Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Facultate in GERMANIA

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
roxanadumitru

roxanadumitru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2018
Sunt studenta in anul 1 la Facultatea de Administratie si Afaceri in Bucuresti si imi caut o facultate in Germania cu predare in engleza, problema este ca nu gasesc decat specializari care necesita cunostiinte ridicate in matematica (eu am terminat un liceu cu profil uman). Nu doresc aceeasi specializare sunt destul de deschisa la mai multe optiuni. Ma poate ajuta cineva cu cateva nume de facultati din Germania care au cursurile in limba engleza? Multumesc anticipat! Posted Image
Daca am deschis topicul intr-o sectiune gresita rog un moderator sa il mute in sectiunea corecta.

Edited by Dany_Darke, 04 January 2018 - 19:48.
foloseste fonturi normale sa putem vedea si noi


#2
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
http://www.info-germ...-facultate.html

scuze.

Edited by Dany_Darke, 04 January 2018 - 19:49.
n-ai nevoie de poza colegei ca sa-i dai un link


#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
@Dany_Darke, o fi si el singur Posted Image

Edited by YourFan, 04 January 2018 - 20:18.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
In ce tara vrei sa te angajezi apoi? Ai in plan sa inveti germana?

#5
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Facultate in Engleza...in GERMANIA? (apropo, de ce CAPS?)

Daca vrei facultate, du-te in UK, Irlanda, sau eventual Scandinavia...dar nu Germania.

#6
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Uite aici
https://www.daad.de/...ort=name&page=1

Se poate selecta si Limba de studiu si profilul. Din cite mi-aduc aminte din alte discutii studiile in engleza se cam platesc

 corina_geo, on 04 ianuarie 2018 - 20:48, said:

Facultate in Engleza...in GERMANIA? (apropo, de ce CAPS?)

Daca vrei facultate, du-te in UK, Irlanda, sau eventual Scandinavia...dar nu Germania.

Deoarece?

LE: ulterior am observat ca rezultatele apar la gramada pe vreo 130 de pagini. Asta din cauza ca apar la gramada toate gradele. In realitate primul pas este "Bachelor". Ai acolo optiunea de selectie. In cazul asta mai ramin doar vreo 20 de pagini, pe care le maninci si mai repede, daca iei in calcul doar optiunile de profil care te intereseaza.
La rezultate apare si acel "Tuition fees", care iti arata, daca platesti sau nu taxe. La unele se plateste, la altele nu.

Am mai vrut sa zic ceva. Din punct de vedere al potentialului ar fi fost mult mai indicata o facultate in limba germana. In orice caz studiile absolvite in Germania au sanse pe tot globul, asa ca spor la treaba.
Nu recomand nimic din UK, pe motiv de costuri si nimic din Scandinavia pe motiv de clima. Leaga-te de Germania si viitorul iti este deschis in cel putin 3 tari cu nivel ridicat de salarizare plus renumele mondial al calitatii germane ;)

Edited by vata_pa_batz, 04 January 2018 - 22:14.


#7
roxanadumitru

roxanadumitru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2018
Am inceput sa invat germana momentan am doar nivelul A1 si am in plan sa ma mut in Germania. Vreau sa gasesc totusi o facultate pe care sa o pot face acolo macar primul an sa fie cu predare in engleza ca dupa cred ca ma voi descurca cu limba.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

 roxanadumitru, on 05 ianuarie 2018 - 19:54, said:

ca dupa cred ca ma voi descurca cu limba.

Cat sa sustii examene/scrii o licenta, putin probabil dupa doar un an. Mai tarziu, in timp, cine stie.

Edited by dani.user, 05 January 2018 - 20:29.


#9
roxanadumitru

roxanadumitru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2018
.

Edited by roxanadumitru, 05 January 2018 - 22:26.


#10
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 roxanadumitru, on 05 ianuarie 2018 - 19:54, said:

Am inceput sa invat germana momentan am doar nivelul A1 si am in plan sa ma mut in Germania. Vreau sa gasesc totusi o facultate pe care sa o pot face acolo macar primul an sa fie cu predare in engleza ca dupa cred ca ma voi descurca cu limba.
Pentru a te putea inscrie la o facultate in Germania (egal daca cursurile se tin in germana, engleza, chineza, latina...) si ai absolvit liceul in alta tara, ai nevoie de dovada ca sti limba germana la un anumit nivel, un nivel care garanteaza ca esti in stare sa intelegi cursurile, ca esti in stare sa citesti si intelegi materialele necesare, sa dai teste/examene etc. In link-ul de jos gasesti toate informatiile necesare despre ce trebuie sa indeplinesti ptr a te putea inscrie la o facultate in Germania.

Iar din momentul care ai luat testul de limba ptr inscriere la facultate nu mai trebuie sa cauti facultate care ofera cursuri in limba engleza.

Daca mai ai intrebari/nelamuriri despre faculate si studiu in general, iti raspund cu placere (sau cel putin cu un link care iti ofera informatiile necesare).

https://www.hochschu...itizenship.html

Attached Files



#11
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Nu are rost să faci în Germania dacă nu ai ceva familie sau alte oportunități pe care noi nu le știm, au foarte puține facultăți în engleză, fărăgermană nu ai ce face la ei în țară.
Mai bine încerci în Austria, au ceva mai mutle  facultăți în engleză, sau Țările de Jos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate