Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

chestionar auto: cine are prioritate?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
ba da, A merge la dreapta sau inainte.

https://www.google.r....8691824,10.54z
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by coca-marius, 30 December 2017 - 09:48.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcoca-marius, on 30 decembrie 2017 - 09:32, said:

da, asta este.
A-ul cedeaza intai daca vine ceva din dreapta ca sa faca la stanga, merge 5-6 metri si opreste sa dea prioritate celor care au.
problema era ca daca ajunge in dreptul spatiului hasurat eu zic ca are prioritate fata de B pt ca nu schimba directia de mers.

Si eu zic la fel... du-te si strange-i de gat pe aia care au pus doua indicatoare inutile de Cedeaza Trecerea (nimanui) pe sensul lui A... Fara alea, treaba e clara - B se asigura odata din dreapta, iar cand ajunge in centrul intersectiei cedeaza trecerea celor care vin din sens opus, inainte de a vira la stanga.

nu inteleg la ce drk folosesc cele doua semne de cedeaza trecerea pe senul lui A

#21
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Probabil fiindca-s doua treceri peste calea ferata. Iar A-ul trebuie sa dea prioritate in ambele cazuri. Atat la prima trecere, cat si la a doua.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalexcrist, on 30 decembrie 2017 - 09:39, said:

Pe streetview, A are cedează trecerea, undeva unde tu nu l-ai pus, adică imediat unde se intersectează cu B. Pentru B nu văd niciun semn de cedează nicăieri, deși nu neg că oi fi eu chior. Însă din ce văd eu,

Are si B cedeaza trecerea, mai in spate. Asa e la olteni. Numai ca, spre deosebire de A, care are doua semne de cedeaza total inutile, macar la B are un rost, ca se intersecteaza cu un drum cu prioritate.

Ideea e ca, atunci cand toti au cedeaza trecerea, incetinesc toti si se uita unii la altii. Probabil ca asta e conceptul, implementat acolo.
Se putea rezolva pur si simplu daca drumul ala principal era marcat corespunzator, indicatoarele alea de Cedeaza la A, total inutile, demontate, iar B avea un marcaj de asteptare pentru a da prioritate si a vira la stanga - era simplu de tot.  In acest caz aveam un drum clar cu prioritate iar B avea cedeaza trecerea, desenat si pe sosea, plus marcaj de incadrare.
Dar cred ca e scump varul si nu au cu ce sa marcheze drumul... Tara de lumea a 4-a

Edited by rosix, 30 December 2017 - 09:48.


#23
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcoca-marius, on 30 decembrie 2017 - 09:32, said:

Attachment intersectie 3.jpg


da, asta este.

A-ul cedeaza intai daca vine ceva din dreapta ca sa faca la stanga, merge 5-6 metri si opreste sa dea prioritate celor care au.
problema era ca daca ajunge in dreptul spatiului hasurat eu zic ca are prioritate fata de B pt ca nu schimba directia de mers.

am vrut sa pun linkul dar scrie doar http://pitesti.harta.orasultau.ro/

din captura mea sa zicem ca microbuzul vrea sa mearga inainte si eu merg la stanga. cum e?
este clara circulatia acolo pentru ca sunt semne

microbuzul are cedeaza trecerea

#24
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 14.04.2005

View Postrosix, on 30 decembrie 2017 - 09:42, said:

Ideea e ca, atunci cand toti au cedeaza trecerea, incetinesc toti si se uita unii la altii. Probabil ca asta e conceptul, implementat acolo.
Cel mai probabil, ideea e ca cei care trec peste calea ferată să aibă prioritate, ca să nu o blocheze.

Edited by afh, 30 December 2017 - 09:46.


#25
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Unul are Cedeaza, celalalt n-are nici un semn si vireaza la stanga. Lipseste ceva: directia drumului cu prioritate spre stanga pentru vehiculul B.  Si totul ar fi limpede. Semnalizarea de acum ii cam obliga pe ambii la mica intelegere...

#26
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
ce trece calea ferata perpendicular, nu B-ul, este clar ca are prioritate, v-am pus semnele, nici n-am desenat vehicule. dilema e intre A si B.

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

imaginile sunt din 2012, acum sunt trasate pe asfalt benzile de inainte si la stanga pt B, cu semnele de rigoare, iar semnul de cedeaza e la 5-6 m in spate, poate si de asta multi B-uri, nevazandu-l, cred ca au prioritate fata de A.

Edited by coca-marius, 30 December 2017 - 09:55.


#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAlecsandru010, on 30 decembrie 2017 - 09:42, said:

Probabil fiindca-s doua treceri peste calea ferata. Iar A-ul trebuie sa dea prioritate in ambele cazuri. Atat la prima trecere, cat si la a doua.

De ce? Ca vin aia peste calea ferata? Foarte tare...

View Postcoca-marius, on 30 decembrie 2017 - 09:50, said:

ce trece calea ferata perpendicular, nu B-ul, este clar ca are prioritate, v-am pus semnele, nici n-am desenat vehicule. dilema e intre A si B.

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Dupa cum sunt puse semnele de circulatie acum, drumul cu prioritate e cel care continua peste calea ferata, adica Take Ionescu, caz in care si A si B cedeaza trecerea la toti care vin pe Take Ionescu spre calea ferata si invers, iar la egalitate, respectiv la intersectia dintre A si B,  B cedeaza trecerea si A are prioritate.

In lipsa unor marcaje.. prudenta maxima acolo... Exista 90% sanse ca ceilalti soferi sa interpreteze diferit indicatoarele rutiere si sensul drumulu cu prioritate.

Edited by rosix, 30 December 2017 - 09:59.


#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrosix, on 30 decembrie 2017 - 09:50, said:


De ce? Ca vin aia peste calea ferata? Foarte tare...
Nu, pentru ca intalneste indicatorul "cedeaza trecerea".
Ca-i montat cu rost sau fara rost, asta e alta discutie, dar trebuie respectat.

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postericmario, on 30 decembrie 2017 - 09:58, said:

Nu, pentru ca intalneste indicatorul "cedeaza trecerea".
Ca-i montat cu rost sau fara rost, asta e alta discutie, dar trebuie respectat.

Da, asa este.  Drumul cu prioritate e ala care trece peste calea ferata. De asta au pus Cedeaza trecerea 2buc pentru A si 1buc pentru B, iar in caz de egalitate intre ei, B ii da prioritate lui A daca A merge inainte, si dupa aia vireaza la stanga.

Trebuie atentie maxima ca iti poti lovi masina foarte usor in intersectia aia.

#30
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
alu' Take are fratilor prioritate, treaba e cu A si B!!!! lasati calea ferata, desfiintati-o.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcoca-marius, on 30 decembrie 2017 - 10:04, said:

alu' Take are fratilor prioritate, treaba e cu A si B!!!! lasati calea ferata, desfiintati-o.

Pai puteai sa spui asa de la inceput, ca nu ne-am nascut la Pitesti.  Pe tine te freaca prioritatea de dreapta intre A si B. In momentul in care se intalnesc A cu B la axul drumului niciunul din ele nu are semn de cedeaza trecerea, deci sunt intr-un caz de egalitate asa ca A trece primul si B trece al doilea.  E caz de egalitate chiar si daca ar avea amandoi cedeaza trecerea fix in centrul intersectiei.  N-ar mai fi egalitate daca A  ar avea Cedeaza si B ar avea drum cu prioritate, dar nu e asa, ambii au cedeaza trecerea, asa ca atunci cand se intalneasc A trece primul si B da dreapta.

Edited by rosix, 30 December 2017 - 10:08.


#32
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014

View Postrosix, on 30 decembrie 2017 - 10:06, said:

Pai puteai sa spui asa de la inceput, ca nu ne-am nascut la Pitesti.  Pe tine te freaca prioritatea de dreapta intre A si B. In momentul in care se intalnesc A cu B la axul drumului niciunul din ele nu are semn de cedeaza trecerea, deci sunt intr-un caz de egalitate asa ca A trece primul si B trece al doilea.  E caz de egalitate chiar si daca ar avea amandoi cedeaza trecerea fix in centrul intersectiei.  N-ar mai fi egalitate daca A  ar avea Cedeaza si B ar avea drum cu prioritate, dar nu e asa, ambii au cedeaza trecerea, asa ca atunci cand se intalneasc A trece primul si B da dreapta.


n-ai fost atent la prima postare, erau doar 2: A si B. oricum, merci ca mi-ai intarit convingerea. poate citeste vreun militian discutiile astea.

Edited by coca-marius, 30 December 2017 - 10:10.


#33
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Desenul facut de Coca-Marius, nu este bun si induce lumea in eroare.
Din ce vad eu pe google maps, masina B nu poate sa faca la stinga, asa cum sugereaza Coca-Marius in desen. Masina B trebuie prima data sa intre pe drumul cu prioritate si sa mai mearga citiva metri pina ce ajunge la intersectia in care poate sa faca la stinga. Atunci cind masina B ajunge sa se intersecteze cu masina A, practic masina B este pe un drum cu prioritate, iar in cazul asta este clar ca B va trece primul.
Ca in teren multe masini B o taie pur si simplu pe contrasens, fara sa mai intre pe drumul cu prioritate si ca o iau pe "diagonala", ca sa scurteze traseul, este o alta poveste.

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Un desen direct din google maps pe care am pus eu ceva informatii
Attached File  pr.png   70.91K   34 downloads

B acorda prioritate celor de pe drumul prioritar (galben)
Apoi deja intra si el pe cel prioritar. (nu taie direct curba cum a facut el primul desen)

A acorda prioritate celor de pe drumul prioritar. Deci inclusiv lui B (ca deja e pe acel drum prioritar)

Raspuns final: trece B primul.

edit: @florin71 a postat cu o secunda mai repede (dar nu are desen)

Edited by dorin_2k, 30 December 2017 - 10:14.


#35
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Desenul e greșit. B are cedează trecerea puțin mai în spate, apoi, când face la stânga, are prioritate față de A, care are alt cedează trecerea, care nu apare în desen.

#36
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014

View Postdorin_2k, on 30 decembrie 2017 - 10:13, said:

Un desen direct din google maps pe care am pus eu ceva informatii
Attachment pr.png

B acorda prioritate celor de pe drumul prioritar (galben)
Apoi deja intra si el pe cel prioritar. (nu taie direct curba cum a facut el primul desen)

A acorda prioritate celor de pe drumul prioritar. Deci inclusiv lui B (ca deja e pe acel drum prioritar)

Raspuns final: trece B primul.

edit: @florin71 a postat cu o secunda mai repede (dar nu are desen)


sorry, portiunea aia de galben pe care crezi tu ca se incadreaza B nu exista, el opreste in capatul liniilor de demarcatie dintre benzile de la stanga si inainte exact la nivelul celor care vin dinspre bariera. promit ca fac poze la primul drum.

View PostSabinatu, on 30 decembrie 2017 - 10:14, said:

Desenul e greșit. B are cedează trecerea puțin mai în spate, apoi, când face la stânga, are prioritate față de A, care are alt cedează trecerea, care nu apare în desen.
da, corect, mai pune tu uncedeaza la A.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate