Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

chestionar auto: cine are prioritate?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Asa.. pe Google Maps, dupa ce ne uitam de sus si din toate unghiurile toti putem sa facem pe desteptii, dar la fata locului, daca se aseaza vreun politzai la panda, se umple de permise: ba ca ai intrat pe contrasens, ba ca nu te-a incadrat corect, ba ca n-ai dat prioritate desi masina era la 30m...

#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Desenul lui e total gresit fata de realitatea din teren.

Daca te iei dupa desenul lui, e cu totul alta "mancare" acolo.
L-a facut asa incat sa iasa el cu dreptatea. A uitat un cedeaza", a mutat du 10 metri locul intersectiei drumurilor.

De asta i-am cerut din start un link in google maps. Pt ca toti au tendinta sa modifice astfel incat sa iasa invingatori.

#57
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dorin_2k, on 30 decembrie 2017 - 11:28, said:

Desenul lui e total gresit fata de realitatea din teren.

Daca te iei dupa desenul lui, e cu totul alta "mancare" acolo.
L-a facut asa incat sa iasa el cu dreptatea. A uitat un cedeaza", a mutat du 10 metri locul intersectiei drumurilor.
De asta i-am cerut din start un link in google maps. Pt ca toti au tendinta sa modifice astfel incat sa iasa invingatori.

Spre deosebire de noi, care ne holbam la Google Maps, el e din Pitesti si cunoaste bine locul si e posibils a fie cum spune el.. drumurile alea sa nu fie chiar atat de liniar imbinate cum arata poza din Google maps.  Iar in realitate, lumea e posibil sa faca stanga din scurt, intrand pe contrasens pe cel mai scurt drum posibil, adica nu prin centru, cum se face... asa ca, masina B nu mai apuca sa ajunga acolo unde o vedem noi...iar masina A, chiar daca incetineste, a depasit semnul si a ajuns deja la axul drumului...si atunci... si A se afla pe drum cu prioritate si are prioritate fata de B care face stanga, daca B nu a semnalizat si nu s-a inscris in viraj.

Avem si in Bucuresti, astfel de intersectii, si multi le taie din scurt, intrand pe contrasens, fara sa mai faca arcul de cerc complet.

Edited by rosix, 30 December 2017 - 11:53.


#58
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
E foto aeriana. Nu are cum sa fie gresit acolo.
vezi #50

#59
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Acolo totul depinde de cine este mai iute de picior. Ca daca masina A apuca sa inte in "intersectie", ajunge ea prima pe drumul prioritar.
Ginditiva ca A vrea sa faca stinga si nu dreapta.

Attached File  Untitled.png   30.66K   16 downloads

Daca ambele masini au ajuns deodata in intersectie si A este mai iute de picior, intra mai repede pe drumul cu prioritate si autmat B trebuie sa-i cedeze trecerea.

----
Cred ca acolo problema este asa cum a spus mai sus si Rosix, ca masinile B obisnuiesc sa intre pe contrasens si nu respecta nici o regula. Daca va plimbati putin prin google maps o sa vedeti o gramada de jmecheri pe contrasens, indiferent ca vin de unde vine masina B, sau ca vin de pe drumul cu prioritate. Iar cind traficul este mare, pun pariu ca acolo este o adevarata harababura.

O poza cu un Cielo rosu pe contrasens:

Attached File  Cielo rosu.png   2.53MB   19 downloads

#60
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Exact. Cine deja a trecut de semnul lui "cedeaza trecerea" e pe drumul prioritar si nu mai are treaba.
Chiar daca trec simultan de "cedeaza" al fiecaruia, au vreo 30 metri intre ele si nu se jeneaza deloc.

Sunt peste 30 metri acolo
Attached File  d4.png   993.81K   21 downloads

#61
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

cum am vazut in primele posturi doar desenele initiatorului - atunci am fost de acord cu el ca A are prioritate, dar daca am citit mai departe am vazut ca desenul acestuia nu este totusi conform cu ce se vede pe google maps, asa ca ma vad nevoit sa le dau dreptate lui dorin si celorlalti care sustin ca A trebuie sa dea prioritate, B fiind deja incadrat pe drumul cu prioritate.

deci Posted Image respuns final, in conformitate doar cu ce vad pe google maps la dorin si florin, B are prioritate.

oricum eu as fi extrem de atent in acea intersectie...

Edited by gabimilo1, 30 December 2017 - 12:52.


#62
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 afh, on 30 decembrie 2017 - 09:32, said:

Pe google, pare că A-ul are semnul de cedează trecerea deplasat faţă de schiţa ta. Pare că A-ul tre' să cedeze trecerea.

[ https://preview.ibb.co/cCc81b/Image_1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum e clar, din primul desen nu se intelegea nimic... nu se buseste nimeni care cunoaste regulile si respecta indicatoarele.

#63
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
În caz de accident A e singurul vinovat, cred că asta e cel mai important de spus. Deci, indiferent de ce credem noi,  vina din punct de vedere al asiguratorului și a poliției e 100% a lui A.

#64
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In opinia mea, nu are niciunul prioritate. Acolo sint de fapt 2 intersectii total diferite. Chiar daca pare ca este una singura, de fapt sint doua si trebuie tratate diferit.
- Masina A se afla in intersectia ei si trebuie sa dea prioritate celor de pe drumul principal (masina B nu este deocamdata pe drumul principal). Dupa ce masina A ajunge pe drumul principal, are prioritate (in functie de unde merge)
- Masina B se afla in intersectia ei si trebuie sa dea prioritate celor de pe drumul principal (masina A nu este deocamdata pe drumul principal). Dupa ce masina B ajunge pe drumul principal, are prioritate (in functie de unde merge)

Daca ambele masini intra in acelasi timp in cele 2 intersectii si fiecare tine banda lui si cel cu masina B nu face pe smecherul si nu intra pe contrasens, atunci fiecare poate sa-si vada linistit de treaba lui.

Problema initiatorului este ca cel cu masina B nu-si tine banda si vrea neaparat sa intre pe contrasens, dupa care se intreaba ca ce cauta masina A in fata lui.

 Sabinatu, on 30 decembrie 2017 - 13:11, said:

În caz de accident A e singurul vinovat, cred că asta e cel mai important de spus. Deci, indiferent de ce credem noi,  vina din punct de vedere al asiguratorului și a poliției e 100% a lui A.

Intre masina A si masina B, sint cam 35 de metri. Aproape ca incap 10 masini mici pe distanta respectiva. Asa ca nu vad de ce ar fi vinovat A, ca cel cu masina B intra pe contrasens si taia fata masini A. De ce masina B nu vrea nicicum sa-si tina banda ? Ce cauta masina B pe contrasens ?

Edited by florin71_skoda, 30 December 2017 - 13:16.


#65
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 coca-marius, on 30 decembrie 2017 - 10:38, said:

pai de ce sa-i dea lui B?

Ca asa zice semnul asta:

Attached File  Capture.PNG   1.71MB   19 downloads

#66
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Pt ca B trebuie sa circule si pe drumul prioritar. Nu o ia pe contrasens.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Trebuie sa urmeze traseul albastru. Nu cel rosu (ca ar intra pe contrasens). Pe cei 30 metri dintre cele 2 semne.
Attached File  d5.png   2.36MB   18 downloads

Dar de ce nu urmezi tu traseul asta (ca sa nu mai ai dubii)
Attached File  d7.png   191.3K   16 downloads


In loc de asta
Attached File  d6.png   111.5K   12 downloads


Insa mergi cum trebuie si respecta semnificatiile indicatoarelor.

#67
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Totusi, de unde stie cel care vireaza la stanga ca are prioritate, ca eu n-am vazut nici un semn. Fara suparare, dar eu as opri acolo, fiindca m-as gandi ca cineva a furat semnul de "Cedeaza". Semnalizarea aia, doar pentru unul, e "schioapa".

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Acolo sunt 2 triunchiuri => 6 intersectii mai mici, in fiecare din cele 6 intersectii se respecta indicatoarele sau cedeaza dreapta in lipsa indicatoarelor, si in fiecare interseactie din cele 6 se ocoleste centrul imaginar.

#69
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Bre arg, tu mergi inainte si vezi "Cedeaza". Eu vin din fata ta, n-am nici un semn si pot merge inainte sau sa virez la stanga prin fata ta. De unde si pana unde stiu eu ca am prioritate fata de tine? Ha?
Continui sa cred ca un semn de prioritate si un marcaj ar lamuri treaba cu brio.

#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Pai asta e buba, lipsa indicatorului de prioritate, atunci incetinesti si incerci sa vezi daca eu vin de pe cedeaza, adica sa ghicesti spatele panoului de cedeaza de unde vin eu.

Aceasi problema: tu mergi drept pe un bulevard si eu intru din dreapta ta de pe o straduta. Daca eu nu am indicatorul de cedeaza trecerea, tu ai cedeaza dreapta si legal trebuie sa ma lasi sa intru de pe straduta in bulevard.
P.s. din cauza asta acolo unde sunt stradute mici si multe, din dreapta, evit pe cat posibil banda 1.

Edited by arg, 30 December 2017 - 17:23.


#71
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca tu vii de pe "Cedeaza" pe aceeasi directie cu mine, e de presupus ca ar trebui sa am acelasi semn ca tine. Tu ai Cedeaza, eu virez la stanga fara semn, atunci presupun ca am tot Cedeaza, dar... s-a furat. ;)

#72
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Daca indicatorul s-a furat ai prioritate.
Nu merge cu presupuneri ca ajungem la morga.
Am cateva minunatii de genul asta dar nu le-am urcat pe youtube.

Edited by arg, 30 December 2017 - 19:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate