Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

plachie de peste

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostDANANDREI2001, on 29 decembrie 2017 - 18:10, said:

Ii faci crestaturi perpendicular pe oase la 4-5 mm.
Il prajesti in untura .
Oasele alea crocante devin un deliciu.
Am incercat si asa....
M-am lasat pagubas,chiar daca imi place la nebunie nu am ce face
La fel am patit cu niste scrumbie...si aia atatea oase avea(in special coaste) ca nu reuseam sa fac nimic,dar asta macar le avea moi
Crapu(nu novac sau sanger) ramane de baza la mine (are si carne groasa si oase mari care le alegi usor)

Edited by I2O, 29 December 2017 - 18:24.


#20
clepsidra2018

clepsidra2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.12.2017
Crapul ca si porcul, sunt cele mai mari consumatoare de toxine. Dar metabolismul este atat de perfect pus la punct, incat au aprecierea consumatorilor. Intradevar au carnea cea mai cautata si apreciata de o parte dintre noi.
Porcul este un animal care mananca orice. De pe jos, din cocina, sobolani pe care i-a ucis otravurile puse de stapani...
Crapul este asemanator porcului. Modul acestuia de hranire, este tot prin a rama substratul cel mai de jos al arealului in care traieste.
Adik el rama, sufla si absoarbe ce iese de acolo. Adica din namolul apei in care traieste.
Este foarte bine cunoscut faptul ca in aceasta multilateral dezvoltata societate, toate apele sunt poluate. In virtutea gravitatiei, metalele cele mai grele, ajung exact pe fundul apei.
Eu nu prea am prejudecati. Imi place si carnea de porc si crapul, mai ales cand il capturez. Nu prea mai sunt balti in care mai exista exemplare de crapi din aia pensionari.

#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ai mare dreptate
Crapul mai are  porecla si de  porcul baltilor
Ma bate gandu sa incerc sa fac chiftele de caras...dar  nu stiu daca masina de tocat pe sita cea mai mica reuseste sa toace oasele complet ca sa nu imi ramana prin gat vreun os cand inghit chiftelele

Edited by I2O, 29 December 2017 - 22:20.


#22
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
Crestaturi la 1 maxim 2 mm. Am facut asa si crap de 4 kg.  Scoase spinarea si coada separat si crestate cu un cutit foarte ascutit. Carasul are cam tot atatea oase cat are si crapul doar ca sunt repartizate intr-un volum mai mic. Luati un caras de 2 kg si o sa vedeti ca are ose mari ca si crapul si o carne mult mai dulce. Inainte gaseai carasul peste kil la maxim 10 lei, Acum sub 15 mai rar. La scrumbie sira afara si restul nu se mai baga in seama.
Dar sa ne intoarcem la plachia omului.

#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postclepsidra2018, on 29 decembrie 2017 - 21:34, said:

Crapul ca si porcul, sunt cele mai mari consumatoare de toxine. Dar metabolismul este atat de perfect pus la punct, incat au aprecierea consumatorilor. Intradevar au carnea cea mai cautata si apreciata de o parte dintre noi.
Porcul este un animal care mananca orice. De pe jos, din cocina, sobolani pe care i-a ucis otravurile puse de stapani...
Crapul este asemanator porcului. Modul acestuia de hranire, este tot prin a rama substratul cel mai de jos al arealului in care traieste.
Adik el rama, sufla si absoarbe ce iese de acolo. Adica din namolul apei in care traieste.
Este foarte bine cunoscut faptul ca in aceasta multilateral dezvoltata societate, toate apele sunt poluate. In virtutea gravitatiei, metalele cele mai grele, ajung exact pe fundul apei.
Eu nu prea am prejudecati. Imi place si carnea de porc si crapul, mai ales cand il capturez. Nu prea mai sunt balti in care mai exista exemplare de crapi din aia pensionari.

M'ai convins. Am sa fac plachie din pulpa de... crap

#24
clepsidra2018

clepsidra2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.12.2017
A facut plachia?
Din ce si cum a fost gustul?

#25
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu am apucat sa ies din casa. Am facut ieri varza. Poate maine ies sa caut niste peste.

#26
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Va ramasesem dator cu poza cu plachia mea. Stropita cu vin rosu

Attached Files



#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Sa fie intr-un ceas bun....
maica-mea sa inecat in seara asta cu un os de peste.... noroc ca i-am bagat lanterna in gura si l-am scos eu cu un bat de urechi de unde era prins....fix in locul unde sunt amigdalele
Uite asa te duci pe copca fara sa vrei...

Edited by I2O, 01 January 2018 - 02:19.


#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Merci
De asta spuneam si eu ca vreau file... desi un crap mare si bun, cum spunea careva mai devreme.

Am si eu o amintire din asta, l'am chinuit pe unu cu orele sa'i scoatem un os din gat. Retrsopectiv, trebuia sa merem la spital si rezolvau aia repede. Da e poveste de demult. F multi ani in urma, de pe vremea plumbuitului

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nasoala treaba....
Marti ma duc in metro sa imi iau un crap sa trag o plachie dinasta ca mi-ai facut pofta

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mie mi-a murit o rubedenie acum vreo 30 de ani fiindca s-a înecat cu un os de pui. Era bărbat in toata firea, la vreo 40 de ani, avea doi copii preșcolari.
Deci accidente se pot intampla cu orice aliment. N-o sa renuntam la a manca pește sau pui  fiindca au fost niste accidente nefericite.

#31
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
... :) (scuze, oricat o rotesc tot o rastoarna softpedia)

Attached File  Plachie.jpg   474.87K   38 downloads

#32
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mi-am tras si eu plachie...dar mai seaca,nu imi place sa fie asa apoasa
Basca am scos si o farfurie de icre din crapoaica

#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostSIR, on 02 ianuarie 2018 - 18:47, said:

... Posted Image (scuze, oricat o rotesc tot o rastoarna softpedia)

Attachment Plachie.jpg

mi'ai facut pofta de o saramura

#34
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postclepsidra2018, on 28 decembrie 2017 - 20:48, said:

@argentum
Personal prefer saramurica, rosii coapte, ardei iute, maioneza de usturoi, alea alea... toate naturale.
Conteaza enorm in privinta gustului si locul de unde provine pestele. Cel comercializat este 90% de provenienta crescatorie, exact asa cum ti-a afirmat colegul nostru pasilla.
Mai conteaza si sursa de frigere a pestelui. Mai bine zis jarul. Poate fii din lemne, carbuni, stiuleti de porumb, gratar electric...Nu-l grabii.
Conteaza mult de tot si cand, cum sau cu ce sare il pudrezi.
Ce fel de peste si ce parte a corpului acestuia pui la saramurica.
Mai conteaza si ce fel de peste pui pe gratar. Rapitorii cu exceptia bibanului si a fileului  sau burtii de somn, apeleaza la caras si ciortan (crap romanesc).
Preferabil sa fie capturat cu cateva ore in urma. Adica sa miste cand il eviscerezi.
Pofta buna si sa ai un vin alb de caltate, acolo pe masa. Toti musafirii tai se vor simtii obligati sa-si i-a revansa.
De-a lungul timpului am invatat multe secrete legate de saramura dar cel mai important secret dintre ele este urmatorul: In zeama de saramura in afara de crapul si legumele fripte, se pun la fiert si vreo 2-3 bibani, in felul urmator, se curata bibanii, fara sa se curete solzii, se dau prin sare grunjoasa si se pun pe plita foarte incinsa. Se intorc pe plita pe ambele parti, pana se se inegresc solzii. Atentie, FOARTE IMPORTANT. Musai sa se friga pana la punctul maxim, aproape de ardere. Se apuca bibanii cu un cleste se scutura un pic din surplusul de arsura ( nu tot, doar un pic) si se pun la fiert in zeama langa crap si legume. Se fierbe totul vreo 20 minute, pana cand se face transferul gustului de la biban catre zeama si pana cand crapul incepe sa se desprinda de pe os.



ON. Cea mai buna plachie am mancat-o in Bucovina. O reteta de plachie de crap cu ciuperci intregi.

Edited by Balamache, 20 January 2018 - 12:59.


#35
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
e o serie pe tv paprika, Dictionarul produselor traditionale - episodul de la Luncavita : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6yJoCgAmTSQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



oricum, pestele ala de acolo nu se compara cu nimic din ce gasim noi la oras

Edited by irina2014, 20 January 2018 - 13:19.


#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
...ce spui tu , seamana cu povestea aia , sa fierbi peste divers , mai mic , sa faci " zeama " de ciorba , apoi scoti peste mic si pui bucatile ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate