Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

buderus gb012 probleme presiune

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca pui manometrul de verificat rotile de masina, cit indica ? Cit aer zice ca ai in vas ?

#38
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
1 bar nu ar trebui sa puna probleme pompei de masina. Cat ai acum in vas?

#39
monny_ro2001

monny_ro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.10.2009
imi cer scuze baieti......se pare ca a fost vina mea......nu stiu de ce nu am reusit sa pompez inainte cu toate ca am incercat de 2 ori ...acum am incercat iarasi si am 1,2 preiune am pompat pana la 1,5 voiam sa vad daca iasa apa la chiuveta nu a iesit nimic si am scazut  acum la 1,3 ...am o pompa de masina cu manometru eu zic ca arata bine....
oare sa bag mai multa presiune sa vedem daca vine apa la robinet sau sa continui pasii ....inchis incarcare centrala......etc

Edited by monny_ro2001, 19 January 2018 - 11:19.


#40
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 monny_ro2001, on 19 ianuarie 2018 - 11:17, said:

...am o pompa de masina cu manometru eu zic ca arata bine....
Eu zic ca este foarte posibil sa nu arate bine. Eu pina acum nu am vazut pompa de masina la care manometrul sa indice corect. Eu zic sa-l verifici la rotilr unei masini.

 monny_ro2001, on 19 ianuarie 2018 - 11:17, said:

... am pompat pana la 1,5 voiam sa vad daca iasa apa la chiuveta nu a iesit nimic ...
La chiuveta ar fi iesit apa doar daca aveai apa in vas, adica daca aveai presiune de aer aproape zero.

#41
monny_ro2001

monny_ro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.10.2009
ma duc in strada la verificat..........

#42
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Din ce am vazut eu pe youtube, vasul de expansiune la centrala ta este legat cu furtun flexibil. Cred ca va trebui sa-l dai jos si sa-l verifici sa nu fie infundat. Poate ca avea dreptate colegul M_ierdnA, cu citeva posturi in urma

 M_ierdnA, on 19 ianuarie 2018 - 10:10, said:

.. Sa nu fie colmatat furtunul de legatura intre vas si instalatie. ..

Cum tu spui ca uneori centrala merge bine si alteori o ia razna fara un motiv logic, posibil sa ai ceva mizerie care se misca prin furtunul ala si uneori "blocheaz" legatura dintre centrala si vas.

#43
monny_ro2001

monny_ro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.10.2009
verificat manometru.....la 2 roti am 2,4 la una avea 2 cu ocazia asta am umflat si roata......caut dupa furtunu ala sa vad.....
este un furtun flexibil exact ca cel de la chiuveta acum sa vad cum il pot da jos.....

cam greu de dat jos......dupa voi daca desfac furtunul flexibil din partea de jos se vede o siguranta acolo si cumva cred ca il pot desface dar in rest nu vad nimic.....pot apoi sa ridic vasul de expansiune din spate.....l-as putea ridica  dar nu stiu daca mai e si cu altceva legat sau doar prin furtunu ala ca fiind plasat acolo in spate nu imi dau seama
ps: lucrez in constructii nu va faceti probleme ca rezolv cu dalta si ciocanu Posted Image)

Edited by monny_ro2001, 19 January 2018 - 11:48.


#44
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Din vasul de expansiune nu mai pleaca nici un alt furtun in afara de cel pe care l-ai vazut si care face legatura cu centrala/instalatia. Etansarea probabil ca e cu oring si siguranta.

#45
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Era bine daca reuseai sa desfiletezi furtunul direct de la vas (adica de sus, din spate), ca sa poti dupaia sa-l bagi intr-o galeata si sa incarci centrala ca sa treaca apa prin el si sa curga in galeata, impreuna cu mizeria.
Din filmele vazute pe youtube, vasul nu este prins cu nimic si se scoate daca-l ridici in sus. Numai ca nu va iesi afara din cauza cosului de fum
Asa arata in filmuletele de prezentare:
Attached File  vas buderus.png   1.46MB   12 downloads
La vas este semiolandez, iar in corpul pompei este oring si siguranta

Edited by florin71_skoda, 19 January 2018 - 12:06.


#46
monny_ro2001

monny_ro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.10.2009
l-am desfacut am scos vasul afara cu furtun cu tot
sa desfac furtunul din vas si sa suflu pe el? eventual sa bag apa in el?
Era bine daca reuseai sa desfiletezi furtunul direct de la vas (adica de sus, din spate), ca sa poti dupaia sa-l bagi intr-o galeata si sa incarci centrala ca sa treaca apa prin el si sa curga in galeata, impreuna cu mizeria. ???????????? sa il prind in partea de jos iar capul care era in vas sa-l bag in galeata si sa dau drumu la centrala sa se incarce cu apa??

Edited by monny_ro2001, 19 January 2018 - 12:09.


#47
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Amindoua. Poti sa sufli si dupaia sa bagi si apa. Esentialul este sa te asiguri ca nu este infundat.

 monny_ro2001, on 19 ianuarie 2018 - 12:07, said:

sa il prind in partea de jos iar capul care era in vas sa-l bag in galeata si sa dau drumu la centrala sa se incarce cu apa??

Pai acum daca ai reusit sa-l dai de tot jos, poti sa-l cuplezi cumva la baie la furtunul de dus. Nu are sens sa-l mai pui pe centrala pina nu-l verifici.

Edited by florin71_skoda, 19 January 2018 - 12:16.


#48
monny_ro2001

monny_ro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.10.2009
nu pare infundat......am suflat in el.....am bagat apa eu zic ca e ok
la vas ar trebui sa verific acum ceva daca tot e desfacut?am obsv ca , chiar unde vine legat furtunul bag degetul si dau de ceva ca si cum ar fi presupun o sita.....dar pare un cauciuc la atingere.....




buna ideea cu dusul legat la robinet am dat drumu la apa a iesit putin galbuie la inceput dar mg bine apa prin el

Edited by monny_ro2001, 19 January 2018 - 12:27.


#49
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Probabil basica din vas. Pare totul in regula la vas. Poate ar mai trebui sa incerci cum a zis Florin mai devreme, cu furtunul infipt la locul lui in centrala sa dai usor drumul la robinetul de incarcare sa vezi daca iese apa prin el. Sa nu fie infundat acolo... Asta ca saeliminam complet ipoteza cu expansiunea.

#50
monny_ro2001

monny_ro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.10.2009
decat sa fac o prostie mai bine intreb: ampus furtunul la loc am deschis apa rece ce intra in centrala deschid robinetul de umplere centrala nu vine apa deloc, cum se incarca pe apa calda presupun ca nu mg fiindca nu e bagata centrala in priza,corect?


la vas nu pare a fii loc pe langa cauciul acela...oare daca incerc sa bag apa in vas ar trebui sa intre?

Edited by monny_ro2001, 19 January 2018 - 12:38.


#51
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu stiu sa iti raspund exact, dar nu cred. Daca centrala nu e in priza nu iti curge apa la chiuveta pe teava de calda? Incearca la chiuveta acum. Eu cred ca ar trebui sa fie. Numai sa aiba vreo valva comandata electric, dar ma indoiesc.

#52
monny_ro2001

monny_ro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.10.2009
apa calda nu vine deloc... o bag in priza si vad ce iasa...

Edited by monny_ro2001, 19 January 2018 - 12:39.


#53
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Unde nu vine apa ? Nu intra intra apa in centrala si nu creste presiunea pe manometrul centralei ? Sau nu curge apa pe furtun ?
Centrala ta nu are si manometru mecanic ? Are doar manometru electronic ?

Centrala nu trebuie sa fie bagata in priza ca sa incarci centrala cu apa. O bagi in priza doar daca nu ai manometru mecanic. Daca ai manometru electronic nu ai cum sa vezi presiunea fara sa bagi centrala in priza.

#54
monny_ro2001

monny_ro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.10.2009
preuspun ca nu am facut ceva bine.....am pus furtunul la loc , la vas nu e legat....si am crezut ca daca dau drumul sa incarc centrala ar trebui sa vina apa pe furtun, am manometru mecanic si atata dar presiunea imi arata 0 ca, am ramas la pasul cu bagat aer in vas cu pompa si de acolo nu am mai continuat, robinetii tur retur inchis iar daca am dat jos vasul nu am bagat presiune la 1,5 ca nu am ajuns acolo...nu stiu daca m-am facut explicit

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate