Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Taxe si Impozite pentru un SRL deschis in 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Am primit o oferta de munca si intentionez renunt la statutul de angajat pentru a deschide un SRL pentru prestare servicii(IT). Nu pot sa aleg PFA deoarece voi presta servicii pentru o firma din Romania si nu vreau sa fiu considerat dependent.

As vrea sa stiu ce taxe si impozite trebuie sa platesc ca SRL si procentul cu care voi ramane la final in mana. (Sunt constient ca pot sa scot banii din SRL la sfarsitul anului).

Exceptand cheltuielile cu angajatii, din ce am vazut pana acum se plateste asa:
1) Impozit: 1% din venituri daca ai cel putin un angajat (intentionez sa ma angajez pe mine pentru salariul minim 1900lei-brut). Impozitul se plateste la sfarsitul anului fiscal sau trimestrial/lunar?
2) CAS: 25% din salariul minim brut sau din veniturile obtinute de SRL? Cand se plateste asta?
3) CASS: 10% din salariul minim brut (1900 lei) sau din veniturile obtinute de SRL? Cand se plateste asta?

Cel mai probabil veniturile anuale vor depasi 12x1900lei, deci nu voi fenta CAS si CASS.

Daca consider ca merita saltul in barca de SRL o sa imi iau contabil care sa se ocupe de toata treaba asta.
Problema mea in momentul de fata este daca ar merita aceasta mutare (procentul final cu care voi ramane in mana din veniturile SRL-ului).

Multumesc in avans pentru ajutor.

#2
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Dpdv al meu daca activitatea este DOAR pentru tine in viitorul apropiat si NU VREI sa-ti angajezi alti oameni nu te complica cu SRL-ul si mergi pe PFA, eventual mergi pe profesie liberala ca este mult mai simplu

Edited by pascali_daniel, 05 January 2018 - 12:38.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postlyanna, on 05 ianuarie 2018 - 11:45, said:

Cel mai probabil veniturile anuale vor depasi 12x1900lei, deci nu voi fenta CAS si CASS.

Pai nu ai ce fenta, ca la serele nu ai ce sa fentezi, vei plati darile la salariul pe care il ai, nu exista plafon minim ci obligatii de plata.  CAS, CASS si impozit pe salariu se calculeaza la salariul pe care il ai, nu are legatura cu veniturile sereleului pentru care platesti, separat, acel 1% la venituri si TVA daca esti platitor de TVA.
E buna ideea cu sereleul dar numai daca ai niste venituri cat decat certe, altfel ajungi cotizant net la stat.  Si, da, o sa ai nevoie de un contabil pentru ca sunt hartzoage de depus la ANAF, Casa de pensii, Casa de Sanatate.

E bine sa te gandesti dinainte daca "consideri" sau nu ca merita sa faci serele in functie de vanzarile pe care estimezi ca le vei avea.

Edited by rosix, 05 January 2018 - 12:53.


#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
vorbeste cu un contabil deschis la minte Posted Image ei stiu mai multe ;)

Edited by Andreysc7, 05 January 2018 - 12:52.


#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postpascali_daniel, on 05 ianuarie 2018 - 12:37, said:

Dpdv al meu daca activitatea este DOAR pentru tine in viitorul apropiat si NU VREI sa-ti angajezi alti oameni nu te complica cu SRL-ul si mergi pe PFA, eventual mergi pe profesie liberala ca este mult mai simplu

PFA e exclus pentru ca o sa prestez doar pentru o singura firma din Romania si nu vreau sa ma ia ANAF-ul la puricat ca este de fapt venit dependent (angajare mascata).


@rosix
Conform site-ului trebuie sa platesti si pentru SRL CAS si CASS, doar daca ai venituri peste 12x1900lei. 100% voi avea venituri peste valorile astea. (Eu, cel putin, asa inteleg.) Pe mine ma interesa daca valorile astea se aplica la sal min sau la veniturile realizate de SRL.

@Andreysc7
Cert imi voi lua un contabil daca voi face pasul asta.

Deocamdata ma interesa ce procent din incasarile SRL-ului pot sa il iau eu in mana (anual) ca sa stiu daca merita sa fac pasul asta. Poate este vreun contabil pe-aici sa ma lamureasca ce si cum.

Edited by lyanna, 05 January 2018 - 13:27.


#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

View Postlyanna, on 05 ianuarie 2018 - 13:18, said:

@Andreysc7
Cert imi voi lua un contabil daca voi face pasul asta. Deocamdata ma interesa ce procent din incasarile SRL-ului pot sa il iau eu in mana (anual) ca sa stiu daca merita sa fac pasul asta.

1. Trebuie sa iti dai un salar chiar daca esti administrator
2. Ce ramana in firma scoti la sfarsit de si platesti dividente,gen 5% , ceva de genu , nu mai stiu exact .... sau Posted Image  cum am zis, te rezolva contabilul Posted Image

oricum, taxele sunt mici

Quote

Concomitent cu măsura majorării plafonului, OUG nr. 3/2017 introduce o cotă de impozitare de 1% pentru microîntreprinderile care au cel puţin un salariat angajat în baza unui contract de muncă, în condiţiile în care, până acum, întreprinderile cu un singur salariat aplicau o cotă de impozitare de 2%.

Taxele mari sunt la salarii Posted Image . Spun mari pentru ca nu primesti nimic in schimbul acelor taxe (nu sanatate, nu drumuri, nu conditii de viata, etc ...)

Edited by Andreysc7, 05 January 2018 - 13:35.


#7
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Mai trebuie sa platesti 5% impozit pe dividende si, incepand de anul asta, daca dividendele sunt mai mari decat 12 salarii minim brute, asigurari de sanatate de 10% din 12 salarii minime brute.

Deci 5% din profit plus 2.280 lei pentru dividende.
Impozit pe cifra de afaceri 1%
Contabilitatea vreo 200 lei/luna, presupunand ca ai putine documente
Darile pentru salariul tau
Plus cine stie ce idee le mai vine anul asta.

#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Mersi frumos pentru informatii!

Nu se plateste si CAS 25%(pensii) pentru dividende daca depasesti 12 sal minime brute? La fel ca CASS?

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Poti sa nu te angajezi, vei plati per total mai putin. Insa... fara asigurare, fara pensie.. nu prea merge pe termen lung.

#10
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Merita un salariu minim pe economie.


Nu ma stiu cum e, dar intereseaza-te si de alte cheltuieli. Merge acum cu sediul social care sa nu fie punct de lucru? Daca da, e minunat. Vezi totusi daca nu trebuie sa platesti in plus impozit la casa, mai mult la gunoi sau mai stiu eu ce tampenii au scos astia.
Daca esti obligat sa ai punct de lucru e si mai rau.
Pune-le pe toate pe hartie, ca se aduna toate maruntisurile. Sa merite diferenta. Si merita sigur pentru venituri mari, dar tu stii mai bine despre ce sume vorbesti exact.

Fii pregatit sufleteste pentru amenzi. Riscul sa iti vina control e mic, dar la cum prezinti tu problema mereu vei avea probleme cu soldul din casa, de exemplu. Si cu toate hartogaraile.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postlyanna, on 05 ianuarie 2018 - 13:50, said:

Mersi frumos pentru informatii!

Nu se plateste si CAS 25%(pensii) pentru dividende daca depasesti 12 sal minime brute? La fel ca CASS?

NU. La serele nu se ia in calcul acel plafon, cum nu se ia nici pentru salariati.  Ai auzit de vreun salariat cu salariul minim pe economie sa nu plateasca contributii?

#12
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postlyanna, on 05 ianuarie 2018 - 13:18, said:

Deocamdata ma interesa ce procent din incasarile SRL-ului pot sa il iau eu in mana (anual) ca sa stiu daca merita sa fac pasul asta. Poate este vreun contabil pe-aici sa ma lamureasca ce si cum.
Daca ai zero la alte cheltuieli, ce ramane se impoziteaza ai scris cu 1% sau 2% cat este in cazul SRL-ului ales plus aia 5% pe dividende, daca sunt inca valabile, ca astia schimba legile mai repede decat isi schimba camasile (fals asta cu camasile). Posted Image

Un contabil capabil te poate lamuri mult mai bine si cu mult mai putine erori, decat incercam noi sa o facem. Posted Image

Edited by poadol, 05 January 2018 - 14:33.


#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postcatalina1, on 05 ianuarie 2018 - 14:07, said:

Fii pregatit sufleteste pentru amenzi. Riscul sa iti vina control e mic, dar la cum prezinti tu problema mereu vei avea probleme cu soldul din casa, de exemplu. Si cu toate hartogaraile.

Sunt pregatit pentru toate cacao-urile pe care mi le poate da statul peste bot.
Avand in vedere ca la SRL nu am voie sa pun labutele pe bani, or sa stea toti in banca pana la sfarsitul anului (fiscal).
Intre timp vad eu, daca nu ma mai ajung cu rezervele, pun salariu mai mare (cu toate taxele de decurg din asta).

#14
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Postlyanna, on 05 ianuarie 2018 - 11:45, said:

Am primit o oferta de munca si intentionez renunt la statutul de angajat pentru a deschide un SRL pentru prestare servicii(IT). Nu pot sa aleg PFA deoarece voi presta servicii pentru o firma din Romania si nu vreau sa fiu considerat dependent.

As vrea sa stiu ce taxe si impozite trebuie sa platesc ca SRL si procentul cu care voi ramane la final in mana. (Sunt constient ca pot sa scot banii din SRL la sfarsitul anului).

Exceptand cheltuielile cu angajatii, din ce am vazut pana acum se plateste asa:
1) Impozit: 1% din venituri daca ai cel putin un angajat (intentionez sa ma angajez pe mine pentru salariul minim 1900lei-brut). Impozitul se plateste la sfarsitul anului fiscal sau trimestrial/lunar?
2) CAS: 25% din salariul minim brut sau din veniturile obtinute de SRL? Cand se plateste asta?
3) CASS: 10% din salariul minim brut (1900 lei) sau din veniturile obtinute de SRL? Cand se plateste asta?

Cel mai probabil veniturile anuale vor depasi 12x1900lei, deci nu voi fenta CAS si CASS.

Daca consider ca merita saltul in barca de SRL o sa imi iau contabil care sa se ocupe de toata treaba asta.
Problema mea in momentul de fata este daca ar merita aceasta mutare (procentul final cu care voi ramane in mana din veniturile SRL-ului).

Multumesc in avans pentru ajutor.
1. Impozitul de 1% se plateste din venitul sereleului, trimestrial, daca ai un angajat cu norma intreaga.
2. CAS-ul se plateste pentru salariat, 25% din salariul brut, lunar.
3. CASS-ul se plateste la fel, tot pentru salariat, lunar.
Pentru salariat se mai plateste, tot lunar, impozitul pe salariu, dupa ce s-au facut deducerile legale.
Venitul de 1900x12 nu are nicio legatura cu sereleul, nu te intereseaza. Ala e pentru alte activitati.
Contabilul e obligatoriu, iti recomand un expert contabil, ca sa iti poata face si bilantul.
Punctul de lucru, chiar daca e o camera din apartament, schimba destinatia incaperii si se incadreaza la alt impozit pe cladiri, dupa o evaluare prealabila de catre un... evaluator. De exemplu, eu platesc pentru o camera dublul impozitului platit pentru restul apartamentului.
Dividentele le poti scoate de la firma la sfarsitul anului, dupa ce ai platit impozitul aferent. Banii sunt ai tai. Pana atunci sunt ai firmei si nu dispui de ei personal, ii poti cheltui in cadrul firmei. Un control iti poate cere socoteala pentru orice banut.
In functie de astea, iti poti face singur un calcul cu ce mai ramai, daca deja cunosti sumele pe care le vei obtine.
Succesuri.Posted Image

L. E. Nu te incurca cu TVA. Nu cred ca vrei sa depasesti 300.000 de lei anual :)

Edited by qawHaq1, 05 January 2018 - 18:12.


#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postlyanna, on 05 ianuarie 2018 - 11:45, said:

Am primit o oferta de munca si intentionez renunt la statutul de angajat pentru a deschide un SRL pentru prestare servicii(IT). Nu pot sa aleg PFA deoarece voi presta servicii pentru o firma din Romania si nu vreau sa fiu considerat dependent.

As vrea sa stiu ce taxe si impozite trebuie sa platesc ca SRL si procentul cu care voi ramane la final in mana. (Sunt constient ca pot sa scot banii din SRL la sfarsitul anului).

Exceptand cheltuielile cu angajatii, din ce am vazut pana acum se plateste asa:
1) Impozit: 1% din venituri daca ai cel putin un angajat (intentionez sa ma angajez pe mine pentru salariul minim 1900lei-brut). Impozitul se plateste la sfarsitul anului fiscal sau trimestrial/lunar?
2) CAS: 25% din salariul minim brut sau din veniturile obtinute de SRL? Cand se plateste asta?
3) CASS: 10% din salariul minim brut (1900 lei) sau din veniturile obtinute de SRL? Cand se plateste asta?

Cel mai probabil veniturile anuale vor depasi 12x1900lei, deci nu voi fenta CAS si CASS.

Daca consider ca merita saltul in barca de SRL o sa imi iau contabil care sa se ocupe de toata treaba asta.
Problema mea in momentul de fata este daca ar merita aceasta mutare (procentul final cu care voi ramane in mana din veniturile SRL-ului).

Multumesc in avans pentru ajutor.
CAS și CASS plătești doar dacă ai angajați. Poți avea SRL fără angajați, dar nici tu nu vei beneficia de CAS și CASS dacă nu ești angajat în altă parte.

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postlyanna, on 05 ianuarie 2018 - 11:45, said:

Cel mai probabil veniturile anuale vor depasi 12x1900lei, deci nu voi fenta CAS si CASS.

Când vorbești de CAS și CASS, se referă strict la valoarea declarată în contractul de muncă, nu la venitul societății. Ce știi tu, că se ia la venit, cred că ai citi la PFA. Acolo se ia tot profitul ca salariu, iar dările le plătești pe toată suma. La SRL nu e așa. Mai e treaba cu CASS la dividende peste salariul minim. Dar și acolo e vorba strict de ce iei tu ca dividend, nu de ce ia societatea. Adică dacă iei 2000 de lei din salariu și 1800 de lei lunar din dividende, tu nu plătești CASS pe ăia 1500. Ai plăti dacă ai lua 2000. Chiar dacă tu, la firmă, ai venituri de 7000 lunar.

CAS, CASS, impozit pe salariu, se plătesc lunar. TVA-ul și impozitul pe venit se plătesc trimestrial.

Pe lângă dările directe, impozite, salarii, TVA, se mai adaugă și contabilul, care costă vreo 250-300 lei pe lună, dar să fie expert sau să aibă acces la un expert, să-ți facă bilanțul.


Ai grijă la impozitul pe clădiri. Dacă lucrezi de-acasă, trebuie să faci un contract de comodat la notar, dacă e apartamentul pe numele tău. Fă-l pe suprafața biroului, 5-10 mp, că te rupe impozitul dacă faci pe tot apartamentul/casa. Zicea cineva mai sus că plătește dublu, la mine e de opt ori mai mare. Nu știu dacă e specific județului în care locuiesc. Vezi ce cote de impozitare sunt la tine.

Nu ai nevoie de punct de lucru. Unde locuiești se consideră sediu social, iar activitățile le prestezi la terți, faci activități de birou la sediul social. Te ajută cei de la Registrul Comerțului să te înregistrezi.


Utilități poți trece pe societate, dar trebuie să refaci contractele. Poți stipula în contractul de comodat că plătești cheltuielile, însă nu le vei putea deconta la 100%. Te lămurește contabilul.


Tu angajează-ți un contabil dinainte să te înființezi. Că nu pierzi nimic. Te înființezi în două zile. Dar un contabil te poate ajuta cu sfaturi, dacă să fii sau nu plătitor de TVA, îți spune ce dări o să plătești.


View Postcatalina1, on 05 ianuarie 2018 - 14:07, said:

Fii pregatit sufleteste pentru amenzi. Riscul sa iti vina control e mic, dar la cum prezinti tu problema mereu vei avea probleme cu soldul din casa, de exemplu. Si cu toate hartogaraile.

Dacă-ți plătești dările la timp și nu faci evaziune, n-o să te deranjeze nimeni cu nimic. Eu, de mai bine de 6 ani, n-am avut absolut nici un control și n-am luat nici o amendă pe SRL, plătitor de TVA și am fost activ lună de lună. Poveștile cu ăia răi care-ți dau amenzi, de cele mai multe ori vin din partea evazioniștilor și a ălora care nu-și plătesc dările. Nu-ți plătești impozitul, nu virezi TVA-ul, atunci vin să te întrebe de sănătate și se uită la toate cele. Nu stau ăștia de la ANAF să te colinde dacă ești de bună credință.

În România, atitudinea patronilor e "hoțul neprins, negustor cinstit". Iar când îi prind, se dau cu capul de pereți, că sunt amenzile mari sau că nu știau că trebuie să elibereze bon. Păi dacă sunt amenzile mari, poate ar fi bine să lucrezi corect. Respectă legile după ureche și pe urmă se miră de ce sunt luați la întrebări.

Cu ANAF-ul m-am înțeles mereu foarte bine, mult mai bine decât cu celelalte instituții ale statului. Ce probleme au fost, neconcordanțe între bilanț și înregistrări, s-au rezolvat mereu rapid și ușor. Sunt comunicativi, absolut nici o problemă cu ei. Adică chiar m-a uimit cât de bine lucrează, având în vedere poveștile cu bau-bau. La înființare fix frica asta o aveam, că să vezi, că vin, că mă întreabă de fiecare leuț, de fiecare hârtiuță, când primeam o hârtie de la ei îmi creștea tensiunea.

Trezoreria e aiurea, că n-ai un program informatic, să poți face plăți mai ușor. Du OP-ul, du-te să iei extrasul, e mai mare bătaia de cap. Dar dacă nu lucrezi cu statul, n-ai nevoie.

#17
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Sper ca am inteles.
Deci pe langa darile legate de salariat (CAS, CASS, impozit), se mai platesc pentru dividende (5% si CASS la nivelul de sal minim 12x1900, daca dividendele depasesc sal minim).

Mi-au spus niste prieteni ca se poate face sediul social la contabil/avocatul care infiinteaza SRL-ul. E ok? Sunt capcane pe undeva?

View PostSmurfK, on 10 ianuarie 2018 - 13:22, said:

Du OP-ul, du-te să iei extrasul, e mai mare bătaia de cap. Dar dacă nu lucrezi cu statul, n-ai nevoie.
Nu se ocupa contabilul de treaba asta?


Referitor la plata TVA (daca voi fi platitor de TVA). Poti sa imi confirmi: se plateste TVA doar pe ceea ce depaseste pragul de deductibilitate sau pe intreg venitul ?

Edited by lyanna, 10 January 2018 - 14:07.


#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ai înțeles.

View Postlyanna, on 10 ianuarie 2018 - 14:04, said:

Mi-au spus niste prieteni ca se poate face sediul social la contabil/avocatul care infiinteaza SRL-ul. E ok? Sunt capcane pe undeva?

Nu văd ce "capcane" să fie. În general e practică pentru firmele de prin alte țări, care își fac sediu social la noi. Sunt aici doar pe hârtie, cu sediul la un cabinet de avocatură sau o firmă de contabilitate. Dar dacă ai un spațiu pe care-l poți lua în comodat, e mai simplu și nu plătești chirie. Nu știu exact cum e cu corespondența dacă ai sediu la altă adresă.

View Postlyanna, on 10 ianuarie 2018 - 14:04, said:

Nu se ocupa contabilul de treaba asta?
Referitor la plata TVA (daca voi fi platitor de TVA). Poti sa imi confirmi: se plateste TVA doar pe ceea ce depaseste pragul de deductibilitate sau pe intreg venitul ?

La mine nu se ocupă de treaba cu trezoreria, pentru că a fost o chestie de moment, un contract cu statul și m-am ocupat eu. Aveam nevoie de banii de-acolo și m-am ocupat eu. Și nu stau să pun bani acolo, să-mi plătesc dările, pentru că mi se pare peste mână.

Da, plătești doar diferența la TVA.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate