Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Contract ''beton'' pentru arenda teren

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Salut. As vrea sa stiu daca e posibil ca in Romania sa se faca un contract de arendat un teren si contractul sa fie absolut beton.
Practic, sa zicm ca persoana A vrea sa ia teren in areda de la persoana B.
A va planta o livada care necesita un anumit numar de ani, exemplu 5 ani, pentru rod si deci profit.
Avand in vedere situatia din Ro, lipsa justitie, pile, spagi, judecatori, procurori si defapt tot sistemul juridic si penal varza si ineficient....cum se poate scrie si mai important cum se poate impune(traducere directa a ''enforce'', dar consider ca in Ro verbul ''a impune'' nu suna destul de eficace) contractul pentru ca persoana B sa nu o ia pe aratura dupa 3 ani, inainte de rod, si sa declare ca rupe contractul ca asa i se scoala, si sa intre sa dea iama in livada cu un tractor...apoi persoana a sta si cauta apoi justitie care nu-i de gasit.
Se poate, sau mai bine zis se practica, contracte cu termene si clauze si stipulatii foarte clare si ''enforsabile'' ca in tari vestice ?
Se poate merge direct la un executor judecatoresc cu contractul si cere blocarea/confiscarea a X suma de bani din contul/curtea/whatever a lui B doar fiindca in contract scrie ca daca B rupe unilateral contractul se angajeaza sa plateasca acea suma?
Se poate, sau iarasi se practica, clauze cu sume exagerat de mari drept ''despagubiri'' tocmai in scopul de a preveni tentatia cuiva de a rupe unilateral contractul in defavoarea celeilalte parti? Si iarasi, se poate pune in practica incasarea acelei penalizari fara proces cu nspe recursuri si durata de 10 ani i ?
De exemplu persoana B zice intr-o zi ''da-l in ... pe A, rup contractul si intru inapoi pe terenul meu si imi asum toata livada gata plantata de A si tot rodul'' , ce poate face A pentru a preveni astfel de apucaturi deloc surprinzatoare pentru unii.....se poate face un contract care sa bage frica de xyz zeitate in B incat nici sa nu viseze la asa manarii, sau ii rade in nas lui A oricand vrea stiind ca legea e ineficienta si se poate lungi un proces pe 10 ani moment in care deja B a scos 5 ani de rod si apoi s-a vazut cu sacii in caruta, eventual poate da si foc la livada in anul al 10-lea cand poate e fortat de lege si organe sa dea innapoi pamantul.
Care-i practic realitatea ? Va multumesc.

Edited by 77777-7, 13 January 2018 - 06:19.


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 77777-7, on 13 ianuarie 2018 - 06:15, said:

Se poate merge direct la un executor judecatoresc cu contractul si cere blocarea/confiscarea a X suma de bani din contul/curtea/whatever a lui B doar fiindca in contract scrie ca daca B rupe unilateral contractul se angajeaza sa plateasca acea suma?
Contractul de arendă e executoriu pentru plata arendei, nu pentru obținerea de despăgubiri de la un arendator turbat. Pe ăla ar trebui să-l dai în judecată.
Și chiar și pentru executarea arendașului rău-platnic trebuie încuviințarea instanței, însă asta nu durează mult.


 77777-7, on 13 ianuarie 2018 - 06:15, said:

Se poate, sau iarasi se practica, clauze cu sume exagerat de mari drept ''despagubiri'' tocmai in scopul de a preveni tentatia cuiva de a rupe unilateral contractul in defavoarea celeilalte parti? Si iarasi, se poate pune in practica incasarea acelei penalizari fara proces cu nspe recursuri si durata de 10 ani i ?
Nu se practică clauze cu sume exagerat de mari pentru că nu le poți obține fără proces, iar în instanță trebuie să le justifici cu calcule.

Realitatea e că legea protejează arendașii, n-ai învățat nimic din celălalt topic pe care l-ai deschis?

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 77777-7, on 13 ianuarie 2018 - 06:15, said:

De exemplu persoana B zice intr-o zi ''da-l in ... pe A, rup contractul si intru inapoi pe terenul meu si imi asum toata livada gata plantata de A si tot rodul'' , ce poate face A pentru a preveni astfel de apucaturi deloc surprinzatoare pentru unii.....

Poti sa prevezi o clauza care sa stipuleze ca in cazul denuntarii unilaterale a contractului de catre arendator, acesta datoreaza arendasului valoarea investitiei (dovedita cu acte) plus, cu titlu de despagubiri o suma echivalenta cu castigul din exploatatie pe 5 ani, sa spunem. Numai ca, tot in instanta ajungi sa obtii aceste sume, cu titlu executoriu.  Ar mai fi si varianta unei garantii de buna executie a contractului, cu titlu executoriu, intr-o suma indestulatoare, dar nu stiu cine ar fi dispus sa constituie o astfel de garantie.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 rosix, on 13 ianuarie 2018 - 10:19, said:

Ar mai fi si varianta unei garantii de buna executie a contractului, cu titlu executoriu, intr-o suma indestulatoare, dar nu stiu cine ar fi dispus sa constituie o astfel de garantie.
Garanție de bună execuție pentru arendator :D La ce bâzdâganie te-ai gândit?

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Vrei sa scapi da batai de cap si umblat prin tribunale dupa cai morti iti cumperi teren.Mai ales cand te bagi in proiecte in care culegi roade peste X ani.
E acelasi lucru ca statul in chirie.Mereu apar probleme si cand ti-e lumea mai traga trebuie sa-ti iei bagalelul ca rromul cu, cortul.
Proprietatea e proprietate iar lucru de imprumut e lucru de imprumut.
De cate iri nu vi s-a intamplat sa imprumutati o masina de la "un cunoscut" si sa aveti ghinionul sa se strice una alta la dvs sau si mai rau sa o faceti pardaf.Asa-i ca sunteti bun de plata si pe deasupra va stricati la mate si cu respectivul tovaras?

#6
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 rosix, on 13 ianuarie 2018 - 10:19, said:

Ar mai fi si varianta unei garantii de buna executie a contractului, cu titlu executoriu, intr-o suma indestulatoare, dar nu stiu cine ar fi dispus sa constituie o astfel de garantie.
Si asta ''cu titlu executoriu'', e ceva ce poate fi utilizat direct c uexecutor, fara a mai da in judecata ? Sau e defapt doar ''un contract'' si iar trebuie sa dau in judecata ?
Sau bun sa zicem doar varianta cu ceva clauza, si se merge apoi la proces...Cam care e rata de succes ? Cat de des se intampla oare astfel de probleme in mediul agricol ?
Pe varianta cu garantie, sa zicem ca garanteaza cu un imobil,  poate apoi fi luat in posesie fara batai de cap doar pe baza contractului? Gen ''daca B rupe unilateral se transfera imobil Y in proprietatea lui A'' Ce putere legala are un act cu asa clauza/garantie ?
Sau efectiv cum o dai cum il scrii contractul, esti la mila celui ce detine terenul, si daca asa vrea intr-o zi, ia tot ce ai pe teren si ramai cu nimic? Asa se intampla in alte tari, nu exista ceva protectii ? Care-i problema in Ro ? Is contractele cu putere mai mica decat in alte tari sau nu are cine sa le ''impuna'' ?

 althea, on 13 ianuarie 2018 - 07:12, said:

Contractul de arendă e executoriu pentru plata arendei, nu pentru obținerea de despăgubiri de la un arendator turbat. Pe ăla ar trebui să-l dai în judecată.
Și chiar și pentru executarea arendașului rău-platnic trebuie încuviințarea instanței, însă asta nu durează mult.

Nu se practică clauze cu sume exagerat de mari pentru că nu le poți obține fără proces, iar în instanță trebuie să le justifici cu calcule.
Deci e executor pt plata arendei, sa-l rupem pe ala care nu plateste, DAR pe cealalta parte daca arendatorul nu se tine de promisiuni atunci legea nu e interesata ?
''ar în instanță trebuie să le justifici cu calcule.'' --- Pai si alte contracte gen asfaltari, bechtel si etc.ce prevad clauze de despagubiri ce is mult peste daune, sau in alte tari unde daca doua parti se inteleg prin contract ca despagubirea va fi 1 miliard, cand defapt dauna e de 10 mil, aceste contracte cum exista si sunt enforsate ?

 althea, on 13 ianuarie 2018 - 10:52, said:

Garanție de bună execuție pentru arendator Posted Image La ce bâzdâganie te-ai gândit?
Pai romanul ar trebui odata si odata sa invete sa fie serios. Facem un contract, il respecti SAU platesti imi despagubiri de mori de foame.
Asta-i marea problema a Romaniei, romanul nu e om serios, deloc, absolut deloc !!! Totul e facut si luat la misto.  idrumuri si justitie si relatiile comerciale..tepari peste tepari, si apoi te miri ca nimic nu se schimba de acusi 30 de ani.
Romania sufera de iresponsabilitate cronica. Politicienii is oglinda perfecta a societatii. Da, va tin pe toti vinovati, ca nimeni nu reclama spagarii, toti va multumiti sa dati spaga, nimeni nu reclama problemele si aroganta, toti plecati capul si ziceti ''sarumana''. Daca mai tine inca 20-30 de ani asa, vor aparea si in Ro mafii cum au aparut in Italia acu 2-3 secole, au aparut strict pentru ca grupuri de oameni de pretutindeni au ajuns sa aiba neincredere maxima in autoritatile centrale, cu mse intampal la noi deja de 30 de ani, inca 20, se face jumate de secol. Credeti ca romanul va sta mult sluga politrucilor si autoritarilor locale? Vine vremea cand foame ajunge ori prea mare, ori prea lunga si atunci all bets are off.

Edited by 77777-7, 13 January 2018 - 18:12.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Însăși sintagma garanție de bună execuție ar trebui să-ți spună că mesajul care te-a încântat a fost scris în grabă (cu siguranță și rosix și-a dat seama de asta).  Arendatorul nu e executant în contract, nu are de predat vreo lucrare, nu are de ce să depună garanție.  
Mai mult nu scriu că mi-e că-mi consum timpul degeaba.

Edited by althea, 13 January 2018 - 19:32.


#8
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Bun, deci legal in Romania e vestul salbatic si nici o lege si nici un avocat nu poate face nimic, si contractele , toate, is doar de sters la cur ? Ok...

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
:D
E ilogic, ce nu înțelegi? Cum să pretinzi bani de la proprietar? Cine naiba ți-ar da când scopul în care-ți arendează e să facă bani din asta? Legea și contractul te protejează dacă arendatorul nu e serios, atâta doar că nu funcționează instant cum ai vrea tu.
Ești interesat la modul real de o asemenea afacere sau vrei doar un loc unde să ții un monolog?

#10
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 althea, on 14 ianuarie 2018 - 06:44, said:

Posted Image
E ilogic, ce nu înțelegi? Cum să pretinzi bani de la proprietar? Cine naiba ți-ar da când scopul în care-ți arendează e să facă bani din asta? Legea și contractul te protejează dacă arendatorul nu e serios, atâta doar că nu funcționează instant cum ai vrea tu.
Pai principiul e ca unul imi ofera un serviciu, sa ma folosesc de terenul lui, eu in schimb ii ofer bani(sau procent din productie), acum ''banii'' la care te tot referi de parca as vrea sa i-i fur, sunt o garantie colaterala in sensul ca el imi ofera acel serviciu, panatul spre utilizare, dar daca o ia razna peste noapte sau e beat sau drogat pe bune cu seva substante si intra noaptea la 2 cu tractorul in livada cu o inaltime de 1m si tulpina de 5cm, asa ochiometric ca sa pricepi ca intra cu tractorul si iese pe partea cealalta fara nici o emotie, si intre intrat si iesit, imi rade toti 1000-2-3-4000 de copacei, apoi dimineata eu cand ma trezesc si vad treaba, ca sa zicem pamantul lui e langa el, si eu is la km distanta si deci nu l-am auzit noaptea creeand capodopera de aratura, apoi cand vad a a distrus tot, nu e logic ca voi pretinde ca trebuie sa-mi dea garantie colaterala la care ne-am inteles din start? SAU sa zicem ca iarasi alcolist fiind, se trezeste intr-o zi sa zica ''gata nu-l mai las in arenda, il vreau inapoi azi la ora 11:34, si eu zic..pai stai sa vezi ca am copacii ce sa fac cu ei, sa-i transplantez unde si cum toti 1000, si el zice ma doare-n cot, si pune lacat pe gard sau whatever, si nu-mi mai da acces la teren si plantatia mea. Atunci e iarasi bun de plata garantiei colaterale.
Deci astia nu-s bani pe care-i scot din senin ca o suma X , ca o fabulatie, e o suma la came ne intelegem amandoi din start, ca sa nu aiba omul apucaturi.
Intelegi ? Ma duc sa inchiriez o masina/apartament, si daca nu pot beneficia pe toate perioada cat am vrut, daca interesul meu economic e sistat din cauza unei actiuni ce tine strict de partea care imi ofera serviciul, atunic sistarea serviciului fara acordul ambelor parti atrage compensarea celui ''stanjenit''. Nu ?
Sau mai dragut exemplu..inchiriez un yacht pe 7 zile, in ziua a 4-a ma aflu la 500 km de tarm, apoi vine unu cu elicopterul si aterizeaza pe helipadul de langa cinema, nu pe helipadul de langa terenul de golf ca acolo imi pun rufele la uscat, si zice ca gata s-a anulat inchirierea, preia comanda vasului si se tireaza cu vas spre tarm si pe mine cu bagaje si oameni ma lasa in barca de salvare de 3 m2 cu 2 vasle la 500 km de tarm. Pai nu clar ca o sa vreau despaguribi pentru deranjul creat ? La fel si cu pamant, ori il folosesc 10 ani cat e contractul, ori vien noaptea in al 3-lea an si-l rade la pamant si apoi eu stau prin tribunal ? Nu, vreau ceva cu executare fortata imediata, in ordinul de zile, hai max saptamani, una doua, poate 3 ca-i vacanta la institutii etc.
La partea cu ''nu functioneaza instant''....cam la ce periaode ne asteptam cand e neinstant, cu tribunal sau alte variante, cate luni/ani ?

Edited by 77777-7, 15 January 2018 - 16:43.


#11
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Asa.Si???
Daca intra cu tractoru alta persoana pe parcela ta ce faci?
Il " executi " pe proprietarul terenului ca nu a stat de sase? desi el era la o aruncatura de bat, iar tu in caraibe?
Ca na, de fap este si interesul lui sa creasca visine acolo. Ca are procent de la contractul de arenda???
Dar daca doamne feri faci infarct? tot ala este divina?

Edited by OPEDI, 16 January 2018 - 14:38.


#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 77777-7, on 15 ianuarie 2018 - 16:32, said:

Cumpără-ți pământ.
Nu de alta, dar dacă te apuci să-i explici unui proprietar care are pământ de arendat ce pretenții ai poate moare omul de râs. Ar fi păcat de el și de familia lui.

#13
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Citeste Noul Cod civil la art 1836 si urmatoarele
Contractul de arenda este executoriu in ce priveste plata arendei
Prevederile speciale se completeaza cu prevederile generale ale contractelor

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 paznicmare, on 16 ianuarie 2018 - 15:05, said:

Citeste Noul Cod civil la art 1836 si urmatoarele
O să-l citească de-o să-l rupă.

#15
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Poate nu vorbim toti romana. Deci eu am legal responsabilitatea sa-i dau omului plata ori in bani ori in procent productie, si executarea silita ma face " sa stiu de frica" etc sa nu fentez sistemul.
De cealalta parte,  propritarul terenului ce responsabilitati are ? Nimic ? Nu exista nimic legal "de care sa-i fie frica" sa nu calce stramb (sa nu intrerupa arenda dupa 3 din 5 ani conform contractului initial pe care-l semnam) ???

paznicmare - O sa caut sa vad ce zice exact art 1836.

Althea - tu sper ca ai absolvit dreptul ca altfel nu vad cum ai putea fi moderator pe arie cu drept....si " o sa-l citeasca de-o sa-l rupa" e cumva o aluzie  ?
Vad ca-ti surade ideea ca in Ro unii sa aiba doar drepturi si nu responsabilitati. Asa s-a invatat toata tara doar sa ceara si sa intinda mana, dar cand vine vorba de responsabilitate si seriozitate, atunci tot romanul tace malc.
De aici si topicul, care-l validezi prin atitudinea ta ( " da' ce vrei dom'le, seriozitate in afaceri?" ), in cautarea unei solutii pt a-l tine responsabil pe cel care semneaza un contract de arenda cu mine.
Cum poate fi responsabilitatea ceva ASA de greu de inteles pt unii ? Foarte suspect...

Edited by 77777-7, 16 January 2018 - 21:38.


#16
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 77777-7, on 16 ianuarie 2018 - 21:34, said:

? Nimic ? Nu exista nimic legal "de care sa-i fie frica" sa nu calce stramb (sa nu intrerupa arenda dupa 3 din 5 ani conform contractului initial pe care-l semnam) ???
exist, binenteles ca exista.
plata in avans
marca banul inainte ca la curve si cumpara niste caini de lupta.
arendeaza pe ce termen vrei tu, plateste, si stai linistit.

#17
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Si adica daca platesc inainte, cum intentionez oricum,  omul o sa se simta jenat si de asta nu o s-o ia razna ?

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Pai dacă faci contract pe 10 ani atunci 10 ani proprietarul nu te poate deranja odata ce tu iti achiti in termen obligatiile din contract. Daca el se imbata si intra cu plugul in livada ta deja este infractiune si va suferi pedepsele care le zice legea. Deci pe cale de consecință v a plati si daunele produse tie. Acum depinde și de daunele provocate tie. Daca proprietarul ti a arendat 1 ha de teren cu o valoare de 15000 si iti face paguba de 35000 si tu castigi in instanta dar el mai are o cocioaba in care locuiește si care valorează 10000 lei probabil o să poti executa doar cocioaba si terenul si astfel o sa ramai cu o paguba de 10000 lei.
Ideea este ca proprietarul nu poate face ce vrea el odata ce a semnat contractul si tu iti indeplinesti obligatiile din el.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate