Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Manopera casa la rosu

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Cosminsr

Cosminsr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2019
Buna seara. Ma puteti ajuta cu un pret aproximativ pentru constructie subsol 80 metri patrati in Timisoara in spate la Metro 2? Va multumesc anticipat.

Edited by Cosminsr, 02 January 2019 - 21:04.


#38
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Kendo, on 13 decembrie 2018 - 07:21, said:

Anul trecut am platit 35€/m² pentru o casa P+M in Timisoara. Multumit de echipa.
Trimite-i si la mine !

#39
Cosminsr

Cosminsr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2019
Imi poti trimite o carte de vizita?

#40
redfishpeste

redfishpeste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2010

 TheChosen1, on 10 decembrie 2018 - 23:46, said:

Iti fac tie cocina!


Daca vrei sa afli un pret real , mergi in zona unde vrei sa construiesti si vorbeste cu echipe de pe alte santiere, cu ocazia asta vezi si cum lucreaza. Daca vrei sa construiesti intr-o zona slab activa imobiliar, e mai greu de estimat daca nu gasesti meseriasi la lucru.
Poti  sa-mi  recomanzi o firma/ echipa  mai serioasa  din Sanpetru  ?

#41
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Nu ca inca nu am contractat echipa, dar iti recomand sa iei santierele la pas si sa vb cu echipele, asa mai si vezi cum lucreaza.

Nu ca inca nu am contractat echipa, dar iti recomand sa iei santierele la pas si sa vb cu echipele, asa mai si vezi cum lucreaza.

#42
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Salut
Am primit aceasta oferta:
3300 euro cota 0,
5500 euro zidaria de la parter + stalpi+placa,
3500 euro zidaria de la etaj + stalpi si grinzi (casa e pe cadre).
Csa are 76mp pe nivel + 20mp terasa nivel 0 l! Este ok pentru 2020?

#43
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Pare un pret corect, daca intra si sarpanta.Omul are cofraje sau tot in sarcina ta cade?

#44
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 raducut123, on 31 martie 2020 - 17:04, said:

Pare un pret corect, daca intra si sarpanta.Omul are cofraje sau tot in sarcina ta cade?

Fara cofraje, fara sarpanta si fara egalizare si cu putin ajutor la turnare pentru trotuare. Pentru sarpanta am primit oferta de la un colaborator Bilka de 5000 ron si 8000 ron de la un colaborator Lindab!

#45
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 CIP03, on 31 martie 2020 - 19:28, said:

Fara cofraje, fara sarpanta si fara egalizare si cu putin ajutor la turnare pentru trotuare. Pentru sarpanta am primit oferta de la un colaborator Bilka de 5000 ron si 8000 ron de la un colaborator Lindab!
Care egalizare, sau la ce spun ei egalizare ? Fara sarpanta, mi se pare cam maricel pretul. Ajunge la 80 euro/mp. fara sarpanta .

#46
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 xjl, on 01 aprilie 2020 - 09:08, said:

Care egalizare, sau la ce spun ei egalizare ? Fara sarpanta, mi se pare cam maricel pretul. Ajunge la 80 euro/mp. fara sarpanta .

Egalizarea, este betonul mort (trasarea, saparea cu buldo si turnarea betonului mort de egalizare a fost realizata de mine).
Da, tot nu inteleg cum se calculeaza mp, in oferte firmele de constructie folosesc termenul mp construit, alte firme dau o suma fixa care oricum nu bate cu mp desfasurati.
Astfel constructorul zice ca la mine am fundatie cu placa 0 - 76 mp construiti + terana 3300 euro
   zidul de la parter cu placa 1 - 76 mp construiti 5500 euro
       zidul de la etaj cu grinda  - 76mp construiti dar 3500 euro , am scos la 3000 euro

Total mp construiti, constructorul zice ca sunt 96 +76+76 = 248mp construiti,

In acte am 172 mp desfasurati si probabil undeva la 150mp utili!

Total manopera la rosu fara sarpanta 11,800 euro
Fara scara interioara, aia ramane sa o fac eu in viitor din metal!

Constructia e pe cadre cu grinzi de 30x45 si 11 stalpi de 30x30 cu 8 fire si 4 stalpi de 45x30 cu 12 fire, etrieri din 10 in 10 iar in stalpi mai sunt niste etrieri denumiti de ei "inimi".
Constructorul a zis ca e mult de munca, ca asta e structura de bloc nu de casa cu etaj!

Au terminat casa in 25 zile lucratoare!

#47
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Sa inteleg ca deja ai terminat de construit casa ?

#48
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 xjl, on 02 aprilie 2020 - 10:06, said:

Sa inteleg ca deja ai terminat de construit casa ?

Inca nu, s-a oprit la grinda de sub sarpanta pentru care a cerut alti 3500 euro, zicand ca aia e o alta etapa!

Initial mi-a zis 3500 cota 0 si 5500 etaj, fara sa mi zica si de partea aia de sus! Eu am inteles ca ala e tot costul parter+etaj, apoi sa-mi zica ca mai e zidaria de la etaj + grinda o alta etapa si alti 3500 euro!

Pentru cineva care se apuca de prima lui casa nu are de unde stii ca mp construiti nu e tot una cu mp desfasurati a casei! Si nici constructorii nu zic asta, folosesc termenii lor 50-60 euro/mp, dar nu explica clar ce inseamna mp, tocmai sa te agate in final. Diavolul se ascunde in detalii Posted Image

#49
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Acum, pentru tine, este tardiva treaba.  Dar, pentru ceilalti care vor sa construiasca, cereti o oferta de pret cat mai clara si detaliata, pe etape de lucru si plati. Sa fie facuta pe intelesul fiecaruia. In nici un caz nu acceptati oferte LA MP. Apropo, dirigintele de santier ce zice ? Ai facut , cumva, un contract de lucrari cu firma ce a construit ? Referitor la mp.construit vs. mp.desfasurat , clar nu este acelasi lucru. Dar , ca si suprafata construita desfasurata , casa ta are 162 mp. Terasa se calculeaza separat si nu are cum sa aiba acelasi pret de manopera ca si casa in sine. Cel mult undeva la 60-70% din pretul/ mp. construit de casa. Si acum ce faci, cauti alta echipa sa termine casa ?

#50
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 xjl, on 04 aprilie 2020 - 08:41, said:

Acum, pentru tine, este tardiva treaba.  Dar, pentru ceilalti care vor sa construiasca, cereti o oferta de pret cat mai clara si detaliata, pe etape de lucru si plati. Sa fie facuta pe intelesul fiecaruia. In nici un caz nu acceptati oferte LA MP. Apropo, dirigintele de santier ce zice ? Ai facut , cumva, un contract de lucrari cu firma ce a construit ? Referitor la mp.construit vs. mp.desfasurat , clar nu este acelasi lucru. Dar , ca si suprafata construita desfasurata , casa ta are 162 mp. Terasa se calculeaza separat si nu are cum sa aiba acelasi pret de manopera ca si casa in sine. Cel mult undeva la 60-70% din pretul/ mp. construit de casa. Si acum ce faci, cauti alta echipa sa termine casa ?

Primul diriginte m-a abandonat cand a auzit ca vreau sa fac trasarea si egalizarea personal (casa are autorizatie in "regie proprie"), dirigintele nou a venit dupa si a fost prezent cel putin odata la 3 zile pe santier. De lucrat s-a lucrat bine printr o firma cu angajati cu carte de munca, cate odata erau 10 oameni pe santier (la cofrat planseu etaj), alta data 6 cel mai putin 4!
Pretul a fost de 50 euro/mp, nu a fost mult la prima strigare, doar cum sunt lipsit de experienta ca toata lumea care se apuca de prima casa era normal sa nu inteleg din prima diferenta intre mp/construit si mp/desfasurat.

#51
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Ce scrie ma nene in contract?Cum naiba sa semnezi daca scrie 50euro/mp?Nu e trecut si pretul total, sau cum se cuantifica pretul unitar?

#52
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Buna! Vremn si noi sa ne apucam de constructie anul acesta, in Ghermanesti, Snagov. Stiti cumva ehipe serioase/preturi in zona? A mai construit cineva in zona?

#53
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 andradah, on 23 iunie 2020 - 15:57, said:

Buna! Vremn si noi sa ne apucam de constructie anul acesta, in Ghermanesti, Snagov. Stiti cumva ehipe serioase/preturi in zona? A mai construit cineva in zona?
Inainte de a te apuca de cautat firme sau echipe , cauta un diriginte de santier bun. Te poate ajuta mult in negocierile pe care o sa le ai cu constructorii. Daca este echipa si faci in regie proprie, ai nevoie si de un RTE care verifica executia corecta si de calitate a lucrarilor. Spor.

#54
LMoc

LMoc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2020
Ajutor!

M-am hotarat sa-mi fac o casa. Posted Image
Acum caut teren, dar ca sa-mi fac o idee de buget, as vrea sa stiu de la cei care acum trec prin asta, despre ce preturi vorbim la manopera caselor din caramida. Niciunul dintre cunoscutii mei nu si-au facut casa, deci nu prea am de unde sa cer recomandari de firme de constructie.

Am citit pe undeva pe acest forum niste discutii legate de suprafete construite vs. desfasurate si sunt in ceata totala. Fie-va mila si luminat acest biet ignorant cu visuri mari. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate