Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Alternative la fumat si vapat

  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am fost aproape să îmi fac un magazin de așa ceva. Momentan am renunțat.
@_-_ încearcă te rog un alt mod. Doar de curios. Am o bănuială că hardware-ul tău are ceva....
E o părere de rău că nu te poți lăsa de analoage.
Nu o critică.

#38
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004
eu zic ca ti ar fi mers un magazine de tigari electronice numai ca ar trebui mers pe gama premium. nu trebuie sa te aliniezi cu celelalte magazine de pe piata. poti deschide magazinul pe o nisa si sa te axezi pe oamenii cu bani care vor ceva deosebit si nu gasesc in Romania. asta ar insemna un 10% din vaperi

Edited by conu71, 16 January 2018 - 12:07.


#39
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006

 slavyk, on 15 ianuarie 2018 - 10:54, said:

Apropos de „macerate”: denumirea lor comercială este „N.E.T” adică  Naturally Extracted Tobacco. De cîteva zile au apărut și în magazinele de la noi, importate din Italia. Prețurile sunt aproximativ la fel ca și cele de la macaronari (asta m-a surprins în mod plăcut!) însă există avantajul costului transportului, mult mai mic la noi.
Eu am luat două arome, de la voore.ro, „Piloto Cubano” și „Burley”. După ce le prepar, o să revin cu impresii (subiective, bineînțeles)
Unora s-ar putea să le placă. Mie, în mod deosebit, nu. Hai că dacă ai chef să-ți aduci aminte de gustul nasol al țigărilor, da, merge. Și nu e mare diferență între ce am obținut eu, cu maceratul „Drum” și cele două de la La Tabaccheria. E doar părerea mea, subiectivă dar pe viitor, de la mine, pas.

Edited by slavyk, 17 January 2018 - 07:35.


#40
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
@ _-_  .

Repet ce ti-am mai spus intr-un topic: Tusesti pentru ca amesteci tigara electronica cu cea clasica. Am patit-o si eu, si mai cunosc persoane care fac la fel cand amesteca fumul cu aburul.

Vrei tigara electronica? Ia-ti una de calitate decenta (nu prostiile alea facute de producatorii de tutun special sa te faca sa te intorci la clasice), gaseste-ti niste lichide placute pentru tine si baga doar vapat. O sa tusesti probabil cateva zile, pana se mai curata gudronul de pe plamani, insa dupa aia va fi mult mai bine.

Edited by florinel, 17 January 2018 - 08:06.


#41
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 florinel, on 17 ianuarie 2018 - 08:06, said:

Repet ce ti-am mai spus intr-un topic: Tusesti pentru ca amesteci tigara electronica cu cea clasica. fi mult mai bine.

Desi am mai spus, inclusiv la acest topic, repet: am inceput sa tusesc la cateva luni dupa ce am trecut la tigara electronica si am renuntat la tigara clasica.
Desi mai putin, tusesc inclusiv de la IQOS.
Voi oferi si cateva detalii suplimentare.
Indiferent daca folosesc IQOS sau vapez si indiferent de lichide, rezistenta, voltaj sau tip de atomizor pe care l-am incercat, tusesc mai mult sau mai putin, fie dupa cateva minute, fie imediat, daca este o cantitate mare de vapori sau am vapat recent/ folosit dispozitivul IQOS. De la IQOS tusesc mai putin, deoarece nu scoate o cantitate prea mare de aburi.
Si indiferent de tipul de tigara electronica/ tipul de HEET sau compozitia lichidelor nu pot sa trag adanc in plamani aburii, deoarece ma ineaca instantaneu.
De la lichidele care contin o cantitate mare de propilen glicol tusesc si cand vapeaza altcineva langa mine, daca aburul este prea concentrat.
De asemenea, tusesc daca umezesc tutunul pentru rulat cu o cantitate prea mare de lichid pentru aromatizarea tutunului, din cauza continutului ridicat de propilen glicol.
Este clar ca mi-am creat o sensibilitate fata de anumite substante si nu mai am de ales decat sa folosesc tigara clasica si tigara electronica alaturi de alternative la ele.
Desigur ca imi doresc sa renunt de tot la tigara clasica sau sa reduc fumatul cat mai mult, dar aceasta este posibil doar in masura in care descopar alternative satisfacatoare.

#42
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004

 _-_, on 17 ianuarie 2018 - 09:25, said:


Este clar ca mi-am creat o sensibilitate fata de anumite substante si nu mai am de ales decat sa folosesc tigara clasica si tigara electronica alaturi de alternative la ele.



am aceeasi problema cu pg ul. de atunci cumpar exclusiv vg. pana si pg ul din nicotina sau aroma ma deranjeaza. am gasit nicotina de 100/mg si pun foarte putina. in schimb la aroma nu am ce I face.

#43
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si eu migrasem de la lichide pe baza de PG la cele pe baza de VG, dar si de la ele am inceput sa tusesc. Desi la unele lichide nu scria este posibil sa fi continut si PG intr-o cantitate mai mica. Sau m-am sensibilizat si la alte substante. In cazul lichidelor pe baza de VG, de la unele tusesc mai mult, altele imi provoaca mai putina tuse.

#44
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004
de aia m am apucat eu de milkman. este 99% vg si la sticluta de 60ml ii mai adaug 1.5-1.8 ml de nicotina
problema este ca ma rupe revengerul la bani, scoate aburi in draci si scade lichidul de zici ca are tancul scurgeri

faza proasta este ca de cand am modul asta nu mi mai plac celelalte doua moduri istick pico cu melo3. daca bag milkman in melo3 zici ca e lichid facut in cada

Edited by conu71, 17 January 2018 - 14:58.


#45
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 exceswater, on 15 ianuarie 2018 - 11:17, said:

Am avut experiențe proaste cu descrierile, cum zicea cineva mai sus... esență de lapte de lacrimă de inorog, și când vine lichidul e o zeamă tristă.

N-am asa multa experienta, da' una din aromele cele mai faine a fost (I shit you not!) "Unicorn Puke". Baza era ceva de duzina (70-30) si 6mg nicotina.

La Revenger am o problema. La unele arome am impresia ca ii doar baza (desi mirosu' in recipient ii ok), iar daca maresc puterea are gust de ars. O sa incerc sa experimentez cu diverse baze si tancuri, sa vad ce iasa.

Legat de testarea aromelor in magazine: in general pot sa le miros, adica le desface. Vanzatoru' ii foarte ok, stie ce vinde si in general daca are o chestie de care nu-i multumit personal nu mi-o recomanda.

#46
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004

 edy_wheazel, on 17 ianuarie 2018 - 15:27, said:


La Revenger am o problema. La unele arome am impresia ca ii doar baza (desi mirosu' in recipient ii ok), iar daca maresc puterea are gust de ars. O sa incerc sa experimentez cu diverse baze si tancuri, sa vad ce iasa.


mie revengerul imi da prea multa aroma plus ca simt lichidele ca sunt foarte dulci. am mai bagat un pic de baza in ele sa mai taie din dulceata resimtita

ca gust si aroma este cu 10 clase peste istick pico

#47
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Problema mea ii ca toate aromele imi sunt gata preparate in recipiente de 100ml. Nu mai fac greseala asta, mi-am comandat separat bazele, aromele si nicotina, plus mai multe variante de rezistente. E posibil si ca rezistenta sa fie bulita, desi ii ok la alte arome. Aroma cu probleme ii una de guma Turbo, pe prima suta de metrii a fost foarte ok, dupa care a inceput ciudatenia.

#48
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004
poate te ai obisnuit cu gustul...

#49
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Hm, o sa vad. Oricum, la primu' "fum" ii ok, dupa aia o ia pe ulei.

#50
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Legat de experimentul meu cu tutunul amestecat cu lichid de tigara electronica:

- Am facut rost de tutun vrac (nu e "fine cut", deci relativ greu de rulat manual) si de foite OCB verzi.
- Am folosit lichid pentru tigara electronica pe baza de glicerina vegetala (VG) si bineinteles cu nicotina.
- Cum am procedat? Am lasat tutunul din imagine la uscat, atat cat sa nu devina friabil si am picurat peste tutun cam 2,5 ml de lichid. Am amestecat continutul in mai multe randuri si l-am lasat din nou la uscat pana cand a fost gata de rulat in foite.
Rezultatul este cel din imagine:

Attached File  netig01.jpg   403.42K   19 downloads

Primele impresii:
- In primul rand, tutunul a devenit foarte unsuros (din cauza glicerinei). O parte din glicerina s-a absorbit in foita. Am si reusit sa rup o foita intr-o parte (foita din imagine) in locul unde s-a impregnat mai puternic cu glicerina. Cele doua zone colorate mai puternic sunt zonele unde am apasat tigara mai tare cand am rulat-o manual, ceea ce a avut un efect ca de "stoarcere" a tutunului.
- In al doilea rand, gustul de tutun a disparut total. M-am simtit ca si cum as vapa dintr-o tigara electronica, doar ca am inspirat in acelasi timp si fum si vapori.
- In al treilea rand, m-a apucat tusea, spre diferenta de fumarea tutunului respectiv asa cum a venit in punga, cu o umiditate relativ ideala pentru fumat.
- In al patrulea rand, nu am simtit o tarie mai mare a tigarii. As zice ca dimpotriva, nu m-a satisfacut cat o tigara normala, ceea mi se pare ciudat. Nu inteleg ce s-a intamplat cu nicotina.
- Am testat ulterior acest tutun amestecat cu lichid pentru tigara electronica si in pipa, dar asa cum m-am asteptat a scos enorm de mult fum si abur (cu o densitate atat de mare "de-ti venea sa-l tai cu cutitul", cum era vorba aceea) si prea inecacios ca sa pot duce pipa pana la capat. Plus ca arderea mai ridicata din pipa mi-a lasat si un gust destul de neplacut in gura.

In concluzie, nu cred ca voi mai repeta experimentul (mai ales cu lichid pe baza de VG).

Am incercat o tigara si in IQOS, dar a scos foarte putin abur si s-a epuizat aburul cam dupa 3 fumuri.

Edited by _-_, 18 January 2018 - 16:55.


#51
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Azi am aflat pentru prima data despre Kent glo cu Neostiks de la British American Tabacco si s-a discutat la acest topic: https://forum.softpe.../#entry22313239

Pare a fi o alternativa viabila la tigara clasica si la tigara electronica, dar si un produs concurent cu IQOS + HEET de la Philip Morris.

#52
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 conu71, on 17 ianuarie 2018 - 15:31, said:


mie revengerul imi da prea multa aroma plus ca simt lichidele ca sunt foarte dulci. am mai bagat un pic de baza in ele sa mai taie din dulceata resimtita

ca gust si aroma este cu 10 clase peste istick pico
Nu vinzi pico ? fara melo ? Eu am avut revenger cu 2 ml si intradevar se ducea lichidu de ziceai ca am driper nu tank :)

#53
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006

 _-_, on 18 ianuarie 2018 - 16:53, said:

Legat de experimentul meu cu tutunul amestecat cu lichid de tigara electronica:

- Am facut rost de tutun vrac (nu e "fine cut", deci relativ greu de rulat manual) si de foite OCB verzi.
- Am folosit lichid pentru tigara electronica pe baza de glicerina vegetala (VG) si bineinteles cu nicotina.
- Cum am procedat? Am lasat tutunul din imagine la uscat, atat cat sa nu devina friabil si am picurat peste tutun cam 2,5 ml de lichid. Am amestecat continutul in mai multe randuri si l-am lasat din nou la uscat pana cand a fost gata de rulat in foite.
Rezultatul este cel din imagine:

netig01.jpg

Primele impresii:
- In primul rand, tutunul a devenit foarte unsuros (din cauza glicerinei). O parte din glicerina s-a absorbit in foita. Am si reusit sa rup o foita intr-o parte (foita din imagine) in locul unde s-a impregnat mai puternic cu glicerina. Cele doua zone colorate mai puternic sunt zonele unde am apasat tigara mai tare cand am rulat-o manual, ceea ce a avut un efect ca de "stoarcere" a tutunului.
- In al doilea rand, gustul de tutun a disparut total. M-am simtit ca si cum as vapa dintr-o tigara electronica, doar ca am inspirat in acelasi timp si fum si vapori.
- In al treilea rand, m-a apucat tusea, spre diferenta de fumarea tutunului respectiv asa cum a venit in punga, cu o umiditate relativ ideala pentru fumat.
- In al patrulea rand, nu am simtit o tarie mai mare a tigarii. As zice ca dimpotriva, nu m-a satisfacut cat o tigara normala, ceea mi se pare ciudat. Nu inteleg ce s-a intamplat cu nicotina.
- Am testat ulterior acest tutun amestecat cu lichid pentru tigara electronica si in pipa, dar asa cum m-am asteptat a scos enorm de mult fum si abur (cu o densitate atat de mare "de-ti venea sa-l tai cu cutitul", cum era vorba aceea) si prea inecacios ca sa pot duce pipa pana la capat. Plus ca arderea mai ridicata din pipa mi-a lasat si un gust destul de neplacut in gura.

In concluzie, nu cred ca voi mai repeta experimentul (mai ales cu lichid pe baza de VG).

Am incercat o tigara si in IQOS, dar a scos foarte putin abur si s-a epuizat aburul cam dupa 3 fumuri.
Nici să nu te gîndești să mai repeți. Glicerina exact asta asteaptă: să-dai foc!
https://chemistry.st...-when-vaporized

Edited by slavyk, 18 January 2018 - 19:40.


#54
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai cred ca ia foc ce se afla la capatul tigarii, iar restul se vaporizeaza datorita caldurii din apropiere, deci nu apuca sa arda complet (exact ca la tigara electronica).

Deci daca s-ar produce o combustie totala, atunci ar rezulta CO2 + H2O (adica strici orzul pe gaste), iar daca este o combustie incompleta, atunci rezulta orice numar de componente printre care formaledhida si acetaldehida (ceva care pentru mine suna prea ezoteric). Eu cam atat am priceput. Cum sunt bata la chimie organica eu nu stiu despre ce vorbesc aia.

Ideea este ca lichidele pentru aromatizarea tutunului sunt pe baza de propilen glicol, nu glicerina vegetala.
Iar aia zic ca ar fi tot cam aia la amandoua, daca am inteles eu bine (mai mult n-am priceput).

 slavyk, on 18 ianuarie 2018 - 19:39, said:

Nici să nu te gîndești să mai repeți. Glicerina exact asta asteaptă: să-dai foc!

Poti sa imi traduci tu, tinand cont ca nu-mi mai amintesc nimic din chimia organica studiata in liceu? Nici in liceu nu mi-am batut capul cu ea.

Edited by _-_, 18 January 2018 - 21:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate