Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Zboruri cu escala

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 alex342, on 18 ianuarie 2018 - 20:08, said:

Bucuresti - Viena (50 min) - Cairo
Austrian
foarte probabil să nu ieși din zona de securitate, deci nu vei face nici un control.

#20
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 DaculScoril0, on 19 ianuarie 2018 - 10:28, said:

foarte probabil să nu ieși din zona de securitate, deci nu vei face nici un control.

Am zburat cu ei pe ruta Bruxel-Viena-Delhi si eu imi aduc aminte ca a fost control. Ca stiu ca l-a pus pe sot sa alinieza toate lentilele de la aparatul foto. Scoase din husele lor. A fost prima data cand ne-a pus cineva sa facem asta la vreun control pe aeroport...

sper ca imi aduc aminte corect...

Edited by something00, 19 January 2018 - 11:40.


#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
In Bucuresti vei primi doua bilete de avion de la ghiseul AA pentru zborul catre Cairo.Unul Bucuresti - Viena si al doilea Viena - Cairo.
In Bucuresti iti depui bagajele de cala pentru care vei primi o recipisa.Iti recomand sa nu o arunci decat dupa recuperarea bagajelor pe aeroportul din Cairo.
In Viena sa urmaresti transfer/tranzit.Nu mai este nevoie sa faci control pentru bagajele de cala.Astea se vor imbarca automat pe cursa de Cairo.
Tu faci control doar pentru bagajele de cabina pasaport si documentul de calatorie.
Avand in vedere ca ai 50 de minute (timp suficient de altfel) la dispozitie,indreapta-te cat mai repede catre poarta de imbarcare.Apoi poti sa faci si altceva.
La Cairo iti recuperezi bagajele de cala.
Distractie placuta.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 teRRa, on 19 ianuarie 2018 - 05:48, said:

Se poate intampla orice insa tine cont de:
1. Nantes si Frankfurth sunt in Europa si sunt bine conectate. Politica pentru ele este mai milt ca sigur cea obisnuita.
2. Cand zbori spre destinatii exotice sau intercontinental, adica acolo unde legaturile sunt la o frecventa redusa sau zborurile sunt foarte lungi se aplica alte reguli la nivelul operatiunilor de handling, transfer si asa mai departe. Compabia aeriana prin cei care fac handlingul au posibilitatea de a lua bagajul din cala avionului A si a-l duce direct in cala avionului B fara ca acesta sa mai sufere plimbarea obisnuita.
3. O destinatie ca si CAI este din start una de "escala" pentru o companie ca Austrian si un oras/zona ca si Viena. Asta imi intareste convingerea ca cele 80 de minute chiar sunt calculate.

2. Nope, niciodata un intercontinental nu o sa astepte un avion regional, adica nu pune sa astepte 300 de oameni pentru 2. OPrice intarziere pentru un avion costa al dracu de mult.
Hotelul pentru 2 oameni e infinit mai putin decat ce plateste un intercontinental pe un aeroport mare
3. Nope again. Cati pleaca din Bucuresti in Vienna pentru a ajunge in Cairo?
5 pe saptamana?

 something00, on 19 ianuarie 2018 - 09:16, said:

Eu intotdeauna intreb la biroul unde fac check in -ul daca bagajul de cala il iau la destinatia finala.
Ca sa fiu sigura.
Daca uiti sa intrebi atunci o sa vezi pe hartia pe care o primesti pentru bagajul dat la cala.
Pana acum (in cateva sute de zboruri cu escala) doar de doua ori a trebuit sa iau bagajul in tranzit. O data a fost in Roma (zburam Bruxel-Palermo cu escala in Roma) si o data in Beijing (Zburam Shanghai-Bruxel cu escala in Beijing).

Prima data nu em habar de ce. Dar in al doilea caz erau siguri ca nu prindem conexiunea asa ca au refuzat sa ne faca check inul pe al doilea segment.

Eu nu iau niciodata bilete unde conexiunea este sub o ora si jumatate. Chiar si daca aeroportul e mic. Culmea cu cat aeroportul e mai mic cu atat se pare ca sunt mai ineficienti Posted Image Tot timpul cel mai mare timp de asteptare la bagaje il am pe aeropoartele mici...

La 50 de minute s-ar putea sa stai in Cairo fara haine ceva timp. Ia ceva de siguranta in bagajul de mana.

Uite-o fata care stie carte

 DaculScoril0, on 19 ianuarie 2018 - 10:28, said:

foarte probabil să nu ieși din zona de securitate, deci nu vei face nici un control.

 something00, on 19 ianuarie 2018 - 11:10, said:

Am zburat cu ei pe ruta Bruxel-Viena-Delhi si eu imi aduc aminte ca a fost control. Ca stiu ca l-a pus pe sot sa alinieza toate lentilele de la aparatul foto. Scoase din husele lor. A fost prima data cand ne-a pus cineva sa facem asta la vreun control pe aeroport...

sper ca imi aduc aminte corect...

Ganditi-va ca e posibil sa intre in zona Schengen, nu stiu prin Vienna n-am circulat niciodata.
CUm am spus si eu si Something, pericolul e sa nu ajunga bagajul nu persoana.

Apropo, bagajul SE SCOATE din trenul care vine din Bucuresti si se adauga in alt vagon care va umple avionul de Cairo.
Buc-Vienna-Cairo, nu cred ca sunt 10 valize...

#23
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2005
la Otopeni, la checkin poti sa spui ca ai transfer scurt, de obicei iti pune o eticheta de o culoare vie sa le sara in ochi, langa codul de bare. succes

#24
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

 nicu131, on 18 ianuarie 2018 - 19:31, said:

Daca ai zbor cu escala mai treci odata pe la control
Bagajul este transferat automat

La 5/6 zboruri cu excala am trecut doar pe la pasapoarte... Si la al 6-lea cred ca am gresit eu circuitul.... eram in frankfurt... ala e aeroport serios... mini oras

Edited by MooF2010, 20 January 2018 - 00:21.


#25
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Salut. Am ajuns acasa. In legatura cu intrebarea mea. Bagajul a fost transferat automat si l-am mai ridicat doar in cairo. Oricum, pe acel sticker pe care il primesti pt bagaj scrie "To Cairo via Viena". Deci inseamna ca bagajul ajunge automat la destinatia finala.

Apropo de transfer. Am vazut ca toate aeroporturile au poarta speciala pentru transfer. Dupa ce ai iesit din avion, nu te indrepti catre control pasapoarte, Ci urmaresti indicatiile transfer. Astfel ca nu mai treci prin controale. Ci te indrepti direct catre poarta de unde iti pleaca avionul. 50-60-70 minute sunt mai muolt decat suficiente. Pt ca dupa ce ai coborat din avion, in 5 minute esti la poarta de imbarcare pt segmentul 2.

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 alex342, on 27 ianuarie 2018 - 19:47, said:

Pt ca dupa ce ai coborat din avion, in 5 minute esti la poarta de imbarcare pt segmentul 2.

Nu e o regula, VIE e mic.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Nu e o regula nici poarta speciala pentru transfer, cele din SUA fiind un bun exemplu unde iti verifica pasaportul (si viza) chiar daca doar tranzitezi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate