Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Va rog explicati ...

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
versuscristi

versuscristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 07.12.2006
Va rog sa-mi explicati ce intelegeti din textul de mai jos.

Este declarat „PROMOVAT“ candidatul care îndeplinește baremul minim de 1’05“ (un minut și cinci secunde) la proba „traseu practic-aplicativ“.

Textul apartine ORDINULUI nr. 144 din 21 noiembrie 2017 privind modificarea și completarea Ordinului ministrului afacerilor interne nr. 140/2016 privind activitatea de management resurse umane în unitățile de poliție ale Ministerului Afacerilor Interne și a Ordinului ministrului afacerilor interne nr. 177/2016 privind activitatea de management resurse umane în unitățile militare ale Ministerului Afacerilor Interne, precum și încetarea aplicabilității unor dispoziții din Ordinul ministrului administrației și internelor nr. 154/2004 privind activitățile de educație fizică și sport în Ministerul Afacerilor Interne
http://www.monitorul...ale-194922.html

Va multumesc.

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
vrei un desen? Ca eu unul nu inteleg ce anume nu intelegi.
Ai de dat o proba sportiva care se numeste traseu practic-aplicativ. Aia trebuie sa o faci in maxim 1 minut si 5 secunde. Daca-ti iese, promovezi.

Edited by dan1980_25, 30 December 2017 - 22:00.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Adica trebuie sa faci traseul practic-aplicativ. in maxim 1’05“.

Edited by pasilla, 30 December 2017 - 22:02.


#4
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
Dacă ai parcurs traseul în 1 minut si 6 secunde Posted Image ești declarat ''Respins/Căzut'' Posted Image , ''Adio ... și n-am cuvinte!'' Posted Image  Altu' la rând, umătoru' concurent la admitere? Altă întrebare? Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 30 December 2017 - 22:24.


#5
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
https://dexonline.ro...rare/barem/5126

Quote

(Sport) Normă pentru calificarea într-o competiție
Mergea şi fără să pună "minim", că tot se înţelegea cum trebuie.

#6
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

 rumegus, on 30 decembrie 2017 - 22:04, said:

Pai initiatorul vrea sa se faca militian, deci e normal ca nu pricepe ce scrie cu litere mici. El stie doar cateva majuscule si desene din cartile de colorat...
Ce vrei să sugerezi...că toți candidații la instituțiile de învățământ militar sau ale ministerului de interne sunt cei ce au picat la cele civile? Adică rămășițele?
Sau că: Așa sunt toți candidații din zilele noastre!
Slab pregătiți, superficiali, cu slabe cunoștințe de limbă română, fizică, matematică, biologie, istorie, filosofie etc.
Și au boala aia ...dislexie adică citesc greu și nu înțeleg ce citesc!?

Edited by Rubin1977, 30 December 2017 - 22:40.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu, din intrebarea initiatorului, inteleg ca este norocos. Ce ar fi facut daca intelegerea cerintelor examenului era proba eliminatorie?!

#8
versuscristi

versuscristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 07.12.2006
cred ca va grabiti la citit... si la aprecieri... va rog cititi mai bine enuntul si spuneti-mi cum e posibil sa ma pui sa ajung din punctul A in punctul B in minim 1 minut? nu cumva, pentru a suna corext trebuia pus "maxim 1'05''?

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005

 versuscristi, on 30 decembrie 2017 - 21:48, said:

Va rog sa-mi explicati ce intelegeti din textul de mai jos.

Este declarat „PROMOVAT“ candidatul care îndeplineşte baremul minim de 1’05“ (un minut şi cinci secunde) la proba „traseu practic-aplicativ“.

Va multumesc.
Eu unul inteleg ca nu trebuie sa-ti iasa mai putin de 1'05''. Data fiind prezenta lui 'minim'.

#10
versuscristi

versuscristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 07.12.2006
acum sa-i vad si pe cei de mai sus..

#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 versuscristi, on 30 decembrie 2017 - 23:01, said:

cred ca va grabiti la citit... si la aprecieri... va rog cititi mai bine enuntul si spuneti-mi cum e posibil sa ma pui sa ajung din punctul A in punctul B in minim 1 minut? nu cumva, pentru a suna corext trebuia pus "maxim 1'05''?
- mai gandeste

#12
versuscristi

versuscristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 07.12.2006

 Rubin1977, on 30 decembrie 2017 - 22:37, said:

Ce vrei să sugerezi...că toți candidații la instituțiile de învățământ militar sau ale ministerului de interne sunt cei ce au picat la cele civile? Adică rămășițele?
Sau că: Așa sunt toți candidații din zilele noastre!
Slab pregătiți, superficiali, cu slabe cunoștințe de limbă română, fizică, matematică, biologie, istorie, filosofie etc.
Și au boala aia ...dislexie adică citesc greu și nu înțeleg ce citesc!?
amandoi ati facut afirmatii gratuite, grabindu-va putin si dand chiar voi dovada de superficialitate. va rog recititi enuntul, analizati si apoi dati-mi un raspuns... de civil responsabil. multumesc

#13
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
barem minim = performanţa (condiţia) minimă pentru a fi considerat reuşit la o probă.
Cum specific unei probe sportive este ca timpul cel mai scurt să fie mai bun înseamnă că baremul minim = timpul cel mai slab (durata cea mai lungă) permis pentru a fi reuşit...Posted Image

Edited by afh, 30 December 2017 - 23:19.


#14
versuscristi

versuscristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 07.12.2006

 costeld69, on 30 decembrie 2017 - 23:12, said:

- mai gandeste
ce sa gandesc? ca tre sa ajung de la bucuresti la arad in minim 5 ore? sau maxim 5 ore ca sa nu fiu descalificat... chiar si un termen de predare al unei lucrari este de maxim ...ore, zile etc, nu minim .. ore. Cand erai mic parintii te lasau afara pana la ora (maxim) 9... nu minim 9... s.a.m.d

 afh, on 30 decembrie 2017 - 23:18, said:

barem minim = performanţa (condiţia) minimă pentru a fi considerat reuşit la o probă.
Cum specific unei probe sportive este ca timpul cel mai scurt să fie mai bun înseamnă că baremul minim = timpul cel mai slab (durata cea mai lungă) permis pentru a fi reuşit...Posted Image

multumesc

 versuscristi, on 30 decembrie 2017 - 23:20, said:

ce sa gandesc? ca tre sa ajung de la bucuresti la arad in minim 5 ore? sau maxim 5 ore ca sa nu fiu descalificat... chiar si un termen de predare al unei lucrari este de maxim ...ore, zile etc, nu minim .. ore. Cand erai mic parintii te lasau afara pana la ora (maxim) 9... nu minim 9... s.a.m.d



multumesc
cred ca ai vrut sa zici ca baremul minim = timpul cel mai bun

#15
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
Noi am înțeles corect, oricum dacă vei obține ''recordul'' de 1 minut și 6 secunde Posted Image nici măcar nu ți se va mulțumi de participare, vei fi informat de nereușită și basta. Vei primi comanda: ''Raus hier!'' = Pașli de aici/Hai fă pași!/Marș acasă!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 30 December 2017 - 23:29.


#16
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Pana la urma ai inteles cum se interpreteaza?
Cred ca esti putin confuz deoarece o valoare numerica mai mica inseamna un rezultat superior.
Si de asta nu ai cum sa spui maxim 1'05''.

#17
versuscristi

versuscristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 07.12.2006

 costeld69, on 30 decembrie 2017 - 23:30, said:

Pana la urma ai inteles cum se interpreteaza?
Cred ca esti putin confuz deoarece o valoare numerica mai mica inseamna un rezultat superior.
Si de asta nu ai cum sa spui maxim 1'05''.
da, multumesc

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005

 afh, on 30 decembrie 2017 - 23:18, said:

barem minim = performanţa (condiţia) minimă pentru a fi considerat reuşit la o probă.
Cum specific unei probe sportive este ca timpul cel mai scurt să fie mai bun înseamnă că baremul minim = timpul cel mai slab (durata cea mai lungă) permis pentru a fi reuşit...Posted Image
si un barem maxim ce este ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate