Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Contract ''beton'' pentru arenda teren

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 77777-7, on 16 ianuarie 2018 - 21:34, said:

Poate nu vorbim toti romana. Deci eu am legal responsabilitatea sa-i dau omului plata ori in bani ori in procent productie, si executarea silita ma face " sa stiu de frica" etc sa nu fentez sistemul.
De cealalta parte,  propritarul terenului ce responsabilitati are ? Nimic ? Nu exista nimic legal "de care sa-i fie frica" sa nu calce stramb (sa nu intrerupa arenda dupa 3 din 5 ani conform contractului initial pe care-l semnam) ???

paznicmare - O sa caut sa vad ce zice exact art 1836.

Althea - tu sper ca ai absolvit dreptul ca altfel nu vad cum ai putea fi moderator pe arie cu drept....si " o sa-l citeasca de-o sa-l rupa" e cumva o aluzie  ?
Vad ca-ti surade ideea ca in Ro unii sa aiba doar drepturi si nu responsabilitati. Asa s-a invatat toata tara doar sa ceara si sa intinda mana, dar cand vine vorba de responsabilitate si seriozitate, atunci tot romanul tace malc.
De aici si topicul, care-l validezi prin atitudinea ta ( " da' ce vrei dom'le, seriozitate in afaceri?" ), in cautarea unei solutii pt a-l tine responsabil pe cel care semneaza un contract de arenda cu mine.
Cum poate fi responsabilitatea ceva ASA de greu de inteles pt unii ? Foarte suspect...
Ai semnat vreodata un contract?
Cum sa intrerupa arenda?Anularea contractului de arendare se poate face doar in termenii stabiliti in contract, termeni pe care ii stabiliti de comun acord.Iar la ideea cu paguba, nu vad de ce tiar face proprietarul paguba, daca insa o face e ilegal si te adresezi politiei/instantelor de judecata.In rest, nu e treaba proprietarului sa asigure paza, decat daca isi asuma acest lucru prin contract, insa nu isi va asuma nimeni asta.La fel cum nu e treaba proprietarului daca tu pierzi toata cultura in urma unei calamitati.

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 77777-7, on 16 ianuarie 2018 - 21:34, said:

Vad ca-ti surade ideea ca in Ro unii sa aiba doar drepturi si nu responsabilitati.  
Nu-mi surâde deloc, tocmai de aceea nu pot să-ți iau topicul în serios. Ai pus în discuție un caz ipotetic în care personajul principal e un arendaș paranoic, care crede că are mai multe drepturi decât obligații și căruia un contract  i se pare o hârtie fără valoare.

#21
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 silesax, on 17 ianuarie 2018 - 03:50, said:

Pai dacă faci contract pe 10 ani atunci 10 ani proprietarul nu te poate deranja odata ce tu iti achiti in termen obligatiile din contract. Daca el se imbata si intra cu plugul in livada ta deja este infractiune si va suferi pedepsele care le zice legea.
Bun. Deci asta voiam sa stiu din topicul asta. Daca exista ceva concret care sa-l faca sa gandeasca de 2 ori inainte de a face pe nebunul. Deci eu intentionez sa iau in arenda platind din prima zi bani, sa zicem ca-i un fel de luat in chirie a terenului, dat legal se cheama arenda, si apoi sa stiu ca nu ma poate deranja, ca vrea el intr-o zi sa ia inapoi terenul desi eu i-am platit pe o perioada mai lunga decat pana la data cand vrea el sa ia terenul inapoi in administrarea lui.
Deci pe cale de consecință v a plati si daunele produse tie. Acum depinde și de daunele provocate tie. Daca proprietarul ti a arendat 1 ha de teren cu o valoare de 15000 si iti face paguba de 35000 si tu castigi in instanta dar el mai are o cocioaba in care locuiește si care valorează 10000 lei probabil o să poti executa doar cocioaba si terenul si astfel o sa ramai cu o paguba de 10000 lei.
Ideea este ca proprietarul nu poate face ce vrea el odata ce a semnat contractul si tu iti indeplinesti obligatiile din el.
Cat despre daune,la ele m-am referit nestiind sigur ca exista ceva precum ''infractiune si pedepsele care le zicelegea'', asadar intentionam sa am in contract clauza care zice ca, daca intentioneaza sa ma indispuna de teren desi i-am platit din prima zi pentru X ani, atunci in ziua cand il vrea inapoi, inainte de termenul X final din contract, atunci se angajeaza sa-mi plateasca Y suma de bani.
Dar daca exista deja ceva ''infractiune'' care l-ar pandi, atunci e ok. Care ar fi aceasta infractiune ca denumire ? ''trespassing''in romana ? Sau ceva ? Si ce pedepse conform legi ? Asa ca sa-m fac o ideea cam cat de serioasa e treaba si deci elementul de prevenire. Fiindca evident imi convine financiar sa arendez 100 de hectare pe 5 ani decat sa cumpar 10 din prima zi, cu banul jos ambele din prima zi.

 fqx, on 17 ianuarie 2018 - 05:02, said:

Ai semnat vreodata un contract?
Cum sa intrerupa arenda?Anularea contractului de arendare se poate face doar in termenii stabiliti in contract, termeni pe care ii stabiliti de comun acord.Iar la ideea cu paguba, nu vad de ce tiar face proprietarul paguba, daca insa o face e ilegal si te adresezi politiei/instantelor de judecata.In rest, nu e treaba proprietarului sa asigure paza, decat daca isi asuma acest lucru prin contract, insa nu isi va asuma nimeni asta.La fel cum nu e treaba proprietarului daca tu pierzi toata cultura in urma unei calamitati.
Paguba ma refeream la facptul ca daca ar vrea sa intre in terensi sa cultive altceva si deci sa-mi taie mie accesul si eventual sa-mi rada plantatie, la 3 ani din termenul inteles de 5 ani, atunci voiam sa stiu ca are actiunea lui repercusiuni financiare, aka sa ma despagubeasca fiindca imi sterge toata munca.
Dar s-ar parea ca exista ceva infractiune care ar comite-o daca ar intra pe teren inainte de termen.
Acum apare problema cu ruperea contractului....in ce situatii, ce nu-s incluse in contract, ar putea sa rupa contractul...se poate sa se faca dator cuiva si apoi sa pretinda ca vre terenul imediat inapoi pt a-si plati datoria, sau se duce pe la vreo instanta si se plange ca vezi doamen a aparut nu stiu ce problema medicala si ii trebuie inapoi terenu pt vanzare pt chirurgie etc...exista asemenea cazuri de forta majora ce pot cauza anularea unui contract care altfel e perfect legal is valabil ?

 althea, on 17 ianuarie 2018 - 05:13, said:

căruia un contract  i se pare o hârtie fără valoare.
Nooooo ca nici nu se intampla/t asta in Romania..niciodata.

#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Probabil,, tulburare de posesie".

#23
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Multumesc foarte mult tuturor pentru mesaje. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate