Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Problema zgomot

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Asta e system status, si da, valorile arata OK ... vezi la meniul de OC, treci coolerul de la GPU pe modul "fixed" si alege cea mai de jos valoare .. apoi da un reboot sa vezi daca merge OK. Nu uita sa dezactivezi softul de la asus daca vrei sa te joci cu asta de la NZXT. Cu 2 moase iese copilul stramb.

Inca un soft fain de control overclock si curbe la placile video este MSI Afterburner.

Edited by ro_explorer, 15 January 2018 - 19:00.


#20
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.07.2016

View Postro_explorer, on 15 ianuarie 2018 - 19:00, said:

Asta e system status, si da, valorile arata OK ... vezi la meniul de OC, treci coolerul de la GPU pe modul "fixed" si alege cea mai de jos valoare .. apoi da un reboot sa vezi daca merge OK. Nu uita sa dezactivezi softul de la asus daca vrei sa te joci cu asta de la NZXT. Cu 2 moase iese copilul stramb.

Inca un soft fain de control overclock si curbe la placile video este MSI Afterburner.
Am dat pe fixed si am dat la 0% si am dat restart.Nu se mai aude nimic Posted Image ( adica doar ventilatoarele si  se aud normal , nu se mai aude ca inainte ).Aceasta setare va face sa am mai putine fps-uri in jocuri?Pentru mine conteaza destul de mult 5-10 fps-uri deoarece placa video e foarte slaba.

Edited by Cidy, 15 January 2018 - 19:21.


#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu lasa asa Posted Image .. aia era doar de test, sa vezi ca poti controla ventilatoarele cu softul cu pricina .. asa o sa iti fiarba placa video cand ii dai forja.

Acum, in loc de "fixed", da-i "new custom profile" si pune ceva care sa iti convina ... incepi cu o curba clasica si apoi ii faci "fine-tuning" ca sa iti indeplineasca conditiile tale de zgomot si performanta ..

Attached File  Capture2.JPG   54.34K   6 downloads

Edited by ro_explorer, 15 January 2018 - 19:24.


#22
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.07.2016

View Postro_explorer, on 15 ianuarie 2018 - 19:23, said:

Nu lasa asa Posted Image .. aia era doar de test, sa vezi ca poti controla ventilatoarele cu softul cu pricina .. asa o sa iti fiarba placa video cand ii dai forja.

Acum, in loc de "fixed", da-i "new custom profile" si pune ceva care sa iti convina ... incepi cu o curba clasica si apoi ii faci "fine-tuning" ca sa iti indeplineasca conditiile tale de zgomot si performanta ..

Attachment Capture2.JPG
Mi-ai putea face tu asa ceva?Nu stiu ce combinatie as putea sa fac..Adica cum ai crede tu ca ar fi bine pentru placa mea video, zgomotul nu prea ma intereseaza.., adica puteam nici sa nu mai fac topic-ul acesta, dar credeam ca e ceva foarte grav..Eu vreau sa am niste performante decente pentru placa asta video.. ( stiu ca e foarte veche, dar pentru ce ma joc eu, e destul )

Edited by Cidy, 15 January 2018 - 19:43.


#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu tin placa in minimul posibil (20% in cazul meu) pana la 40 de grade, apoi cresc usor pana la 50% la 60 de grade si apoi mai abrupt pana la 100% la 80 de grade. Cam asta imi ofera mie confort acustic si performante OK ... asta cand eram pe aer.
Acum degeaba iti dau curbele mele caci am racire pe lichid si sunt alte valori (in plus placa nu depaseste 60 de grade iar ventilatoarele rar ajung la 1000rpm) ... nu scoate nici un sunet indiferent de incarcare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate