Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Contor miros ars

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Beejing

Beejing

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.12.2017
Buna seara, adineaori a venit un miros puternic de ebonita arsa de la contor/ panoul electric de apartament. Sa-mi fac griji? Poate face scurt circuit?
O data la cat timp se schimba sigurantele?

Am atasat si imagine sa vedeti cum arata.

https://imgur.com/a/ivcTQ

Cred ca acum 3 ani au fost schimbate ultima oara sigurantele . Multumesc!

Edited by Beejing, 04 January 2018 - 18:45.


#2
Turbina-MiG21

Turbina-MiG21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.12.2017
Cred ca este un contact imperfect la busoane. Mi-a topit tot un contor de asta vechi, portiunea aia de langa gaura pe unde intra busonul....Daca te pricepi, poti verifica prin a scoate masca si inspecta portiuni arse/topite, etc.

Edited by Turbina-MiG21, 04 January 2018 - 18:53.


#3
Automesterul

Automesterul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.01.2012
Cheama repede un electrician sa faca o verificare.

#4
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Mai, de ce furi curent?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
rapid cu electricianul, nu te juca, am adus un lache de electrician care mi-a facut nu stiu ce prostie si era sa iau foc in casa

#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Pe factura gasesti: Tel. deranjamente(non-stop):
-Au electricieni de serviciu 24/24.
Suna si vin repede.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 GradinarulUrban, on 04 ianuarie 2018 - 19:07, said:

rapid cu electricianul, nu te juca, am adus un lache de electrician care mi-a facut nu stiu ce prostie si era sa iau foc in casa

Ce tare  :roflmaofast:
De unde stie care este lake ori nu ?!

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Din ce secol e contorul ãla?
Singura ebonitã o ai pe contactele ce intrã în contor....sub capacul cu sigiliul

Edited by sarac.lipit, 04 January 2018 - 19:40.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Din poza vad ca firele de la soneria aia antica sunt topite.

Sigurantele nu se schimba la un interval de timp anume.
Daca era scurt-circuit iti declansa o siguranta, mai ales ca mai ai una in FDCP.

#10
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
daca miroase a ars e semn bun, inseamna ca ai curent in casa, contorul merge. nu iti fa griji... Posted Image

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 zile_san, on 04 ianuarie 2018 - 20:02, said:

daca miroase a ars e semn bun, inseamna ca ai curent in casa, contorul merge. nu iti fa griji... Posted Image
Exact
Dacã vrei sã nu meargã, îl dai cu capul în jos

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Daca e vorba de contor nu pot rezolva decat cei de la Electrica, nu ai ce electrician sa chemi ca este sigilat.

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Dupa poza eu cred ca atunci cand ai batut cuiul in usa ca sa prinz girlanda ai dat peste un cablu.
Acum serios vorbind, opreste consumatorii si daca cheama un electrician. In functie de cat de tare miroase si daca se opreste mirosul cand opresti consumatorii, poti astepta pana maine.
Sau si mai bine, pregateste lumea de culcare si apoi scoate siguranta de pe hol. Mai bine va culcati mai repede si linistiti decat sa va treziti cu un incendiu.

#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Este panou tip vechi proiectat pentru consum redus , contacte imperfecte realizate cu surub si piulita , cum dai drumul la masina de spalat cu se incalzesc sigurantele .
Cumperi panou sigurante nou cu 8 locase, sigurante bipolare la cate circuite ai (minim 2 , maxim 4 la apartamente), cumperi sonerie de panou sa arate frumos si aduci un electrician autorizat sa-ti faca lucrarea . Nu te zgarci la materiale sa cumperi T&G sau alte chinezisme , cumpara Geviss, Merlin gerin etc iar cutie sigurante tot de firma , o cumperi mai mare , dublu numarului de sigurante necesare sa fie loc sa lucreze in ea si sa mai poti trage eventual alte circuite sau sa pui o diferentiala ca principal in casa . Materialele costa pana in 150-200 lei plus meseriasul , evita laudarosi si alcoolici .

#15
Beejing

Beejing

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.12.2017
Multumesc tuturor pt raspunsuri! Deci ce banuiam. Trebuie schimbat cu totul, cu unul modern.

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 ldpe, on 04 ianuarie 2018 - 20:47, said:

Este panou tip vechi proiectat pentru consum redus , contacte imperfecte realizate cu surub si piulita , cum dai drumul la masina de spalat cu se incalzesc sigurantele .
Cumperi panou sigurante nou cu 8 locase, sigurante bipolare la cate circuite ai (minim 2 , maxim 4 la apartamente), cumperi sonerie de panou sa arate frumos si aduci un electrician autorizat sa-ti faca lucrarea . Nu te zgarci la materiale sa cumperi T&G sau alte chinezisme , cumpara Geviss, Merlin gerin etc iar cutie sigurante tot de firma , o cumperi mai mare , dublu numarului de sigurante necesare sa fie loc sa lucreze in ea si sa mai poti trage eventual alte circuite sau sa pui o diferentiala ca principal in casa . Materialele costa pana in 150-200 lei plus meseriasul , evita laudarosi si alcoolici .


Cumpara cutie de 6 sigurante si tu o sa montezi doar 4, restul le astupi, eu am pus Schneider, si cutia si sigurante, intr-adevar undeva dedesubt sunt contacte imperfecte, chemi un electrician priceput, si rezolvi problema

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mie nu-mi vine sa cred ca inca exista cazuri care mai au contorul de energie electrica in apartament.
Acum vreo 10 ani scoteam contoarele in FDCP-uri in cazul blocurilor si in BMPM-uri in cazul caselor.
Chiar atat s-a batut pasul pe loc in tara asta?

Edited by ericmario, 04 January 2018 - 21:19.


#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 ericmario, on 04 ianuarie 2018 - 21:18, said:

Mie nu-mi vine sa cred ca inca exista cazuri care mai au contorul de energie electrica in apartament.
Acum vreo 10 ani scoteam contoarele in FDCP-uri in cazul blocurilor si in BMPM-uri in cazul caselor.
Chiar atat s-a batut pasul pe loc in tara asta?
Acu, 10 ani veneau cei de la societatea de distributie si scoteau contorul si puneau o diferentiala generala.Acum, nu mai vine nimeni, se face pe cheltuiala proprie , si oamenii de obicei nu schimba tabloul/instalatia decat dupa ce au probleme serioase, gen mici inceputuri de incendiu...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate