Transfer"?
2. Daca segmentul 2 al zborului este operat de catre aceeasi linie, bagajul de cala ajunge direct la destinatie (este transferat automat in al doilea avion) ?

Edited by alex342, 18 January 2018 - 19:25.


#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
1. Exista transfer.
2. Da.

Acuma orice regula are exceptie, poate daca ne-ai da  mai multe detalii despre calatoria ta, putem sa raspundem concret.

#3
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Daca ti-ai cumparat zborurile pe un singur bilet da:
- in aeroportul de schimb urmezi indicatoarele cu tranzit; este posibil sa faci control de pasapoarte si poate si unul de securitate
-bagajul e transferat automat la destinatie


#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Daca ai zbor cu escala mai treci odata pe la control
Bagajul este transferat automat

#5
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 23.09.2017

 nicu131, on 18 ianuarie 2018 - 19:31, said:

Daca ai zbor cu escala mai treci odata pe la control

Controlul normal sau este alt control? Adica ies din avion, ajung la sosiri si apoi ma intrept catre plecari si acolo este controlul normal.

Edited by alex342, 18 January 2018 - 19:49.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 nicu131, on 18 ianuarie 2018 - 19:31, said:

Daca ai zbor cu escala mai treci odata pe la control
Bagajul este transferat automat

Nu neaparat, depinde unde si cat ai escala.

@alex342: daca ai pus ochii pe vreo ruta, spune punctul de plecare, destinatia, escala, linia/liniile aeriene si timpul de escala.

#7
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 23.09.2017
Bucuresti - Viena (50 min) - Cairo
Austrian

Edited by alex342, 18 January 2018 - 20:10.


#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
E posibil sa trebuiasca sa iti mai intalnesti o data bagajul la Vienna.
Tu n-ai treaba cu asta, urmaresti sageata cu "transfer"
O sa-ti spuna ei cand faci luggage drop la Otopeni daca trebuie sa mai iei bagajul la escala.

Vienna Cairo tot Austrian?

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 23.09.2017

 Tsunnnami, on 18 ianuarie 2018 - 20:14, said:

Vienna Cairo tot Austrian?

Da. Am check-in insa pt fiecare segment in parte.

Edited by alex342, 18 January 2018 - 20:21.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 alex342, on 18 ianuarie 2018 - 20:21, said:

Da. Am check-in insa pt fiecare segment in parte.

Poti da un tel a AA sau sa intrebi cand faci chek-in-ul la Vienna

Checkin nu se refera la bagaj

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 alex342, on 18 ianuarie 2018 - 20:08, said:

Bucuresti - Viena (50 min) - Cairo
Austrian
E foarte "in scurt". De-aia nici nu l-ai gasit pe un singur bilet. Ai doua calatorii diferite, fiecare cu formalitatile de rigoare.

#12
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 23.09.2017
Asta inseamna ca trebuie sa imi iau bagajul cand ajung la Viena?

LE: Cand am facut rezxervarea, nu am facut doua rezervari diferite. Ci una singura. La fel a fost si plata.

LE2: scuze, perioada dintre este de 1 ora si 20 min. Dar asta inseamna de cand aterizeaza avionul pana decoleaza celalalt. Dar tot este din scurt.

Edited by alex342, 19 January 2018 - 00:50.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 alex342, on 19 ianuarie 2018 - 00:43, said:

Asta inseamna ca trebuie sa imi iau bagajul cand ajung la Viena?

LE: Cand am facut rezxervarea, nu am facut doua rezervari diferite. Ci una singura. La fel a fost si plata.

LE2: scuze, perioada dintre este de 1 ora si 20 min. Dar asta inseamna de cand aterizeaza avionul pana decoleaza celalalt. Dar tot este din scurt.

Neah, esti ok
SPune cand intri in avion stewardului ca ai un avion legatua la o ora dupa aterizarea astuia.
Cauta un loc mai spre fata avionului, desi nu cred sa fie probleme ca e avionul mic.

Sunt aproape sigur ca nu mai ai treaba cu bagajele

#14
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Ca sa elimini orice forma de stres baga un ochi pe: https://www.viennaai...ort/airport_map .

80 de minute este timp suficient si pe aeroporturi mari gen CDG, FRA ori LHR  ca sa ne rezumam doar la cele europene. In caz de intarzieri departamentul de operatiuni zbor poate chiar amana plecarea zborului de legatura (la o companie clasica sunt rute unde 80% din pasageri sunt cu escala), te poate astepta (pe tine si pe altii in cazul tau) un reprezentant al companiei care sa te duca direct la "tinta" in cel mai rapid mod posibil (se intampla la companii care pun un accent mai mare pe pasager iar Austrian e una dintre acestea), se pot face schimbari asupra  zonelor obisnuite de decolare/aterizare pentru scurtarea timpilor de tranzit si alte procedee specifice. Cineva stie de x, y, z care circula de la A la C prin puntul B deci nu iti face griji!

Edited by teRRa, 19 January 2018 - 04:40.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 teRRa, on 19 ianuarie 2018 - 04:39, said:

Ca sa elimini orice forma de stres baga un ochi pe: https://www.viennaai...ort/airport_map .

80 de minute este timp suficient si pe aeroporturi mari gen CDG, FRA ori LHR  ca sa ne rezumam doar la cele europene. In caz de intarzieri departamentul de operatiuni zbor poate chiar amana plecarea zborului de legatura (la o companie clasica sunt rute unde 80% din pasageri sunt cu escala), te poate astepta (pe tine si pe altii in cazul tau) un reprezentant al companiei care sa te duca direct la "tinta" in cel mai rapid mod posibil (se intampla la companii care pun un accent mai mare pe pasager iar Austrian e una dintre acestea), se pot face schimbari asupra  zonelor obisnuite de decolare/aterizare pentru scurtarea timpilor de tranzit si alte procedee specifice. Cineva stie de x, y, z care circula de la A la C prin puntul B deci nu iti face griji!

nu chiar.
te "asteapta" doar in cazul in care ti-a urcat bagajul
Daca s-a inchis poarta si bagajul n-a intrat in avion e "la revedere"

Pentru mine 80 de minute e deja pericol ca bagajul nu va ajunge cu tine.
Mi s-a intamplat de 2 ori pe zboruri Nates - Paris - Frankfurt
Bagajul a ajuns cu 2 zile intarziere

#16
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Se poate intampla orice insa tine cont de:
1. Nantes si Frankfurth sunt in Europa si sunt bine conectate. Politica pentru ele este mai milt ca sigur cea obisnuita.
2. Cand zbori spre destinatii exotice sau intercontinental, adica acolo unde legaturile sunt la o frecventa redusa sau zborurile sunt foarte lungi se aplica alte reguli la nivelul operatiunilor de handling, transfer si asa mai departe. Compabia aeriana prin cei care fac handlingul au posibilitatea de a lua bagajul din cala avionului A si a-l duce direct in cala avionului B fara ca acesta sa mai sufere plimbarea obisnuita.
3. O destinatie ca si CAI este din start una de "escala" pentru o companie ca Austrian si un oras/zona ca si Viena. Asta imi intareste convingerea ca cele 80 de minute chiar sunt calculate.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 alex342, on 19 ianuarie 2018 - 00:43, said:

Asta inseamna ca trebuie sa imi iau bagajul cand ajung la Viena?

LE: Cand am facut rezxervarea, nu am facut doua rezervari diferite. Ci una singura. La fel a fost si plata.

LE2: scuze, perioada dintre este de 1 ora si 20 min. Dar asta inseamna de cand aterizeaza avionul pana decoleaza celalalt. Dar tot este din scurt.

E suficient.
Am avut 50 de min escala in Charles de Gaulle si ne-am descurcat. Aeroportul din Viena nu e chiar urias.
Daca ai luat biletele de pe site-ul Austrian si ai facut o singura rezervare, inseamna ca iti iei bagajele in Cairo. la coborarea din avion in Viena urmareste indicatiile din aeroport. Daca nu ti-e clar unde trebuie sa te duci, mergi la primul birou de informatii pe care il vezi si intrebi acolo. Sa ai biletul celalalt pregatit.

#18
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Eu intotdeauna intreb la biroul unde fac check in -ul daca bagajul de cala il iau la destinatia finala.
Ca sa fiu sigura.
Daca uiti sa intrebi atunci o sa vezi pe hartia pe care o primesti pentru bagajul dat la cala.
Pana acum (in cateva sute de zboruri cu escala) doar de doua ori a trebuit sa iau bagajul in tranzit. O data a fost in Roma (zburam Bruxel-Palermo cu escala in Roma) si o data in Beijing (Zburam Shanghai-Bruxel cu escala in Beijing).

Prima data nu em habar de ce. Dar in al doilea caz erau siguri ca nu prindem conexiunea asa ca au refuzat sa ne faca check inul pe al doilea segment.

Eu nu iau niciodata bilete unde conexiunea este sub o ora si jumatate. Chiar si daca aeroportul e mic. Culmea cu cat aeroportul e mai mic cu atat se pare ca sunt mai ineficienti Posted Image Tot timpul cel mai mare timp de asteptare la bagaje il am pe aeropoartele mici...

La 50 de minute s-ar putea sa stai in Cairo fara haine ceva timp. Ia ceva de siguranta in bagajul de mana.

Edited by something00, 19 January 2018 - 09:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate