Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Samsung S7 edge sau Huawei P10 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postanarchy78_ro, on 01 ianuarie 2018 - 17:23, said:

1.Se lanseaza pe 6 Ianuarie
2.Pret = 500 Euro = ~2300 RON
Urmaresti o promotie, reducere ceva si il scoti la 2000 ron asa cum S8 e 3600 ron dar se gaseste la reducere la 3000.

#38
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Avand in vedere ca suntem in Romania,mai adaugam la pretul de fabrica de 500 Euro un 19% (TVA) respectiv taxa de import de 2.5% ca nu este un produs UE...ne va duce la pretul de 2794 RON.

#39
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postanarchy78_ro, on 01 ianuarie 2018 - 17:52, said:

Avand in vedere ca suntem in Romania,mai adaugam la pretul de fabrica de 500 Euro un 19% (TVA) respectiv taxa de import de 2.5% ca nu este un produs UE...ne va duce la pretul de 2794 RON.
Sa vedem. Asa am spus si eu dar pe discutia despre A8 erau persoane care spuneau din experienta ca de obicei pretul de la raft e egal cu cel de lansare.

#40
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAstroNut98, on 31 decembrie 2017 - 17:33, said:

Gresit, multe din telefoanele de sub 2000 de lei se misca mai bine decat S7. Nu e vorba doar de cantitatea de RAM si ce procesor au, conteaza optimizarea, conteaza Android-ul si cat de incarcat (sau nu) e. Si stim toti de ce "lagwiz" e alintat asa cum e. Am S7 in familie, comparat chiar si cu Sony-ul XZ ce l-am avut pana nu de mult se misca absolut infect. Orice aplicatie de-asta marunta dureaza semnificativ mai mult sa se deschida pe S7 decat pe XZ (de exemplu). Si RAM management-ul e absolut dezastru, pe XZ cu 3GB RAM tii mai multe chestii deschise decat pe S7 cu 4GB.

Oricum, vad ca ai accentuat pe "in acest moment", dar trebuie sa te gandesti si pe viitor. P10 are chipset mai nou (si mai performant) si e mai nou ca model, asta inseamna ca va primi software support mai mult timp, S7-le va fi depasit moral mult mai curand.

My 2 cents.

Gresit.
Incepand de la Samsung j5 2016 si S7 , touchwizz-ul a fost foarte "redus" , optimizat.

#41
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Pana la urma .. astept oferta orange pt un s7 edge.. la prelungire de abonament de 11 e.
Huaweiul asta nu imi inspira incredere.
Daca se lanseaza A8... posibil sa mai scada pretul la S7 ?
Am vaz si eu oferta la S7 cu 1500lei.. dar nu era varianta edge. Asta inca are pret.

#42
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu cred ca mai scade pretul la S7 pt. ca A8 nu este pt. a inlocui S7.
A5 2017 este inlocuitorul lui S7 iar A8 e inlocuitorul lui S8.
De acum S7 a ajuns la capatul vietii.

Edited by Kroghy, 01 January 2018 - 22:43.


#43
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postanarchy78_ro, on 01 ianuarie 2018 - 17:52, said:

Avand in vedere ca suntem in Romania,mai adaugam la pretul de fabrica de 500 Euro un 19% (TVA) respectiv taxa de import de 2.5% ca nu este un produs UE...ne va duce la pretul de 2794 RON.
Imposibil. Asta este pret de S8.

#44
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Pai da, si asta si este A8, inlocuitor de S8, putin mai slab la specificatii si putin mai ieftin.
Exact ca A5 2017 si S7 care au ajuns la diferenta de 200-300 ron.

Edited by Kroghy, 01 January 2018 - 22:55.


#45
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Nu merita sa cumperi cu 2000 lei un telefon vechi de doi ani. Am fost in aceeasi situatie.

Am un S7 in familie si se vad diferentele fată de un telefon cu acelasi pret acum, apărut pe sfârsit de 2017.

Mai pune bani si ia un S8 sau vezi ce alte telefoane mai găsesti la 2000 lei.

S8 a fost si 2600 lei luna trecută la samsungmobilestore . Probabil în februarie o să îl vedeČ›i sub 2500 .

Edited by cezarmed2, 01 January 2018 - 23:02.


#46
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Ok.. atunci mai astept si stau la panda.

#47
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postcezarmed2, on 01 ianuarie 2018 - 22:59, said:

Nu merita sa cumperi cu 2000 lei un telefon vechi de doi ani. Am fost in aceeasi situatie.

Am un S7 in familie si se vad diferentele fată de un telefon cu acelasi pret acum, apărut pe sfârsit de 2017.

Mai pune bani si ia un S8 sau vezi ce alte telefoane mai găsesti la 2000 lei.

S8 a fost si 2600 lei luna trecută la samsungmobilestore . Probabil în februarie o să îl vedeČ›i sub 2500 .
Cu ce model compari S7ele?

#48
biankapc

biankapc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.11.2017
S7 Edge

#49
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
S7 edge as lua si eu la un pret promotional poate sub 2000 de lei, nu se compara Huawei cu Samsung, poate doar varfurile de gama Huawei Mate  Pro sa se compare cu seriile S de la Samsung, toata lumea critica telefoanele Samsung ca sunt pline de  bloatware, cum zicea si cineva mai devreme, se poate scoate acest "bloatware " daca esti maniac, faceam asa ceva pe Samsung Galaxy S2 si apoi pe S5, acum pe S7 nu mi-am mai batut capul si doar am dezinstalat aplicatiile care nu le foloseam si care nu au mers dezisntalate doar le-am dezactivat, nu multe oricum, vreo 4-5 si telefonul functioneaza perfect, au mai ramas doar vreo 7 aplicatii preinstalate dintre care 5 le si folosesc  asa ca nu vad unde e asa mult bloatware in telefoanele Samsung fata de altele de la alti producatori care si ei au aplicatii preinstalate specifice lor.
Samsung S7 l-am luat sh dar in stare foarte buna produs in martie 2017 cu 1100 lei, bateria tine exceptional, in jur de 6 ore ecran activ, am tot citit pe threadul Huawei P10 si multi vad ca se plang de autonomia bateriei.
De cate ori am vrut sa-mi schimb telefonul, nu am gasit alternativa mai buna  decat Samsung in banii respectivi, adica sa ai baterie buna, ecran bun(rezolutie, amoled) si camera sa fie printre cele mai bune, asa s-a intalmplat si cand am luat S5-ul tot sh la un an si ceva dupa lansarea lui si m-a tinut fara probleme  inca 2 ani si l-am vandut perfect functional dupa acesti ani.
Singurul care trageam ceva mai mult de el a fost S2-ul care  l-am tinut 3 ani(nu prea mai tinea mult bateria) pana mi-am luat S5 in 2015.

Am tot butonat si eu Huawei P10, P10 lite, intr-adevar se misca destul de bine MIUI, dar mie personal nu-mi place acea interfata, ecranul nu mai are rost sa vb ca nu se compara cu cele de la Samsung, negrul e un gri mai inchis pe aceste telefoane cu IPS, Sony or fi bunicele dar au bateria slaba si se incing si la o simpla filmare sau cand faci poze, am inteles ca si Huawei se cam incalzesc, deci ce pot sa zic, eu nu prea am gasit alternative mai bune ca Samsung, in combinatia  performanta, baterie buna, camera si ecran cred ca Samsung au cele mai bune implementari.

Si sa nu uitam si de suportul si garantia oferite de Samsung fata de alti producatori care conteaza foarte mult, la putin timp dupa ce am luat S7-le am observat ca nu-mi mai mergeau vibratiile, eu avand telefonul luat sh si fara acte de provenienta ma cam resemnasem si am zis ca il las asa  ca oricum nu prea folosesc eu vibratiile dar totusi m-am interesat daca pot sa-l trimit la garantie, telefonul nici macar nefiind achizitionat din Romania ci din Germania dar surpriza a fost ca mi l-au acceptat la garantie doar dupa seria IMEI si dupa ce au verificat sa  nu fie furat sau altceva, nici macar nu a fost nevoie sa platesc curierul, totul a fost gratis, dupa o saptamana aveam telefonul inapoi perfect functional, jos palaria celor de la ESD pentru acest lucru.

Edited by Danosul, 02 January 2018 - 18:58.


#50
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Toata ziua am vazut rewiewuri ... tot la Samsung am ramas.
One plus 5T  ..mi sa parut ok... dar vad ca si acolo reclama e mare cu a lor 8 G ram. In realitate nu se misca mai bine ca un S8.
Huaweiul l.am scos din ecuatie .. adio.
Nu am avut niciodata tel din clasa  S... doar un s4 mini... in rest J5.. de pe care scriu acum.

#51
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014

View Postpowershot, on 02 ianuarie 2018 - 23:58, said:

Toata ziua am vazut rewiewuri ... tot la Samsung am ramas.
One plus 5T  ..mi sa parut ok... dar vad ca si acolo reclama e mare cu a lor 8 G ram. In realitate nu se misca mai bine ca un S8.
Huaweiul l.am scos din ecuatie .. adio.
Nu am avut niciodata tel din clasa  S... doar un s4 mini... in rest J5.. de pe care scriu acum.
Ramai la Samsung.

#52
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postpowershot, on 02 ianuarie 2018 - 23:58, said:

Toata ziua am vazut rewiewuri ... tot la Samsung am ramas.
One plus 5T  ..mi sa parut ok... dar vad ca si acolo reclama e mare cu a lor 8 G ram. In realitate nu se misca mai bine ca un S8.
Huaweiul l.am scos din ecuatie .. adio.
Nu am avut niciodata tel din clasa  S... doar un s4 mini... in rest J5.. de pe care scriu acum.
Nu stiu la ce te-ai uitat tu, dar sunt destule teste care arata ca OP 5/5T sunt o idee mai rapide chiar și decât Note 8. Numai iPhone X le lasa in urma pana nu se lovește și el de limitarea memoriei ram.
Uita de curiozitate la niste teste de viteza în multitasking, acolo unde doare cel mai tare într-un scenariu de utilizare reala. Nu te lua doar după review-uri (care pot fi subiective indiferent cu cine ar tine review-erul)  sau teste CiunTuTu.

Edited by Hider141, 03 January 2018 - 01:22.


#53
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
OP5T le bate pe toate la încărcare rapidă și autonomie! Mai insistă cu căutarea!

#54
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Pe care pe toate? A rămas doar S8 ca varianta. Da, are autonomie ceva mai ok decat S8, dar nu cu mult. In schimb sunt multe alte telefoane care au autonomie mai bună decât OP5T, sa fim sinceri.

Cât despre încărcare, e foarte rapid dash charge-ul, de acord, dar pentru încărcări scurte (gen un 20-60 până pleci la muncă) e cam la nivel de QuickCharge. Marele avantaj al lui Dash Charge e ca menține încărcarea rapidă mult mai mult timp, până aproape de 90-100, în schimb astea cu QC se încarcă mult mai încet după 80-80 si ceva %.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate