Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Taxe si Impozite pentru un SRL deschis in 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu te incurca cu tva-ul ca nu cred ca te ajuta. Iti poti lua masina pe firma si deduci 50% din cheltuielile cu aceasta (rata, combustibil, revizii).
Sfatul meu este sa platesti ce e de platit catre stat in termenul stabilit si nu o sa ai nicio problema cu el, statul adica.

#20
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Eu n-as vrea sa ma complic, dar e posibil ca sa depasesc pragul de deductibilitate al TVA-ului spre sfarsitul anului.


Mai am o intrebare. Daca anul asta devin platitor de TVA in nov sau dec. De la anul voi plati TVA la intreaga suma adica mai exista pragul de deductibilitate?

#21
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Emiti o factura cu tva si o incasezi - trebuie sa platesti acel tva la stat.
Primesti o factura si o platesti - trebuie sa primesti acel tva de la stat (explicatie grosiera :) )
La stat o sa platesti diferenta de tva intre tva-ul incasat de la client si tva-ul platit la furnizor. Nu e niciun prag de deductibilitate.

#22
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Este un prag sub care esti scutit de plata TVA.

Fiind doar de prestari servicii, nu am ce factura sa primesc, doar o sa platesc TVA.

In cazul asta intrebarea mea ramane. Ce se intampla in anul 2? Inteleg ca daca ma inregistrez ca platitor de TVA cand depasesc pragul raman platitor si anul urmator? Voi plati la toata suma sau aplic iar scutirea de TVA si platesc doar pentru ce depaseste?

#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Păi n-ai și tu cheltuieli? Benzină, calculator, laptop, mobilier, hârtie, imprimantă, toner, telefon, ce ți-o mai trebui ție? Inclusiv cheltuielile cu contabilul, program facturare. Sunt cheltuieli care pot părea mici, dar se pot aduna.

Scutirea înseamnă că tu nu ești implicat în toată treaba cu TVA-ul, nu ești plătitor, nici nu încasezi TVA de la clienți. Factura ta va fi pe suma fără TVA. Când treci ca plătitor, fie că atingi pragul sau nu, se schimbă statutul SRL-ului cu totul. Atunci la facturi adaugi TVA și îți deduci TVA-ul de pe cheltuieli.

Poți solicita renunțarea la TVA dacă în anul calendaristic precedent nu ai depășit plafonul de scutire. Adică, dacă tu îl depășești în anul 1, an în care ai început ca neplătitor, în anul 2 ești automat plătitor. Dacă ai încasări mai puține în anul 2, sub plafon, poți solicita ca în anul 3 să nu mai fii plătitor.


Acum nu știu... Între noi fie vorba, eu nu văd nici o parte negativă la TVA, chiar dacă nu ai cheltuieli mari. Eu când negociez un contract, îl negociez pe suma de bază, la care se adaugă TVA. Dacă n-aș fi fost plătitor, tot pe suma de bază l-aș fi încheiat. Adică TVA-ul îmi oferă puțin sprijin cu cheluielile, că mai deduc acolo ceva, că e imposibil să n-ai cheltuieli. Singurii care strâmbă din nas sunt evazioniștii, că ăia plătesc din buzunar și nu prea înțeleg ei traseul TVA-ului, de ce plătesc ei cu 19% mai mult, dar nu prea mai lucrez cu ei.

Poate fi enervant dacă nu-ți gestionezi banii cum trebuie și dacă ajungi la sfârșitul trimestrului să nu dispui în a vira diferența de TVA adunată de pe cele trei luni. În rest, părți negative nu sunt. Dacă lucrezi cu societăți serioase, nu vor vedea nici o diferență între 500 de lei + TVA și 500 lei ca neplătitor de TVA. Adică nu se vor bucura că e factura mai mică pentru că ești neplătitor. Dacă ai lucra cu persoane fizice, s-ar putea să ai probleme la treaba asta și presupun că ar fi mai bine să fii neplătitor. Dar la persoane juridice, plătitoare la rândul lor, nu e vreo diferență.

Edited by SmurfK, 10 January 2018 - 19:09.


#24
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Una e deductibilitatea si una e scutirea... Dupa părerea mea.
Caută un contabil!

#25
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Daca deschizi un SRL si ai venituri din strainatate, poti avea un salariat cu salariu minim la care sa i dai si diura care parca era max 80€ pt strainatate? Pentru diuna se plateste impozit?
daca stiti un expert contabil care sa ma ajute cu infiintarea unui SRL si operarea lui v as fi recunoscator. In privat desigur

Edited by wolfyman, 25 January 2018 - 18:27.


#26
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Îi poți da diurnă dacă efectiv pleacă în străinătate. Adică trebuie să atașezi bonurile de carburant, foaia de parcurs. Nu-ți poți acorda diurne imaginare.

Am observat că se cam face confuzie între "venituri din străinătate" și firme care au domiciliul fiscal în România, dar vând produse în alte țări, caz în care veniturile respective nu sunt obținute în străinătate. Te lămurește un contabil. Caută-i pe Google, că sunt destui, caută activitatea pe care o desfășori, de exemplu "contabil Amazon" și vezi ce rezultate ai.

#27
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
si acum lucrez afara dar vreau sa schimb compania si astia vor sa fiu LTD.

si acum lucrez afara dar vreau sa schimb compania si astia vor sa fiu LTD.

#28
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Deschide un LTD sau ai costuri prohibitive = foarte mari dupa infiintare.

Banuiesc ca LTD = SRL

Quote

Taxes


In the United Kingdom, a limited company has several tax benefits. Just like a sole trader or partnership, a limited company’s director must pay income tax. Businesses must also create a pay-as-you-earn system to pay the income tax and National Insurance contributions from its employees. The company’s profits, both earned and retained, are subject to the corporation tax, which has a much lower rate than income taxes. Additionally, they receive a capital gains tax-free allowance.

(traducere cu 'Gogu')

Impozite

În Regatul Unit, o societate cu răspundere limitată are mai multe beneficii fiscale. La fel ca un singur comerciant sau un parteneriat, directorul societății cu răspundere limitată trebuie să plătească impozitul pe venit. Întreprinderile trebuie, de asemenea, să creeze un sistem de salarizare prin care să plătească impozitul pe venit și contribuțiile de asigurări naționale de la angajații săi. Profiturile companiei, atât câștigate, cât și reținute, sunt supuse impozitului pe profit, care are o rată mult mai mică decât impozitul pe profit. În plus, aceștia primesc o indemnizație fără impozit pe profit.
Se pare ca impozitele pe SRL sunt mai mici decat impozitele pe venit

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate