Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Nereguli la muncă și în regulamentul firmei

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postalthea, on 12 ianuarie 2018 - 07:53, said:

Dacă așa scrie e ilegal, dar probabil s-a mințit. Pare că nu e o firmă mică deci nu cred că au proști așa mari la Resurse umane.

Fără reclamații la ITM nu se va schimba nimic.
Cu reclamații vă schimbați voi, în timp mai mai lung sau mai scurt, locul de muncă.
O sa incerc si eu sa imi iau 10 zile si o sa vad iar ce zice.Este o firma de la noi cu vreo 5000 de angajati.Au prosti in fiecare departament,si la HR,reclamatii,suport..

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu ați fost întrebați la sfârșitul anului când vreți să vă luați tranșa obligatorie de 10 zile lucrătoare precizate în codul muncii? Trebuie să aibă un tabel cu opțiunile voastre, semnat de fiecare.
Citește articolul ăsta:
http://legislatiamun...ramarea-co.html

Nu-s obligați să-ți dea acum 10 zile dacă nu ai fost programat, și dacă nu vor să ți le dea nici mai încolo nu ai cum să-i obligi decât dându-i în judecată. E foarte aiurea legea în privința asta.

Edited by althea, 12 January 2018 - 08:18.


#21
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postalthea, on 12 ianuarie 2018 - 08:14, said:

Nu ați fost întrebați la sfârșitul anului când vreți să vă luați tranșa obligatorie de 10 zile lucrătoare precizate în codul muncii? Trebuie să aibă un tabel cu opțiunile voastre, semnat de fiecare.
Citește articolul ăsta:
http://legislatiamun...ramarea-co.html
Nu.Noi abia reusim sa ne luam zilele de CO cate 2-3

Cand am avut ceva probleme personale de rezolvat nu au putut sa ofere CO si nici fara plata.Au bagat absente nemotivate.
Art. 153
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 16.03.2007
Eh, ai 25 ani? Esti la inceput de drum, esti tare-n gura, ai principii, visezi la ponei roz. Stai sa vezi cum o sa dispara, cand o sa incepi sa cunosti realitatea din teren.
Si eu la varsta ta eram cat pe ce sa-mi bat un superior, si acum ma mir cum de m-am abtinut si ma bucur ca n-am facut-o.

View Postcrisstonne, on 12 ianuarie 2018 - 01:34, said:

Doar ca un sut in cur este un pas inainte, asa a fost la mine, am indentificat o nișă si am intrat pe ea, dupa altii trebuia sa mor.
Dar nu am avut chef sa mor.

Canti manele?

Edited by laffin, 12 January 2018 - 08:30.


#23
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
La 5000 de angajati, chiar esti un nimeni acolo. Nu e o jignire, adica oricat de bun ai fi, nu prea observa nimeni, mai ales daca ai tot felul de sefi si sefutzi incompetenti si care stau si freaca duda si imping hartii din stanga in dreapta sau coloreaza rapoarte in excel ca atat stiu sa faca.

Eu nu am multa experienta in campul muncii, in sensul de multi angajatori, nici macar nu lucrez la o firma >100 angajati. De aici si diferenta, la putini angajati, cei buni se observa imediat, dar nicaieri nu este perfect, pentru ca la bani, unde ne doare pe toti, tot nu primesti mare lucru sau cat ai crede tu ca ai merita.
Chestii dubioase se intampla peste tot, chiar daca sefii sunt ok, tot sunt anumite nepotisme/pile, tot observi diverse chestii care te afecteaza indirect.

In alta ordine de idei, o cunostiinta apropiata a trecut oarecum prin ce ai trecut tu. A primit avertisment aiurea si ceva hartuire psihologica din partea sefei. Asta in conditiile in care ea statea cu orele peste program (neplatit) aproape zi de zi, iar cand ajungea cu 15 min mai tarziu la servici primea reprosuri.
Ea oricum voia sa plece de acolo, s-a consultat si cu un avocat si a fost aproape sa mearga peste ei cu el. A luat-o sefa ei ca poate sa vina ca cati avocati vrea, ca ei au 100 de avocati si ii doare la basca si tot felul de injurii si basini in cap.
Dupa ce a plecat de acolo, i-a parut rau ca nu a mers pana la capat cu reclamatia la ITM si avocatul.
Dar in anumite domenii, toti sefutzii se stiun unul cu altul, si daca vrei sa te duci la alta firma, mai intreaba ca vede in CV pe unde ai fost, deci alte probleme, evident parerea ta nu conteaza.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBlueEyes93, on 12 ianuarie 2018 - 08:18, said:

Cand am avut ceva probleme personale de rezolvat nu au putut sa ofere CO si nici fara plata.Au bagat absente nemotivate.
si la sfarsitul anului cu zilele de co ramase ce s-a intamplat cu ele?

#25
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@initiator (si oricine citeste si e in acceeasi situatie) - ca principiu general, schimba locurile de munca, mai ales la tinerete. Pana pe la 45-50 de ani nu sta nicaieri mai mult de 3 ani (ca o medie), caci nu merita. Din faptul ca cineva ramane multa vreme intr-un post, castigat iese numai si numai angajatorul. Salariul nu va tine pasul cu piata muncii. Te "prafuiesti" profesional. Aceiasi clienti, aceleasi task-uri zilnice, aceiasi colegi, aceeasi statie de metrou, acelasi "impinge tava", aceeasi cleveteala la tigara.

In unele locuri vei gasi atmosfera misto (glume, program flexibil, sefi intelegatori etc.), dar bani putini. Acolo merita sa stai pentru confortul tau psihic. In altele, invers - si va merita sa stai daca vrei sa aduni ceva banuti.

Rutina ucide, crede-ma.

Depinde si de indeletnicire; un medic nu are atatea oportunitati, de pilda. Dar daca esti genul de "personal administrativ" si stapanesti si engleza + inca ceva de circulatie (franceza sau si mai bine germana), sunt sute, mii de joburi ce apar incontinuu pe site-urile de profil.

Un loc de munca nou inseamna: noi sisteme cu care sa lucrezi (si pe care sa le pui la CV in continuare), noi colegi, noi sefi, noi abordari, noi puncte de vedere etc.

NU te angaja la stat!!!! E o moarte inceata si sigura.

Edited by cattavencu, 12 January 2018 - 09:56.


#26
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View Postalthea, on 12 ianuarie 2018 - 08:14, said:

tranșa obligatorie de 10 zile lucrătoare precizate în codul muncii?
Adica esti obligat sa-ti iei cele "10 zile lucrătoare precizate în codul muncii" sau angajatoru' n-are voie sa te refuze daca tu doresti sa-ti iei "10 zile lucratoare de concediu neintrerupt" ?

View Postspe_ripper, on 12 ianuarie 2018 - 08:46, said:

Dupa ce a plecat de acolo, i-a parut rau ca nu a mers pana la capat cu reclamatia la ITM si avocatul.
In situatii din astea, daca n-ai nimic de cistigat din "reclamatia la ITM si avocatul" consider ca e mai bine sa pleci fara sa te uiti in urma da' sa lasi totusi "loc buna ziua" ... pamintu' e rotund si vorba aia "munte cu munte se-ntâlnește, d-apăi om cu om".

View Postarg, on 12 ianuarie 2018 - 09:27, said:

si la sfarsitul anului cu zilele de co ramase ce s-a intamplat cu ele?
Art. 146    - Codul Muncii
   (2) În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postadrian_r5, on 12 ianuarie 2018 - 10:10, said:

... Art. 146 - Codul Muncii ....
legea zice multe, eu intrebam ce s-a facut in realitate.

eu stiu ca la inceputul anului vine cineva de la personal cu lista de programari si trebuie sa ne trecem acolo acea perioada, ce facem noi pe urma e alta poveste.

Edited by arg, 12 January 2018 - 10:31.


#28
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View Postarg, on 12 ianuarie 2018 - 10:28, said:

legea zice multe
unde-i lege ... nu-i tocmeala ;)

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
mmmm, o sa ne ia althea de urechi, eu stiu ce am intrebat
am fost in situatia asta si ne-au pus sa le luam pe hartie, dupa care mai mai ca le faceau pierdute si iar nevoie era greu cu co-ul.
sa vezi ce frumos e sa pierzi 2 saptamani de co = juma de leafa

Edited by arg, 12 January 2018 - 10:45.


#30
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Adrian,Pastele anu asta vine undeva la inceput de aprilie.Cu 30 de zile in avans Paste Craciun la noi nu se dau concedii.Anul fiscal se incheie tot prin aprilie.Partea funny e ca daca treci de termen-aprilie-nu vezi nici concediu,nici banii pe el.De aia de obicei fac alea 2 sapt.consecutive in Ro.Ferastra a fost ian-feb.csf,ncsf

Arg,macar recuperai ceva

#31
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postalthea, on 12 ianuarie 2018 - 08:14, said:

Nu ați fost întrebați la sfârșitul anului când vreți să vă luați tranșa obligatorie de 10 zile lucrătoare precizate în codul muncii? Trebuie să aibă un tabel cu opțiunile voastre, semnat de fiecare.
Citește articolul ăsta:
http://legislatiamun...ramarea-co.html

Nu-s obligați să-ți dea acum 10 zile dacă nu ai fost programat, și dacă nu vor să ți le dea nici mai încolo nu ai cum să-i obligi decât dându-i în judecată. E foarte aiurea legea în privința asta.
Trebuie sa se kace pe o lege facuta prost exact in maniera in care o fac si cei care cica ne conduc? (intrebare)

Concediul il ia cand vrea in intregime.

Este de cacat orice firma sau societate care este dezinteresata "de binele" angajatilor.

Edited by poadol, 12 January 2018 - 11:16.


#32
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View PostBlueEyes93, on 12 ianuarie 2018 - 01:10, said:

Saluut.Am descoperit niste nereguli la locul de munca in legatura cu discriminarea,concedii,zilele libere si hartuire psihologica.Acestea apar in codul muncii dar in regulamentul intern sunt in regula.Se bat cap in cap.Dupa care sa ma iau?Ultima data cand am mentionat de codul muncii mi-au zis ca in regulamentul interior e in regula si ca nu se poate face nimic si ca sa imi vad de ''patratica'' mea..

Fa ciocu mic daca mai vrei sa mai stai prin firma aia. Daca nu oricum n-are importanta cum isi fac ei regulile.

#33
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postcattavencu, on 12 ianuarie 2018 - 09:53, said:

NU te angaja la stat!!!! E o moarte inceata si sigura.

Ai vazut ce salarii sunt la primarii???

#34
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postarg, on 12 ianuarie 2018 - 09:27, said:


si la sfarsitul anului cu zilele de co ramase ce s-a intamplat cu ele?
Zilele rămase pe anul precedent poti sa ti le iei până in martie.asa e la noi.in codul muncii văzusem ceva de 18 luni..Am avut colegi care au pierdut acele zile deoarece nu știau si nu le a explicat nimeni

#35
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postspe_ripper, on 12 ianuarie 2018 - 08:46, said:

Dar in anumite domenii, toti sefutzii se stiun unul cu altul, si daca vrei sa te duci la alta firma, mai intreaba ca vede in CV pe unde ai fost, deci alte probleme, evident parerea ta nu conteaza.

Asta se aplica la joburi de middle and top management. Pentru sclavii de pe plantatie, nu se deranjeaza nimeni sa sune si sa ceara referinte.
Spun din proprie experienta Posted Image  Te trezesti cu un retardat si nu mai stii cum sa scapi de el

Edited by sonnydellmarco, 12 January 2018 - 11:37.


#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBlueEyes93, on 12 ianuarie 2018 - 11:26, said:

Zilele rămase pe anul precedent poti sa ti le iei până in martie.asa e la noi.in codul muncii văzusem ceva de 18 luni..Am avut colegi care au pierdut acele zile deoarece nu știau si nu le a explicat nimeni
nu se pierd, se platesc si ca sa nu le plateasca te pun sa le iei pe hartie si pe urma se "pierde" hartia (sau cel putin as stiu eu).

Edited by arg, 12 January 2018 - 11:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate