Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Longevitate ecran televizor: LCD vs LED

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
geo123 - LED-urile au fost facut sa fie mai economice.

#20
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Daca un LED mediu ca si pret te tine 4 ani, si-a scos banii cu varf si indesat. Nu mai este epoca "Goldstar-urilor de la Revolutie" care era musai sa tina 20+ ani!

#21
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
4 ani... cam prea foarte puţin.

#22
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Eu am un Samsung LE40C640 model 2010 cu LCD (CCFL de fapt). Zero probleme pana acum.

#23
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

 PMmd63, on 10 ianuarie 2018 - 20:50, said:

De plasma nici nu e vorba, din pacate au fost niste rebuturi mai consumatoare de curent si cu viata mica...

Am doua plasme Panasonic Viera din 2008. Au fost folosite zilnic ambele.
Or fi ele hd ready dar au culori si contrast ce nu prea vad la LCD obisnuite actuale, iar de la cei 4 - 5 m la care ma uit nu se baga de seama ca nu sunt fullHD.

Consuma cat un aparat de sudura, dau caldura dar cand ma uit  la un film chiar zic ca si-au meritat banutii

#24
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

 Uteib, on 10 ianuarie 2018 - 20:44, said:

Am o plasma LG de 10 ani, inca mai merge si iarna nu am nevoie de calorifer in sufragerie. Posted Image
de ce? e cu tub? sigur nu e CRT?
Lumina neagra se vede cel mai bine pe CRT.
Ca si fapt divers eu mi-am cumpărat CRT după LCD si am fost surprins să văd negru ce profund era faţă de cum arata pe lcd.

 mihaicozac, on 10 ianuarie 2018 - 20:47, said:

Dacă te referi strict la backlight, deşi în teorie ledurile ţin mai mult, practicmulte TV-uri cad după 3-4 ani, pt. că proprietarii le ţin în blană, aşa cum le-a lăsat fabricantul.

cum adică în blană? pune blană dasupra lor să nu îngheţe sau ce? Si de fapt chiar fabricantul?

Eu zic că aşa cum au făcut initial CRT-urile care aveau acel tub tot aşa puteau face iluminarea la cele mai plate cu un singur led mare pus in spate sau un bec si gata ca la microscopul optic. Dacă sunt multe leduri acolo cand se strică o parte din ele nu ştii când sunt stinse care trebuie inlocuite dintre ele.

Edited by babarzotea, 11 January 2018 - 00:39.


#25
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Televizoarele cu tub cinescop nu produc prea multă căldură. Tubul ăla are doar un filament.
Alea care aveau multe lămpi în ele (peste 4-6) produceau căldură.

#26
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Ecranul meu de la un laptop de ex se vede cu o parte centrala in jos cu un gradinent mai slab iluminat, nu stiu ce are.

Puteau să facă f simplu, capacul din spate transparent si ziua intra lumina pe acolo si vedeai prin ecran, astfel era util si in calatorii ca consuma mai putin.

 djl, on 11 ianuarie 2018 - 00:36, said:

Televizoarele cu tub cinescop nu produc prea multă căldură. Tubul ăla are doar un filament.
Alea care aveau multe lămpi în ele (peste 4-6) produceau căldură.
dacă filamentul treptat se descopune si se depune pe peretii interni ai incintei din cauza presiunii scazute e riscul defectării definitive.

#27
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 djl, on 11 ianuarie 2018 - 00:36, said:

Televizoarele cu tub cinescop nu produc prea multă căldură. Tubul ăla are doar un filament.
Alea care aveau multe lămpi în ele (peste 4-6) produceau căldură.
Neh,neh,neh,neh...Posted Image  Are vreo... 3 filamente ca este color! Cate unul pentru fiecare tun de culoare RGB (Red,Green,Blue - Rosu,Verde,Albastru)Posted Image

#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
La mine e chestie de nimereala. Am 2 TV-uri LED in casa. Un Samsung HD ready de 91 cm, din iarna lui 2011, care merge ca in prima zi (adica destul de prost, are o tenta de albastru-violet si negrul e un bleumarin inchis). Dar iluminarea ecranului e uniforma.

Pe de alta parte, mai am un Philips de 117 cm (46") luat in toamna lui 2013. Ala are culorile mult mai naturale, dar inca de la inceput a avut iluminarea neuniforma, cu niste dungi verticale putin mai luminoase decat restul. De vreo luna a mai aparut si o dunga orizontala mai inchisa chiar pe mijlocul ecranului. Inca mai poate fi vizionat fara disconfort prea mare, dar cred ca i-a cam sunat ceasul si pana in vara trebuie dus la reciclat. (Culmea e ca am platit garantie exctinsa la 4 ani, si fix dupa astia 4 ani a inceput sa faca figura Posted Image)

Edited by pufonel, 11 January 2018 - 01:45.


#29
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- la tub nu filamentul se "descompune" (eventual el se intrerupe , ca la bec - caz mai rar) ci catodul ce emite fascicolul electronic .

#30
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Pentru initiator: ecranele cu cristale lichide, LCD, au toate la baza aceiasi tehnologie, doar difera sursa de lumina din spate. Modelele mai vechi erau cu tuburi de neon, actual toate sunt cu iluminare LED, de unde si denumirea improprie ecran LED. Legat de fiabilitate, am constatat ca produsele mai vechi, desi nu ofereau performantele de top actuale ( 4K, HDR, etc.) s-au dovedit mai fiabile in timp. La ora actuala mentalitatea majoritatii producatorilor este legata de profit si volum de vanzari. Cam orice se cumpara acum, vorbim de marci consacrate si gama de pret au cam aceiasi fiabilitate in timp, data in principal de componentele din care sunt asamblate si tehnologiile de fabricatie aproape identice.
Plasmele au murit din cauza consumului energetic, nu al fiabilitatii cum se vehiculeaza pe aici...

#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
@ Tehnicianul1970 : probabil au 3. Dar tot nu produc chiar aşa de multă căldură precum cred unii.

#32
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
si eu, plasma Viera din 2011 FHD, inca merge. Aproximez un 7-8 ore pe zi in medie, de 7 ani, are deja ~20000 ore.
Fara ghosting, fara sacadare, negru chiar e negru, iar culorile sunt naturale. Din pacate nu se mai fac plasme si ma forteaza sa ma duc spre OLED.

Edited by relu_24, 11 January 2018 - 10:00.


#33
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

 djl, on 11 ianuarie 2018 - 00:36, said:

Televizoarele cu tub cinescop nu produc prea multă căldură. Tubul ăla are doar un filament.
Alea care aveau multe lămpi în ele (peste 4-6) produceau căldură.
90% din energia consumata de un TV CRT e consumata de tub+bobinele de deflexie de pe gatul acestuia. Tu in ce crezi ca se transforma toata energia asta?(60-150W)??? In raze gamma?!Posted Image
  Energia consumata de un CRT se imparte astfel: 25.000V x 0,001 A=25W numai anodica, apoi ~30-40W bobinele de deflexie, cu cat ai unghi mai mare de deflexie(114, 120 grade) si frecventa mai mare, cu atat consumul creste (un CRT de monitor PC cu 1600x1200/120Hz poate consuma 200W(!) ), filamentele catozilor 6,3V x 0,7A x 3 bucati=~14W... si toate astea, pt. o imagine jalnica ca proportii geometrice, puritatea culorilor, diagonala, etc.

Backlight-ul LED dureaza cca. 50.000 ore, dar poate fi folosit si dupa cele 50k ore, numai ca are lumina prea slaba, backlight-ul CCFL rezista maxim 30.000 de ore, si apoi crapa invertoare/tuburi CCFL, deci ecran negru. LED vs CCFL= scor 1-0. In plus LED-ul consuma max. 40% din energia unui  CCFL, LED inseamna caldura mai putina, oboseala mai mica pentru panel/componente electronice.

Edited by Assur, 11 January 2018 - 10:13.


#34
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Se transformă în căldură. Dar depinde şi câtă căldură generază. Dacă pui 2 becuri incadescente de 100 Waţţi poţi să zici că ai calorifer?  Posted Image    Vara poate da, când e rece cu siguranţă nu.

Edited by djl, 11 January 2018 - 10:11.


#35
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Daca pui doua becuri cu incandescenta de 100W intr-o cutie de pantofi inchisa, intr-o jumatate de ora ai incendiu, nu calorifer.Posted Image  Fizica de-a sasea, bat-o vina...toata energia electrica consumata de un TV se transforma in cele din urma in caldura, inclusiv lumina de pe ecran si sunetul din difuzoare. Cat consuma, atat caldura ai. Fie ca e vara/iarna, noapte/zi, sambata sau luni.

Edited by Assur, 11 January 2018 - 10:17.


#36
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Alea vechi, da, consumau mult. Alea mai noi nu chiar aşa de mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate