Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Nereguli la muncă și în regulamentul firmei

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
si tu ai impresia ca esti singurul discriminat, cu care nu se port cum trebuie. Stai linistit ca aici este ceva de ordinul zilei cand seful isi face de cap. Chiar daca legiile sunt peste sau codul muncii ce poti face? Daca o sa discuti despre asta, atunci o sa fi poate concediat, daca o sa mergi in instanta, atunci nu o sa ai martori ca nimeni nu vrea sa isi piarda jobul.

#38
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postarg, on 12 ianuarie 2018 - 11:32, said:


nu se pierd, se platesc si ca sa nu le plateasca te pun sa le iei pe hartie si pe urma se "pierde" hartia (sau cel putin as stiu eu).
Nu a fost nici o hartie.pur si simplu asa ne zic,ca daca nu le luam până atunci,le pierdem-

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
lasale sa se piarda, si pe urma cere lamuriri ce au facut cu ele.

#40
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postarg, on 12 ianuarie 2018 - 11:44, said:

lasale sa se piarda, si pe urma cere lamuriri ce au facut cu ele.
Raspunsul oficial : ca nu sunt locuri si o sa le pierdeti

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
locuri?

daca te referi la faptul ca nu are cine sa te inlocuiasca, asta nu este problema ta ci a sefului incompetent care nu a fost in stare sa-si organizeze ograda.
iar in acest caz ti-le pot plati + eventual un bonus substantial pentru compensarea "sacrificiului" facut pentru bunastarea firmei.

Edited by arg, 12 January 2018 - 11:59.


#42
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014
Nu au ei treabă cu asta atâta timp cât le merge lor,nu conteaza de alții.găsesc orice mijloace sa iti închidă gura

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
atunci cauta-ti de lucru in alta parte.

#44
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postadrian_r5, on 12 ianuarie 2018 - 10:10, said:

Adica esti obligat sa-ti iei cele "10 zile lucrătoare precizate în codul muncii" sau angajatoru' n-are voie sa te refuze daca tu doresti sa-ti iei "10 zile lucratoare de concediu neintrerupt" ?
Răspunsul legal e acolo, în art. 148, și în următorul:
(5) În cazul în care programarea concediilor se face fracţionat, angajatorul este obligat să stabilească programarea astfel încât fiecare salariat să efectueze într-un an calendaristic cel puţin 10 zile lucrătoare de concediu neîntrerupt.

Art. 149
Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

Deci teoretic:
- angajatorul trebuie să știe/să facă programarea concediilor de anul viitor până la finalul anului în curs
- cel puțin 10 zile de concediu trebuie să fie 10 zile lucrătoare consecutive
- schimbarea programării se face doar din motive obiective (să zicem boală la angajat, volum mare de muncă la firmă).

Practic e cum știm: depinde de firmă. Am pus pe pagina cealaltă un link la un articol pe care l-am găsit căutând ce riscă angajatorul care nu dă 2 bani pe lege în privința asta și am înțeles de ce li se rupe de ea:

Quote

Nerespectarea de catre angajator a programarii efectuate nu este sanctionata in mod expres de lege.

In baza art. 19 lit. (i) din Legea inspectiei muncii nr. 108/1999, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, inspectorul de munca, cu ocazia unui control, poate sa dispuna angajatorului masuri, in vederea remedierii intr-un timp determinat a neconformitatilor constatate iar nerespectarea acestor masuri se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei conform art. 20 din acelasi act normativ.


Totodata, daca salariatul sufera un prejudiciu ca urmare a modificarii unilaterale de catre angajator a datei concediului de odihna se poate adresa instantelor de judecata cu actiune in angajarea raspunderii patrimoniale a angajatorului.

View PostBlueEyes93, on 12 ianuarie 2018 - 11:37, said:

Nu a fost nici o hartie.pur si simplu asa ne zic,ca daca nu le luam până atunci,le pierdem-
Cam multă bătaie de joc acolo.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBlueEyes93, on 12 ianuarie 2018 - 01:22, said:

Pai..am primit un avertisment scris pentru ca m-am ''luat'' de o colega.Nu am jignit sau altceva.
Dacă te-ai luat de ea în sensul de hărţuire sexuală, înseamnă că n-ai "jignit-o" bine şi, nemulţumită, te-a turnat.

View Postalthea, on 12 ianuarie 2018 - 12:54, said:

Deci teoretic:
- angajatorul trebuie să știe/să facă programarea concediilor de anul viitor până la finalul anului în curs
- cel puțin 10 zile de concediu trebuie să fie 10 zile lucrătoare consecutive
- schimbarea programării se face doar din motive obiective (să zicem boală la angajat, volum mare de muncă la firmă).
Ai dreptate, numai că programarea unui concediu de anul ăsta pentru anul viitor nu-şi are sensul, în opinia mea. Angajatorul ştie la câte zile de CO are dreptul fiecare angajat, în funcţie de locul de muncă, de vechime şi alte criterii. În mod normal, concediul de odihnă ar trebui planificat în data de 03.01.2018 pentru anul 2018.
Dar da, aşa se face, planificarea CO pentru 2019 va trebui dată cel târziu în decembrie 2018.
Depinde şi de angajat, aici. Sunt unii care n-au ce face cu 10 zile consecutive şi atunci cad la pace cu angajatorul; sunt trecuţi în CO 10 zile, ca să i se facă pe plac ITM, dar omul vine la muncă.
Există şi situaţii în care CO se efectuează integral pe hârtie. Evident, se ajunge la instanţă, dar angajatul rămâne pe bară, nu angajatorul. De ce?
Fiindcă ITM este doar de decor.

#46
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View PostPSC, on 12 ianuarie 2018 - 13:03, said:

Dacă te-ai luat de ea ĂŽn sensul de hărţuire sexuală, ĂŽnseamnă că n-ai "jignit-o" bine şi, nemulţumită, te-a turnat.

Ai dreptate, numai că programarea unui concediu de anul ăsta pentru anul viitor nu-şi are sensul, ĂŽn opinia mea. Angajatorul ştie la câte zile de CO are dreptul fiecare angajat, ĂŽn funcţie de locul de muncă, de vechime şi alte criterii. În mod normal, concediul de odihnă ar trebui planificat ĂŽn data de 03.01.2018 pentru anul 2018.
Dar da, aşa se face, planificarea CO pentru 2019 va trebui dată cel târziu ĂŽn decembrie 2018.
Depinde şi de angajat, aici. Sunt unii care n-au ce face cu 10 zile consecutive şi atunci cad la pace cu angajatorul; sunt trecuţi ĂŽn CO 10 zile, ca să i se facă pe plac ITM, dar omul vine la muncă.
Există şi situaţii ĂŽn care CO se efectuează integral pe hârtie. Evident, se ajunge la instanţă, dar angajatul rămâne pe bară, nu angajatorul. De ce?
Fiindcă ITM este doar de decor.

M-a turnat doar pentru răspunsul pe care i L-am dat.pe motiv că nu e treabă mea ce fac alte departamente

M- a turnat doar pentru răspunsul pe care i l-am dat,pe motiv că nu e treabă mea ce fac alte departamente..Nu e treabă mea nici ce fac alti colegi pupincuristi..

#47
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostPSC, on 12 ianuarie 2018 - 13:03, said:

Ai dreptate, numai că programarea unui concediu de anul ăsta pentru anul viitor nu-şi are sensul, în opinia mea.
Nu e nepotrivit ca firma să aibă o viziune de ansamblu asupra concediilor, pot apărea dezechilibre organizatorice dacă nu le iau în calcul, dar și mie mi se pare anul în curs prea devreme ca termen pentru planificare.

#48
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,732
  • Înscris: 23.04.2007

View Postalthea, on 12 ianuarie 2018 - 12:54, said:

Deci teoretic:
Deci ... teoretic ai scris la subiect ... da' practic n-ai raspuns la intrebare  :(

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
@althea
sunt colegi care isi cumpara vacanta "all inclusive" din decembrie... e clar ca nu mai au ce schimba
sunt firme care pe cererea de co cer sa fie trecut cine te inlocuieste si inlocuitorul sa semneze.
sunt firme la care se inchide poarta si toata lumea e 3 saptamani in co si asta se stie de la angajare si nu este negociabil.

de fiecare data cand am stiut din timp cand voi lua co-ul am facut cererea la data cand am avut confirmarea chiar daca era cu 6 luni inainte.

Edited by arg, 12 January 2018 - 13:32.


#50
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postadrian_r5, on 12 ianuarie 2018 - 13:28, said:

Deci ... teoretic ai scris la subiect ... da' practic n-ai raspuns la intrebare  Posted Image
Am răspuns, nu mă certa :) Răspunsul ar putea  fi Da, salariatul e obligat să și le ia când a zis iar angajatorul e obligat să i le dea doar  dacă textul legii ar fi așa:
Art. 149
Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat.

dar după cum vezi textul complet e

Quote

Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@althea:
Dacă textul complet este cel îngroşat de tine, e clar că există loc de abuzuri.
Mai sunt acele firme unde există deadline-uri şi, atunci când şeful are pică pe cineva, îi fixează un deadline taman în perioada în care sclavul angajatul a solicitat CO.
Sunt motive obiective? Sunt, deoarece e vorba de bunul mers al firmei. Posted Image
Se întâmplă ca, tot din motive obiective, în cadrul acelor firme angajatul să stea la birou, iar şeful să trudească din greu, undeva sub soarele arzător, stropit de valurile oceanului şi, din când în când, secretara îi dă câte un număr... de înregistrare, desigur.

#52
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostPSC, on 15 ianuarie 2018 - 12:51, said:

@althea:
Dacă textul complet este cel îngroşat de tine, e clar că există loc de abuzuri.
Ăla e.

View PostPSC, on 15 ianuarie 2018 - 12:51, said:

Se întâmplă ca, tot din motive obiective, în cadrul acelor firme angajatul să stea la birou, iar şeful să trudească din greu, undeva sub soarele arzător, stropit de valurile oceanului şi, din când în când, secretara îi dă câte un număr... de înregistrare, desigur.
:D
Păi tot ce intră se înregistrează.
Iar când iese tot așa. Nu scapă nimic fără număr de înregistrare.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Şi, bineînţeles, numărul (de înregistrare) se dă cu ştampilă, de regulă rotundă.

#54
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014
In cazul in care iti dai semisia,sunt obligati sa iti plateasca zilele de CO ramase?Parca eu asa stiu.Iar in cazul in care ai 21 ti le platesc pe toate?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate