Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Bani din arta digitala-se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Clauamusiv

Clauamusiv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 23.12.2017
Salutari,Este cineva care face bani din grafica(orice ce tine de design)?

Tare mult imi doresc sa i-au legatura cu cineva care lucreaza ca designer graphic.

Eu operez Photoshop,Illustrator si plus ca desenez si foarte bine...Dar din pacate n-am facut niciodata bani dupa urma talentului meu.

Edited by Clauamusiv, 27 December 2017 - 00:10.


#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
arata un design facut de tine in photoshop

#3
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Din orice se poate face bani.

Poti sa faci bani (destul de usor) pe site-uri ca 99designs, Freelancer sau GraphicRiver (cele 3 site-uri au principii total diferite de functionare). In afara de acestea sunt nenumarate metode de a lucra direct cu clientii sau de a-ti vinde desenele/talentul.

#4
Clauamusiv

Clauamusiv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 23.12.2017

View Postcristirg, on 27 decembrie 2017 - 00:19, said:

arata un design facut de tine in photoshop
cu scrisul mov este in Illustrator restul sunt in Photoshop. Am putine lucrari salvate din pacate.    https://imgur.com/a/5KfZ8

View PostBuleandra94, on 27 decembrie 2017 - 00:20, said:

Din orice se poate face bani.

Poti sa faci bani (destul de usor) pe site-uri ca 99designs, Freelancer sau GraphicRiver (cele 3 site-uri au principii total diferite de functionare). In afara de acestea sunt nenumarate metode de a lucra direct cu clientii sau de a-ti vinde desenele/talentul.
Aha,mercii o sa incerc site-urile acelea.

Edited by Clauamusiv, 27 December 2017 - 00:47.


#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
se poate .. dar fara un portfolio bogat nu ai sanse ...

Quote


1. Salutari,Este cineva care face bani din grafica(orice ce tine de design)?
2. Tare mult imi doresc sa i-au legatura cu cineva care lucreaza ca designer graphic.
3. Eu operez Photoshop,Illustrator si plus ca desenez si foarte bine...Dar din pacate n-am facut niciodata bani dupa urma talentului meu.

1. Orice ? cred ca nu ai o idee despre ce inseamna tot domeniul "design" .. design 3d, design 2d, design industrial, arhitectural , product design, etc
2. Eu sunt grafician , dar 3D
3. Fara un portofolio, cuvintele sunt egale cu 0 .. la fel si diploma Posted Image .

Ai grija cu site-urile mentionate mai sus ... eu m-am lecuit :)

Edited by Andreysc7, 27 December 2017 - 09:57.


#6
TeaRex

TeaRex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2016

View PostClauamusiv, on 27 decembrie 2017 - 00:08, said:

Salutari,Este cineva care face bani din grafica(orice ce tine de design)?

Tare mult imi doresc sa i-au legatura cu cineva care lucreaza ca designer graphic.

Eu operez Photoshop,Illustrator si plus ca desenez si foarte bine...Dar din pacate n-am facut niciodata bani dupa urma talentului meu.
Inscrie-te pe siturile de fotografie de stoc (shutterstock, dreamstime, alamy samd). Inainte de asta citeste bine pe net sa vezi despre ce e vorba.
Fa-ti si pagina pe FB si site pentru promovare, colaboreaza cu cei care fac situri, vezi care are nevoie de bannere, fa reclame, flturasi samd.

Ca stii sa desenezi nu inseamna nimic daca nu stii sa te vinzi. Multi stiu desena, dar isi risipesc talentul asteptand sa-i descopere cineva, sa se intample vreo minune, sa pice din cer. Tre sa insisti.

#7
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostAndreysc7, on 27 decembrie 2017 - 09:57, said:

se poate .. dar fara un portfolio bogat nu ai sanse ...



1. Orice ? cred ca nu ai o idee despre ce inseamna tot domeniul "design" .. design 3d, design 2d, design industrial, arhitectural , product design, etc
2. Eu sunt grafician , dar 3D
3. Fara un portofolio, cuvintele sunt egale cu 0 .. la fel si diploma Posted Image .

Ai grija cu site-urile mentionate mai sus ... eu m-am lecuit Posted Image

Ce probleme ai avut cu site-urile 99designs, Freelancer si GraphicRiver (Envato)? Eu le-am folosit pe toate 3 si cu niciunul nu am avut nicio problema, de asta le si recomand.

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
@Buleandra94.
Eu am avut ghinionul sa dau doar peste cretini acolo :P . Un italian ma amentintat ca daca nu fac niste chestii in plus imi da un feedback negativ, cu toate ca am facut tot ce aveam de facut pentru el si era multumit.
Odata am avut probleme cu retragerea banilor nestiing exact de ce nu ii transfera si a trebuit sa confirm o gramada de chestii cu toate ca contul era verificat. Am vazut ca multi nu si-au primit banii
Sunt multi tepari , atat freelanceri cat si clienti. Ce-i drept am facut vreo 5000$ pe site-ul ala, dar nu m-as mai pune sa lucrez acolo. Mai ales ca ei primesc undeva la 20% din ce faci .. ceva de genu, nu mai stiu exact ca nu mai fac pe aoclo de vreo 4-5 ani.
Dar am avut clienti care si-au luat teapa pe freelancer.com , gen ca nu au primit ceea ce au cerut. Au angajat indieni si cat au platit, atat au primit :lol: ... Multi indieni au lucrari ale altor artisti in portoflio. Unul avea lucrari al deisgner-ului Daniel Simon si am instiintat atat pe daniel simon (care le-a trimis un mail celor de la freelancer.com) cat si eu am trimis un report... dar userul e inca activ, cu sute de feedback-uri :) . Aici am vorbit strict de freelancer.com

Graphic river e ok :)

99design nu am lucrat, dar am avut prieteni care nu il recomanda. Am vazut ca ala e mai mult pe 2D

#9
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
@Andreysc7 Nici eu nu as mai lucra pe Freelancer sau 99designs (venitul in medie pe ora lucrata iese foarte mic), insa pentru inceput cred ca m-au ajutat foarte mult site-urile astea. Te ajuta sa iti faci un portofoliu si sa inveti sa faci diverse lucruri, care daca erai pe cont propriu si lucrai doar "din fun" nu le invatai.

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
da, si oricum cel mai greu e sa ai primii 2-3 clienti care sa iti lase feedback. I-am facut lu unu un proiect la care am lucrat 3 zile, gratis, doar ca sa imi lase un feedback. a fost foarte multumit, dar nu mi-a lasat nimic :lol: . Ce-i drept, venitul e mic. Eu aveam deja portfolio pentru ca am inceput ca un hobby si scriam deja tutoriale & stuff :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate