Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cum putem convinge bătrânii și săracii să nu mai voteze CIUMA ROȘIE ?

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
288 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Antena 3 și România TV au cel mai mare rating din țară, din păcat, mult peste restul posturilor de știri, în special Digi care este cel mai obiectiv și de calitate post de știri din țară.
Cred că toți avem o cunoștiință, un bătrân simpatic sau un amărât care ne este amic, dar are un mare punct negativ, acesta fiind că se uite la cele două mizerii (televiziuni) și mai votează și cu PSD, ALDE sau eu știu ce partidul de tipul România Mare.

Cum facem ca pe acești oameni să-i aduce la realitate, cum convingi un om simplu, cu o inteligență șubredă (din păcate ăsta e adevărul) să începe să privească politica mai limpede ?

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,643
  • Înscris: 05.02.2012
le dai cu 1kg mai mult decat pesedeu' Posted Image
on topic : nu ai cum ... fiecare face cum crede si pana nu se frige nu crede ca arde... Au fost crescuti in alte vremuri. Vremuri in care erai oarecum egal cu altii chiar daca altii ar fi vrut mai mult, nu ar fi putut si ei cred ca asa e cel mai bine. Acuma daca te descurci pe forte proprii si nu dai socoteala altora cand te intreaba cum faci banii, primul gand al lor e "al dreacu' de hot"
Intr-o zi , la europa fm, la emisiunea lui Moise Guran a sunat unu sa spuna ca "multifunctionalele" distrug Romania... a zis "multifunctionale" si a fost rugat sa explice ce sunt acelea "multifunctionale"
La fel, vedem pe facebook, chiar si pe softpedia o multime de oameni care inca il plang pe ceausescu si fiecare fraza o incep cu :"pe vremea ..." sau "inainte de 90" ...
Este o generatie intreaga pe care nu prea ai cum sa o schimbi Posted Image . La fel cum nu ai cum sa convingi pe multi din mediul rural ca nu miroase wc-ul daca il muti in casa si il legi la canalizare

Edited by Andreysc7, 17 January 2018 - 13:14.


#3
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,410
  • Înscris: 15.01.2017
Nu exista asa ceva. Nu sista bătrâni care sa voteze PSD si copii lor altceva. Sau exista dar rar. Care Votează cima rosie Votează din tata-n fiu. Nu ai ce sa le faci.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
uita de lupta cu astia si concentreazate in alta directie si anume ....pe aia care nu au votat sau care nu voteaza ( eu asa fac)
e foarte greu sa il convingi pe un asistat, sau pe un pensionar ca nu asta e directia si e foarte greu de convins , pur si simplu ei nu prea gandesc
mergi pe aia care nu au votat deloc, convinge-i ca e bine sa voteze , da si explicatii - de ce ....?

#5
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Velaxa, on 17 ianuarie 2018 - 13:04, said:

Cred că toți avem o cunoștiință, un bătrân simpatic sau un amărât care ne este amic, dar are un mare punct negativ, acesta fiind că se uite la cele două mizerii (televiziuni) și mai votează și cu PSD, ALDE sau eu știu ce partidul de tipul România Mare.

Cum facem ca pe acești oameni să-i aduce la realitate, cum convingi un om simplu, cu o inteligență șubredă (din păcate ăsta e adevărul) să începe să privească politica mai limpede ?
Eu am un vecin amarat care lucreaza cu ziua cum poate insa refuza sa ia ajutor social , sa fie povara statului. Pentru ca a ales asta, i-a venit acasa de la primaria PSD sa plateasca impozit pe casa si pe teren in cazul in care este pasibil de ajutor social, in cazul in care are venit de supravietuire.

Defectul lui cel mai mare este ca vorbeste in crâsme despre mafioti PSD si despre cum vor infractorii sa schimbe legile justitiei ca sa scape .

Eu cred ca subestimati batranii si saracii. Chiar daca se uita la antena 3 exista rude, care le baga mintile in cap imediat in caz de alegeri anticipate.

Edited by Benderbut, 17 January 2018 - 13:14.


#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 petre69, on 17 ianuarie 2018 - 13:11, said:

...mergi pe aia care nu au votat deloc, convinge-i ca e bine sa voteze , da si explicatii - de ce ....?
Dă-le şi mălai, dă-le şi ulei!

 Andreysc7, on 17 ianuarie 2018 - 13:08, said:

le dai cu 1kg mai mult decat pesedeu'
...


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
la o prezenta de peste 55% la urne , PSD e muci
nu uita asta si convingei pe neconvinsi sa mearga la vot
asta e cheia

#8
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Daca voteaza ciuma galbena sau ciuma rosie e tot aia. Ideea buna ar fi sa nu mai voteze nici o ciuma.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 jobist, on 17 ianuarie 2018 - 13:15, said:

Dă-le şi mălai, dă-le şi ulei!
nu e adevarat , prezenta 18-35 ani e f f f slaba , iar asstia nu prea voteaza psd daca merg la vot

#10
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 petre69, on 17 ianuarie 2018 - 13:16, said:

la o prezenta de peste 55% la urne , PSD e muci
nu uita asta si convingei pe neconvinsi sa mearga la vot
asta e cheia

Mă crezi că eu știu foarte puțini oameni care n-au votat?

#11
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006
Atitudine de superioritate...

Daca le spui nazisti, dau report. Pentru ca ei sunt democrati.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

 petre69, on 17 ianuarie 2018 - 13:11, said:

uita de lupta cu astia si concentreazate in alta directie si anume ....pe aia care nu au votat sau care nu voteaza ( eu asa fac)
Exact. Înainte de fiecare tură de alegeri pare că de data asta îi ia dracu până când se dau procentele cu ăia care s-au urnit din casă.
Când or să fie 65-70% o să putem spera.

#13
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Cea mai MARE greseala sa consideri ca doar cei batrani si saraci voteaza PSD.
CEA MAI MARE !

Priviti in jur , pe cei foarte apropiati, dar care spun una si voteaza alta.

#14
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,410
  • Înscris: 15.01.2017

 petre69, on 17 ianuarie 2018 - 13:16, said:

la o prezenta de peste 55% la urne , PSD e muci
nu uita asta si convingei pe neconvinsi sa mearga la vot
asta e cheia

Ce te face sa crezi ca aia puturosi ar vota altceva in afara de PSD? Eu cred ca de fapt aia Leneși si iresponsabili sunt mai pesediști decat Pesediștii,

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 Assur, on 17 ianuarie 2018 - 13:16, said:

Daca voteaza ciuma galbena sau ciuma rosie e tot aia. Ideea buna ar fi sa nu mai voteze nici o ciuma.
gresit

#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
E cinic dar de vârstnici scăpăm biologic. Aici se rezolvă. Cu săracii și cei fără minte va fi mai greu.

#17
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Nu-i greu. Ii iei si pe ei in considerarea.
Acum doar PSD li se adreseaza, pentru restul sunt de la "o problema" - pana la  "o povara pentru tara". Sau pur si simplu nu exista.

#18
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 Epdm, on 17 ianuarie 2018 - 13:20, said:

Ce te face sa crezi ca aia puturosi ar vota altceva in afara de PSD? Eu cred ca de fapt aia Leneși si iresponsabili sunt mai pesediști decat Pesediștii,

Nu e vorba de lene, este vorba de dezamăgire. De senzația de inutilitate. De "votul meu nu contează".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate