Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Samsung S7 edge sau Huawei P10 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 AstroNut98, on 31 decembrie 2017 - 20:09, said:

Cea mai bună versiune de Android?
Poți elabora te rog? Sunt tare curios.
Functii, optiuni, facilitati, integrare.
Eu cand folosc un android de la alta firma mi se pare ca nu e terminat, parca e o versiune beta, incompleta.

Edited by Kroghy, 31 December 2017 - 21:53.


#20
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008


 Kroghy, on 31 decembrie 2017 - 21:53, said:

Functii, optiuni, facilitati, integrare.
Eu cand folosc un android de la alta firma mi se pare ca nu e terminat, parca e o versiune beta, incompleta.

Și Samsung are androidul ăla neterminat (care de fapt este android curat), doar că îl umple cu "funcțiile, opțiunile, facilitățile, integrare" care utilizatorii îl numesc bloatware!

Mai bine pun ce vreau eu, nu ce îmi bagă pe gât alții și apoi caut alternative să le dau jos.

#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 nick5roo, on 01 ianuarie 2018 - 11:00, said:

Mai bine pun ce vreau eu, nu ce îmi bagă pe gât alții și apoi caut alternative să le dau jos.
Poti sa incerci dar nu o sa iasa niciodata asa de bun ca interfata Samsung Experience.

#22
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Întotdeauna există variante! Pe unii nu ne încălzește!

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 11:09, said:

Poti sa incerci dar nu o sa iasa niciodata asa de bun ca interfata Samsung Experience.
Ce face interfața experience? M-ai făcut curios? Ce este așa spectaculos?

#23
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

 nick5roo, on 01 ianuarie 2018 - 11:24, said:

Ce face interfața experience? M-ai făcut curios? Ce este așa spectaculos?
nu face nimic ce EMUI nu face. toți știm că Kroghy este un fanboy Samsung cu 0 cunoștințe tehnice, de ex. nu știe că S7-le nu are Experience, ci Grace UX care a debutat cu Note 7.

cine cumpără Huawei-ul doar pentru suportul tehnic extins face o prostie (în teorie că este cu un an mai nou), eu unul sunt ferm convins că ambele telefoane o să moară cu Android P, din moment ce S6-le va primi Oreo (a 3-a versiune majoră). Huawei nu a făcut asemenea promisiuni cu P9 și alte flagship-uri mai vechi, deci este posibil să ofere în continuare doar două versiuni majore.

acestea fiind spuse, recomand S7 în continuare, mai ales că acum este 1530 lei. la mulți ani!

Edited by bluke424, 01 January 2018 - 13:43.


#24
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Numai sa-l prindă la prețul asta, ca la EMAG s-au epuizat un câteva minute când a fost la 1500 de lei.
Cât despre update la Huawei, P10 sigur primește update la Android P fiindca au început deja lucrul din septembrie cu colaborarea celor de la Google, iar cu suportul pentru Project Treble adus de update-ul la Android Oreo mi-e greu sa cred ca nu vor da și update la Android Q.
In schimb, Samsung nici măcar la S8 și Note 8 n-a adăugat suport pentru Treble.

P.S. Și cireașa de pe tort, Project Treble prelungește viata unui device cu mult peste suportul producătorului, fiindca face mai facila crearea și portarea de ROM-uri Custom pe un telefon.

Edited by Hider141, 01 January 2018 - 14:04.


#25
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
Treble vor avea, by default, doar telefoanele care vin cu Oreo din fabrică cu 2-3 excepții care apar în lista aceasta, nu scrie nimic nicăieri de Treble pentru P10.

edit: se pare că acum a ieșit S7-le de pe stoc, a fost o oră oferta.

Edited by bluke424, 01 January 2018 - 14:49.


#26
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
E de dimineata oferta, dar oamenii nu se trezisera.

#27
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 11:09, said:

Poti sa incerci dar nu o sa iasa niciodata asa de bun ca interfata Samsung Experience.

 Kroghy, on 31 decembrie 2017 - 21:53, said:

Functii, optiuni, facilitati, integrare.
Eu cand folosc un android de la alta firma mi se pare ca nu e terminat, parca e o versiune beta, incompleta.
Aoleu, pe astea nu le-am mai auzit...

Pe bune, cum poti zice asa ceva? Eventual poti zice ca asta e parerea ta, dar nu e un "fact" ce zici tu acolo, e chiar departe de asa ceva.

Toata lumea critica interfata Samsung ca e incarcata, greoaie, inutil de modificata, samd, si vii tu si zici ca e cea mai buna? De curiozitate, ai incercat un Pixel, un Sony, un HTC, un Motorola, ceva? Dupa parerea mea asa trebuie sa fie Android-ul, ca acolo. Light, fara modificari absolut inutile, fara prea multe aplicatii preinstalate.

Si poti dezvolta te rog partea cu "functii, optiuni, facilitati, integrare"? Pe langa ca primele 3 cuvinte sunt sinonime, ce inseamna integrare? Integrare cu ce? Singura chestie utila "integrata" e Samsung Pay, atat, restul e bloatware.

E absolut evident ca esti fan Samsung si inteleg, dar asta nu inseamna sa bagi si altora pe gat ce iti place tie si sa aduci niste argumente fictive si / sau false.

#28
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 AstroNut98, on 01 ianuarie 2018 - 14:59, said:

Dupa parerea mea asa trebuie sa fie Android-ul, ca acolo. Light, fara modificari absolut inutile, fara prea multe aplicatii preinstalate.
Si apoi pui tot felul de launchere, aplicatii care lipsesc, teme, etc. sau chiar custom rom.
Nu multumesc. Aleg Android-ul de la Samsung pentru ca este cel mai finisat si complet de pe piata chiar asa cum e din cutie, fara sa fie nevoie de adaugiri suplimentare.

Edited by Kroghy, 01 January 2018 - 15:13.


#29
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am observat ca a devenit o moda pe forum ca indiferent de ce se intreaba, apare o cohorta de hateri care spun ca Samsung este asa si pe dincolo si recomanda unele telefoane chinezesti despre care, scuzata-mi fie ignoranta, nici nu am auzit.

Se vorbeste de aplicatii instalate de Samsung sau de operator. Eu pur si simplu deschid lista de aplicatii si dezinstalez sau opresc toate aplicatiile care nu imi trebuie. Inclusiv chrome si tot felul de alte bazaconii. Dar trebuie luat in calcul ca poate unii le folosesc, le doresc, si tocmai de aia producatorul le-a pus acolo.

Interfata unui telefon tine si de hardware-ul instalat pe acel telefon. Sunt chestii care pur si simplu nu exista pe telefoanele chinezesti, e normal ca SO al alora sa fie mai light. Dar si faciltatile sunt mai putine. Aud de tot felul de marci de telefoane care sunt in declin, desi la vremea lor au insemnat ceva. Oare de ce lumea cumpara cazaturile astea de Samsung si nu mai cumpara acele marci care sunt laudate si se pare ca detin si reteta perfecta a succesului. Marketing ha? Hai ma, pe bune?
Pur si simplu unora v-a casunat pe Samsung si cautati orice chestie de care sa va agatati sa criticati. Eu nu vand Samsung, nu sunt fanboy al vreunei marci, prefer in general produse Apple dar nu pot sa fiu de acord cu dezinformarea pe care o faceti unii in mod sustinut, pe nedrept. Imi tot vine sa spun proverbul ala cu vulpea si strugurii acri.
Eu nu consider ca iphoneX isi merita banii, cred ca are inca multe lipsuri, etc. Dar nu stau si spun toata ziua nu-ti lua din ala, ia din astalalt chinezesc ca e mai ieftin si merge chiar mai bine.

Este optiunea voastra dar dezinformati si este pacat.
Singurul beneficiu este ca avem activitate pe forum, curg postarile rauri-rauri :D

#30
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 AstroNut98, on 01 ianuarie 2018 - 14:59, said:

Aoleu, pe astea nu le-am mai auzit...
Pe bune, cum poti zice asa ceva? Eventual poti zice ca asta e parerea ta, dar nu e un "fact" ce zici tu acolo, e chiar departe de asa ceva.
Nu stiu ce pretentii poti avea de la un fanboy care spune ca un Galaxy A5 e mai bun decat un OnePlus 5T.

Edited by Hider141, 01 January 2018 - 15:48.


#31
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Aha, am gasit si circlejerk-u. :))

Ce nu stii tu despre aplicatiile preinstalate e ca nu ajuta doar sa le "opresti", ele isi lasa "radacini" inutile in telefon, radacini care consuma RAM si stocare. Cine doreste o aplicatie e liber sa o descarce de pe Play Store cand si daca are nevoie, dupa care o poate sterge complet din telefon, nu i se baga nimic pe gat. Sau si mai fain, nu e obligat sa aiba in telefon doua aplicatii de galerie, doua browser-e, doua magazine de aplicatii si asa mai departe ca Samsung sau cine naiba o fi n-a considerat aplicatiile GApps demne de ei si au trebuit si ei sa faca alta, care e mai grea, mai impopotonata, etc.

Iar interfata unui telefon n-are absolut deloc legatura cu ce hardware e instalat pe telefonul ala. Se pot implementa prostii gen senzor de puls, toate chestiile anexate ecranului curbat la samsung (edge apps si cum naiba le mai cheama) fara sa schimbi intreaga interfata. E doar un add-on, te-ai prins? Asa cum e edge sense-ul la HTC de exemplu, e doar o aplicatie separata, nu au trebuit sa schimbe juma' de sistem de operare sa implementeze o chestie hardware a telefonului.

Uita-te la Google Pixel 2 / 2XL, de ce e cel mai rapid telefon din lume si singurul care poate concura cu Apple ca stabilitate in timp, suport software, fluiditate, etc? De incarcat ce e sistemul? De multe aplicatii preinstalate ce vin? De putine feature-uri hardware ce are? De chinezesc ce e? De ieftin ce e?

 serginho74, on 01 ianuarie 2018 - 15:19, said:

Oare de ce lumea cumpara cazaturile astea de Samsung si nu mai cumpara acele marci care sunt laudate si se pare ca detin si reteta perfecta a succesului. Marketing ha? Hai ma, pe bune?
Exact. Daca crezi altceva gresesti. Samsung e adresat celor care n-au nici o treaba cu partea "geeky" sau tech-related a telefonului, Samsung e pentru cine isi ia ce vede la televizor, ce i se baga pe gat la operatorii de telefonie si ce vede peste tot in jur. Cine cantareste optiunile si pune botul doar la marketing se uita si la altceva, chiar chinezesc, de ce nu? Daca nu chinezesc, atunci un LG, un HTC, un Sony. Cate de-alea vezi pe la noi? Putine spre deloc? Cate reclame la de-alea vezi pe la noi? Putine spre deloc. :)

Ce legatura are chestia asta cu proverbul cu strugurii acrii? Samsung isi poate permite oricine, nu are nici o treaba cu strugurii acrii.

#32
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008

 AstroNut98, on 31 decembrie 2017 - 16:52, said:

Meh, S7 Edge e un telefon de 2 ani deja, hai sa-l uitam in 2018. Probabil update-ul la Android 8 va fi ultimul pe care il primeste, deja se misca relativ rau, dar in rest e un telefon decent. Daca era sa il ai deja nu l-as fi dat pe un P10, dar daca e sa iei unul din ele acum as merge pe P10. Performanta mai buna, camera cel putin la fel de buna, constructie mai solida, 1 an in plus de update-uri.

Totusi, doar dintre astea 2 poti alege? Care e bugetul maxim? Ce vrei de la telefon?

Bugetul este de 2000 lei.
Ma gandesc si la un One. Huaweijl.. parca nu imi inspira incredere.
Imi place si A5 2017. Totusi S7 edge... ma atrage mai mult.

#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 powershot, on 01 ianuarie 2018 - 16:48, said:

Bugetul este de 2000 lei.
Imi place si A5 2017. Totusi S7 edge... ma atrage mai mult.
Vezi ca tocmai s-a lansat A8 care e fostul A5 2017 redenumit. Pretul va fi undeva pe la 2000 ron si e de departe cea mai buna alegere in bugetul tau pentru ca e un S8 reactualizat asa cum A5 2017 e un S7 reactualizat.

Edited by Kroghy, 01 January 2018 - 17:00.


#34
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
P10 nu e nici el bloatware free.
Din pctul meu de vedere rankingul ar fi cam asa: P10, S7, S7 Edge, daca ar costa la fel toate 3, doar ca nu este asa. P10 si S7 Edge sunt mai scumpe. Nu cred ca merita vreunul un ban peste 2.000 de lei.

O spun doar din perspectiva celui care a butonat pe la altii modelele astea si prin magazine.

La fluiditate mi se pare ca P10 e peste Samsunguri, dar nu mi se pare ceva chinuitor sau semnificativ deranjant la cele din urma.
Pozele de pe S7 arata mai bine decat cele pe P10.
Despre incarcare/baterie nu stiu, pt ca nu le-am folosit eu si depinde de utilizator.
Samsungurile arata mai bine dpdv al designului, nici Huweiul nu e asa urat, dar asta e o chestiune de preferinte.

Eu l-as alege pe cel mai ieftin care ma satisface. Nu cred ca are vreunul din ele un WOW factor ca sa merite droaia de bani.
Pt fite exista iPhone X, Mate 10 si S8.

#35
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 17:00, said:

Vezi ca tocmai s-a lansat A8...Pretul va fi undeva pe la 2000 ron...

1.Se lanseaza pe 6 Ianuarie
2.Pret = 500 Euro = ~2300 RON

#36
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

 powershot, on 01 ianuarie 2018 - 16:48, said:

Bugetul este de 2000 lei.
Ma gandesc si la un One. Huaweijl.. parca nu imi inspira incredere.
Imi place si A5 2017. Totusi S7 edge... ma atrage mai mult.
In ~2000 de lei ai LG G6: https://www.pcgarage...i-camera-black/
Are camere bunicele, display 2:1 de calitate foarte buna, e un IPS excelent, hardware desi ceva mai slab decat pe P10, dar e binisor optimizat si se misca ok, baterie bunicica, sunet foarte bun pe casti, singurul capitol unde pe mine m-ar dezamagi ar fi update-urile, unde e cam in urma. In rest e un telefon foarte bun la pretul actual.

Ar mai fi si HTC 10, desi e lansat in 2016 inca se descurca ok, constructia e beton, camera e decenta, display-ul e bun, dar bateria nu straluceste.
https://www.pcgarage...le-sim-4g-grey/

Anyway, una peste alta pe G6 as merge in banii astia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate