Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Longevitate ecran televizor: LCD vs LED

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018
Multumesc tuturor de raspunsuri, mai putin alora care si-au batut joc crezand ca se afla ''la ma-sa acasa''- au primit un buton cu ''!'' pe el.
Aveam o nelamurire cu LED-urile astea, cu o denumire menita sa induca rau in eroare, producatorii sunt disperati si nu stiu cum sa mai vanda...deh.

Pana la urma tot LCD e puterea televizoarelor ieftine! Posted Image

 geo123, on 10 ianuarie 2018 - 22:28, said:

Usor cu pianul pe scari ca habar n-ai ce atuuri au plasmele in fata LCD.
Imi citesti cunostiintele din cap? Sau te crezi un atotstiutor electriciano-zugrav?
Eu ti-as spune acelasi lucru...

Edited by PMmd63, 11 January 2018 - 11:13.


#38
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Eu nu cred că aveau neoane fluorescente cfl in spate. Cum aveau neoane laptopurile sau telefoanele mobile acum 10-18 ani? sau chiar acum 20 de ani? si ele aveau tot leduri albe insa era un luminofor care omogeniza lumina in ecran sa fie uniformă.

#39
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
din punct de vedere teoretic, led, pt ca ccfl are o viata mai scurta

practic, daca tii iluminarea la maxim si  mai e si pe modul magazin   se duce repede si ledul

Daca scapai luminarea  se mai poate strica panelul , electronica  etc

Ia in considerare ca toate sunt facute sa tina max 5 ani ca sa-ti iei unul nou: se numeste economie de consum.

#40
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
Nu cred că există un răspuns concret la întrebare. Bănuiesc că amândouă tehnologiile au durate de viață asemănătoare.

#41
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 PMmd63, on 11 ianuarie 2018 - 11:12, said:

Imi citesti cunostiintele din cap? Sau te crezi un atotstiutor electriciano-zugrav?
Eu ti-as spune acelasi lucru...
Stai jos, nota 2!

#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pmm63, unii vad lumea mai pixelata, asa, un fel de QVGA, altii o vad FHD sau 4K, asta ca sa fac o parabola legata de subiectul topicului. Cand lucrurile sunt clare, poti sa tragi si singur o concluzie. Cand sunt mai pixelate esti nevoit sa te raliezi la concluziile trase de altii bazandu-te mai mult pe frecventa cu care auzi acele concluzii pt ca nu ai cunostintele necesare sa ajungi singur la o concluzie relevanta. Daca mai multi prosti repeda un lucru, trebuie sa fie adevarat pt ca sunt multi si par convinsi de ce zic.
Valabil in orice domeniu.
Dar, cum ziceam, ochii tai sunt in siguranta pt ca nici plasma nu a fost vreodata 800 de lei si nici OLEDul nu va fi vreodata atat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate