Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Alternative la fumat si vapat

  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006
Merci!. Încercarea moarte n-are...

View Post_-_, on 25 ianuarie 2018 - 18:25, said:


Concluzii:
1) Mai mult arde decat vaporizeaza.
2) Dezvolta temperaturi mai mici decat o pipa clasica. Nu stiu prin ce difera de o pipa electronica.
1. am scris p-aci...
2. „pipa electronică” în afară de formă, eventual faptul că poate fi din lemn, nu are nici o treabă cu pipa clasică. Este o baterie sub formă de pipă cu un oarecare atomizor atașat.

#74
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Le stiu si pe alea pentru vapat, dar uitasem ca exista. Vazusem o pipa electronica pentru vapat cu multi ani in urma, pe vremea cand tigarile electronice erau foarte rare.
Insa exista si pipe electronice pentru fumat tutun. Acestea au forma de pipa, iar rezistenta intra in contact direct cu tutunul. Singurul avantaj fata de o pipa obisnuita este ca nu trebuie sa reaprinzi pipa cand se stinge, ci doar apesi pe buton. Dispozitivul pe care l-am luat eu este ca o pipa electronica pentru tutun, doar ca nu arde tutunul la fel de puternic ca o pipa, nu este la fel de rezistent la caldura si este mai greu de curatat...

#75
nippon2

nippon2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2019

View Postconu71, on 17 ianuarie 2018 - 14:23, said:



am aceeasi problema cu pg ul. de atunci cumpar exclusiv vg. pana si pg ul din nicotina sau aroma ma deranjeaza. am gasit nicotina de 100/mg si pun foarte putina. in schimb la aroma nu am ce I face.

Salut!
Se gaseste si nicotina VG100%, eu o folosesc pentru ca nu suport PG-ul prea bine.
"Nicotina Nic Nic 10 ml, 18mg/ml, 100% VG" - E fabricata in Marea Britanie si o poti cumpara din Romania. Inainte folosem Nobacco tot VG100% dar astia au plecat din Romania.

#76
nippon2

nippon2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2019
Salut!

Am un istoric de ~4 ani cu vapatul, nu am avut probleme prea mari cu aromele ci cu satisfactia si tuse/iritatii. Am pus tusea si iritatiile pe in carca PG-ului dar cred ca era vina lichidului Liqua cu care am tot insistat, atomizoare proaste si concentratiile mari de nicotina. Pe scurt in ultimile 4-5 veri am incercat sa las tigarile si sa ma mut pe vapat si de fiecare data am esuat in 2-3 zile sau in 20-30 zile. In fiecare vara nu am reusit doar sa vapez fara sa si fumez, vara aceasta am reusit din prima zi fara sa ma chinui si cu tutunul de rulat pe masa.

Pentru a reusi in primele doua zile mi-am luat trei atomizoare servisabile si unul cu rezistente care se schimba, aveam si atomizorul vechi (o porcarie, l-am aruncat) si am imprumutat un al 6-lea de la un prieten ce nu-l mai folosea. Lichide am cumparat fel de fel, aroma, baza VG si nicotina. In 2-3 sapatamani am cheltuit aproximativ 1000 lei, am pierdut sirul dar am si terminat cu cheltuielile.

Chiar daca experientele personale din anii trecuti cand am incercat vapat-ul au fost partial nesatisfacatoare si mi-au provocat tuse si mancarimi pe fata, anul acesta m-am documentat, am hotarat ca mi-se potriveste MTL-ul, am cumparat cateva atomizoare servisabile pentru a incerca rezistente mari/mici, lichide cu fructe sau cu tutun, am facut probe cu toate si sunt chiar multumit, aroma din abundenta.

Nicotina bag de la 5mg/ml la 10mg/ml dimineata si seara, in timpul zilei vapez cu nicotina de la 0 la 2mg/ml. Daca vapez lichid cu nicotina 18mg/ml tusesc. Am observat ca nu am o mare dependenta de nicotina dar daca nu bag mai multa dimineata sau seara imi fuge mintea la tigari si nu sunt genul de persoana care sa se abtina de la placeri. Ziua n-am traba, bag si zero nicotina.

PG - VG. Credeam ca am probleme de la PG si e posibil sa am o sensibilitate, imi curge nasul. Cred ca problemele din anii trecuti erau de la concentratia mare de nicotina sau ceva din lichidele Liqua. In prezent folosesc lichide cu PG 10-15%, dupa ce le termin voi folosi doar VG sa vad daca imi mai curge nasul. Acum se gaseste si nicotina simpla sau saruri de nicotina in VG100%.



View Postdoktoru, on 14 ianuarie 2018 - 11:59, said:

Cind vad descrierile alea cu aer de poem epic la lichide...mor! La un moment dat chiar am crezut ca sint eu defect! Cum dracu' toata lumea simte aroma aia fina de nu's ce combinata pe exhale cu boarea aia de... si eu nu! Nu-ti spun ca eu nu cred sa fi facut acasa vreun lichid cu aromatizare de sub 25-30% ca sa simt ceva, ceva din aroma aia! Da, stiu, e posibil sa fiu eu belaliu!

Vara aceasta in prima zi de cumparaturi pentru vapat cand eram in magazinul vapers-one.ro de pe Stefan cel Mare mi-a dat vanzatorul sa trag din tigara lui sa vad daca imi place aroma, am bagat mustiucul meu in vaporizator, cand am tras direct "curcubeu pe bolta palatina", nu am avut liniste pana a doua zi cand mi-am luat lichidele potrivite. Nu sunteti "defect/belaliu" ci nu ati vapat lichidele potrivite din aparatele potrivite. Eu am fumat 25 ani si chiar imi plac mult tigarile, ajunsesm la 2 pachete/zi, dar nu am fumat tigara analogica care sa fie asa buna la o cafea ca lichidul KING`S DEW Tobacco Malt (tutun cu bourbon, malt, ciocolata si lichior de portocale) sau ca KING`S DEW Tobacco Gold si sunt sigur ca exista altele mai bune.


Sa concluzionez:
Abundenta de aparate servisabile si lichidele de calitate m-au ajutat sa ma las de tigari, daca incercam doar cu un atomizor si nu era cel potrivit sigur nu reuseam, in prezent am 6 atomizoare servisabile si din sase doar unul are aroma de fier de calcat incins, doua sunt OK, doua sunt foarte bune si al saselea scoate aroma si din apa, daca vreau simt aroma de H2O bag apa in atomizorul CoilART SALT RTA si vapez. Atomizorul asta, CoilART SALT, nici macar nu e cotat prea bine, nu are multe review-uri.



Eu folosesc, asta nu inseamna ca sunt potrivite si pentru alte persoane, urmatoarele atomizoare de tip MTL in ordinea preferintei:
  • CoilART SALT RTA - mai curege cateodata dar e bestial pentru aroma, diametru 18mm.

  • Ehpro True MTL - forte bun pentru aroma si foarte econom pentru lichid/baterie, nu are "top air flow" dar nici nu mi-a curs indiferent cat de prost am asezat vata, diametru 22mm.

  • Geekvape Ammit - forte bun pentru aroma, are "top air flow" si din acest motiv e practic imposibil sa curga, diametru 24mm.

  • Vpark Maxtank Mini - acesta nu e servisabil ci e cu rezistente de tip cartus/pastila si NU SE GASESC, am hackerit rezistentele si acum e "servisabil", aroma OK, diametru 18mm.

  • Kit eGo One TFTA - pentru acest chit am luat o pastila eGo One servisbila, aroma OK, arata bine, "top air flow", diametru 22mm.

  • UD Goblin Mini - are aroma de fier de calcat incins, e servisabil, merge cu una sau cu doua rezistente, pe internet e bine cotat dar nu am stat de el. Diametru 22mm.
Am mai detinut:
  • Aspire K3 - l-am scapat pe jos si s-a spart - rezistenta de tip cartus/pastila, nu curge, aroma OK cu rezistentele de 1.5-1.8ohm, arata foarte bine si probabil ca-mi voi lua altul, diametru 18mm.

  • Aspire Nautilus - l-am returnat proprietarului - foloseste acelasi tip de rezistenta cu Aspire K3 dar are si reglaj de aer, nu curge, aroma OK, nu arata bine, diametru 22mm.

  • Eleaf Melo - l-am aruncat la gunoi - consuma lichid si curent, staisfactie zero, aroma zero, nici macar cea de fier de calcat incins, cred ca aveam rezistente subohm, diametru 22mm.
Lichide tutunoase:
  • KING`S DEW Tobacco Malt (tutun cu bourbon, malt, ciocolata si lichior de portocale) - nota 10+.

  • KING`S DEW Tobacco XO (tutun macerat cu note de nuci si coniac)- nota 10+.

  • KING`S DEW Gold (tutun puternic, macerat cu note subtile de nuci și ciocolatã)- nota 10+.

  • RY4 - (tutun cu caramel) - bun dar la concentratie 10% e sters, poate nu am avut eu de la producatorul potrivit, am sa mai incerc.
Lichide citrice:
  • Lime Jac Vapour - la concentratie 10% - nota 10+.

  • Lemon Jac Vapour - la concentratie 10% - nota 10+.

  • Orange Jac Vapour - la concentratie ~7% (la 10% e prea puternic) - nota 10.
Alt lichid care mi-a placut e THE JUICE Minty Ice Tea, nu e foarte mentolat, numele te poate induce in eroare, un fel de inghetat de menta si el de nota 10+.


Pentru vapatul MTL se folosesc rezistente mai mari de un ohm, undeva la 1.5-1.8 ohm. Pentru rezistentele mai mari de 1 ohm nu e necesar un mod/baterie performanta asa ca nu am sa vorbesc prea mult despre ele.
  • iStick Pico, l-am luat la pachet cu atomizorul ce l-am aruncat la gunoi, Eleaf Melo, e OK pentru MTL, are un capac pentru baterie ce nu permite folosirea atomizorelor cu diametru peste 22mm, eu pentru a monta Geekvape Ammit 24mm i-am pilit din acest capac.

  • Aspire CF Maxx, diametru foarte mare 30mm, il utilizez doar in casa, se regleaza puterea dintr-o rozeta pusa in partea de jos si e foarte calumea de utilizat. Se incarca un un adaptor!

  • Aspire K3, era set cu atomizorul ce l-am spart, se incarca prin USB, diametru 18mm, il utilizez cu atomizoarele CoilART SALT si cu Vpark Maxtank Mini.

  • Kit-ul eGo One TFTA are bateria lui.

Attached Files



#77
nippon2

nippon2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2019

View Postnippon2, on 15 iunie 2019 - 03:13, said:

  • UD Goblin Mini - are aroma de fier de calcat incins, e servisabil, merge cu una sau cu doua rezistente, pe internet e bine cotat dar nu am stat de el. Diametru 22mm.

Revin cu precizarea ca e un atomizor bun, i-am pus o rezistenta de 1.5ohm, rezistenta precedenta o facusem gresit si iesise pe la 2.3ohm, de aici si aroma de fier de calcat incins.

#78
LaurentiuT

LaurentiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2008

View Postnippon2, on 15 iunie 2019 - 03:13, said:


Lichide tutunoase:    
  • KING`S DEW Tobacco XO (tutun macerat cu note de nuci si coniac)- nota 10+.

  • KING`S DEW Gold (tutun puternic, macerat cu note subtile de nuci și ciocolată)- nota 10+.

Salut

Ma chinui de vreo 2 ani sa adopt vapatul in locul fumatului. Am reusit candva dar n-a tinut prea mult. Ideea e ca nu prea suport aromele dulci sau artificiale (probabil e si vreun "pitic" care-mi strica directia). Asa ca am inceput cu un kit Aspire Zelos si NET-uri de la Drake's. Aroma a fost senzationala dar se ducea o rezistenta (de 0.7Ohm)  la doua tancuri, adica doua rezistente per sticla de 10ml, adica ~50 lei pentru a vapa o sticla de 10ml. Am pus pe acelasi MOD mai multe tank-uri, testand mai mult un Siren 2 si in final am ramas cu un Berserker V1.5 mini. Am renuntat la sticle de 10ml si am luat short-fill de 50 doar ca pentru a-l aduce la 6-8 mg/ml cred ca-l alterez prea tare, probabil nefiind destul de concentrat si am renuntat si la asta... pentru vreun an.

Long story short, incerc sa-i mai dau o sansa, vapatului, si incerc sa inlocuiesc NET-ul cu ceva cat de cat asemanator. De aici, de la tine, am citit despre astea de la King's Dew si desi i-am intrebat si pe ei (n-am primit niciun raspuns) te rog sa-mi spui: ce inseamna "macerat" in eticheta lor? Adica e chiar tutun macerat, extras, adica (un fel?!) NET?

Merci!

#79
LaurentiuT

LaurentiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2008

View Postcdynu, on 22 ianuarie 2018 - 20:11, said:

Salut!  Mi-a venit jucaria din ����. Super aroma cu tutunul meu de rulat Drum usor umed.
Incinge tutunul foarte bine de-l lasa sfarmicios. Nu scoate fum, doar un abur foarte aromat.
Umplerea cartusului e facila iar curatarea aparatului nu e necesara. Am primit doar doua cartuse dar am sa comand inca cateva sa le am la indemana. Incarc si fumez timp de 2.30 min dupa care pot sa mai sudez una daca vreau. E altceva fata de electronica cu lichid (de care mi s-a scarbit dupa o luna jumate si mult peste iquos.
Am inteles ca indicat ar fi sa se foloseasca cu tutun de pipa, evenual aromat.

Salut

Mi-am luat recent un vaporizator (Utillian 420) si incerc, fara succes pana acum, sa bag tutun in el. Am incercat cu tutun de rulat de vreo doua feluri, tutun dintr-o tigara si tutun dintr-un stick iqos. Cu primele doua nu obtin mai nimic, doar un gust oarecum de tutun. Cu tigara scot un pic de fum dar e si foarte tare, cam cum e si cu iqos doar ca asta e si mai tare.
Am mai auzit ca pentru astea merge tutun de pipa dar n-as vrea sa mai iau inca un pachet de tutun (deja am doua...) pe care sa-l arunc.
Asa ca, ai idee, tu sau altcineva, ce ar trebui sa bag intr-un vaporizator?

Merci!

#80
stoicaaurora

stoicaaurora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2014

View Postcdynu, on 22 ianuarie 2018 - 20:11, said:

Salut!  Mi-a venit jucaria din ����. Super aroma cu tutunul meu de rulat Drum usor umed.
Incinge tutunul foarte bine de-l lasa sfarmicios. Nu scoate fum, doar un abur foarte aromat.
Umplerea cartusului e facila iar curatarea aparatului nu e necesara. Am primit doar doua cartuse dar am sa comand inca cateva sa le am la indemana. Incarc si fumez timp de 2.30 min dupa care pot sa mai sudez una daca vreau. E altceva fata de electronica cu lichid (de care mi s-a scarbit dupa o luna jumate si mult peste iquos.
Am inteles ca indicat ar fi sa se foloseasca cu tutun de pipa, evenual aromat.
cum se numeste aparatul si de unde poate fi cumparat?  Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate