Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

software-deals.ro - este legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Trebuie sa cumpar niste licente de Windows 10 professional Retail si de MS Office.

1. Cel mai mic pret gasit de mine pt Windows a fost la evomag  - 959 lei (vine pe un stick USB de 16 gb, read only)
2. Pe adesense se face reclama puternic pentru software-deals.ro (respectiv software-deals.eu )
Pretul pentru licenta descarcabila este 499 lei, iar daca vrei si abtibildul de lipit pe computer (CoA), mai adaugi 100 lei Posted Image

Am sunat la linia de suport Microsoft, iar ei nu se baga, nu au lista de furnizori si mi-au zis sa studiez https://www.microsof...n-us/howtotell/ - chestie inutila.

Asadar, stie cineva de:

Quote

Software Deals este o marcă comercială a companiei RA Software s.r.o.
RA Software s.r.o.
Nove Sady 2
Brno, Cehia
Cod de identificare fiscală: 0488541

In viata am invatat ca chestiile care suna prea bine, de obicei au probleme.

Aparent au si o decizie UE extrem de ciudata legata de Oracle.

Edited by Ahasverus, 05 January 2018 - 10:13.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
nu stiu ce sa zic este greu, pare serios dar poate sa nu fie.

Aici niste pareri, daca sunt adevarate nu stiu, https://www.compari....s115250/#pareri

Vezi daca au un sediu ceva sa cumperi pe loc.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAhasverus, on 05 ianuarie 2018 - 10:10, said:

Trebuie sa cumpar niste licente de Windows 10 professional Retail si de MS Office.
Daca le vrei pt. firma, unde ai sanse sa te controleze candva, ia-le de la o firma din tara, sa-ti recomande MS pe cele agreate etc. Ca in fata unui control sa ai pe cine arata cu subiect si predicat. Altfel, vorbe-n vant, site-ul tau e din Cehia.

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2018 - 10:21.


#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am cumparat noi la serviciu. A facut contabila o verificare, firma este ok. Tranzactie intracomunitara, totul legal. Microsoft stie dar nu se baga pentru ca este imoral sa incurajeze cumpararea din afara ei trebuie sa sustina "dealerii" locali.

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 05.02.2012
poate o dau putin in offtopic ... dar vezi ca nu e musai sa cumperi profesional .. eu la firma pe pc-uri am windows home si e ok .. singura diferenta intre "home" & "professional" sunt niste chestii pe care nu o sa le folosesti niciodata (softwares) si cea profesionala vede 2 procesoare in cazul in care ai placa de baza cu 2 procesoare.. in rest, nu are rost sa cumperi professional :)

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostdreaQ, on 05 ianuarie 2018 - 11:14, said:

Microsoft stie dar nu se baga pentru ca este imoral sa incurajeze cumpararea din afara ei trebuie sa sustina "dealerii" locali.
MS nu vinde direct la clienti (site-ul online nu se pune la socoteala, acolo n-ai discount, nu ai pachele pt. firme etc). MS vinde numai prin intermediari agreati.

View PostAndreysc7, on 05 ianuarie 2018 - 11:34, said:

singura diferenta intre "home" & "professional" sunt niste chestii pe care nu o sa le folosesti niciodata
Poti folosi la firma varianta home insa in multe firme ai reteaua gestionata intr-un domeniu, nu workgroup, si nu mai merge varianta home in domeniu!

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2018 - 11:48.


#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ca sa fiu sigur, am avut o discutie foarte edificatoare si punctuala la linia de suport Microsoft Romania.

Vorbim de cazul Persona Juridica (Firma)
1. poti folosi licenta Home sau Professional, atata timp cat stii diferentele  functionale limitarile dintre ele. E un mit ca esti ogligat ca firma sa folosesti versiunea Pro!

2. Licenta OEM poate fi comparata pe aceeasi factura cu o componenta. E un mit ca trebuie sa fie un intreg sistem pe factura.

Acestea fiind zise, voi purcede la achizitia unui HDD nou + o licenta de Windows 10 Home OEM

Edited by Ahasverus, 05 January 2018 - 12:16.


#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

1. poti folosi licenta Home sau Professional, atata timp cat stii diferentele  functionale limitarile dintre ele. E un mit ca esti ogligat ca firma sa folosesti versiunea Pro!

Asta am zis si eu mai sus :) , nu e nevoie de professional ... doar in cazul in care ai de gand sa faci ce a zis neagu_laurentiu .. in rest, da-i bataie :) . Eu am cumparat de la un magazin local

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostAhasverus, on 05 ianuarie 2018 - 10:10, said:

Trebuie sa cumpar niste licente de Windows 10 professional Retail si de MS Office.
...
2. Pe adesense se face reclama puternic pentru software-deals.ro (respectiv software-deals.eu )
...
Licente SH (mana a doua)

Quote

Ideea noastră este una simplă - cumpărăm licențe care nu mai sunt necesare utilizatorilor anteriori, și le vindem clienților noștri la un preț foarte mic.
Faza e alta:

Quote

Din anul 2008 livrăm software autentic persoanelor fizice și juridice © RA Software s.r.o., Nové Sady 2, 602 00 Brno, Cehia


Edited by stlk, 05 January 2018 - 12:29.


#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,059
  • Înscris: 26.11.2001
Pe ebay sunt diversi care vand chei valide de Win/Office cu cativa dolari. Am testat la cineva si sunt perfect functionale (activare, upgrade, etc).

Nu imi spuneti ca sunt generate brute-force, altfel M$ le-ar fi blocat demult....

cum e posibil ?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Si de cand o activare reprezinta o licenta? Ai nevoie de multe hartii la dosar sa spui ce ai licenta. Activare faci prin  N moduri, tot activare se cheama.

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2018 - 13:01.


#12
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

View Postdon_King, on 05 ianuarie 2018 - 12:46, said:

Pe ebay sunt diversi care vand chei valide de Win/Office cu cativa dolari. Am testat la cineva si sunt perfect functionale (activare, upgrade, etc).

Nu imi spuneti ca sunt generate brute-force, altfel M$ le-ar fi blocat demult....

cum e posibil ?
Am luat si eu cateva licente cu 12 lei bucata si functioneaza brici dupa jumatate de an.
Din ce am auzit acele licente sunt extrase de pe placa de baza al unor calculatoare defecte.

#13
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostAhasverus, on 05 ianuarie 2018 - 12:15, said:

Ca sa fiu sigur, am avut o discutie foarte edificatoare si punctuala la linia de suport Microsoft Romania.

Vorbim de cazul Persona Juridica (Firma)
1. poti folosi licenta Home sau Professional, atata timp cat stii diferentele  functionale limitarile dintre ele. E un mit ca esti ogligat ca firma sa folosesti versiunea Pro!

2. Licenta OEM poate fi comparata pe aceeasi factura cu o componenta. E un mit ca trebuie sa fie un intreg sistem pe factura.

Acestea fiind zise, voi purcede la achizitia unui HDD nou + o licenta de Windows 10 Home OEM
Home Edition nu are:
Create and join a domain (work network)
Group policy management
Remote Desktop
Pentru un calculator care se vrea conectat in retea cu alte calculatoare, are cam lipsuri mari

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Asa este dar juridic vorbind nu te limiteaza. Poti lua...poate esti un service gsm in piata ferentari si vrei sa ai licenta...nu ai nevoie de pro neaparat.

View Postneagu_laurentiu, on 05 ianuarie 2018 - 11:47, said:

MS nu vinde direct la clienti (site-ul online nu se pune la socoteala, acolo n-ai discount, nu ai pachele pt. firme etc). MS vinde numai prin intermediari agreati.

Nici nu am spus ca ar vinde ei direct cu discount. Dar cum a zis initiatorul ca a sunat la ei si au dat-o in barci, asta pentru ca nu puteau spune "da ma ia din cehia daca ai gasit mai ieftin". Practic te-ar cam invita sa iei de la agreatii din Romania.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAhasverus, on 05 ianuarie 2018 - 12:15, said:

Ca sa fiu sigur, am avut o discutie foarte edificatoare si punctuala la linia de suport Microsoft Romania.

Vorbim de cazul Persona Juridica (Firma)
1. poti folosi licenta Home sau Professional, atata timp cat stii diferentele  functionale limitarile dintre ele. E un mit ca esti ogligat ca firma sa folosesti versiunea Pro!

2. Licenta OEM poate fi comparata pe aceeasi factura cu o componenta. E un mit ca trebuie sa fie un intreg sistem pe factura.

Acestea fiind zise, voi purcede la achizitia unui HDD nou + o licenta de Windows 10 Home OEM
hai să avem mai multă vizibilitate la ce ai zis

#16
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
@navistar_eagle - computerul respectiv va rula exclusiv un ERP chior, care ruleaza pe un server intern Firebird.
Clientii se conecteaza la serverul Firebird.

Pentru asta nu am nevoie de facilitatile Microsoft de retea; nu am Domain Controller, in cel mai bun caz se va folosi SAMBA.

====

Aparent Software-deals.ro revinde licente OEM (singurele ce au CoA).

Exista de ex posibilitatea ca o firma sa cumpere multe licente (discount de volum) si sa foloseasca doar o parte => le revinde.

Problema este ca nu se mentioneaza nicaieri ca sunt OEM! Scrie doar de Home/Pro

Windows 10 Professional, certificat digital (ESD) - e OEM si costa 499 lei la Software-deals.ro
Microsoft Windows 10 Pro, 64 bit, Limba Engleza, OEM - costa 649 lei la badabum.ro

Deodata diferenta de pret nu mai e asa de mare.

Atasat raspunsul si in scris al CS MS.

Attached Files

  • Attached File  ms.jpg   200.12K   75 downloads


#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Iti recomand sa nu te zgircesti si sa iei Windows Pro Retail. Windows nu va mai avea versiuni de acum inainte, doar update-uri, deci nu ai ce pierde, peste 5 ani cind arunci la gunoi calculatorul actual o sa poti instala Windoze pe noul calculator fara sa ai nevoie de alta licenta OEM.

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 05.02.2012

View PostMosotti, on 06 ianuarie 2018 - 14:58, said:

Iti recomand sa nu te zgircesti si sa iei Windows Pro Retail. Windows nu va mai avea versiuni de acum inainte, doar update-uri, deci nu ai ce pierde, peste 5 ani cind arunci la gunoi calculatorul actual o sa poti instala Windoze pe noul calculator fara sa ai nevoie de alta licenta OEM.

Daca nu are nevoie de unele optiuni pe care le ofera windows 10 pro retail nu are rost sa il cumpere... si windows home face acelasi lucru , primeste si el update-uri si se poate instala pe alt calculator daca renunti la cel actual Posted Image. Eu am luat windows-urile de la un magazin local. E fiecare pe stick in cutie lui si cu licenta atasata langa :)

Edited by Andreysc7, 07 January 2018 - 15:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate