Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Amplificator Yamaha A-S701 + 4 boxe Magnat Monitor Suprem 2002

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 danghetau, on 07 ianuarie 2018 - 15:17, said:

Tare ma tem eu ca a confundat cu bi-wiring care e cu totul altceva.
Eu am Yamaha AX-396 si NS-777 conectate bi-wiring.

YOUR_GOD: https://www.avstore....a-a-s701/#tab-2
Poti avea probleme similare. Bi-wire nu ajuta absolut cu nimic decat ca in final se mareste sectiunea totala a conductorului de la amplificator la boxe. In rest ,orice alte aprecieri constituie un perfect placebo.
Bi-amp e abia ceva ce se poate lua in considerare.

#20
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Inițiator,vinde-le si ia-ti boxe de sonorizare,nu confunda sculele de auditii destinate suprafețelor de maxim 40 metri patrati cu sculele pentru sonorizari,petreceri.

#21
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 missionnad, on 07 ianuarie 2018 - 15:48, said:

Inițiator,vinde-le si ia-ti boxe de sonorizare,nu confunda sculele de auditii destinate suprafețelor de maxim 40 metri patrati cu sculele pentru sonorizari,petreceri.
Voi returna o perche de boxe si ma voi gandi daca le voi vinde sau nu in functie si de cat imi pot lua pe ele , mai am o camera de 20 de metri patrati unde ma pot bucura de cele doua ,in incaperea pentru petrecerei probabil voi achizitiona ceva mai serios sa zic asa  , mersi de ajutor.

#22
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-Ai intrebat aici pe forum inainte sa faci achizitii?
Eu unul clar nu-ti recomandam asa ceva desi vad ca sunt destui care mai recomanda aiurea.
2-Sculele profesionale se preteaza la ce vrei tu dar in nici un caz nu te ajunge mai ieftin un sistem de genul.Mai scump categoric da.Cei care spun ca sculele PA sunt niste prastii la jumate de pret habar nu au cu ce se mananca domeniul asta.
Un sistem PA cu 2 topuri pe 12/15", 2 basi pe 18", rack de amplificare, mixer, DSP/crossover, stative si conectica te duce lejer in 10.000 fara scule cu pretentii.

#23
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
ampliful s-a ars pentru ca nu poate duce 4 boxe precum cele ale tale. fac pariu ca muzica a mers de pe pc si youtube asa-i? reteta perfecta pentru ars scule.
pentru petreceri ia 2 boxe PA si un mixer. pentru "acasa" sunt suficiente, nu e nevoie de muzica de club

#24
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 YOUR_GOD, on 07 ianuarie 2018 - 15:21, said:

Haideți băieți, 701 are 2A  și 2B. Merg și separat și A+B.

Are buton pe față.


De mers, merg ( poti si sa legi mai multe perechi in paralel, daca vrei sa fii rautacios ). Problema este ca A+B = legarea celor doua perechi de boxe in paralel => injumatatirea impedantei. Daca a pus "cu mult bas" si a si dat mai tare, ghici cam cat a fost impedanta rezultanta si cam ce curent trebuia sa livreze amplificatorul ... ( hint -> amplificatorul frigea rau inainte sa cedeze )

Diferenta majora intre echipamentele de casa si cele profesionale este ca cele profesionale sunt mult mai rezistente la abuzuri ( valabil si la amplificatoare, boxe sau scule pentru santiere ).

Edited by bibiaudiofil, 07 January 2018 - 19:28.


#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu stiu daca ce vrea initiatorul este neaparat profi.
Amplificatorul acela este clar pentru acasa. Daca vrea sa dea sunet in hale, are nevoie sa o ia de la zero.

#26
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 YOUR_GOD, on 07 ianuarie 2018 - 19:37, said:

Eu nu stiu daca ce vrea initiatorul este neaparat profi.

te ajut cu un citat :

 Govela, on 07 ianuarie 2018 - 14:47, said:

pe langa cele 2 boxe pe care le aveam am achizitionat inca doua ,la-am exploatat la maxim la o petrecere

Edited by bibiaudiofil, 07 January 2018 - 19:51.


#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 bibiaudiofil, on 07 ianuarie 2018 - 19:50, said:

te ajut cu un citat :
Mulțumesc!
Eram putin sarcastic. Acum m-am gandit la urmatorul setup: tine doua dintre boxele achzitionate si mai pune un subwoofer activ Yamaha.

#28
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 YOUR_GOD, on 07 ianuarie 2018 - 20:16, said:

Mulțumesc!
Eram putin sarcastic. Acum m-am gandit la urmatorul setup: tine doua dintre boxele achzitionate si mai pune un subwoofer activ Yamaha.
M-am legat de ideea ta si m-am gandit la urmatorul setup vreau sa merg pe tot pe magnat , a-si returna cele doua boxe si a-si achizitiona un Subwoofer Magnat Monitor Supreme Sub 302A + Magnat Monitor suprem 202 pentru mai multe inalte si medii. Ar merge aceasta combinatie cu amplificatoru pe care il detin?

 zile_san, on 07 ianuarie 2018 - 19:01, said:

ampliful s-a ars pentru ca nu poate duce 4 boxe precum cele ale tale. fac pariu ca muzica a mers de pe pc si youtube asa-i? reteta perfecta pentru ars scule.
pentru petreceri ia 2 boxe PA si un mixer. pentru "acasa" sunt suficiente, nu e nevoie de muzica de club
Am si un Dac Fiio E10K nu semnaul trimis de laptop a fost de vina.

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Playerul este OK. Nu cunosc subwooferul acela, dar sigur iti va aduce un plus de joase. Sigur. Vad ca lumea spune lucruri bune despre el. Eu am mers pe ideea ca am amplificator Yamaha, sa iei si subwoofer la fel, dar cred ca ideea ta este mai buna. Poate fiind aceeasi marca, se completeaza bine. Nu stiu unde locuiesti dar boxele trebuie ascultate in prealabil, asa ca-ti recomand sa dai o fuga intr-un magazin, sau sa contactezi unul de specialitate, pentru a vedea/auzi, cum se impaca cele trei.

#30
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 YOUR_GOD, on 07 ianuarie 2018 - 21:01, said:

Playerul este OK. Nu cunosc subwooferul acela, dar sigur iti va aduce un plus de joase. Sigur. Vad ca lumea spune lucruri bune despre el. Eu am mers pe ideea ca am amplificator Yamaha, sa iei si subwoofer la fel, dar cred ca ideea ta este mai buna. Poate fiind aceeasi marca, se completeaza bine. Nu stiu unde locuiesti dar boxele trebuie ascultate in prealabil, asa ca-ti recomand sa dai o fuga intr-un magazin, sau sa contactezi unul de specialitate, pentru a vedea/auzi, cum se impaca cele trei.
De la Av Store am achizitionat tot , baieti se pricep le voi cere parerea si lor cand voi merge sa iau amplificator-ul.

 geo123, on 07 ianuarie 2018 - 17:59, said:

1-Ai intrebat aici pe forum inainte sa faci achizitii?
Eu unul clar nu-ti recomandam asa ceva desi vad ca sunt destui care mai recomanda aiurea.
2-Sculele profesionale se preteaza la ce vrei tu dar in nici un caz nu te ajunge mai ieftin un sistem de genul.Mai scump categoric da.Cei care spun ca sculele PA sunt niste prastii la jumate de pret habar nu au cu ce se mananca domeniul asta.
Un sistem PA cu 2 topuri pe 12/15", 2 basi pe 18", rack de amplificare, mixer, DSP/crossover, stative si conectica te duce lejer in 10.000 fara scule cu pretentii.
Nu am intrebat am intrebat prin alte parti , am fost putin grabit cand am achizitionat cel de al doilea rand de boxe fara sa ma documentez , Ce parere cu acest amplificator ar merge o pereche de boxe magnat monitor suprem 2002 pe care le detin un subwoofer magnat monitor suprem 302-A + Magnat monitor suprem 202 .

#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am vrut sa-i recomand, pentru ca am avut experiente placute cu magazinul dansilor, dar m-am gandit sa nu fie interpretata recomandarea mea ca reclama.
Asa sa faci. Spor la cumparaturi!

#32
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La un subwoofer ,de integrat cu un astfel de amplificator sunt oarece probleme. Asta deoarece ,desi are iesire dedicata ,nu are management de bas cum au receiverel multicanal A/V si unele amplificatoare.

#33
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 Govela, on 07 ianuarie 2018 - 21:17, said:

Nu am intrebat am intrebat prin alte parti , am fost putin grabit cand am achizitionat cel de al doilea rand de boxe fara sa ma documentez , Ce parere cu acest amplificator ar merge o pereche de boxe magnat monitor suprem 2002 pe care le detin un subwoofer magnat monitor suprem 302-A + Magnat monitor suprem 202 .
NU.
Strange 10.000 Lei si iti fac recomandare de sistem PA pentru sala aia.
Tu faci cum vrei, dar tot la vorba mea o sa ajungi.


#34
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
2 perechi de boxe Magnat folosite la volum mare pe orice amplificator il storc de orice vlaga, baga distoriuni si arde tweetere sau chiar poate strica amplificatorul datoria impedantei, la Magnat scrie clar 4...8 ohmi sau 4-8ohmi.
Adica ai nevoie de un amplificator capabil intre 4-8 ohmi. Tin sa specific acest lucru datorita faptului ca exista si amplificatoare entry-level sau mai vechi care suporta doar boxe pe 8 ohmi minimum sau receivere multicanal care suporta 6-8 ohmi.
Yamaha A-S701 duce fara probleme o pereche de boxe de 4 , 6 sau 8 ohmi.
Putem folosi si doua perechi de boxe cu urmaroarele conditii:
1.Cand pui doua perechi de boxe acestea trebuie musai sa fie de 8 ohmi ambele (scrie si pe spatele lui asta)
2.Din spatele amplificatorului trebuie setat la "impedance selector" pe low.
3.Conditie de bun simt, aplicabila mai ales atunci cand utilizam doua perechi de boxe simultan este sa nu folosim volumul la maxim sau spre maxim.

Cumparatorii dar si vanzatorii ar trebui sa stabileasca din start scopul utilizarii echipamentelor - sonorizari, nunti, botezuri, petreceri private sau home use, office, etc. - iar de aici din pacate depinde de sinceritatea fiecaruia in parte ce recomanda.

Pe scurt pentru utilizarea in domeniul pro , sonorizari, nunti, botezuri, petreceri private, karaoke, etc. se recomanda exclusiv scule profesionale sau semi profesionale comercializate de magazinele de profil gen magazinul Muzica, Senia, etc.

Pentru utilizarea home, office, etc. se utilizeaza scule home audio, generic Hi-Fi.

Hai sa aveti un an nou mai bun cu totii! La multi ani!

#35
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
poza atasata A-S701 impedance selector

Attached Files



#36
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009

 YOUR_GOD, on 07 ianuarie 2018 - 15:09, said:

La Yahama, imi face uneori figuri releul, in sensul ca nu o ia intotdeauna din prima la apasarea butonului fizic.

Si eu am Yamaha A-S701 si la fel face si la mine cateodata.


 duncan26, on 07 ianuarie 2018 - 15:19, said:

AS 801 are low si high pe spate. Nu stiu dacă AS 701 are așa ceva.

Si A-S701 are in spate un butonas pentru a selecta impendanta low si high.

Edited by ion_daniel, 08 January 2018 - 22:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate