Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

iPhone-urile devin lente cu timpul, intenționat.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#1
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Se pare că după cam un an de folosire, iPhone-urile încep să devină mai lente, intenționat. iOS face underclocking la procesor, ca să reziste bateria mai bine, cică. Dacă bateria e schimbată, procesorul revine la setările din fabrică, dar nu e prea ușor de schimbat bateria la iPhone. Soluția? Un iPhone nou în fiecare an.

Cineva a observat că după 3 ani, frecvența procesorului scăzuse la 600 MHz, de la 1400 MHz.

https://www.theverge...-also-a-problem
https://www.theverge...y-life-capacity

#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
https://www.mobilissimo.ro/stiri-telefoane/apple-ar-incetini-iphone-urile-pe-masura-ce-bateriile-se-uzeaza-iphone-6s-si-iphone-7-afectate?utm_source=android_app&utm_medium=app&utm_campaignnews

#3
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Confirm, mi-am schimbat bateria de vreo saptamana la iphone 6s si telefonul este mult mai snappy, raspunde instantaneu -> atata timp cat bateria este peste 10%.

In schimb insa, cand bateria scade sub 10%, telefonul devine (foarte) lent, asta fara sa fi activat low power mode. Pe la 3-4% abia se mai taraie, nu mai pot face mare lucru pe el.

Mai are cineva simptomele astea? Cum il fac sa zbarnaie indiferent de nivelul de incarcare al bateriei?

#4
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
In sfarsit, cineva le spune pe sleau

Edited by Spaghete, 21 December 2017 - 09:24.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Hmmm exista o explicatie aparent, dar e discutabil gradul de afectare.
Eu am un iPhone 6 vechi, care merge in reluare cu ultimul IOS 6.
Simti cum i se rotesc rotitele rugine, desi i-ams chimbat bateria acum o luna la indianul de la coltul strazii.

#6
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Eu am un Iphone 5s cumparat in 2016. A fost o oferta l-am luat la 1100lei, nou din magazin.

Am facut doar doua update-uri de IOS (venise cu IOS 7.x). Acum am 9.5. M-am oprit din facut update de IOS si telefonul merge ca in prima zi.

In schimb un prieten care si-a luat Iphone 6 in 2015 si-a tot facut upgrade, acum are IOS 11.1 si se misca ca porcu'.


Concluzia: Daca nu ai ultimul model de Iphone inainte de a face vreun upgrade de IOS, verifica cum iti este afectat modelul de acel upgrade si la un moment te opresti,  nu mai faci niciun upgrade. Daca vrei sa ai un telefon rapid...

#7
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Concluzia : toata lumea sa "migreze" pe Android.

#8
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View Postizometric, on 21 decembrie 2017 - 09:16, said:

Confirm, mi-am schimbat bateria de vreo saptamana la iphone 6s si telefonul este mult mai snappy, raspunde instantaneu -> atata timp cat bateria este peste 10%.

In schimb insa, cand bateria scade sub 10%, telefonul devine (foarte) lent, asta fara sa fi activat low power mode. Pe la 3-4% abia se mai taraie, nu mai pot face mare lucru pe el.

Mai are cineva simptomele astea? Cum il fac sa zbarnaie indiferent de nivelul de incarcare al bateriei?


Chestia asta este întâlnită la toate telefoanele cu doar la iPhone. Este o chestie logică. Cu bateria la 10% nu există telefon să meargă la putere maximă.

View Postanarchy78_ro, on 21 decembrie 2017 - 09:37, said:

Concluzia : toata lumea sa "migreze" pe Android.

Android-ul e o altă petardă. La mine s-a dus telefonul cu sistemul Android după 6 luni. M-am chinuit cu el alte 12 luni. Acum vreau să trec pe iPhone. Dintre două rele, prefer să o aleg pe cea mai puțin rea.

View Postclausio, on 21 decembrie 2017 - 09:36, said:

Eu am un Iphone 5s cumparat in 2016. A fost o oferta l-am luat la 1100lei, nou din magazin.

Am facut doar doua update-uri de IOS (venise cu IOS 7.x). Acum am 9.5. M-am oprit din facut update de IOS si telefonul merge ca in prima zi.

In schimb un prieten care si-a luat Iphone 6 in 2015 si-a tot facut upgrade, acum are IOS 11.1 si se misca ca porcu'.


Concluzia: Daca nu ai ultimul model de Iphone inainte de a face vreun upgrade de IOS, verifica cum iti este afectat modelul de acel upgrade si la un moment te opresti,  nu mai faci niciun upgrade. Daca vrei sa ai un telefon rapid...

E pe vine iOS 12. Poate ăla va fi mai bun.

#9
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Sau pe cea mai scumpa ?

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Mai are cineva probleme cu Tinder?

Dupa ce ies din Tinder daca intru in alta aplicatie (FB, Whatsapp, Viber) astea din urma se blocheaza...

Si numai la Tinder patesc asta :lol: A dreq aplicatie...

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Faceți update la tot ce aveți: Iphone, Android, Windows etc. Și după aceea vă mirați că merg greu.
Nu i-o duce pe producătorii ăștia capu' să facă intenționat așa ?
Ca să îl arunci și să iei altul ?

#12
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View Postclausio, on 21 decembrie 2017 - 09:36, said:

Eu am un Iphone 5s cumparat in 2016. A fost o oferta l-am luat la 1100lei, nou din magazin.

Am facut doar doua update-uri de IOS (venise cu IOS 7.x). Acum am 9.5. M-am oprit din facut update de IOS si telefonul merge ca in prima zi.

In schimb un prieten care si-a luat Iphone 6 in 2015 si-a tot facut upgrade, acum are IOS 11.1 si se misca ca porcu'.

Concluzia:...

https://m.imore.com/...d-iphone-models

Ghici ce, soluția asta exista doar de la iPhone 6 in sus conform Apple, deci 5s-ul tău nu are minunata opțiune, nu are treaba cu ce versiune de iOS ai tu pe el.


#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cel mai tare e ca cei care cumpara iphone se lauda ca telefoanele lor merg mult mai bine ca cele samsung.
In primul rand ei compara un iphone de 4000 ron cu un samsung de 400 ron.
Apoi la iphone dupa 2 ii tot scade performanta de ajunge mai lent decat samsung-ul de 400 ron.

#14
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Android = petarda
iOS=petarda

Recomand revenirea la :

Attached Files



#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu am inteles toata hoopla. Daca vorbeam de acum 20 ani cind senzorii erau scumpi mai intelegeam dar acum mai toate sculele citesc si depind de temperatura, voltaje, etc. Apple avind doar citeva device-uri si R&D imens normal ca au o integrare ceva mai buna decit de exemplu un laptop Xiaomi cu un windows generic (in conditiile in care Microsoft n-a vazut niciodata scula pentru care a scris softul).

Lumea poate sa circoteasca (ca si colegul in exemplul de mai jos) desigur dar realitatea nu e ce vor ei sa spuna ca e. Ironia maxima e ca respectivul coleg ii da pe threadul de oneplus cu ce bun e open source si ce repede da oneplus sursa dar stim bine ca oneplus tocmai si-a luat-o cu datele colectate neautorizat de pe telefoane. Si mai tare ca telefonul iti foloseste banda si iti leak informatiile nu a fost descoperit din surse ci pur si simplu din analiza traficului (si mai mult nici macar nu era vorba de un telefon nou sa zici ca nu a avut timp sa se uite lumea la el sau nu aparusera destule surse, era vorba de OP2 cel pe care s-a analizat initial, desi se aplica la toate).

View Postxdanthrax, on 21 decembrie 2017 - 02:47, said:

Am putin timp la miez de noapte să carcotesc după ce am citit asta
https://www.cnbc.com...owing-down.html
Nu vreau să pară o polemica Apple vs Android ci doar o exemplificare a ce înseamnă "opened source" vs "no or closed source"
Pe lângă faptul ca explicatia apple e praf în ochi si miroase de la o posta ca o scuză similară cu a unui impotent (dragă scuză-mă că am încetinit dar e cam frig în cameră Č™i bateria nu mai poate, doar nu vrei să mă opresc asa din senin, o iau mai încet, mai bine decât deloc) totul nu e decât o afacere scumpă la care doar fanii pun botul.
Device-urile pe Android au 80% dintre ele sursele codurilor din care e alcătuit sistemul si kernelul disponibile (opened source), entuziastii se pot juca iar noi pe lângă ei, o asemena măgărie pe care a făcut-o apple, dacă ar fi fost pe Android, cu sursele kernel-ului disponibile, orice developer ar fi putut ajusta / remedia sau elimina problema.
Oneplus trimite gratuit scule developerilor importanti de pe xda, franco, bluespark, sultan si altii, punând la dispozitie 98% din surse chiar înainte de lansare ca cei care vor să-si ajusteze sculele să o facă când si cum vor.
Cam asta ar fi esentiala diferenta dintre iPhone si Android, nu Bluetooth, fisiere copiate sau nu, viteză la deschiderea Facebook, chestii de cele mai multe ori pur subiective ci libertatea de a alege si decide ce vrei să faci cu scula pe care ti-ai dat tot ajutorul social sau salariul pe 2 - 10 luni restul e zicea Base, iarna nu-i ca vara nici iphonu ca androidu.
https://www.droid-li...-calls-feature/


#16
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Și nu a zis bine @f300? Referitor la colecția de date, oneplus nu a depășit google, ia intră în contul google să vezi ce date compromițătoare ai!
https://myactivity.g....com/myactivity

#17
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

View Postclausio, on 21 decembrie 2017 - 09:36, said:

Eu am un Iphone 5s cumparat in 2016. A fost o oferta l-am luat la 1100lei, nou din magazin.

Am facut doar doua update-uri de IOS (venise cu IOS 7.x). Acum am 9.5. M-am oprit din facut update de IOS si telefonul merge ca in prima zi.

In schimb un prieten care si-a luat Iphone 6 in 2015 si-a tot facut upgrade, acum are IOS 11.1 si se misca ca porcu'.


Concluzia: Daca nu ai ultimul model de Iphone inainte de a face vreun upgrade de IOS, verifica cum iti este afectat modelul de acel upgrade si la un moment te opresti,  nu mai faci niciun upgrade. Daca vrei sa ai un telefon rapid...
Confirm !

View Postanarchy78_ro, on 21 decembrie 2017 - 09:37, said:

Concluzia : toata lumea sa "migreze" pe Android.
Neee

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postnick5roo, on 21 decembrie 2017 - 10:05, said:

Și nu a zis bine @f300?

Dupa cum am spus nu a spus bine deloc (atit din punct de vedere al device-urilor care isi modifica comportamentul dupa temperatura, e cu vreo 20 ani prea tirziu sa se minuneze si sa faca misto de asta cit si din punct de vedere al minunilor open source - nu ca nu as PREFERA open source in orice situatie, doar ca argumentele sint gresite).

In ceea ce priveste:

View Postnick5roo, on 21 decembrie 2017 - 10:05, said:

ia intră în contul google

observa partea ingrosata. Oneplus colecteaza fara sa ai nici un fel de cont oneplus.
Google nu colecteaza despre tine nici macar un cookie (ma rog, nu ti-l lasa in browser) daca nu ii spui explicit ca vrei tu asta. Normal ca daca iti faci cont si iti pui acolo ca vrei tu posta, documentele, pozele, istoria pozitiei, istoria cautarilor si multe altele google o sa aibe datele alea. Surpriza? Surpriza e probabil ca spre deosebire de majoritatea altor provideri iti da acces la ele, intr-un format folosibil.

Edited by f300, 21 December 2017 - 10:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate