Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

plachie de peste

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mai, e asa mare blasfemie de o fac din file? parca n'am chef sa ma lupt cu oasele...
oscilez intr'e o plachie si o saramura...

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Blasefemie e ca pestele sa fie de crescatorie.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postargentum, on 28 decembrie 2017 - 20:07, said:

mai, e asa mare blasfemie de o fac din file? parca n'am chef sa ma lupt cu oasele...
oscilez intr'e o plachie si o saramura...

Daca scoti banul si iei un crap ca lumea si il pui intr-o tava mai mare, desfacut in doua, pe pat de legume, cu tot ce ii trebuie, n-ai sa mai ai timp sa te mai lupti cu oasele, pentru ca viteza de infulecat o va depasi pe cea necesara a distinge carnea de oase.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
file de care tip de peste? teoretic nu cred ca se supara cine il maninca.

#5
clepsidra2018

clepsidra2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.12.2017
@argentum
Personal prefer saramurica, rosii coapte, ardei iute, maioneza de usturoi, alea alea... toate naturale.
Conteaza enorm in privinta gustului si locul de unde provine pestele. Cel comercializat este 90% de provenienta crescatorie, exact asa cum ti-a afirmat colegul nostru pasilla.
Mai conteaza si sursa de frigere a pestelui. Mai bine zis jarul. Poate fii din lemne, carbuni, stiuleti de porumb, gratar electric...Nu-l grabii.
Conteaza mult de tot si cand, cum sau cu ce sare il pudrezi.
Ce fel de peste si ce parte a corpului acestuia pui la saramurica.
Mai conteaza si ce fel de peste pui pe gratar. Rapitorii cu exceptia bibanului si a fileului  sau burtii de somn, apeleaza la caras si ciortan (crap romanesc).
Preferabil sa fie capturat cu cateva ore in urma. Adica sa miste cand il eviscerezi.
Pofta buna si sa ai un vin alb de caltate, acolo pe masa. Toti musafirii tai se vor simtii obligati sa-si i-a revansa.

#6
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View Postargentum, on 28 decembrie 2017 - 20:07, said:

mai, e asa mare blasfemie de o fac din file? parca n'am chef sa ma lupt cu oasele...
oscilez intr'e o plachie si o saramura...

Sa pui poze, abia astept sa vad cum/ce iese.

#7
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
prefer saramura limpede fara rosii si alte legume calite

#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postrosix, on 28 decembrie 2017 - 20:39, said:

Daca scoti banul si iei un crap ca lumea si il pui intr-o tava mai mare, desfacut in doua, pe pat de legume, cu tot ce ii trebuie, n-ai sa mai ai timp sa te mai lupti cu oasele, pentru ca viteza de infulecat o va depasi pe cea necesara a distinge carnea de oase.

am sa caut da amu in fuga si mai ales intre craciun si anu nou, cam slabe sanse de crap. probabil am sa iau ceva pangasius, salau sau mai stiu eu ce peste de apa dulce pot gasi in varianta file.
sa va dezamagesc, da pe mine nu ma deranjeaza prea mult pestele de crescatorie, ba chiar la somon spre exemplu il prefer, fiind mai gras. cam tot ce mananc este produs intr'un fel sau altul la crescatorii. iar unii producatori chiar au crescatorii decente, certificate etc, nu cresc pestii in dejectii. oricum, eu nu sunt mare consumator de peste.


sa vad ce gasesc. poate am sa frig cumva pestele separat, si il dau un pic prin malai, file fiind sa nu iasa burete daca il fac in legume. daca era intreg, bucati mari, era alta treaba. sa vad daca gasesc niste somon, ca din asta am mai vazut cateodata cu chelea pe o parte (si nu era nici de crescatorie)

saramura eu o fac tot cu legume, cu ardei si rosii etc.

Edited by argentum, 28 December 2017 - 22:25.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Diferenta intre un peste "wild" si unul de crescatorie este imensa.

de ex. un crap de Dunare nu are nici o legatura (la gust si valori nutritionale) cu unul de crescatorie.

Edited by pasilla, 28 December 2017 - 22:34.


#10
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mai nu neg, doar ca eu nu o percep. dar cum am spus, nu mananc peste prea des, nu am gustul dezvoltat. eu sunt ok si cu asta de crescatorie. ce evit, evit china. daca scrie china pe pachet (congelat), il las deoparte si caut altceva. daca e vietnam e ok.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu o sa incerc sa fac cu biban...cred ca o sa fie belea
Eu asa curat si transez bibanu si nu gasesc un os in el...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zxXKnXzPjXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postargentum, on 28 decembrie 2017 - 20:07, said:

mai, e asa mare blasfemie de o fac din file? parca n'am chef sa ma lupt cu oasele...
oscilez intr'e o plachie si o saramura...
nu, dar să fie un pește gras și cu gust, nu păstrăv sau dorada.

View PostI2O, on 29 decembrie 2017 - 00:12, said:

Eu o sa incerc sa fac cu biban...cred ca o sa fie belea
Eu asa curat si transez bibanu si nu gasesc un os in el...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zxXKnXzPjXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
a aruncat juma` de pește!!!Posted Image Posted Image

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostDaculScoril0, on 29 decembrie 2017 - 09:42, said:

nu, dar să fie un pește gras și cu gust, nu păstrăv sau dorada.


a aruncat juma` de pește!!!Posted Image Posted Image
Oricum partea aia care o arunca e cu multe oase,nu merita sa te chinui cu ele prin gura pentru cateva grame de peste
In plus de asta oasele de biban sunt ale dracu de periculoase

#14
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
Singurul peste care nu sufera modificari la cresterea intensiva este carasul. Nu acumuleaza grasime, este numai carne. Iar carnea carasului este mult mai dulce decat cea de crap. Asa ca daca gasiti caras intre 1 si 2 kg nu-l ratati, este un deliciu indiferent cum il gatiti. Este si o tehnica de crestare care practic face sa dispara oasele de pe coada si de pe spinare (gasiti pe net).

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Si mie imi place carasu...da-i patura de oase in toata regula,la fel si rosioara

Edited by I2O, 29 December 2017 - 11:33.


#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Carasul e delicatesa, dar il mananc cu tot cu oasele de pe spinare, altfel mori de foame cu el in farfurie la cate oase ai de ales. Pentru asta trebuie sa aiba dimensiuni relativ mici, unul de 1kg are deja oase cam prea mari.

Eu n-am reusit niciodata sa-i crestez ca sa dispara oasele, poate e chestia ca nu-mi place sa-i prajesc pana se carbonizeaza, vreau sa alunece carnea de pe oase.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Babacu meu era sa o mierleasca de la oase de caras...

#18
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,615
  • Înscris: 10.08.2009

View PostI2O, on 29 decembrie 2017 - 11:32, said:

Si mie imi place carasu...da-i patura de oase in toata regula,la fel si rosioara

Ii faci crestaturi perpendicular pe oase la 4-5 mm.
Il prajesti in untura .
Oasele alea crocante devin un deliciu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate