Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Proiect Casa Parter 112 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
razvanconstantin85

razvanconstantin85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.01.2018
Salutare tuturor!

A venit momentul si m-am decis cu sotia sa incepem constructia unei case, nu prea mare dar nici prea mica pentru o familie de maxim 4 persoane. M-am tot uitat pe net dupa proiecte pe la diverite firme, dupa technologii de constructii si am luat cateva decizii. Sper pe parcurs sa fiu mai informat, o sa mai citesc pe forum si celelalte topic-uri despre constructia caselor, in final sper sa fac o alegere buna, deocamdata suntem la inceput.

Bun, ca si constructie as dori sa folosesc Porotherm 38 STh :
[ https://shop.wienerberger.ro/userfiles/bfdbb56e-72cc-4b80-bff7-a69c7edb4945/gallery/3427602_list_v2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  • Conductivitate termica λ 10dry 0.140 W/mK
  • Valoare U 0,35 W/m²K
  • Dimensiuni (mm) 250 mm x 380 mm x 238 mm
Ma cam bate gandul sa folosesc Porotherm 36,5 TermoPlus (cu insertii de vata bazaltica, din ce observ este ultima technologie a lor , dar foarte scump).
[ https://shop.wienerberger.ro/userfiles/bfdbb56e-72cc-4b80-bff7-a69c7edb4945/gallery/3454345_list.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pentru Sistemul de termoizolare exterioara as vrea sa folosesc ROCKWOOL Vata Bazaltica 20 cm.

Acoperis  - Lindab

Geamuri - Tripan 7 camere

Proiectul dorit, vor fi mici modificari la pozitionarea peretilor interiori.

[ https://s17.postimg.org/6unzep8zj/proiect-casa1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s17.postimg.org/jm25li0un/proiect-casa2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s17.postimg.org/6j6j1x5e7/proiect-casa3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s17.postimg.org/cwvm58ffz/proiect-casa-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razvanconstantin85, 06 January 2018 - 21:41.


#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
...deja esti departe , la " caramida " . Ok , ai ales "caramida" respectiva , iar la peretii care nu sint portanti ????? pam -pam !?

#3
razvanconstantin85

razvanconstantin85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.01.2018
@86-APP nu ma prea pricep la detalii tehnice Posted Image , peretii interiori vor fi de 25 cm tot porotherm, iar la colturi din cate stiu am atasat 3 poze, (scuze dar nu prea ma pricep la detalii, sper ca la acestea te referi)  o sa am mai mai multe detalii cand ajung in biroul arhitectului.
[ https://s17.postimg.org/3vh2rtzkv/corner-25-38-reinforcement-side-view.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s17.postimg.org/osdawid1b/corner-25-external-internal.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s17.postimg.org/601fszlsv/corner-25-zoom.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razvanconstantin85, 06 January 2018 - 22:23.


#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu are sens sa umpli caramida cu vata bazaltica. Aerul din interiorul caramizii ramane captiv, daca zidaria este executata corespunzator.
    De fapt se fac economii importante in multe cazuri. Intre doua straturi de zidarie se lasa un gol de aer. Se realizeaza acelasi efect ca in cazul unui termos. Aerul captiv din interior se comporta ca un bun izolator termic.
    Ca atare, eu as folosi vata bazaltica in alta parte. De exemplu intre perete si placa de rigips pe care o montezi la interior, pui vata bazaltica.

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu umple, așa sunt fabricate ele, afară se folosesc mai demult.Nu văd cămară,un dresing în dormitor ar face mult

Edited by daniMMM, 06 January 2018 - 22:42.


#6
razvanconstantin85

razvanconstantin85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.01.2018
@cspot tehnologia cu vata bazaltica in interiorul caramidei este foarte scumpa si nu mai necesita sistem de termoizolatie. Acel tip de caramida costa 25 lei doar o singura caramida, pe cand cea normala 38 sth costa 7 lei. Posted Image
@daniMMM vor face modificari la interior, va fi camera tehnica, camara si voi elimina o baie.

Din ce am calculat daca as alege Porotherm 36.5 TermoPlus cu insertii de vata bazaltica m-ar ajunge cam 9000 Euro doar caramida. Posted Image
Cea normala 38 sth undeva la 2500-3000 Euro.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2LPHY7FGdms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razvanconstantin85, 06 January 2018 - 22:47.


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Elimini o baie la 4persoane? Vei plânge după ea,noi suntem 3 și caut să mai fac una

Edited by daniMMM, 06 January 2018 - 22:52.


#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 daniMMM, on 06 ianuarie 2018 - 22:47, said:

Elimini o baie la 4persoane? Vei plânge după ea,noi suntem 3 și caut să mai fac una

     Opresti caloriferul din baie. Vei avea 3 bai libere 99% din timp.

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Suntem 3 la o baie

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu sunt si mai la inceput decat tine dar stiu ca vreau un lucru. Acces in(tr-o) baie si in bucatarie din terasa/foisor loc de xyz. Nu direct de afara dar cum intru in casa printr-o usa de serviciu sa am o baie prima la stanga sau la dreapta. Dici macar terasa aia fa-o langa bucatarie. Inca o chestie, de ce faci bucataria mai mica decat la bloc?

Edited by underb, 06 January 2018 - 23:15.


#11
razvanconstantin85

razvanconstantin85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.01.2018
@underb planul casei cum am mai spus nu este final 100%. Ca si design exterior casa va fi ca în proiect, dar la interior voi face cateva modificari.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si imca o chestie, la intrarea principala vreau o camera mica, probabil putin iesita in afara casei, habar n-am cum se cheama, care sa aiba si rol functional (cuier, pantofar si chestii din astea) dar si sa izoleze restul casei de exterior deci vor fi 2 usi.

#13
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,410
  • Înscris: 24.09.2017
e interesanta caramida aia cu vata bazaltica.nu ca as fi facut vreo casa.tata a facut si am mai vorbit cu oameni care au facut.problema mare nu o sa fie ca alegi nu stiu ce caramida sau bca, ca vrei ipat sau calorifer si etc.Marea problema si stresu vine de la dorei.Cand o sa vezi pe dorel cand incepe sa faca chirurgie sau ca o sa mai lucreze la 2 lucrari pe langa ale tale.si ca o sa-ti vina cu scuze dalea de nici macar copii de 1 an nu le-ar crede.O sa te enervezi probabil si nu o sa mai vrei "meseriasi" mult timp.Dar chiar sunt curios daca a facut cineva casa cu asa ceva si a lasat-o neizolata.Cat de groasa e vata aia bazaltica? si ce coeficient are caramida?

Edit:acum m-am uitat si la rezistenta termica : 4.73.Transmisia termica e 0.21.Conductivitatea 0.08

Hmm/hmm.

Edited by bobitad, 06 January 2018 - 23:50.


#14
razvanconstantin85

razvanconstantin85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vtVpUdT0gyE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iPaMm1qgG58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Porotherm 44 pare interesant, pãcat ca nu este in oferta lor. Am vazut pe YouTube si Porotherm 51 ^^

Edited by razvanconstantin85, 07 January 2018 - 11:51.


#15
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Frumos proiectul, scump si nefunctional.
1. Frumos - este estetic, simplu, fara bazdacuri, destul de vitrat
2. Foarte scump - ai o gramada de ape la acoperis. Crede-ma, si eu am aceeasi problema, te usuca (la bani). Dar la mine trei ape sunt date de garaj. La tine nu vad asa ceva. Dar vad trei ape doar pentru intrare. Scump halatu'!
3. Nefunctional este poate cam mult spus, dar nici departe de adevar. Vad un spatiu de depozitare, probabil e camara (la doar 4 mp nu vad ce ai putea sa mai depozitezi). Unde este camera tehnica? Unde pui masina de spalat rufe, unde le usuci?
Spui ca va fi locuita de probabil 4 persoane: banuiesc ca tu, sotia si 2 copii in perspectiva. Si tu vrei sa scoti o baie, care ar trebui sa asigure necesarul pentru tineret? Sper ca glumesti. Nici macar nu ma gandesc la eventualii musafiri care vor fi incantati, atunci cand vor merge la baie, sa iti admire obiectele de igiena personala, ale tale, dar mai ales ale sotiei. Cand vor creste prichindeii crezi ca vor avea loc in aceeasi camera? . Care si unde isi vor face temele in acelasi timp, sau le faci program de studiu? Nici nu ma gandesc la perspectiva de frate si sora. Bun, sa zicem ca va fi doar unul, iar daca se intampla mai mult, sa fi fericit, o rezolvi tu pana la urma. Eu pun greul inainte de a fi usor.
Nu am fost foarte atent, dar parca nu am vazut nici o mentiune despre teren. Il ai? ce suprafata? Cum este orientat? Dimensiunile (pentru a putea gazdui casa asa cum o vrei,+retrageri+un pic de spatiu de suflet, gradina, loc de joaca pentru copii (a nu se intelege un parc, dar cativa metri au si ei nevoie si nu pe locul dedicat gratarelor si bericilor pentru tine si prietenii tai.
Ce utilitati ai? Daca gazele vor ajunge la tine peste 5 ani, va trebui sa te incalzesti cu o centrala cu peleti (un alt spatiu, deloc mic daca te gandesti cati saci de peleti vei depozita). Dar poate vrei cu pompa de caldura. Inseamna ca ai bani.
Apropos, eu personal as purcede la proiectare pe baza a cel putin doua criterii: necesitati si buget. Abia apoi trecem la alte chestii ce tin de optiuni. Eu asa am facut. Desi sunt la inceput (abia am scos-o din pamant), ma uit in cont si ma gandesc ca va mai sta mult "la gri". Atentie: Nu te aventura pe credite. Le-am mai spus-o unor colegi mai tineri care acum un an si jumatate ma omorau cu adeverinte de salariu, sa faca credit de prima casa. Nu m-au ascultat. Se mai si uitam stramb la mine. Acum se uita altfel. Nu facem politica aici, dar daca o tinem asa (cu parlamentul si guvernul asta) eu as mai prevedea o camera. Pentru hartie igienica. Vom avea nevoie de foarte multa. Sper sa nu te uiti si tu stramb la minePosted Image . O sa-ti schimbi privirea mai tarziu Posted Image.
Un pic mai serios acum: nu te supara pe mine, nu am vrut sa fiu acid, nu te critic, doar te sfatuiesc. Am fost surprins sa vad ca ai inceput cu caramida, chestie care apare mult mai tarziu, abia dupa ce definesti cu arhitectul atat planul, cat si structura.
Eu m-am gandit bine la ce voi face, timp de aproape un an. Dorinta de a ridica o casa dateaza din '90, dar am asteptat momentul in care sa pot purcede macar la planuri. Cateva saptamani/luni am gasit fel de fel de proiecte pe net.  90% din ele arata foarte frumos si total lipsite de realitate si irealizabile, sau daca realizabile, urmate de regrete. Unul singur s-a apropiat de conceptiile mele, dupa care am inceput sa ma joc cu el. M-am dus la arhitect, i-am spus ce vreau, dar fara sa-i arat rezultatul framantarilor mele, si dupa 2 saptamani mi-a dat o prima varianta, 99% ce aveam eu. Am mai discutat cu el si in final am ajuns la varianta actuala, 95 % din ce gandisem eu.
Ma bucur ca ai mentionat ca te vei duce la un arhitect. E imperios necesar, nu numai datorita legislatiei, dar chiar vei gasi, in cele mai multe cazuri, solutii mult imbunatatite.

Daca nu esti foarte deranjat de comentariul meu (bine intentionat de altfel, ne mai "auzim". Atentie, nu ma pricep, si eu am cerut sfaturi pe forum. Si o sa mai cer. A intreba nu e rau.
Succes!

 underb, on 06 ianuarie 2018 - 23:19, said:

Si imca o chestie, la intrarea principala vreau o camera mica, probabil putin iesita in afara casei, habar n-am cum se cheama, care sa aiba si rol functional (cuier, pantofar si chestii din astea) dar si sa izoleze restul casei de exterior deci vor fi 2 usi.

windfang?

#16
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Cum a zis si CDS_691, ar trbeui sa iei in considerare inca un dormitor. Chiar daca nu o sa ai 2 copii , se poate transforma in: camera de joaca, camera de oaspeti, birou, depozitare, dressing , etc. Plus ca in suprafata de 112mu ar trebui sa incapa fara probleme inca un dormitor si o camera tehnica.

Ca si suprafete , as zice ca dormitoarele sunt cam mari, dar fara dimensiuni e greu de spus cum s-ar mai putea micsora; nu e rau cu dormitoare mari dar depinde de buget si in ce suprafata totala vrei sa te incadrezi. De asemenea, zona de living/dining e foarte mare, 40mp. Ca si comparatie zona de dining e mai mare decat terasa, si mai mare decat bucataria. Daca vrei sa ramai cu configuratia actuala, as mai micsora diningu-ul si as mari terasa. De asemenea, cred ca e mai practic sa faci iesirea pe terasa din dining, si nu din living.

#17
razvanconstantin85

razvanconstantin85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.01.2018
@CDS-961 comentariul tau este foarte constructiv si iti multumesc. Voi tine seama de sugestiile tale, cum am spus sunt la inceput si invat si eu pe parcurs de la voi. Am inceput cu caramida deoarece vreau o casa sigura, cu pereti grosi si bine facuta. Nu vreau o casa frumoasa cu caramida de 30 cum sunt cam toate facute si sa platesc caldura 100 euro pe luna. Deci vreau sa ma indrept spre o casa pasiva, e greu stiu, am si multe geamuri, dar ideea este ca vreau sa fie cat mai bine izolata si iarna sa nu stau cu hanorac pe mine in casa.
Terenul, heh..sa spunem ca il am si nu il am, este in judetul Neamt. Unul este la 5km de oras(de la bunici deci nu dau bani pe el si este foarte mare)  pe care ii fac cu masina in cateva minute iar altul la 2 km de oras (costul in aceasta zona este de 10.000 euro la un teren de 750-1000 mp maxim, ambele au gaz iar cel de la bunici nu are canalizare, dar in fine de teren nu se pune problema. Credit nu voi face, lucrez cu sotia in strainatate si am pus ceva bani deoparte, deci fara credite.
Firma de arhitectura are foarte multe proiecte, am de unde alege altul asemanator si putin mai mare, oricum la interior voi face modificari. Nu vreau sa fie prea mare si sa ma lungesc mai mult decat imi trebuie, costurile vor fi si ele mari. Ma tot inclin spre caramida cu insertii de vata bazaltica, din ce observ din video montajul este foarte usor si nu sunt punti termice mari . Ce parare aveti?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0uG7hV8GCHE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Porotherm Termoplus 36.5 R = 4.73. Pret mp = 384
Polistirem 20cm grosime R = 5 + caramida Porotherm Robus 25 cm 1.39  = 6.39 Pret mp 74 (include polistire, dibluri, adeziv si plasa de armare)  + 56,32 = 130.32

Adevarat ca la varianta din urma ai zidul mai gros (nu vad cu ce te-ar deranja). Ai deci o performanta mai proasta cu ~ 25% dar un cost triplu in cazul variantei la care visezi tu. Singurul avantaj pe care il vad este grosimea mai mica a peretelui si faptul ca acea vata prinsa in interiorul caramizii practic n-ar moarte.

Eu am comparat cu polistirenul pentru ca aici am studiat bine preturile, daca luam in calcul vata probabil pretul ar fi doar dublu, nu triplu dar tot este mai mare si cand vorbim de sute de mp de zidarie atarna greu acest cost.

Spui la un moment dat ca tinzi catre casa pasiva. In acest caz sa pui caramida asta fara nici o izolatie suplimentara e o gluma foarte proasta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate