Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

FSEGA sau ASE

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ancutacrainic

ancutacrainic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.10.2016
Salutare !
Fiind clasa a 12a am ales sa merg ori la FSEGA ori la ASE . Desi am citit mai multe topicuri, totusi nu imi dau seama ce sa aleg .
1)M.am gândit să aleg Contabilitate si gestiunea afacerii însă parca mi s.ar părea interesantă si Administrarea afacerii ( in engleza ) dar asta se face doar la ASE
2) Nu stiu daca sa o fac in romana sau in engleza pentru că mi se pare bine sa folosesc o limbă străină mai ales ca am fost la intensiv engleza
3)Din punct de vedere al distanței, ar fi mai aproape Clujul , însă daca fac o facultate vreau sa nu o fac degeaba , numai ca sa am o diplomă

Voi ce ziceți?
Multumesc anticipat !

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
N-am inteles nimic din ce ai mazgalit acolo, deci cred cu tarie ca ar trebui sa mergi la ASE!

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 ancutacrainic, on 17 ianuarie 2018 - 11:51, said:

2) Nu stiu daca sa o fac in romana sau in engleza pentru că mi se pare bine sa folosesc o limbă străină mai ales ca am fost la intensiv engleza
Daca stapanesti engleza, mergi pe asta, altfel in romana si te pui la punct cu engleza.

 ancutacrainic, on 17 ianuarie 2018 - 11:51, said:

3)Din punct de vedere al distanței, ar fi mai aproape Clujul , însă daca fac o facultate vreau sa nu o fac degeaba , numai ca sa am o diplomă
Fiind aceeasi specializare, nu conteaza asa mult unde absolvi.

 ancutacrainic, on 17 ianuarie 2018 - 11:51, said:

1)M.am gândit să aleg Contabilitate si gestiunea afacerii însă parca mi s.ar părea interesantă si Administrarea afacerii ( in engleza ) dar asta se face doar la ASE
Contabilitatea e ceva mai cuantificabil. Administrarea e mai generica, cine te pune sa le faci asta?! E buna doar daca vrei tu sa-ti faci una.

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu cred ca la Cluj sau Iasi e mult mai placut sa fii student decat in agitatia si mitocania urbana din Bucuresti.
Ca specializari, incearca sa intri la Informatica economica sau Contabilitate si informatica de gestiune.

#5
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 clausio, on 17 ianuarie 2018 - 12:06, said:

N-am inteles nimic
Contabilitatea ai pare grea, se gandeste ca poate nu reuseste sa o termine.
Administrarea afacerilor a auzit el ca-i mai accesibila

nu stie care dintre ele este mai "usora".

Edited by OPEDI, 17 January 2018 - 12:31.


#6
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 Kroghy, on 17 ianuarie 2018 - 12:27, said:

Eu cred ca la Cluj sau Iasi e mult mai placut sa fii student decat in agitatia si mitocania urbana din Bucuresti.
Ca specializari, incearca sa intri la Informatica economica sau Contabilitate si informatica de gestiune.
Hai la Cluj la Informatica Economica. Inveti Informatica in ultimele 3 semestre de te ia supararea, iar la gata nu o sa ai cunostinte nici in conta, nici in IT.

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cine merge la facultate invata informatica mai repede, nu numai in ultimele 3 semestre.
Vad in planul de invatamant ca inca din semestrul 2 se incepe cu Introducere în programarea calculatoarelor apoi in semestrul 3 Algoritmi şi structuri de date si apoi din ce in ce mai mult.
Cam la fel e si la Iasi la FEAA unde specializarea de Informatica economica e cea mai apreciata si cautata.
Din 150 de studenti de la FEAA iasi mai sunt si cate 2-3 care la final ajung cum spui tu, nu stiu nici contabilitate si nici IT dar marea majoritate a absolventilor stiu si contabilitate si programare si se angajeaza repede si pe posturi platite foarte bine.

Edited by Kroghy, 17 January 2018 - 13:14.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La informatica economica e cel mai ok, nu o sa ramai cu mare lucru insa o sa fi calificat cu dubla specializare, iar dupa ai tot timpul din lume sa te specializezi pe ceva anume.

 onlyviu, on 17 ianuarie 2018 - 12:51, said:

Hai la Cluj la Informatica Economica. Inveti Informatica in ultimele 3 semestre de te ia supararea, iar la gata nu o sa ai cunostinte nici in conta, nici in IT.

Practic in afara de C++ faci toate limbajele intr-un an si un semestru... deci faci un pic din toate si nu stii nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate