Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

putere maxima monofazat

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Nu am avut pana acuma "norocul" sa ma intalnesc cu o "generala" de 50A pe monofazat. Am intrebat si colegii si am primit acelasi raspuns negativ. Poate ca in I7 este mentionat ca s-ar putea dar majoritatea distribuitorilor nu ar da asa ceva. Limita de 7,2kW este parca o regula. Sper sa ai noroc. Bafta!

#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pe sectiunea de constructii case avem cativa colegi care au monofazat cu disjunctor de 40A, deci ~ 9 kVA.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,816
  • Înscris: 14.10.2008
In blocurile in care s-au schimbat coloanele, instalatiile comuniste, noile instalatii si contoare sunt aparente, in carcase de plastic, nu ingropate in pereti. In Slatina in putine blocuri s-au inlocuit, mai ales in cele foarte vechi unde aluminiul poate ca s-a corodat. Nu mai exista termoficare din 1998 dar din 2000 toti sunt pe centrale cu gaz metan, obtinandu-se astfel apa calda si incalzirea.

Stau la casa cu trifazat bagat din start, din 1999, cu 20 metri de cablu subteran de la bloc pana la casa. Dar mai detin un magazin de familie la parter de bloc, din 2003, in 2009 ca sa pun 2 aparate de aer conditionat, pe langa agregatele frigorifice, a trebuit sa trag si acolo trifazat, fiind la parter, s-a luat direct din firida scarii si s-a mers cu 5-10 metri de cablu pana in tabloul interior. In 2008 am incercat pe monofazatul din 1985 si a luat foc (ma rog, mult fum) tabloul, ramanand 3 ore fara alimentare in miez de vara.

Amintirile ma chinuiesc cu locuitul la bloc pe instalatie de aluminiu, din 1992 pana in 2000, la etajul 5 din 8, ma incalzeam cu 2 calorifere electrice de 2.000 w fiecare, am facut apa calda cu 2 boilere electrice, masina de spalat consuma in dusmanie pe fierbere apa, aveam in sertar ghemul de litza cu care inlocuiam periodic in patroanele fuzibile ce se ardeau saptamanal.

Aluminiul distrugea prizele si prelungitoarele(explodau din senin la 6 dimineata), instantul electric sa fie legat fara priza, daca tot nu are posibilitate de unul pe gaz.

Edited by Neaceasca85, 15 January 2018 - 21:19.


#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Neaceasca85, on 15 ianuarie 2018 - 21:16, said:

In blocurile in care s-au schimbat coloanele, instalatiile comuniste, noile instalatii si contoare sunt aparente, in carcase de plastic, nu ingropate in pereti. In Slatina in putine blocuri s-au inlocuit, mai ales in cele foarte vechi unde aluminiul poate ca s-a corodat. Nu mai exista termoficare din 1998 dar din 2000 toti sunt pe centrale cu gaz metan, obtinandu-se astfel apa calda si incalzirea.

Stau la casa cu trifazat bagat din start, din 1999, cu 20 metri de cablu subteran de la bloc pana la casa. Dar mai detin un magazin de familie la parter de bloc, din 2003, in 2009 ca sa pun 2 aparate de aer conditionat, pe langa agregatele frigorifice, a trebuit sa trag si acolo trifazat, fiind la parter, s-a luat direct din firida scarii si s-a mers cu 5-10 metri de cablu pana in tabloul interior. In 2008 am incercat pe monofazatul din 1985 si a luat foc (ma rog, mult fum) tabloul, ramanand 3 ore fara alimentare in miez de vara.

Amintirile ma chinuiesc cu locuitul la bloc pe instalatie de aluminiu, din 1992 pana in 2000, la etajul 5 din 8, ma incalzeam cu 2 calorifere electrice de 2.000 w fiecare, am facut apa calda cu 2 boilere electrice, masina de spalat consuma in dusmanie pe fierbere apa, aveam in sertar ghemul de litza cu care inlocuiam periodic in patroanele fuzibile ce se ardeau saptamanal.

Aluminiul distrugea prizele si prelungitoarele(explodau din senin la 6 dimineata), instantul electric sa fie legat fara priza, daca tot nu are posibilitate de unul pe gaz.
Aluminiul nu distruge nimic, dimensionarea sa e problema, poti lucra pe aluminiu la fel ca pe cupru, daca e dimensionat corect.Reteaua de distributie e in mare parte din Aluminiu.

 curentarul, on 15 ianuarie 2018 - 01:01, said:

7.2 kW maxim legal. Peste, se trece la trifazat.

 kolfleading, on 15 ianuarie 2018 - 07:58, said:

Maxim legal pe monofazat este 11 kVA, care corespunde la disjunctor de 50 A.
Se da cam maxim 40 A, nu am vazut casa/apartament cu siguranta de 50.In normativ scrie maxim 11 kva ceea ce corespunde cam la 9 kw daca luam un factor de putere de 0.8.

 myshyk, on 15 ianuarie 2018 - 09:13, said:

Si vrei sa faci la bloc, o instalatie interioara de 11kW? Pe instalatia exterioara existenta? Adica atunci cand dai drumul la instant, vecinii sa nu se mai uite la televizor? Ai mai avut vreodata de-a face cu un instant de asemene a ordin de marime?
Instalatia exterioara e treaba distribuitorului.Fii sigur ca nu iti aproba nimeni o putere anume, daca nu stie ca e ok instalatia.

 unbrutus, on 15 ianuarie 2018 - 11:49, said:

Contorul e la parter si eu sint la etaj 3, nu stiu daca pot face chiar orice dupa contor, in sensul asta intreb. Sint totusi 3 etaje de traversat
In functie de modul in care sint duse cablurile , data sint ingropate si tre sa spargi, ai nevoie de acordul asociatiei, daca sint pozate si inlocuiesti doar cablurile si nu afecteaza pe nimeni, nu cred ca ai nevoie de vreun acord.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 fqx, on 15 ianuarie 2018 - 23:09, said:

In functie de modul in care sint duse cablurile , data sint ingropate si tre sa spargi, ai nevoie de acordul asociatiei, daca sint pozate si inlocuiesti doar cablurile si nu afecteaza pe nimeni, nu cred ca ai nevoie de vreun acord.
nu am vazut la niciun bloc cabluri pozate, cred ca e exclusa varianta asta

#24
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Dar atunci cum se procedeaza daca vrei sa pui in functiune o plita sau un cuptor electric sau amandoua, la bloc? Soliciti bransament trifazic? Si daca tenhic nu se poate cum ziceti voi? Nu ar trebui daca eu, consumator, am de gand sa consum 10 kw sa mi se ofere de furnizor solutia tehnica, bucurandu-se ca au un consumator serios?

#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005

 fqx, on 15 ianuarie 2018 - 23:09, said:

Aluminiul nu distruge nimic, dimensionarea sa e problema, poti lucra pe aluminiu la fel ca pe cupru, daca e dimensionat corect.Reteaua de distributie e in mare parte din Aluminiu.

Periodic omenirea incearca sa inlocuiasca cuprul cu aluminiu la distributie interioara cand pretul cuprului e sus, si tot periodic reuseste sa-si dea foc din cauza asta. In principal din cauza ca nu folosesc legaturi adecvate aluminiului.
Problema e ca e un metal moale, cu coeficient mare de dilatare si oxideaza usor (iar oxidul e puternic dielectric). Din cauzele astea, legaturile rigide clasice se slabesc in timp si cauzeaza probleme. Ca sa nu ai probleme pe termen lung ar trebui sa ai toate legaturile in cleme cu arc presor si inertizate cu pasta. Americanii mai folosesc un aluminiu multifilar la rezidential, iar la cablarile vechi adauga o terminatie de cupru cablului, dar tot o carpeala e si asta, cand nu il pot inlocui cu totul.

#26
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

 kolfleading, on 15 ianuarie 2018 - 20:27, said:

Pe sectiunea de constructii case avem cativa colegi care au monofazat cu disjunctor de 40A, deci ~ 9 kVA.

si eu am tot de 40A(eu am vrut atat) , monofazat. se putea pune maxim 50 , asa au zis cei din echipa care au instalat prin 2014 contorii aia smart de la eon(scrie pe capac maxim 63 A, cablul spre stalp e AL de 25 mmp).
puterea maxima absorbita afisata de contor la mine e de 8,6 kW (am o a 2-a centrala electrica de 6kW de "rezerva" la cea peleti/lemne ).

#27
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 sebulbus, on 17 ianuarie 2018 - 02:54, said:


Periodic omenirea incearca sa inlocuiasca cuprul cu aluminiu la distributie interioara cand pretul cuprului e sus, si tot periodic reuseste sa-si dea foc din cauza asta. In principal din cauza ca nu folosesc legaturi adecvate aluminiului.
Problema e ca e un metal moale, cu coeficient mare de dilatare si oxideaza usor (iar oxidul e puternic dielectric). Din cauzele astea, legaturile rigide clasice se slabesc in timp si cauzeaza probleme. Ca sa nu ai probleme pe termen lung ar trebui sa ai toate legaturile in cleme cu arc presor si inertizate cu pasta. Americanii mai folosesc un aluminiu multifilar la rezidential, iar la cablarile vechi adauga o terminatie de cupru cablului, dar tot o carpeala e si asta, cand nu il pot inlocui cu totul.
Problema, cel putin la noi cu aluminiul este ca instalatiile sint vechi si subdimensionate.O gramada de apartamente/case aveau instalatia facuta pentru 2 kw, iar dupa revolutie a crescut foarte mult incarcarea/consumul.

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
urasc aluminiul! l-ai indoit de doua ori -> se rupe! ramai cu cate un capetel de cablu in doza si ca sa te legi de ala incep toate improvizatiile. sigur, ve-ti spune ca trebuie sa chemi electrician sa-ti inlocuiasca cablul pana in urmatoarea doza, dar majoritatea n-o fac, fac improvizatii si dupa aia iau foc...

#29
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 unbrutus, on 16 ianuarie 2018 - 20:04, said:

nu am vazut la niciun bloc cabluri pozate, cred ca e exclusa varianta asta
La mine la bloc s-a facut garsoniera in uscatoria de la ultimul etaj (4).
Pentru alimentarea cu energie electrica a uscatoriei, s-a montat aparent un BMPM din plastic pe perete jos la parter, langa tabloul general al blocului, iar de acolo s-a mers cu un cablu 3 x 4 mm, montat aparent pe perete pe casa scarii, pana la etajul 4 (cu strapungeri prin planseu).
Cablul este fixat pe perete cu cleme metalice cu diblu, fara vreo alta protectie.

Edited by kolfleading, 17 January 2018 - 08:57.


#30
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 danpet, on 15 ianuarie 2018 - 16:44, said:

Iti mai sugerez o varianta,dar depinde si cat de multa apa consumi cand sta cineva acolo
Explica te rog fraza de mai sus (subliniata)...Sa inteleg ca la acel apartament este apa calda...uneori...de unde?...iar cand nu e,nu curge de loc,sau curge rece?

Cand sta cineva acolo (de 3-4 ori pe luna),cat timp sta?...ore,zile? Cata apa foloseste (cate dusuri consecutive)?
Apa calda e de la retea, cand este. De obicei este. Uneori, cand ti-e lume amai draga, sau uneori noaptea etc. nu este. Si e nevoie. De vreo 4-5 ori pe luna, cred eu. Nu e stringent, dar totusi... Uneori se opreste si 1-2-3 zile, la avarii mai mari sau revizii.

Edited by aaaa4567, 17 January 2018 - 23:20.


#31
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Pune dom"le un boiler in serie cu apa calda care soseste  de la retea si ai rezolvat toate problemele.
Logica functionarii asa te rog sa o descoperi tu.

#32
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Da, vad ca se denatureaza subiectul de la instalatii electrice, la instalatii sanitare si nu e normala o asa poluare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate