Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Cat tine un implant ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Trebuie sa-mi iau curaj si sa-mi pun 3 implante, am citit si vad ca ar tine 10-15 ani. La ce anume se refera, partea de sus sau partea de jos, surubul, eu banuiesc ca cea de sus exact ca la o lucrare nu ?

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
va tine atat timp cat geometria osului in care este implantat ramane neschimbata ! ...
am avut unu' pus in 2003, si l-am "inlaturat" in 2009 ! ...

Edited by realduc, 15 January 2018 - 09:36.


#3
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 realduc, on 15 ianuarie 2018 - 09:36, said:

va tine atat timp cat geometria osului in care este implantat ramane neschimbata ! ...
am avut unu' pus in 2003, si l-am "inlaturat" in 2009 ! ...
Salut

S-a abordat un subiect foarte interesant. Ai schimbat doar surubul acela sau si coroana?

Multumesc

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Aoleo :(

#5
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Am un implant de vreo 6-7 ani.. e ca in prima zi si acum.

#6
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

 realduc, on 15 ianuarie 2018 - 09:36, said:

va tine atat timp cat geometria osului in care este implantat ramane neschimbata ! ...
am avut unu' pus in 2003, si l-am "inlaturat" in 2009 ! ...
Cine si la ce clinica ti-a facut implantul?
Ai avut osteotita mare?

#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Daca il ingrijesti cum trebuie poate sa te tina si o viata.

#8
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 Aldulescu, on 15 ianuarie 2018 - 11:02, said:

poate sa te tina si o viata.
...daca nu traiesti prea mult.

#9
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Poate sa dea cineva un raspuns valid, fara ironii si caterinca ?

Edited by sonnydellmarco, 15 January 2018 - 11:36.


#10
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 sonnydellmarco, on 15 ianuarie 2018 - 11:36, said:

Poate sa dea cineva un raspuns valid, fara ironii si caterinca ?


Dental implants.

Quote

In the presence of healthy tissues, a well-integrated implant with appropriate biomechanical loads can have 5-year plus survival rates from 93 to 98 percent[1][2][3] and 10 to 15 year lifespans for the prosthetic teeth.[4] Long-term studies show a 16- to 20-year success (implants surviving without complications or revisions) between 52% and 76%, with complications occurring up to 48% of the time.[5][6]


5 ani o duci aproape sigur. (93%)
Te astepti la 10-15 ani in mod normal.
Si deja la 16-20 ani, jumatate rezista. Jumatate dau complicatii. (52%)

Deci la 10-15 ar rezista cam 80%.



Parerea unui singur pacient e cam irelevanta.
In plus, in Romania acum 15 inca se faceau plombe de metal.
Nu prea sunt pacienti cu implant de 15 ani.

Edited by r629935, 15 January 2018 - 11:49.


#11
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009
Eu am un implant pus în 2005, pe rădăcina unei măsele, pe care eu aș fi vrut să o extrag. Stomatoloaga mi-a zis să fac mai întâi o radiografie. S-a uitat la ea și a zis că, deși starea rădăcinii nu e grozavă, ar merita să încercăm. Era primul ei implant, experimentat pe mine! I-a reușit foarte bine, azi e la fel ca-n prima zi! Nu dă semne de oboseală!

#12
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 stancosty, on 15 ianuarie 2018 - 12:16, said:

Eu am un implant pus în 2005, pe rădăcina unei măsele, pe care eu aș fi vrut să o extrag. Stomatoloaga mi-a zis să fac mai întâi o radiografie. S-a uitat la ea și a zis că, deși starea rădăcinii nu e grozavă, ar merita să încercăm. Era primul ei implant, experimentat pe mine! I-a reușit foarte bine, azi e la fel ca-n prima zi! Nu dă semne de oboseală!
Aia nu a fost reconstructie?


#13
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
PAi depinde ce mananci cu acele implanturi. DAca mananci ceva lejer te poate tine o viata, daca mananci ceva tare poti sa-ti iei adio de la ele si in cativa ani

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pai nu sunt batranel sa mananc supa strecurata da nici nu sparg oase intre dinti :).

#15
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
eu din 2010 am 5 implante jos: 3 dreapta si 2 stanga. momentan nu am nici o problema. daca e sa le dea organismul reject, se va intampla in maxim 1 an. si coroanele sunt importante! eu am de zirconiu, fiind cele mai bune cand mi-am facut lucrarea. ce o mai fi aparut intre timp nu stiu.

totodata tine foarte mult de conduita fiecaruia in parte! eu m-am lasat de spart nuci cu gura sau rontait oase sau bomboane tari.. deci sportul asta il cam lasi in urma. si igiena orala este foarte importanta! periuta interdentara si dus bucal neparat pentru curatarea implantelor cat si a locului intre coroana si implant, asta pentru a nu dezvolta infectii care sa duca incet dar sigur la inlaturarea implantului in timp. (sa nu se inteleaga ca renuntam la periuta normala/electrica sau ata dentara, si acestea vor fi folosite dar pentru ceilalti dinti).

conteaza foarte mult si cine iti executa lucrarea! pentru ca ramai cu ea pe viata (sau cel putin pana o dai afara). decat sa mergi la niste amatori, mai bine dai niste bani in plus si o faci la sigur, parerea mea!

ca si informatie aditionala, procedura de extractie a unui implant este destul de dificila, necesita interventie chirurgicala, timpul de recuperare este lung iar pentru a refolosi locul respectiv este initial nevoie de aditie de os si o perioada de aprox 1-2 ani pentru integrare si refacerea locului pentru o viitoare interventie!

#16
Rushmeplsnow

Rushmeplsnow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2018
Sunt prea multi factori de care depinde durata de viata a unui implant pentru ca exista factori locali si generali care pot influenta durata de viata.am sa va dau cateva exemple.ca factori lovali cea mai importanta e igiena post implante,multi gresesc considerand ca daca ti ai pus implant nu mai trebuie sa te speli dinti:total eronat ,bacteriile sunt cei mai mari dusmani ai cavitatii bucale daca te lasi pe mana lor sa zic asa,conteaza mult dimensiunea implantelor unele sunt mai scurte ,mai groase altele mai lungi subtiri in functie de disponibilitatea osoasa si anumite puncte anatomice.ca si factori generali as putea enumera ca un exemplu bolile ce pot influenta durata de viata si care afecteaza implantarea,ca ex diabetul ,bolile parodontale,hepatitele etc in mod normal medicul curant ar trebui sa va expuna riscurile,indicatiile contraindicatiile in cazul implantelor.Difera de la persoana la persoana dar ce e sigur igiena riguroasa va ajuta,plus controalele periodice pentru a se urmari starea implantelor.gasiti destule informatii si pe internet,nu si are rost intrebarea "cat ma tine un implant" pentru ca depunde de la caz la caz ! O zi buna

#17
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
corect. si eu am avut pre-senzatia ca implantul inseamna sa nu te mai speli pe dinti. din contra! inseamna o igiena mult mai stricta decat la un dinte normal. plus ca la controlul periodic/detartraj, va avea parte de un tratament diferit fata de un dinte natural.

nu stiu cum sta treaba la diabetici/hepatita etc etc, asta ar trebui sa vorbesti cu doctorul in cauza, tin minte ca si pe mine m-a trimis sa fac o serie de analize pentru a vedea cat de compatibil sunt.
cum zicea si colegu' mai sus, durata de viata a unui implant depinde de la un pacient la altul si de conduita acestuia, eu personal nu am avut probleme insa asta nu inseamna ca altcineva nu poate avea!

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Vineri ii dau bataie, 2 bucati Megagen.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate