Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Amplificator Yamaha A-S701 + 4 boxe Magnat Monitor Suprem 2002

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
simplu81

simplu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.10.2011
Salut,am si eu nevoie de un sfat va rog frumos,vreau sa achizitionez un amplificator yamaha A S 501 si boxe dynavoice f7 sau yamaha ns 777 piano,vreau sa va intreb,le folosesc in apartament de 20 de m2 ,nu vreau bubuiala vreau sa ascult si mai tare dar claritate si sunet,ce alegere sa fac ,sau daca sa optez pe un amplificator yamaha as 701?

#38
simplu81

simplu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.10.2011
Sau daca imi puteti da un sfat privind la ce boxe si ce putere pot sa pun pe yamaha a s 501,gen Dynavoyce,Yamaha,wharfedale,klipsch,ce imi recomandati gen calitate pt genul de muzica pop rock latino dance techno

#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pe forumurile franceze vad ca-i foarte laudat as-501 ca raport calitate/pret. In pretul lui nu prea gasesti nimic cand vrei si calitate si putere. Cat despre boxe mergi si asculta-le ca suna foarte diferit si gusturile oamenilor difera.

Edited by vinciun, 01 May 2019 - 12:09.


#40
simplu81

simplu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.10.2011
Te referi la faptul ca nu este atat de bun calitativ as 501?

#41
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Din contra, ca in pretul lui nu prea gasesti nimic sa se apropie de el la putere si la calitate in acelasi timp.
As-701 e un pic mai puternic si are mici diferente constructive dar e mai scump. Totul tine de buget..

Daca planifici sa iei si un network player care costa si el, poti sa te orientezi din start catre un yamaha rn-602.

#42
simplu81

simplu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.10.2011
In nici un caz reciver,pierd din calitatea sunetului si asta o stiu sigur,amplificatorul stereo este sfant,o sa optez pe 501 cu boxe dynavoice f7

#43
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010

View Postsimplu81, on 01 mai 2019 - 13:18, said:

In nici un caz reciver,pierd din calitatea sunetului si asta o stiu sigur,amplificatorul stereo este sfant,o sa optez pe 501 cu boxe dynavoice f7

Vezi ca ești informat greșit. Nu confunda reciver stereo cu reciver multicanal.

#44
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postsimplu81, on 01 mai 2019 - 13:18, said:

In nici un caz reciver,pierd din calitatea sunetului si asta o stiu sigur,amplificatorul stereo este sfant,o sa optez pe 501 cu boxe dynavoice f7

rn-602 si rn-803d sunt foarte reusite si ofera multe la banii ceruti iar diferentele de sunet fata de as 501 si as 701 sunt foarte mici spre neexistente. Rn803d chiar poate oferi un sunet mai bun daca vrei sa integrezi si un subwoofer activ.

#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sau Onkyo TX 8270. Tot receiver stereo extrem de dotat la facilitati si bun ca sunet.

#46
simplu81

simplu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.10.2011
Am reusit sa cumpar un as501 cu dinavoice f6 tinand cont ca le folosesc intr o camera de 15m2 cred ca este o alegere reusita,acum astept si parerile voastre

#47
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mai degraba noi asteptam opinia ta.

#48
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

View Postvinciun, on 03 mai 2019 - 00:08, said:

Mai degraba noi asteptam opinia ta.
exact :)))

#49
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010
Sa le stăpânești sănătos! Acum e rândul tău 😀

#50
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004

View PostGovela, on 07 ianuarie 2018 - 14:47, said:

Salut , Am un amplificator Yamaha A-S701 si vreau sa stiu daca il pot folosi pentru a pilota 4 boxe Magnat monitor suprem 2002, teoretic in manual scrie ca poate fi folosit cu 4 boxe, cineva de la service magnat mi-a spus ca amplificatorul asta duce 4 boxe de genu , drept urmare pe langa cele 2 boxe pe care le aveam am achizitionat inca doua ,la-am exploatat la maxim la o petrecere  si a intrat in protectie sau s-a ars vreun final ,l-am dus la magazinul de unde l-am achizitionat pentru a fi trimis in garantie  si mi s-a spus ca nu merge cu 4 boxe si ca de aceea a intrat in protectie , dar mie nu prea imi vine a crede pentru ca din moment ce are 4 iesiri de boxe si in manual imi arat ca pot fi conectate 4 boxe de ce nu ar merge ? , eu zic ca singura problema a fost volumul dat mult prea tare , plus de asta mi-se pare o prostie ca un amplificator de 3000 de lei sa nu aiba nici macar un cooler de racire , frigea ca dracu cand am pus mana pe el ...vreau sa aud pareri pentru ca nu stiu ce sa fac cu cele doua boxe  cumparate ulterior, inca le mai pot returna .

Asa cum spunea mai devreme Piratul, imperecherea boxelor cu amplificatorul tb. facuta corect. A-S30x/50x/70x/80x duce doua perechi de boxe in paralel numai daca impedanta fiecareia nu coboara sub 4 Ohmi. In cazul de fata, Supreme 2000 (similare cu Supreme 2002 dpdv al caracteristicilor) coboara evident in 4 Ohmi, conf. https://audio.com.pl...t-monitor-2000.

[ https://audio.com.pl/images/8/2/1/19821-max_magnat_monitor__lab.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In consecinta, amplificatorul tau, cel mai probabil ca a intrat in protectie sau...in cel mai rau caz s-a defectat. Personal nu recomand 4 boxe pe acest amplificator decat daca puterea nu depaseste 100 W/canal (50W/boxa) iar boxele nu coboara sub 8 Ohmi pe toata plaja acustica. A-S1x00/S2x00/3x00 pot duce mai lejer 4 boxe, chiar daca din specificatii nu reiese asta (are punti redresoare mai puternice si individuale pt. fiecare canal in parte, cat si radiatoare finale mai generoase).

Apropos, acum iti functioneaza OK amplificatorul?

P.S.: Crossover-ele s-au defectat de la curentul continuu introdus de catre amplificatorul intrat in clipping (distorsiuni de peste 1% THD).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate