Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Manopera casa la rosu

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 21.03.2012
Deci, la constructia caselor se folosesc mai multi termeni: suprafata construita desfasurata= aria tuturor suprafetelor insumate, adica suprafata construita adunata a fiecarui nivel, plus terase\balcoane. Aceasta este suprafata care se inmulteste cu pretul\mp. Trebuie staabilit din start ce inseamna la rosu: unii nu includ montarea invelitorii. Trebuie discutat CLAR de la inceput. Pune pe hartie subiectele ce trebuiesc atinse in discutie, pt ca in moimentul intalnirii poti uita unele lucruri sa le discuti. Daca te poate indruma cineva care a trecut prin asta, ar fi ideal.

Suprafata utila, este aria camerelor calculata fara ziduri. Asta este doar pt tine ca beneficiar, constructorul nu foloseste aceasta cifra in calculele sale.

#56
LMoc

LMoc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2020
Multumesc frumos, talica! Am stat toata viata la bloc si stiam diferenta dintre construit si util. Inteleg ca la case trebuie sa vorbesti despre construit desfasurat, daca ai mai mult de 1 nivel, corect?

Conteaza la vreun calcul daca vreau placa de beton peste etajul 1, de exemplu?

Din ce am inteles pana acum, la rosu inseamna fundatie, ziduri, geamuri, usa de intrare si acoperis, nu?
Apoi, daca tragi tevile prin casa si circuitele electrice, e la gri, nu?

#57
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 21.03.2012
Eu zic ca la calcul este inclusa placa peste etaj. Negociezi daca nu este placa, dar cei mai multi, din ce am auzit, spun ca manopera este cam aceiasi. Si cred ca au dreptate. Ca si observatie, mai toti cei care nu au pus placa peste etaj (din motive de economie), au regretat. Ei au afirmat-o!
Inca o data, clarifica daca la rosu include montajul invelitorii, tigla sau tabla.

La rosu, este constructia structurii casei, daca sunt terase\scari, trebuiesc executate (daca sunt mari ca suprafata, poti negocia putin, ca doar e doar o placa). La gri, se adauga, instalatiile si tencuiala. Usile si ferestrele sunt separat, le alegi tu, dupa dorinta (culoare, calitate, nr de foi de geam)

#58
Diana512

Diana512

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2007
M-ar interesa si pe mine o parere despre un pret pe care mi l-a oferit un constructor pentru manopera pe m2 la rosu, in Deva.
Pretul este de 90EUR/mp. Proiectul are 340mp construiti desfasurat.
Citind pe net, nu-mi dau seama daca e pret corect sau nu. Vad firme din alte orase care oferteza la 60-80EUR/mp.

Multumesc.

#59
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 21.03.2012
Este un pret mare. Dar, daca este vorba de firma, nu mai este mare. Preturile mai mici sunt pentru echipe de muncitori, deci oarecum munca la negru, constructie in regie proprie. Aici mai poate intra in discutie cine aduce unele dintre materiale, popi placi beton, cofrage lemn\metalic!

Deci daca nu ai timp de stat pe santier, va fi scump, dar comod. Daca poti sta pe santier, e mai mult de alergat, dar mai ieftin, poate si mai bun rezultatul final (trebuie un pic de pricepere). E o vorba, Ochiul stapanului, ingrasa vita!

#60
_Dan12345_

_Dan12345_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.09.2020
Salut,
Pana la urma cum se calculează manopera pentru la "rosu"? Dacă e placa peste etaj și sarpanta intr o apa, asta se calculează ca un etaj suplimentar. Casa e P+1 90mp construiți pe etaj, cu placa peste etaj și pod intr o apa. Înțeleg ca e de lucru la sarpanta dar asa apar și fundații și scări..

#61
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Cat mai este acum tariful pentru la rosu in Bucuresti si ilfov cu firma?  Dar costul materialelor?  Ms.

#62
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View Post_Dan12345_, on 19 septembrie 2020 - 07:10, said:

Salut,
Pana la urma cum se calculează manopera pentru la "rosu"? Dacă e placa peste etaj și sarpanta intr o apa, asta se calculează ca un etaj suplimentar. Casa e P+1 90mp construiți pe etaj, cu placa peste etaj și pod intr o apa. Înțeleg ca e de lucru la sarpanta dar asa apar și fundații și scări..

Este etaj superior, trebuie cofrata placa si este de munca. I

#63
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 12.09.2013
Cei care dau pretul fara sa vada proiectul si locatia sunt habarnist!Iar voi, beneficiarii, nu mai fiti asa naivi!

#64
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Adica nu se poate da o plaja de tarife pentru o casa obisnuita?  E mai greu ca la achizitia de sateliti !

#65
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005
Un formular care calculează foarte bine costul de construcție a unei case îl găsiți aici: https://webage.ro/pr...ctie-casa-2021/

#66
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 21.03.2012
Exemplu de pret cerut: pt cota zero, cu etrieri cumparati, treceri instalatii facute si beton turnat in santuri: 120 ron/mp.

La suprafata mea, aprox 140 mp, 75 ml temelie, aprox 3000 euro / echipa 4/ estimat 5 zile de munca.

Am zis pass!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate