Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Acumulatori cu Litiu - stocare energie regenerabila

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10463 replies to this topic

#3493
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Poti decupla bateria de la sistem, dar tebuie conceput in asa fel sa mearga si fara baterie cum este al meu, frigiderul merge pe timpul zilei suficient sa nu se desghete.

Plumbul este ineficient energetic, pierzi multa energie, daca mai dai si bani pe ea devine nefezabil, la litiu cam cat bagi atit si scoti, avntaj iarna.

#3494
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Sa inteleg ca daca nu aveai retea nu iti luai litiu. Eu pur si simplu nu pot sa inteleg cum poate o casa sa consume minimum 6-7kwh pe zi.

#3495
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Poate, dar probabil mai este loc de optimizat acolo.
Consumul.este in principal dictat de pretul.energiei, pe hidro ieftina oricine ar conuma, dar pe retea si fotovoltica scumpa, nu prea

#3496
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Eu consum constant 5kwh din retea si 6..7kwh  din foto sau baterii, cam 12..13kwh total pentru 24h

#3497
dinu_tiberiu_george

dinu_tiberiu_george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 21.10.2015

View PostXTH, on 22 februarie 2019 - 20:47, said:

Eu consum constant 5kwh din retea si 6..7kwh  din foto sau baterii, cam 12..13kwh total pentru 24h
Eu consum undeva la 7-8 kw/zi

#3498
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Tiberiu, cat te-a costat gridul si ce ai tras. Detalii, distanta...
De ce intreb, in principiu noi cei cu grid suntem fraieri si nu ne scoatem banii pe baterii, PV etc.
Chiar, de ce ai mai luat baterii?

Edited by doega, 22 February 2019 - 21:34.


#3499
dinu_tiberiu_george

dinu_tiberiu_george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 21.10.2015

View Postdoega, on 22 februarie 2019 - 21:30, said:

Tiberiu, cat te-a costat gridul si ce ai tras. Detalii, distanta...
De ce intreb, in principiu noi cei cu grid suntem fraieri si nu ne scoatem banii pe baterii, PV etc.
Chiar, de ce ai mai luat baterii?

Heheee, daca aveam eu posibilitatea asta cu gridul de la inceput, nici nu ne mai cunosteam acum. Am tras de la un vecin cu un contor pasant vreo 220m de cablu. Vreo 2500 ron m-a costat, am facut juma juma cu un vecin. Bateriile le-am schimbat pentru ca faceau foarte mult gassing si devenise o povara sa tot resetez senzorul de la centrala pe gaz care declansa mereu. Vara tineam geamul deschis, iarna se facea un frig cu geamul deschis de nu se putea..Anul trecut am plecat de sarbatori la parinti si cand m-am intors era ger in casa. Declasase senzorul de gaz si am ramas fara caldura. Erau 11 grade in casa cand ne-am intors. Incalzire in pardoseala au trecut 4 zile pana am ajuns la 22 de grade inapoi in casa..Am trecut pe litiu ca sa scap de povara asta, pastrand totusi o capacitate de stocare pentru zilele cand mai cade curentul. Eu investesc in confort in principiu, nu am avut niciodata visuri de solarist, tocmai de aceea am ales acumulatorii astia. Sunt f simplu de montat, au bms, sunt plug and play

Edited by dinu_tiberiu_george, 22 February 2019 - 22:17.


#3500
vulcanescu35

vulcanescu35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.04.2007
Salut,

O sa testez cât de curând Pylontech urile, mi am luat 6 bucăți!
Monitorizarea o so fac pe Raspberry cu cablu de comunicație RS485 pentru a avea SOC ul dat de BMS și nu cel citit de invertoare.

Seara buna,

#3501
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Ce sa va spun amândurora, sa va bucurati de ele cat mai mult timp! Sa speram ca tinute in limitele lor nu tin doar 10 ani.
Pe mine, sincer, m-a terminat faza cu bateriile din Suceava care au pierdut 20% in 6 ani. Ar insemna sa fie ca LiFePO4. Dar totusi cred ca au respectat specificatiile ev-power si le-au tinut la 3.8v si de acolo e problema. Plus ca sunt umflate putin, deci incarcare aiurea.

#3502
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Dupa ce sunt umflate LiFePO4.  mai au doar 47% din capacitate Posted Image Posted Image masurate de mine cu sarcina rezistiva.

#3503
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Momentan LTO confirma, daca o tin asa macar 5 ani, iese mai ieftin ca la grid.

La grid sunt multe magarii, Monofazic sub nici o forma deoarece masuratoarea este grosely incorecta, trifazic este mai bine, redresta si trecut prin invertoare iese mai ieftin cu perderile de rigoare cu tot.
Costa insa un nou bransament si un nou contract.

#3504
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Nu are cum sa iesi mai ieftin decat gridul in 5 ani.
Si LiFeYPO4 e foarte bun dupa 2 ani. Problema e dupa 10 ani.

#3505
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Eu am facut un calcul si la cat salvez pe luna (in medie), am nevoie de ~10 ani sa imi scot investitia. Asta daca pretul EnEl nu creste (ceea ce se va intampla sigur) si echipamentele rezista atat.
Chestia care face totul sa merite la maxim (pentru mine) e ca nu am facut sistemul pentru profit si sunt foarte multumit de rezultat.

Edited by topcat36, 23 February 2019 - 09:34.


#3506
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Si completez, in permanenta am siguranta ca am curent.!

#3507
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Topcat si numai , daca plecam de la ideea in cat timp ne amortizam investitia e total gresit , investitia o recuperi sigur , dar sa nu uitam de faptul ca atunci cand nu aveam fotovoltaicele (si ma refer doar la cei on grid aici) mai stateam cu gura pe neveste sau copii sa stinga becu sau televizorul daca nu le trebuieste , acum dupa ce sistemul functioneaza  ba lasi si becurile noaptea aprinse prin curte sa se vada frumos , ca sa fie cat mai relevant ar fi trebuit toti sa fi masurat consumul inainte si dupa instalarea panourilor , consumul clar va creste si amortizarea e mai rapida , insa din dorinta de a avea un sistem cat mai performant mai pulsez cu finante , daca nu erau panourile stateai cu ac-ul vara tot atat timp deschis . Si exemplele pot fi multe , la off grideri situatia e mult mai roz fiindca asa cum spunea vast cred , amortizarea incepe de la aprinderea primului bec , bucuria de a avea lumina dupa lasarea intunericului e mult mai mare la off grid .

Azi sectorul eolian a fost in top in sistemul national chiar si hirdo era mai jos , pacat ca ardem prea multe hidrocarburi si carbune asta ma deranjeaza cel mai mult , ardem la noi producem poluare si exportam cu mia de megavati peste hotare la altii iar noi ramanem cu poluarea , pe unii chiar nu ii inteleg , polueaza domnule doar atunci cand trebuie si cat trebuie.

Edited by marius_vfp, 23 February 2019 - 14:46.


#3508
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Sa zicem ca LTO ar dura 7000 cicluri cum zice chinezu.
Prin baterii in valore de4000 eir  pot trece 50 Mwb, iese la jimate fata de cat cer la consumatorul final, este de fapt cam pretul de pe opcom.

Asata ci conditia ca masiratoarea sa fie corecta, dar i in realitate nu este, in plus monofazicul este foarte impropriu de utilizat compomenta pulsatorie este forte mare si nu seimpaca decat cu rezistente, orce altceva genereaza pierderi importante.


Solutia nu este reteaua ci cumparea proprietatii din malul jiului si instarea unui hidrogenerator submersibil.
Dificultatea la hidtogeneatoare este ca trebuie custom made, nu sunt standard ca panourile solare

#3509
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018

View Postpisoiu2, on 17 februarie 2019 - 22:48, said:

O sa fac si eu ceva teste in curand, am luat de vreo saptamana 2 celule samsung. Sunt curios sa vad ce iese.
Cam asta iese [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CUgbmCSmSNY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3510
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
@Topcat36 l-ai depasit pe userul de aici ?
Si am mai vazut si o idee pentru clemele acumulatorilor LTO. Vizualizati poza marita si o sa observati ideea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate