Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Va rog explicati ...

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 rumegus, on 30 decembrie 2017 - 22:04, said:

Pai initiatorul vrea sa se faca militian, deci e normal ca nu pricepe ce scrie cu litere mici. El stie doar cateva majuscule si desene din cartile de colorat...
Pe de alta parte e destul de politicos ca sa ni se adreseze cu "Va rog" si sa incheie cu "Va multumesc", asa ca... ceva puncte bonus pentru asta?

 MarianG, on 30 decembrie 2017 - 23:36, said:

si un barem maxim ce este ?

In cazul unei probe sportive, un barem maxim cred ca se numeste... record Posted Image

In alte cazuri e multe de discutat, ca e multe tipuri de bareme (si se zice sunt, ca e mai multe "baremuri"...).

Edited by dasvik, 31 December 2017 - 01:14.


#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Am citit saracia aia; da parca baremu e de 2 min si ceva.Ca tu ai inteles 1.05 -raman fara ....viitor politist.

#21
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 MikeSpike, on 31 decembrie 2017 - 04:05, said:

Am citit saracia aia; ..
Se pare ca ai citit pe sarite. Sunt mai multe anexe.

Edited by costeld69, 31 December 2017 - 07:37.


#22
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 versuscristi, on 30 decembrie 2017 - 21:48, said:

Va rog sa-mi explicati ce intelegeti din textul de mai jos.

Este declarat „PROMOVAT“ candidatul care îndeplineşte baremul minim de 1’05“ (un minut şi cinci secunde) la proba „traseu practic-aplicativ“.

Textul apartine ORDINULUI nr. 144 din 21 noiembrie 2017 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului afacerilor interne nr. 140/2016 privind activitatea de management resurse umane în unităţile de poliţie ale Ministerului Afacerilor Interne şi a Ordinului ministrului afacerilor interne nr. 177/2016 privind activitatea de management resurse umane în unităţile militare ale Ministerului Afacerilor Interne, precum şi încetarea aplicabilităţii unor dispoziţii din Ordinul ministrului administraţiei şi internelor nr. 154/2004 privind activităţile de educaţie fizică şi sport în Ministerul Afacerilor Interne
http://www.monitorul...ale-194922.html

Va multumesc.
Textul este foarte clar scris:
Este declarat „PROMOVAT“ candidatul care alearga pe acel traseu in mai putin de un minut si 6 secunde.

 MikeSpike, on 31 decembrie 2017 - 04:05, said:

Am citit saracia aia; da parca baremu e de 2 min si ceva.Ca tu ai inteles 1.05 -raman fara ....viitor politist.
E foarte clar scris: baremul este 1.05!

 dasvik, on 31 decembrie 2017 - 01:09, said:

Pe de alta parte e destul de politicos ca sa ni se adreseze cu "Va rog" si sa incheie cu "Va multumesc", asa ca... ceva puncte bonus pentru asta?



In cazul unei probe sportive, un barem maxim cred ca se numeste... record Posted Image

In alte cazuri e multe de discutat, ca e multe tipuri de bareme (si se zice sunt, ca e mai multe "baremuri"...).
Barem inseamna numai minim!
Nu e prea mult de discutat: barem e ceva foarte clar.barém1 sn [At: ÎNS. IEȘ. august 1936, 42 / Pl: -e, -uri / E: fr barème] 1 Tabel care dă rezultatele unor calcule curente în funcție de elementele luate în considerare. 2 Minimum de rezultate care trebuie să fie obținute spre a putea trece dintr-o etapă de concurs la etapa următoare sau pentru a putea promova un examen.

 afh, on 30 decembrie 2017 - 22:07, said:

https://dexonline.ro...rare/barem/5126

Mergea şi fără să pună "minim", că tot se înţelegea cum trebuie.
Da. "Barem minim" este pleonasm. E ca "fata tinara", "mos batrin".

#23
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Din discutie reiese indirect ca ar fi o mare performanta 1.05 ala. De fapt , probele sportive si timpii alesi se raporteaza la un cetatean normal , care a facut 2 ore de sport pe saptamana in scoala si care nu este supraponderal. Oricum timpii sunt "intinsi " pentru ca altfel , cetatenii de azi nu ar reusi (  majoritatea lor ) sa se incadreze . Statul cu ochii in telefon si ascultatul de muzica cu castile pe urechi 90 % din viata personala nu ajuta deloc . Asta inseamna ca o persoana cu un minim de pregatire fizica nu trebuie sa isi faca griji de baremul respectiv si in nici un caz sa nu se agate de vreo secunda in plus sau in minus. Baremurile pentru intrarea la Ministerul de Interne sunt jenante . Cine isi face probleme ca nu le poate indeplini ( cu usurinta si de departe ) ar fi bine sa-si caute alta vocatie .

Edited by JurasikMan, 31 December 2017 - 11:13.


#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu cred ca trebuia sa se scrie maxim in loc de minim deoarece in formularea respectiva se înțelege ca un candidat trebuie sa parcurgă distanta in minim 1 minut si 5secunde ....    Maxim cat e, cat are el chef?  3 ore, 3 zile? La probele teoretice se scrie ca un candidat trebuie sa obțină minim un anumit punctaj dar la alergare nu e corecta exprimarea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate