Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Contor miros ars

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postericmario, on 04 ianuarie 2018 - 21:18, said:

Mie nu-mi vine sa cred ca inca exista cazuri care mai au contorul de energie electrica in apartament.
Acum vreo 10 ani scoteam contoarele in FDCP-uri in cazul blocurilor si in BMPM-uri in cazul caselor.
Chiar atat s-a batut pasul pe loc in tara asta?

Si eu acum inca am contorul in casa, unde se poate scoate se scoate, unde nu se poate nu s-au scos, oricum, pe astea electronice nu le pacalesti, te fura ele de te rup, stai calm

#20
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Daca este de la contor, suna acum la distribuitor, sa trimita o echipa. Exista riscul sa te acuze ca furi curent. Daca vin anuntati de tine, pot simti mirosul si sa vada ca nu furi.

#21
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Din propria experienta iti spun ca suni degeaba la deranjamente,.. acum o luna am avut o problema la contor , am sunat la deranjaamente pe la 8-9 seara, si a doua zii la ora 09:00 erau la poarta strigand ALO, ALO...ce au facut mai exact? NIMIC... pur si simplu s-au urcat pe casa au refacut legaturile la stender/consola si cam atat...le am spus de cum au intrat pe poarta  ca sfaraie in spate la contor .. bineinteles ca raspunsul lor a fost , nu sfaraie nimic.....bun au facut ce au facut si a mers primele 2 zile , apoi cum batea putin vantul iar palpaia becul in casa  cand batea vantul afara.X(
dupa intamplarea asta , sun iar la deranjamente ...si vin altii , eu le explic ca sfaraie inspatele contorului ei o tineau una si buna ca nu...au mesterit si astia ceva pe la stender si cam atat ... nimic mai mult....in continuare in spatele contorului sfaraie si ei nimic....oricum am inteles ca vor veni sa le scoata afara pe stalpp...dracu sa ii ia cu electrica lor.. unde vreau de fapt sa ajung , este faptu ca pot fi ei si de la electrica si chiar daca sunt platiti daca nu sari cu banu la inaintare nu ti face absolut nimic, chiar daca ce vine de pe stalp in contor e treaba lor...niste javre

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"daca nu sari cu banu la inaintare nu ti face absolut nimic"
Am avut si eu o problema la conductorul principal din aluminiu , cel care vine de la firida principala la contor , cand am simtit ca o ia cu merge si asa, am marcat 100 lei ca la popa in buzunar direct si i-am spus sa faca ca acasa la el , restul cand e gata lucrarea - a schimbat din subsol pana la contor firele , cupru gros si de atunci stau linistit . Normal, ei vin la interventie rapida , sunt un fel de UPU de teren , te stabilizeaza iar daca vrei extra platesti , lor nu le deconteaza nimeni timpul si materialele extra , personal ii inteleg .
Alta lucrare am avut-o la intrarea trifazicului in bloc , din 3 faze una tot lua foc , topea conductorul , era pe sigurante clasice mari , de 63A , prima data au reparat in 5 minute cu adaosuri si bricolaje , am luat numarul de telefon al omului si la terminarea programului au venit 3 baieti , le-am spus sa cumpere ei ce trebuie cu factura sa nu cumpar eu tampenii si au pus sigurante automate in tablou dedicat , lucrare ca la carte , conductori schimbati , nimic bricolat .Bine, eu sunt mai intr-o dunga cand vine vorba de curent, am mania protectiilor, filtrelor si tot ce tine de tehnologie - pentru mine alimentarea in siguranta a echipamentelor casnice le vad mai importante decat : telefonul mobil, masina si alte anexe. Pentru toate acestea se plateste , si la masina daca doresti motor mai puternic dai banul pe cip tuning, vrei comfort cumperi navigatie, huse incalzite , telescoape si suspensii de curse etc dar toate pe banii tai plus manopera .

Edited by ldpe, 05 January 2018 - 09:43.


#23
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010

View Postericmario, on 04 ianuarie 2018 - 21:18, said:

Mie nu-mi vine sa cred ca inca exista cazuri care mai au contorul de energie electrica in apartament.
Acum vreo 10 ani scoteam contoarele in FDCP-uri in cazul blocurilor si in BMPM-uri in cazul caselor.
Chiar atat s-a batut pasul pe loc in tara asta?
La mine, la casă, e acelaşi branşament din 1956, numai contorul e schimbat periodic. Coloana de la ştender la el are diametrul firelor (un aliaj pe bază de aluminu) de 1,5 mm (aşa era atunci). Au fost trei intervenţii din cauza contactelor imperfecte de la stâlp şi stender, au fost remediate şi atât! Nu ştiu cum nu ia foc când sunt mai mulţi consumatori, inclusiv maşina de spălat. Ţară a Lumii a III-a...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate